Najdi forum

cudno dojenje?

Pozdravljeni!

Spet potrebujem pomoc pri dilemi; nasa deklica je sedaj stara 12 tednov, s tem da se je rodila v 37. tednu, torej mesec dni prezgodaj.

Ze nekaj casa opazamo, da se mala doji veliko manj casa kot se je prej. Primer cez dan: ko jo dam na dojko, intenzivno, brez premora vlece cca. 7-max. 10 minut, 10 min je ze visek. Potem se zacne “afnati” in lize bradavico, se priklaplja, odklaplja, malo potegne pa spet ne, skratka ne gre za neko aktivno sesanje. Pediatrinja je rekla da se pac malo igra. CE jo odstavim, je uzaljena in ji ni prav, ceprav ne sesa. Zato jo cez dan veckrat pristavljam na krajse intervale, ceprav imam obcutek, da ni vedno lacna. Ali je mozno, da zaradi tega, ko zacne vleci cmoka? Tole cmokanje je prav zoprno, saj se mi zdi, da ob tem pozre veliko zraka, ki jo potem muci. Ne vem zakaj se je zdaj pojavilo to cmokanje, saj je prej lepo jedla. Je lahko problem v preveliki dojki? samo zakaj potem prej ni bilo tezav s tem?

Zdaj pa se situacija zvecer; vcasih joka, vcasih ne, ko jo pristavim. Zacne vleci in vmes kar se jokca in spet vlece…predvidevam, da je to sitnoba, ker je zaspana. Vendar pa v tem primeru spet intenzivno je nekaj minutk, morda pet, sest, potem pa samo se “cuza” in to lahko pocne tudi eno uro, ko morda koncno zaspi. Tudi tukaj je na zacetku prisotno cmokanje. Cmokanja ni samo kadar je res mocno lacna ali cisto umirjena.

Ali se otrok lahko naje v tako kratkem casu? Sicer vlece tako, da je po celu kar potna, vendar je resnicno casovno drasticno krajsi podoj in se to je samo na eni dojki. Redko je potrebno pristaviti k obema dojkama, ponavadi to takrat ko je sitna in niti ni lacna.

Ker imamo otroka, ki je zelo radoveden, je uspavanje izredno tezko, zato velikokrat poje vec, kot je potrebno oziroma je tudi ko ni lacna, saj jo pristavim vsakic ko se pricne jokati. Na uro ne gledam koliko casa mine med podoji.Morda to ne bi smela poceti? Je mozno, da jo potem zaradi prevelike kolicine hrane v zelodcku mucijo vetrovi?
Bega me tudi to, da jo vetrovi mucijo predvsem zgodaj zjutraj.

Pa se tole; v razvojni so mi rekli, da se kupcek cez ramo podira le prvi mesec, potem je pravilen in ustreznejsi polozaj polsedeci, podobno kot polozaj lupinica. V tem polozaju se mi otrok veckrat skrci, predvidevam, da jo matra zelodcek po hranjenju. Ali je to obicajno, da se v zelodcku slisi pretakanje tekocine med in po hranjenju?

Morda imam spet veliko vprasanj, vendar je vsak teden nekaj novega…

Hvala, hvala, hvala….

Pozdravljeni, ena 2! To pa vam rada verjamem, da je vsak teden kaj novega. Zdaj ima punčka 12t, če odštejeva štiri, pa 8. Opažate, da so podoji dosti krajši, deset minut je že veliko.

Ponudite ji, ko začne spuščati bradavico, še drugo dojko. Če bo spet sesala aktivneje, potem je to tisto, kar potrebuje, če pa bo sesala enako, torej spuščala in malo cucljala, potem pa verjetno rabi le tako dudanje (sklepam, ker je sicer užaljena). Ponujanje obeh dojk je čisto vredu, še več mleka se vam bo tvorilo, pa morda bo treba manj podojev. Seveda pa je odvisno od deklice, ali bo to želela. Siliti je ne morete.

Čisto vredu je tudi, kot ravnate, da ji raje ponudite večkrat, da ima več krajših podojev. Morda se bo zdaj pokazalo, da bo imela le nekaj daljših podojev, npr. ko bo zelo lačna in zaspana, sicer pa bo zvedavo opazovala svet okoli sebe in spremljala dogajanje, tako da bo z dojenjem kar hitro gotova. To je tako starostno obdobje.

Včasih se moramo z dojenčkom umaknti v drugo sobo, stran od drugih ljudi, glasov, potencialnih motenj. Nekatere mamice celo malo zaroletajo sobo, da se otrok umiri.

Pravite, da cmoka. Mogoče to počne, ko ni zelo lačna. Bi bilo možno, da privihuje jeziček? Bi radi poskusili s kakšnimi vajami? Ste kaj spremenili položaj dojenja? Če imate velike dojke, potem je nujno, da je punčka pristavljena tako, da se povsem približa bradavici naravnost, ne od spodaj. Teža dojke lahko pritiska na njen jeziček oz. spodnjo čeljust, da se ji bradavica izmika. Poskusite leže. Ali visoko podprto z blazino. Če bo cmokanja manj, potem gre verjetno za to, da je deklica prenizko in da dojka “pride” k njej, namesto deklica do bradavice.

Ste kaj spreminjali glede uporabe stekleničk ali dude? Včasih dojenčki v nekem obdobju intenzivno posvojijo npr. dudo, potem pa začno drugače sesati na dojki.

Ena 2, dojenčki se dojijo za vrsto potreb. Dojenje ni enako hranjenje. Dojenje je za lakoto, žejo, toplino, varnost, umirjanje, tolažbo, uspavanje, potešitev potrebe po sesanju, kakor kateri dojenček potrebuje. Nekateri vse to in pogosto, drugi vse to včasih, nekateri le nekaj od tega, eni, teh je ZELO malo, pa se na dojki resnično samo nahranijo in napijejo. Hranjenja ne moremo ločiti od drugih razlogov za dojenje, to je preprosto nemogoče, kajti dojenje je nadomestna popkovina. Koliko bi bilo dovolj, da bi se otrok dojil. Ne toliko, da bi se nahranil do neke idealne teže! Ker pač ne vemo, koliko je idealna teža zanj. Pri polno dojenem otroku je pomembna seveda spodnja meja, zgornje pa ni, torej se ne more prevel nahraniti, da bi bil predebel. Toliko dojenja je torej prav, da dobro napreduje in je hkrati tudi zadovoljen, potešen.

Popolnoma nič ni narobe s tem, da 3m dojenčka pristavimo VSAKIČ, ko je siten in nemiren. Ali potrebuje dojenje, se bo verjetno odločil sam. To je zagotovo najbolj naraven način zadovoljevanja vseh njegovih potreb in ni treba imeti slabe vesti. Lahko poskusite okrepiti podoje s ponujanjem obeh dojk hkrati. Lahko pa, da ne bo delovalo in da bo punčka rabila nekaj časa pač več kratkih podojev.

Kako so videti ti vetrovi? Ali je deklica nemirna, joka? Se noče dojiti? Kaj počnete, kako jo skušate umiriti? Koliko časa se je zjutraj dojila in koliko časa prej ni sesala? Je morda hlastno in hitro sesala?

Podiranje kupčka ni moja specialnost. Zaupam strokovnjakom za hendling in sklepam, da imajo v razvojnih ambulantah ta prave informacije, kako naj bi držali otroka pri določenih aktivnostih. Vem pa tudi, da nekateri otroci, če jih boli trebušček, položaj lupinice odločno zavračajo. Bodite prožni, poskusite jo dobro podpreti, da ne bo suvala z glavico sem in tja, ker to lahko privede do napetosti v njenem telesu in tako imenovanega ekstenzijskega vzorca, zaradi katerega se dojenčki potem v položaju za dojenje kregajo, odrivajo, krivijo nazaj,… Dobro ji morate podpreti glavico in hrbtenico. Morda pa so vam pokazali položaj nošenja, v katerem je obrnjena naprej, in bi lahko tako podirali kupček?

Mnogim dojenčkom se sliši pretakanje po prebavilih.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

hvala za vas odgovor. Ja imamo kar tezave z dojenjem, predvsem zaradi cmokanja in stalnega spuscanja bradavice med dojenjem, pri tem pa ocitno deklica poje toliko zraka, da potem ves cas spanja stoka, spahuje, je zelo nemirna, obraca glavo sem in tja, skratka izredno nemirno spi. Ko jo zelo muci tudi zajoka, obcasno potem prdne ali pa se z velikim pritiskom pokaka, tako da je pokakana skoraj do sredine hrbta.

Ne vem vec kaj naj naredim, da bi se lepse dojila, saj imam obcutek, da ce jo dojim, ko je nemirna, potem spet poje veliko zraka in spet smo tam, skratka, v zacaranem krogu.

Dojiti mi sploh ni problem, tudi ce bi jo morala pristavljati vsake pol ure, da bi le lepo jedla.

Zdi se mi, da najprej premalo odpre usta. Potem malo sesa, ocitno se potemsprozi val mleka in dostikrat se ji zaleti, tako da kasla in se mora obvezno odstaviti. Potem pa zacne spet sesati in sledi cmokanje. Leze se dojive zvecer pred spanjem, vendar je to popolnoma druga zgodba, saj mi visi na dojki tudi dve uri in pomalo vlece, sem njena duda. Pa mi niti ni problem, ce ne bi pri tem pojedla toliko zraka, da jo potem v spanju ocitno moti in ves cas spanja izredno glasno godrnja. Vcasih se vprasam, ce je to sploh normalno, da je otrok tako glasen ves cas spanja? Imate vi kaksne izkusnje s tem?

Res sem obupana, ker me vsako dojenje popolnoma potre, pa tako lepo nama je ze slo. Razmisljala sem ze, ce bi flaska kaj pomagala, do sedaj otrok ni imel dude, flaske tudi ne.

Vesela bom vsake tolazbe.

nova
Uredništvo priporoča

ena 2, rada vam verjamem, da pridejo dnevi, ko smo mamice zelo utrujene, potrte, čutimo, da ni nobene prave podpore ali pomoči okoli nas, tudi otrok ima seveda bolj in manj naporne dneve. Tudi meni se je pri prvem otroku vsakih nekaj dni zdelo, da se mi bo od vsega skupaj kar zmešalo, posebej pa se mi zdaj, ko gledam nazaj, dozdeva, da sem se ga bala, ker je bil tako odvisen od mene in ker nisem nikoli vedela, kaj bo sledilo, kdaj in kako dobro se bo dojil, kdaj bo spal, če bo sploh, ali se bom znala obrniti, ali bom zmogla. Prepričana sem, da vam mnoge mamice, ki berejo ta forum lahko napišejo podobno!

Bi morda poklicali katero od svetovalk po telefonu, da se o tem cmokanju dobro pogovorite? Še enkrat naj vam navedem najpogostejše razloge:
– možno bi bilo, da ji vsako dojenje povzroči močan t. i. gastrokolični refleks, premike hrane po prebavilih, ki deklico vznemirijo, ko pa se pokaka, je takoj bolje
– možno bi bilo, da tak refleks še močnejši pri otroku, ki ima kolike, torej občutljivo črevesje; za izboljšanje predlagamo popolno izogibanje kravjemu mleku in izdelkov iz njega, kavi, čokoladi, pravemu čaju,…; v 2-3t se situacija pogosto vidno izboljša
– možno bi bilo, da nemirno sesanje potencira tudi ekstenzijski vzorec pri otroku; Se deklica hoče morda veliko nositi pokonci? Tak vzorec popravimo z izboljšano tehniko nošenja novorojenčka (hendling); Če potrebujete več informacij o tem … Ekstenzijski vzorec:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4187704,4481382#REPLY (2m)
http://med.over.net/forum5/read.php?46,1590779 (forum Pediatrija)
http://med.over.net/forum5/read.php?11,515970,515970#msg-515970 (izkušnje mamic)
– možne bi bile tudi težave v prisesavanju, npr. kratek jeziček, vihanje jezička, kratka kožica pod jezičkom,… Najbolje bi bilo, če bi se v tem primeru dobro pogovorili s svetovalko, kaj lahko naredite; morda vam bo koristilo že, če boste prebrali informacije o pristavljanju? Pravilno pristavljanje:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1983622,1983667#msg-1983667 (daljše)
http://www.lalecheleague.org/FAQ/positioning.html (angl.+fotke)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1983356,1983356#msg-1983356 (video posnetki)
– opisujete to, da se ji zaleti; morda imate močan izcejalni refleks, bolj napete dojke; v tem primeru ponavadi pomaga večkratno dojenje bolj po malem, torej krajši razmak med podoji, lahko jo odmaknete, preden se ji zaleti, da nekaj mleka izteče v pleničko, ki ste jo podložili;
– če je kolobar tog in napet, potem morda otrok cmoka zato, ker se ne more dobro prisesati; dojite pogosteje ali zmehčajte dojko pred dojenjem, naj bo pristavljena zelo tesno
– matere z velikimi dojkami morajo paziti, da teža dojke ne pritiska na spodnjo čeljust, kajti otrok zaradi tega pada z dojke; privzdignemo ga na višino bradavice, dobro podpremo

Zelo rada bi vam napisala preprost odgovor, vendar je žal toliko različnih možnosti, da boste najlaže z dobrim opazovanjem svoje deklice prav vi ugotovili, kaj so verjetni in manj verjetni problemi.

Malo manj verjetno se mi zdi, da bi samo zrak, ki ga otrok popije pri nemirnem sesanju, povzročil to, da je otrok nenehno nemiren. Vzroki so ponavadi obratni. Npr. otrok s kolikami ali prebavnimi težavami pogosto poliva, podira veliko kupčkov, nemirno sesa, lahko tudi cmoka, spušča bradavico, joka med podoji, nemirno spi,…

Ali bi jo lahko pristavili bolj tesno? Ali bi se umirila, če bi ji pridržali glavico in tedaj, ko se odrine ali vidite, da bo cmokala, jo pritisnete na dojko bolj odločno? Včasih pomaga že to, če mamica drži glavico ali malo spremeni položaj? Bi se lepše dojila, če bi je vi čim manj držali? Poskrbite, da ne bo imela se ob kaj odrivati (rob kavča ipd.)

Naš tretji fantek je vedno obupno nemirno sesal. Bil je tudi otrok z največ kolikami. Še po prvem letu, ko kolik že zdavnaj ni bilo več, je med dojenjem nenehno rital. Neverjetno, kako nekateri otroci nenehno nekaj sitnarijo in migajo. Ker je vaša punčka še majhna, bi bilo dobro, da ste vseeno pozorni, morda vzrok ni le v njenem značaju, temveč tudi v nekem drugem dejavniku.

Nemirno spanje? Hm, to je lahko čisto normalen pojav. Ja, je normalno, da je dojenček med spanjem nemiren. Če se ne zbudi in joka, potem ni treba, da bi ji pri tem pomagali ali jo dramili. Dojenčki so med spanjem namreč redko v fazi globokega spanca, ko so čisto mehki in razen dihanja negibni. Veliko imajo plitkega spanca, v katerem sanjajo, premikajo zrkla, mahajo z rokicami, dvigajo ritko, suvajo in se obračajo. To je pomembno, kajti več faz plitkega spanca je njihova varovalka pred nevarnostmi nenadne smrti v zibelki. Več o tem sem pisala v članku tukaj: Spanje dojenčkov in malčkov: http://med.over.net/forum5/read.php?94,4476929

Kaj naj vam še napišem v oporo? Morda to, da večina dojenčkov spreminja način dojenja kar vsak teden ali mesec? Slabim sledijo vedno boljši dnevi, tedni, meseci.

Steklenička rešiteljica? Uh, pri tem vedno pomsilim na statistično 7-krat večjo verjetnost, da se bodo razvile še hujše kolike ali alergija na kravje mleko. Prilagojeno mleko je kravje mleko, to pa vsebuje za dojenčke vsaj 20 potencialnih alergenov. No, seveda lahko odločitev o tem, ali bi steklenička pomagala, sprejmete samo vi. Nekatere mamice se tako odločijo, čeprav dojenček dodatka ne potrebuje. Nekatere poročajo, da po teže prebavljivem prilagojenem mleku dojenček več spi, nekatere pa poročajo o bruhanju, zavračanju, zaprtju, prebavnih težavah. Nemogoče je napovedati.

Pri 12t ste že najnapornejše tedne verjetno dali skozi. Večina dojenčkov je, ko so stari 4 ali 5 mesecev, že bistveno mirnejših, morda tudi zato, ker se mamice in dojenčki v nekaj mesecih že kar dobro ujamejo. Res pa je, da nemalokrat prvi meseci niso ravno mala malica. Zato pa je zadovoljstvo toliko večje, ko si rečemo: Zmogli smo!

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni mojca,
točno take težave kot jih je napisala ena 2 imamo tudi mi, cmokanje, odrivanje, igranje, lizanje bradavice, nemir, obračanje glavice,…..stokanje in jokanje. Enkrat sem že pisala o težavah, da bi se dojila non stop pri njenih 14 dneh.

http://med.over.net/forum5/read.php?94,4517082

No čez par dni po tem ko sem tole poslala je punčka začela kakati po 20 krat na dam sluzasto in krvavo, našli smo male okrogle viruse. Ker po 2 mesecih še vedno opaamo krvave nitke smo jo dali testirat za alergije, izvide še čakamo, jaz pa sem na dieti brez KML, jajc in pšenice soje, konzervansov, barvil, aditivov, svežega sadja in zelenjave, razen banan.

Punčka se je rodila z 3600, teža padla na najmanj 3410 pri enem mesecu 4450g sedaj pri dveh 5250g velikost 54, 56 in 59cm.

Punčko dojim kadar želi in to je tudi na eno uro čeprav vem, da ni lačna,ker postane nemirna, ko se meni naredi izcejalni refleks in ker ji gre na bruhanje, ko zagrabi bradavico.

Kar je največji problem, po steklenički in dudo ne sprejme, ker ji gre na bruhanje.

In tako začne jokat, sploh ob večerih n joka tako močno, da preneha dihat, to se je zdej 3-ič zgodilo in včeraj je tako prenehala diha 6 krat, ihtečo smo peljali na urgenco. Tam je bilo vse ok, dokler je spala,ko se je zbudila je spet začela jokat in zdravnica sama ni vedela kaj naj, dala nam je napotnico za v bolnišnico. Doma je punčka potem spala celo noč in se lepo dojila na 2-3 ure, se ji pa tudi ponoči zeletava, toda manj.

Dojenje je pri nas cela znanost, ko imam izcejalni refleks, punčka z jezičkom poriva bradavico ven, pa potem spet zagrabi, zadržuje dih, požira tako, da sploh ne vadahne zraka, potem pa se ji zaleti in kašlja in velikokrat jo moram obrnit, skratka strah me je vsakega hranjenja in občutek imam da njo tudi.
Toda še vedno ves čas išče, kolikor hitro jo odlžim že glavo zateguje nazaj in išče, če ne dobi pa sesa rokico, pa četudi je prej naprimer pojedla 140 ml.

Poliva tudi ves čas po malo, sesirjeno ali ne.

Najbolj me skrbijo prenahanja dihanja med jokom, zakaj sploh tak jok, če pa je bila cel dan dobre volje in če sem jo hotela pristavit je jokala še huje in zakaj ji gre non stop na bruhanje. Če ji dam dudo, flašo, celo dojko, če se preveč zaleti:(((((((

Res sem obupana:(((((((

Naj povem še to, da je že 14 dni prehlajena oz ima virozo, z kašlanjem, smrkanjem, kihanjem, hripavostjo, toda zadnje dni je tega veliko manj punčka pa ima zadnji teden največ težav.

---------------------------------------------------------------------------------------------- Veliko več smo, kot le telesa in osebnosti. Ne glede na spreminjajoči se zunanji videz je notranji duh vedno lep in ljubeč

zvončica, pozdravljeni!

Najprej sem prebrala za nazaj, ker to, kar se vam dogaja, res ni preprosto, in kaj vidim, da se mi je že malo mešalo od punčk in fantkov,… sem popravila, seveda, in se opravičujem za napako.

Ugotovili ste virusno okužbo in sumite na alergije, ste na dijeti, upam, da ste vredu in da bo kmalu jasneje, katera živila lahko jeste.

Dobro napredujete in rastete, to je vsekakor spodbudno!

točno take težave kot jih je napisala ena 2 imamo tudi mi, cmokanje, odrivanje, igranje, lizanje bradavice, nemir, obračanje glavice,…..stokanje in jokanje.

Imate morda zelo velike bradavice in se tež prisesa? Ji gre na bruhanje pogosto ali samo tedaj, ko je prej že dojenje dobro potekalo? Če je to le ob izcejalnem refleksu, potem je verjetno, da tedaj mleka ne rabi, rabi pa najbrž sesanje za tolažbo, ne da bi mleko teklo. Ponudite ji dojko, kjer se je dlje dojila in izcejanja morda še ne bo hitro. Ja, če dudice na mara, potem imate v taki krizi edino to možnost, da jo nosite, zibate, plešete, šuškate, pojete, hopsate na veliki žogi, hodite ritmično po stopnicah,… in jo tesno privijete k sebi, morda bi se umirila, če jo odložite na trebuh (pasenje kravic), razvijete, okopate, jo prevzame za nekaj minut še kdo drug,… Pogruntati morate, kaj bo delovalo, ni druge. Čim več se obdajte s prijaznimi ljudmi, ki ne sodijo, ampak pomagajo!

Se morda pomiri v avtu, vozičku?

Vse kaže, da ima deklica res močne prebavne ali kake druge težave in pri tem manevriranje s položaji že lahko omili situacijo, vendar bodite sitni, da se ugotovo razlog. Glede dihanja prosim vprašajte Tanč, tega vam jaz res ne bi znala pojasniti.

Dojen otrok, če se mu zaleti mleko ob močnem izcejanju, rabi nekaj časa, da zadiha, vendar ne vem, ali gre pri vas samo za to ali za kaj več. Poskusite jo dojiti malce bolj pokonci, morda bo laže sede kot leže, morda bo bolje tudi, da ste korak pred njo – poskusite predvideti, ali sledi toku mleka, če vidite, da ne in da bo zdaj zdaj preveč, odmaknite jo z dojke, da zadiha, še preden se ji zaleti. Nekaj mleka naj steče v pleničko.

Imate morda napete dojke, še kaj izčrpavate mleko, da bi bila ponudba večja od potreb deklice in izcejanje tudi zato morda močnejše? Imate na kateri dojki močnejše izcejanje in intenzivneje mleko steče po vodih? Če je tako, lahko vedno začnete na dojki, kjer je intenzivnost manjša, na drugi pa pazite na to, ali bo zmogla.

Pri izcejanju pomaga, če pritisnete za 10sek na dojko, da se tok umiri, pa potem dojite. Ali da se nagnete nazaj pri dojenju, pomoč gravitacije.

Ko bo še malo zrasla, bo teh težav manj oz. bodo postopoma izginile.

To, da kar naprej išče, je lahko znak, da imate značajsko zelo živahno in intenzivno punčko, ki se ne zadovolji s tem, da leži sama v posteljici, stolčku. Naprej raziskujete tukaj:
Intenziven otrok: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980796 (4m)
http://www.llli.org/NB/NBfussy.html (angl. povezave; Fussy, High-need Baby)

Lahko je to posledica bolezni in prebavnih težav, morda delno tega, da se je rodila nekoliko zgodaj, morda pa tudi alergij. Ali celo vsega hkrati?!

Če poliva malo, je to normalno. Večina dojenčkov malo poliva.

Večerni jok – ta so težka obdobja, tudi sama sem šla dvakrat skozi in vem, kako grozni so taki večeri. Otrok gotovo ni lačen. Če bi bil in bi bilo vse drugo vredu, bi pač sesal. To kaže, da nekaj drugega ni vredu. Ste poskusili, preden se začne, leči skupaj z njo v zatemneni sobi, in se dojiti tako? Morda pa bo bolje najti nek način zibanja, hopsanja, ki jo umirja. Dojenje ponudite samo toliko, da vidite, ali želi. Ko bo postajala nejevoljna, odmaknite in umirite drugače, preden se zelo razjezi. Razvijte jo morda, pasite kravice ali masirajte trebušček, če noben prijem ne bo pomagal …

Dojenček se ponavadi močno odziva na bolezenske simptome, ne le fizično, ampak tudi psihično. Boji se lahko bolečin in potrebuje veliko pomoči, kar zna biti izjemno naporno za vso družino. Še po bolezni, ko je vse vredu, se to pozna pri vedenju otroka in dojenja se nekateri prav oklepajo še več dni ali par tednov. Morda gre tudi za nagonsko potrebo po protitelesih, ki si jih otrokovo telo priskrbi z materinim mlekom.

Okrepite svojo prehrano s čim več vitamina C. Če vse kuhate trenutno, vama ga z deklico morda manjka, kar lahko podaljšuje okrevanje. Premislite o živilih, ki ga vsebujejo, sicer pa morda o nadomestkih.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Draga Mojca,
najlepša hvala za tako izčrpen odgovor.

veliko vaših nasvetov sem že nagonsko naredila, pa včasih zaleže včasih ne.

Siljenje na bruhanje.
večinoma ji gre na bruhanje, ko je sita. Dojka, duda vse,….Ona bi še sesala pa ne more,ker ji gre na bruhanje, zadnje časi si potem živčno tlači rokice v usta kar obe naenkrat in tudi to ji gre na bruhanje, to dela tako intenzivno, da je čisto mokra, prepotena.

Opazam tudi, da ji gre ponoči velikokrat na bruhanje kar tako, spi največ 2 uri skupaj in včasih ko požre slino se spači in ji gre na bruhanje toda potem ji ponudim dojko in jo zagrabi in lepo poje. na bruhanje ji gre tudi, ko podere kupček ali ko zakašlja. Tudi ko polije več kot 1 uro po obroku čsto sesirjeno.
Tanč ve o vseh težavah in zagatah saj je naša pediatrinja, napotila naju je na gastro, ker sumimo na refluks, punčka ima namreč pordelo grlo, no lahko je bil vzrok tega prehlad, lahko pa ne. Tudi siljenej na bruhanje je lahko posledica refluksa, sploh, ker ima to že od samega začetka, toda odkar je bila prehlajena dude sploh sprejeti ne more niti za malo, prej jo je imela pa vsaj malo za pomiritev. Ne da jo ne mara, ne more sesat, ker ko se prisesa na dudo ji gre na bruhanje. Tako tudi pri meni opazim da odpre usta čisto malo in vzame v usta samo bradavco in to sesa in cmoka, kakoh hitri priteče mleko z jezičkom poriva dojko ven, se zvija in jezi, ampak to je drugačno jokanje kot zvečer, ko ima lepo dojko v ustih z kolobarjem vred, pa noro sesa in vleče, mleko požira lepo, potem se pa zvija in joka, pa spet noro sesa kot bi se hotela potolažit, toda jo še bolj razkuri. Včeraj sem ji potem dojko vzela in jo dvignila,sem jo noil in ji pela, pa je kinkala pri meni toda zaspati pa ni mogla, pa sem jo spet dala ležat in v jok, pa sm ji dala dojko, je bila že tako razdražena,da je komaj zagrabila in ko je spet ista pesem. potem se ji dojko vzela in odšla iz sobe, mala je bila začuda tiho,ker drugače bi popolnoma znorela in ko sem prišla nazaj je že napol spala. Opazovala sem jo in skoraj 1 uro je trajalo, da je trdo zaspala. ko že zaspi se zdrzne, zatrese in spet se premetava no ko je končno zaspala, sama????, je spala pol ure in spet zahtevala dojko, dala sem ji, je malo popila potem pa se uspavala in zaspala za 2 uri do 2h, ko ke spet jedla in potem do 4h od takrat pa je bila več ali manj na dojki tudi na pol ure,vmes polivala. Dojko ji dam ko se začne zvijat po postelji, spi ob meni,še preden zajoka. In dele še spi, dojila pa sem jo pred pol ure.
Zatemnjen prostor, odstranim hrup(starejšega sina) vse to prakticiram že zelo dolgo, pa je vsak dan drugače in vsak dan se uspava drugače, včasih na dojki, včasih sama, včasih v naročju, včasih pa sploh ne in kriči tako, da neha dihat in zaspi v avtu ko letimo na urgenco:((((((((
Razgaljit in kravce past pa ne morva, ker imava šince zaradi kolkov in če jih dam zvečer dol jih ne bom več gor spravila, ker bo dušo spustila. Imava jih že 1 mesec, tako, da jo ne motijo.
Glede dihanja greva v ponedeljek v pediatrično na nevro in tam bodo poskušali ugotoviti kaj ji je?
Res pa je da imam zelo močan izcejalni refleks iz 5 luknic teče in v minuti nateče tudi 40 ml, če je dojka polna tudi več. To vem, ker sem si mleko iz tako polne dojke stiskala in ji najprej tisto po flaški dala potem pa še dojko, toda sedaj noče več flaške oz jo zagrabi le če je ful lačna, recimo če 3 ure ni jedla, kar je malokdaj, ker je res na 1 uro.
Pleg tega imam jaz non stop te izcejalne reflekse, tudi iz čisto prazne dojke se sproži po parih minutih sesanja in so potem na 5 minut, to vem,ker preden se začne me v drugi dojki tišči. Je pa čudno to, ker sem non stop v stresu, neprespana, ampak refleksa in melka pa imam dovolj,preveč.
Punčka je rojena 2 dni čez rok, donošena brez zlatenice in kakršnihkoli težav. Porod je trajal 6 ur zaradi mojega ne odpiranja, odprli so me na roke in ven je punčka lepo prišla, brez kakšnih petresov, je pa res,da sem imela visoke doze oksitocina, ker se nisem odpirala in tudi dolantina so mi veliko dali, pa masko sem tudi imela, ker ko te na roke odpirajo boli za znoret.
2 noč v porodnišnici je dobila malo dodatka Aptamil, ker pri meni še ni bilo dovolj mleka, dojila sem jo 6 ur skupaj izmenično na obeh dojkah in ob 3h sem prosila sestro naj nekaj naredi, pa mi je dodaek dala in mala je zaspala in spla do jutra.
3 dan sem že imela dovolj mleka mala pa je sesala non stop in posledično je bilo mleka preveč in potem je bruhala, no o tem pa sva že govorili!

Dobila sem izvide za alergijo in vse je bilo negativno, tako,da bom počasi začela uvajat najprej pšenico potem pa jajca. Mleko pa malo kasneje,ker je sine imel alergijo nanj.
Hm vitamin C ja res sem ga bolj malo dobila, bom šla v lekarno nekaj iskat. ker doma vse uničim s kuhanjem.

Saj ne vem kaj naj……vsak dan je izziv in dokler ne razjasnimo kaj ji je, bo tako,…..se oglasim ko pridemo iz bolnišnice, mogoče bodo kateri mamici pomagale moje izkušnje….

---------------------------------------------------------------------------------------------- Veliko več smo, kot le telesa in osebnosti. Ne glede na spreminjajoči se zunanji videz je notranji duh vedno lep in ljubeč

Berem kaj je napisala zvoncica in moram reci, da tako hudih tezav nimamo.

JJe pa res da se spet obracam na vas z vprasanjem.

Puncka je sedaj stara 4 mesece. Tudi pri nas kaka vcasih sluzavo in obcasno so v blatu minimalne krvave nitke. BLato smo dali testirat na kri in res je menda to kri. Sedaj uvajam dieto brez mleka in mlecnih izdelkov. DA vidimo ce bo bolje. Bila je tudi cepljena proti rotavirusu. Kaka pogosto, vendar mislim, da nima driske, saj kaka priblizno trikrat na dan obilno, tako da se vedno slisi, ko se pokaka. Je pa kakec razlicne barve, vecinoma pa tekoce. Lula vredu, plenice so vedno polulane, ceprav je ne previjam vec tako pogosto, ponoci je sploh ne previjam.

Raste vredu.
– rojena 2610g kg in 48 cm, obseg glave 32 cm,
– pri 3 tednih 3150g,
– pri 6 tednih 4000g in 54 cm,
– pri 10 tednih 5000g in 56 cm,
– pri 14 tednih 5750g in 61 cm, obseg glave 40 cm.

Problem ali pa ne, je dojenje in sicer zdaj vem, da pricne cmokati, ko pride naval mleka, ker ne more toliko in tako hitro pozirati. Odvisno je tudi od tega, koliko je lacna.

Jaz pikico pristavljam kadar se mi zdi da to hoce, tudi ce ne joka in imam samo obutek da bi jedla. Ali bi jo ze morala navajati na ritem in daljse premore med hranjenji?

Dopoldan se hraniva bolj pogosto, potem greve okoli poldneva za kake tri ure ven in ta cas spi v vozicku in tako je tudi 4 ure brez dojenja. Ko pridemo domov, jo podojim in potem obicajno nekaj casa zadosca, vendar cez ako uro in pol postane tecna in jokava (vendar ne joka) in potem jo spet pristavim, ko se mi pac zazdi, da bi to rada.

Rokice itak tlaci v usta, vendar menim, da gre tu bolj za raziskovanje, ker se tudi veliko slini, dela mehurcke, tudi slincek daje v usta…

Uspavanje je vecji podvig, saj porabimo tudi dve uri, da dete zaspi. Obred uspavanja je ponavadi najprej kopanje, potem oblacenje v pizamico, dojenje v spalnici v tisini in potem odlaganje v posteljico. Vcasih se mi zdi, da je tako zaspana da sploh ne more zaspati in takrat jokca in tecnari, redko res joka, mane si ucke in se vlece za usesa. TRaja pa res dolgo, da postem zaspi, vcash sama, vcasih jo je treba nosit.

Problem je, ker se med dojenjem zvija, obraca, sploh ce ni dovolj lacna, potem se vcasih umiri in se kar prilepi na bradavico in je noce in noce spustiti, tudi eno uro bi bila priklopljena, samo da jo cuti v ustih.

Ker se toliko obraca, odklaplja in priklaplja, ocitno poje veliko zraka in potem imamo tezave s kupcki. Ponoci se zbudi po mojem mnenju predvsem zato, ker jo matrajo kupcki. Danes se je zbujala na 2 uri. Obicajno zdrzi vsaj tri. Ko skusamo podreti kupcka in ce traja predolgo, zacne cviliti. Ne vem ali jo matra kupcek ali ji gre na zivce, ker jo silim podirati kupcka ali pa kaj drugega.

Oh…vcasih sem sredi noci ze cisto na koncu z zivci, ker imava take borbe.

Nas otrok sicer zelo malo joka, veliko pa tecnari ce razumete razliko. Ne gre za jok ampak za pojokavanje, kot nekaksno pritozevanje. Saj vcasih ce prdolgo pustim, preraste v jok, vendar histericnega joka ze dolgo ni bilo.

Predvsem pa se sprasujem ali je vse to normalno?
Ali bi moral otrok pri 4 mesecih ze imeti ritem pri hranjenju?
Ali je nemirno dojenje lahko posledica zivahnosti otroka in ferbcnosti?

Hvala za vase potrpljenje z nami. Lep dan!

Zvončiča, se opravičujem, ker ste morali malo čakati, za mano je bil spet naporen vikend in tudi današnji dan. Za vami pa verjetno prav tako nekaj lepih, a vendar napornih dni.

To siljenje na bruhanje … bi lahko bilo čisto normalno, sploh ob tlačenju rokic v usta, dojenčki, ki imajo močno potrebo po sesanju, to redno počno, pa tudi če se pogosteje doji – morda se doji zaradi tolažbe, je ves čas malo prepolna, refluks nagaja in smo tam. Seveda pa je prav, da ste na to zelo pozorni in preveite tudi mogoče zdravstvene težave, kar že počnete.

Polivanje po obroku uro ali dve ni nenavadno. Je pa gotovo možno, da jo peče v grlu.

Kaj pa če bi sesala vaš mezinec (s pristriženim nohtom, mogoče le konico), če ne more ne dude, ne dojke? Ste poskusili čisto mini dudo, tako v obliki kapljice? Za sesanje ob tolažbi ponudite dojko, ki je mehkejša.

Morda ste že brali te članke, v njih je marsikaj koristnega…
Kolike: http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1510&t=1491
Ko dojenček joka: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979195,1979195#msg-1979195
Nosite svojega otroka: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980267

Punčka zelo potrebuje vaš telesni stik. Nosite jo vi ali kdo bližnji, kolikor le zmorete. Mogoče bi bila bolj mirna in zadovoljna, če bi si omislili sling/ruto in bi večino dne preživela tesno privita na vaše telo, vi pa bi imeli prosti roki.

Ja, tako je, če otroku nič ne manjka in je zadovoljen, lahko tudi kdaj sam zaspi. Večina dojenčkov običajno rabi pomoč, tesen telesni stik. Je morda vseeno bolj občutljiva morda tudi zaradi šinic? Bi bilo možno, da se tega vsake toliko zave in jezno kriči? No, vssekakor že gotovo ločite jok iz bolečine in jok iz protesta.

Izcejanje je lahko pri nekaterih materah različno in ni nujno povezano s količino mleka. Nekaterim materam se sprožajo nenehno, že samo ob misli na naslednji podoj ali na otroka. Prve mesece so običajno še intenzivnejši. Mnoge ženske jih imajo več zapored, nekatere pa le enega do dva na podoj, zelo indiviualna reč. Tvorba mleka v 24h je lahko v obeh primerih čisto enako dobra. Poskusite spustiti prve curke v pleničko, da jo čim manj zaliva in da bodo podoji zanjo lažji, da bo bolje dohajala tok mleka.

Ne vem, kakšne teste so vam naredili, gotovo pa veste, da je test na KML lahko lažno negativen. Za druga živila me ne bi toliko skrbelo, pri KML pa bi bila jaz tudi previdna, dokler ne razjasnite težav oz. ni vsaj delnega izboljšanja. Ste vi brez KML že vsaj 2-3t in ni nič bolje?

Vsekakor sporočite! Držimo pesti, da čim prej ugotovite, v čem je težava vaše punčke.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

ena 2, z veseljem vam odgovarjam!

Vaša 4m punčka kaka sluzasto in krvave nitke. Dieta brez KML je v taki situaciji prvi in res priporočljiv ukrep. Trikrat na dan obilno zagotovo ni driska! To je čisto vredu. Napreduje tudi super!

Cmoka, ko ne sledi? Bi pomagalo,če jo odmaknete in spet bolje in bliže pristavite? Vredu je dojenje na njeno pobudo, to je idealno. Podaljševanje in postavljanje urnika s strani matere je včasih vredu, pogosteje pa vodi v pomanjkanje mleka, nemir otroka in prehitri konec dojenja. Zakaj, je izčrpno razloženo tukaj – Dojenje na otrokovo pobudo: http://med.over.net/forum5/read.php?94,4366643

Ja, to je super, ima tipičen “urnik” – v delu dneva večjrat, nato pa ima daljšo pavzo, ki jo narekuje sama oz. vi s sprehodom. Potem spet pogosto. To je vredu, temu rečemo dojenje v grozdih in večina dojenčkov se doji natanko tako.

Tlačenje rokic ste dobro razpoznali kot razvojni pojav.

In tako je tudi z večeri, zelo pogosto se to dogaja pri mlajšem dojenčku, bo šlo čez čas verjetno hitreje. Otrok zvečer rabi ponavadi dolg podoj ali več podojev, da se končno umiri in trdno zaspi. Lahko se uspava in zaspi na razne načine, naredite tako, kot bo VAM najlaže, nič se ne ozirajte na družbene norme, kako bi morali dojenčki zaspati, ker ponavadi nimajo nobene zveze z realnostjo.

Podirajte kupček kake pet do deset minut, več morda ni treba. Lahko jo odložite na levi bok, če ga ne bo podrla. Če se zbudi, jo je mogoče res tiščal zrak in bo kupček podrla, verjetno pa je tudi, da je le dremala in da potrebuje še več stika z vami, bližine in varnosti, preden bo zaspala trdno.

Priporočam vam za lastno umirjanje in okrepitev samozavesti ob takih napornih urah prav tako članke, ki sem jih pravkar pripela zvončici!

Da, ena2, vse to je povsem normalno, le tega niste pričakovali. Nihče vas ni na to pripravil. Tudi moja izkušnja, ko sem bila prvič mati, je zelo podobna vaši, pomisleki in utrujenost tedaj pa tudi.

Nekateri dojenčki nimajo nikoli ritma, ki ga družba pričakuje od njih. In s tem ni nič narobe. Narobe je, da ljudje pritiskajo na matere, češ daj že enkrat vzpostavi ritem. Še en dober članek:
Umetnost dojenja v naši kulturi: http://med.over.net/forum5/read.php?11,141876,142069#msg-142069

Nemirno dojenje je lahko tudi posledica zvedavosti, značaja otroka, ki je sicer zdrav in lepo napreduje.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni ponovno!

Spet potrebujem spodbudo, pomoc, nasvet… Nasa pikica o kmalu stara pet mesecev. Ze skoraj tri mesece se ubadamo z blatom, ker ne kaka po “predpisih” torej kaka tekoce, sluzasto in ima krvave nitke. Sem ze skoraj tretji teden na dieti brez KM in jajc. Drzim res strogo dieto, tako da prakticno vec skoraj nic ne jem. Zato se bojim, da to vpliva na kakovost mleka.

Zdaj pa vprasanje glede dojenja; nasa pupa je sicer pridna, vendar nima nobenega ritma glede hranjenja. Prej je bilo tako, da smo imeli dopoldan hranjenje, potem sprehod in potem se pozno popoldansko hranjenje pred kopanjem in potem vecerjo za spat. Zdaj pa se je odlocila, da v vozicku ne bo vec spala, zato so sprehodi izrazito krajsi in torej je tudi pristavljanja vec.

Cez dan mi prakticno ne spi, ce mi zaspi, je to na dojki, potem jo prestavim v posteljico in spi max. eno uro. Vseeno vidim, da je zaspana, ker se vlece za uho, mane ucke in je sitna, pojokava.

Zvecer imava prave boje, po kopanju greva v spalnico, kjer se podojiva, vendar to lahko traja najmanj uro, vcasih tudi dve, da jo spravim v posteljico. Ko jo dojim je nemnirna, dolgo rabi da se umiri, potem se umiri in noce spustiti bradavice. Ce jo odklopim, zacne hlastati in potrebno je ponovno pristaviti.
Mene tak nacin uspavanja popolnoma izcrpa, saj me vsak vecer caka isto; eno do dveurno uspavanje, ki ni nujno da bo uspelo.

Ponoci vcasih res lepo spi, se zbudi enkrat do dvakrat, vendar so to redke noci. Vecinoma se zbuja pogosteje, na dve do tri ure in takrat je potrebno nujno podojiti. Vcasih kar ne morem verjeti da je tako lacna.

Kaj naj storim, da dojenje ne bo vecen boj, da bo spustila bradavico in da bo hitreje zaspala? Ponoci se tudi popolnoma zbudi, tako da imamo spet na vrsti uspavanje…

Cisto sem ze obupana.

Pozdravljeni, ena2!

Uh, to je pa zoprno, težave z blatom, ki se tako dolgo ne razrešijo. Spomnila sem se, da je imela mamica Iris tudi podobne težave in skrbi. Morda pa vam kaj prav pridejo njene izkušnje.
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4276278,4278216#msg-4278216
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4461338,4492001#msg-4492001 (zadnja dva posta)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4587811,4592354#msg-4592354 (na koncu)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4625792,4625792#msg-4625792

Upam, da ob dieti, ki so vam jo priporočili, ne boste zboleli. Morda vam lahko predlagamo še kakšna živila, ki mogoče ne bi bila težavna, če napišete, kaj vse ne smete jesti. In laže vam bom odgovorila, kako vaša dieta vpliva na kakovost mleka, če sploh.

“Zdaj pa vprasanje glede dojenja; nasa pupa je sicer pridna, vendar nima nobenega ritma glede hranjenja. Prej je bilo tako, da smo imeli dopoldan hranjenje, potem sprehod in potem se pozno popoldansko hranjenje pred kopanjem in potem vecerjo za spat. Zdaj pa se je odlocila, da v vozicku ne bo vec spala, zato so sprehodi izrazito krajsi in torej je tudi pristavljanja vec.”
***Se vam zdi deklica zelo nemirna in se pristavlja za tolažbo? To bi bil lahko eden od vzrokov, povezan morda tudi z nitkami v blatu. Možno pa je tudi, da ima zgolj več budnih obdobij in večjo potrebo po dojenju (poskok v rasti, več akcije in zmanjka časa za dojenje, pa je treba nadoknaditi večkrat, npr.).

“Zvecer imava prave boje, po kopanju greva v spalnico, kjer se podojiva, vendar to lahko traja najmanj uro, vcasih tudi dve, da jo spravim v posteljico.”
*** Bi vam bilo laže, če bi jo uspavali po tem, ko se že umiri, tam, kjer bi tudi vi kaj prijetnega počeli zase, tako mimogrede. Lahko gledate film, lahko berete knjigo, ki si jo naštimate na blazino ob sebi, revijo,… ta čas tako včasih nekako hitreje mine in ni tako stresen, laže prebrodimo ta naporna obdobja. Lahko tudi prej pripravite večerjo in dojita za mizo, pa zraven jeste.

“Ko jo dojim je nemnirna, dolgo rabi da se umiri, potem se umiri in noce spustiti bradavice. Ce jo odklopim, zacne hlastati in potrebno je ponovno pristaviti.”
***Ko se umiri in zaspi, ne spusti bradavice zato, ker še ne spi trdno. Verjetno bo pri vaši intenizvni in navezani deklici bolje, da počakate, da se sama odklopi, za vas utegne biti poskušanje, da jo predčasno odmikate od dojke, dodaten stres. To ne pomeni, da se vdate, temveč, da se prilagodite situaciji in starosti otroka, hkrati pa natuhtate, kako bi te minute in ure vsak malo izkoristili tudi za lastno sprostotev. Dojenje je lahko tudi počitek, samo nekako moramo to same sprejeti v tej smeri. Seveda lahko tudi ležete skupaj z deklico, pa poskusite zadremati, katera bo prej. Morda bo sprva čudno, neprijetno, mogoče pa se boste navadili tako reševati krize z utrujenostjo. Deklica vam bo za bližino gotovo hvaležna, seveda pa ne vem, ali vam to ustreza in ali vi ne rabite nekaj drugega. Kompromisi so res lahko težki, saj vem. Premislite. Lahko pa si kupite tudi kakšno dobro knjigo, npr. Otroško spanje – brez joka v sanje, če najdete kak dober nasvet zase.

Dojenje ni samo lakota. Nočno dojenje pa sploh ne. Hlastno dojenje lahko pomeni tako lakoto kot tudi močno potrebo po umirjanju, tolažbi in bližini, kakšno bolečino, napenjanje,..

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Hvala vam Mojca za odgovor.

Ja tudi sama se sprasujem kaj sploh lahko jem…

Moj jedilnik obsega A4 format list papirja, ki sem ga dobila na pediatricni kliniki. Seveda se sprasujem, ali je dovoljeno se kaj drugega kar ni na tem listu, npr. vceraj sem videla, da v vanilijevem pudingu ni nicesar, kar bi spominjalo na mleko. Pa ne vem ali lahko poskusim ali ne.

tudi glede marmelade mi ni jasno, ali morajo biti ravno te zapisane ali lahko tudi kako drugo brez konzeransov… skratka polno vprasanj.

Prilepila sem vam jedilnik, ki sem ga dobila (zapisala ga je ena druga, vendar je identicen mojemu):

Dovoljena živila

Nadomestki mleka
nadomestek mleka, ki ga predpiše zdravnik
LIMA – riževo mleko vanilija
LIMA – sojino mleko vanilija

Maščoba
GEA margarina brez mleka v prahu in lecitina – oljarnica Slovenska Bistrica
100% sončnično olje
100% olivno olje

Sadje in marmelade
zrelo neoporečno sveže sadje – v začetku sadje prekuhano v kompotih ali čežanah
marmelada domača
KOLINSKA mešana marmelada brez konzervansov (jabolko – sliva)
Eta Kamnik mešana marmelada brez konzervansov

Zelenjava
neoporečna sveža zelenjava dušena ali sveža
doma vložena zelenjava brez konzervansov
naravno kisano telje ali repa

Meso in izdelki
govedina, teletina in konjsko meso
puran, piščanec
zajec, ovčetina, kozletina
sveže morske ribe in postrvi – po dogovoru z alergologom
MESARIJE FLERIN mesni izdelek – urtika šunka

Kruh žitni izdelki in peciva
DOMA PEČEN KRUH iz pšenične bele ali druge moke, brez dodatka jajc in mleka
kruh iz polbele ali črne pšenične moke
ajdov kruh in ajdovi žganci
ŽITO NATURA prosena kaša, ješprenj
ŽITO NATURA ali LIMA ovsena moka, ovseni kosmiči, ječmenovi kosmiči, ajdovi kosmiči, riževi kosmiči, riževi otrobi, rženi polnozrnati kosmiči
LIMA čisti corn flakes
BIOS M topioka moka, riževa moka
LIMA quinoa riž, thai riž, neoluščen polnozrnati riž
ŽITO pšenični zdrob, navadna polenta, koruzna moka, leča
DROGA Portorož polenta, koruzna moka, pšenični zdrob, kus kus, prosena kaša
LIMA kamut moka, kus ku, čičerika, leča
BARILLA ali ŽITO testenine in jušne zakuhe brez jajc iz pšenice durum
LIMA kamut testenine brez jajc
DOMAČA priprava peciva iz dovoljene moke brez jajc in mleka – po receptih klinike

Sama jem veliko govedine, purana, za zajtrk pa doma pecen kruh, margarino iz seznama in marmelado od Podravke (Slivov pekmez), ker te iz seznama resnicno ne morem jesti, ker je kot zele. Pripravim si tudi nekatere jedi, ki sicer vsebujejo melko in jajca, le da jaz mleko zamenjam z vodo, jajca pa vcasih z margarino, vcasih pa brez nadomestka.

Zelenjave razen korenja, krompirja in kolerabe prakticno ne jem, sadje samo jabolka, vcasih kaksno banano. Drugega ne upam, saj ne vem kaj vse je alergeno. Bi pa z veseljem pojedla breskov kompot, ananas, ce bi vedela da lahko.

Ne upam cvetace, graha, paradiznika, fizola, zelja, repe, tunina je itak alergena, rdeco peso ne jem ker je okisana…skratka, saj sploh ne vem kaj se lahko jem. Najbolj pa me zalosti to, da situacija kljub moji dieti ni nic boljsa.

Je pa res, da so mi rekli, da naj bi se zadeva umirila nekje do 6. meseca.

Ja glede dojenja in spanja bomo pac morali potrpeti. Prebrala sem knjigo, ki ste jo omenila in moram reci,da mi nasveti iz nje niso prav blizu. Zmotilo me je vec stvari, naj navedena samo nekaj:
– ce otrok ne je vec, mu bradavico nezno vzemite iz ust in s prstom porinite bradico navzgor, da bo zaprl usta.
To pri nas ne pride v postev, niti se mi ne zdi primerno.
– ne mislite, da bo kar samood sebe prislo obdobje, ko bo otrok kar sam od sebe pricel spati celo noc.
To me je zelo presenetilo, saj sem vedno mislila, da se bo ravno to zgodilo, ko bo oteok sam pripravljen.
– otrok po 4. mesecu starosti je biolosko pripravljen prespati celo noc brez vmesnega hranjenja.
V vseh literaturah berem, da temu ni tako, da so taki otroci redki.

Skratka, nisem nasla prav dosti uporabnega, vecinoma me je knjiga pravzaprav zmedla. Morda pa je nisem prav razumela.

Mojca, hvala za vas cas in pomoc. Ce boste lahko nasli kaj, kar bi se lahko jedla, bi mi zelo prav prislo.

ena 2, hvala za tale zelo zanimiv jedilnik. Nisem vedela, da takole zgleda, ko odidete z zdravljenja po testiranju alergije domov.

Zadeva res zgleda precej omejujoča, če pomislimo na to, kaj vse je na policah trgovin dandanes in kaj vse je večina ljudi vajena jesti. No, če pa pogledamo z drugega zornega kota, kaj bi človek recimo jedel, če ne bi imel prehrambne industrije (oz. KO jo ni imel, kaj je jedel, pa morda tudi, ko še ni znal pridovati soli in sladkorja, s katerim je recimo vlagal in konzerviral), potem pa je ta seznam še precej širok. Marmelade so recimo precej nenaravna reč, če tako pogledamo. Pa margarine kajpak tudi. Ali žita, ki jih človek uživa šele kakih dva tisoč let v današnji kolikor toliko primerljivi obliki…

No, kakorkoli, vedno je najhujša stvar pri prehrani, ki se nam lahko zgodi to, da moramo čez noč bistveno spremeniti navade. Eno je, če človek lahko postopno zamenjuje slabša živila, odkriva boljša, ugotavlja, ali mu ustrezajo, drugo pa je, če dobi A4 seznam. Torej, vsekakor, z vidika doječe mamice je zagotovo vredu, če čim manj misli na hrano, če je zmerno, zdravo in s čim manj odrekanj, kadar je posredi dieta pa si le privoščite puding, če si ga želite in če je na etiketi napisano, da ne vsebuje KML in jajc.

Glede marmelad imate seveda tudi prav – čim manj sladkorja, čim večji sadni delež, brez želirnih sredstev, brez konzervansov. So pa take drage. Ste poskusili kdaj v mešalniku (blenderju) narediti sami slivovo marmelado brez sladkorja?! Pri nas doma je bila uspešnica. Kupite mehke suhe slive (nežveplane! brez konzervansov torej), jih nekaj date v mikser (toliko, da se poje, ker potem se hitro pokvari – razen če bi recimo male skodelice zamrznili, tega nisem poskusila), dolijete malo vode, počasi, dokler ne namešate prave gostote marmelade – in takoj jeste. Lahko tudi z žlico, brez kruha. To gotovo ne bo vplivalo na dojenčka.

Glede mleka imate tudi krasne nadomestke mandljevega mleka, ovseno mleko, pa recimo čudovito kokosovo mleko (ki je sicer tudi drago, pa še ne do bi se ga povsod, razen v večjih centrih in trgovinah z bio hrano).

Imate vrsto veganskih margarin (ne bom o blagovnih znamkah, saj se hitro najdejo), vsekakor preberite etikete. Olja so verjetno še bolj naravna, tu je na policah danes veliko več kot dve omenjeni – imate hladno stiskana tako rekoč že vsakršna olja: sončnično in olivno sta le najbolj znana, nato še bučno, orehovo, laneno, sezamovo…

Pri sadju se strinjam, sezonsko je najboljše, če je iz inegrirane ali bio predelave, toliko bolje za vas in otroka. Od sadja je poleg jabolk in banan še možnost, da dodate suho sadje, recimo že omenjene suhe slive, suhe marelice, sezona pa šele prihaja, kajne, poletje je blizuuu!!! Tropsko sadje sicer ni sezonsko, ampak nikjer ne piše, da je to pri dojenju prepovedano. Kakšen zelo zrel ananas, kakovosten, ne vem, če vas mika, poskusite po malem, počasi. To nima nobene zveze z alergijo na KML. Jagodičevje utegne biti težava, če otrok dobi pikice. Spet pa ni nujno. Hruške in grozdje sta trenutno iz južne poloble, kar ni idealno, ni pa nujno, da bi bile težave ob nekem zmernem uživanju. Žal vam ne morem reči, kaj lahko in kaj ne, ker smo ljudje zelo različni. A če ne poskusimo, tudi ne izvemo.

Pri zelenjavi – solate so krasne, o vloženi imam jaz malo manj pozitivno mnenje, dajem prednost zamrznjeni, kolikor pa se da, pa sezonsko in sveže. Danes je ob vsej obilni ponudbi mogoče sestaviti krasne sestavljene solate, ki so lahko že same dovolj obilno kosilo. Recimo solata/rukola/regrat z dodanimi semeni, celim narezanim avokadom, paradižniki, surovimi ali popečenimi bučkami, naribanim korenjem,… Če vsak dan naredimo malo drugačno, je vedno kaj novega. Ali še malo žitne prosene, ajdove,… kaše za zraven.

Ali zelenjave ne upate jesti, ker se bojite, da bo otroka zvijalo? To so le miti. Otroka ne zvija po solatah, morda bi bili problem razni kisi, ki jih lahko zamenjamo recimo z limono ali zelo razredčenim jabolčnim kisom, če nekisane solate ne moremo jesti.

Pri mesu imate izbor kar pester. Pri kruhu, tu je pa kriza, če ga hočete dobiti brez konzervanov. Razen če ste v velikem mestu, kjer tak kruh posebej prodajajo v kaki bio štacuni, na tržnici,… če ga lahko spečete doma, kar je pri vas k sreči možno, ali če ga kupite v kaki odlično založeni trgovini. Recimo pakiran kisli kruh iz droži brez konzervansov ipd..

O knjigi, he, omenili ste natanko tiste odlomke, pri katerih se tudi svetovalke LLL nekoliko odkašljamo. LLL se ne strinja z delom, kjer je kot primeren način uspavanja omenjeno uspavanje z dojenjem. Ker je to način, ki se ga človeška vrsta poslužuje milijone let. Le zdaj naj bi bil sporen, nekaj desetletij in to v neki točno določeni kulturi, zakaj neki.

Je pa dejstvo, da nekateri starši želijo tovrstno pomoč, hočejo imeti občutek, da so nekaj ukrenili, da imajo metodo, ki jo lahko uporabijo. In nekateri poročajo, da je kakšna metoda tudi delovala. Drugim pa je to tuje in raje počakajo, da življenje prinese spremembo samo. To je včasih celo laže in manj stresno, če seveda to tako dojemamo, lahko pa je treba tudi potrpeti. Sicer pa, če ni spanje, je pa kaj drugega, kajne, pri majhnih otrocih je pač tako, vedno je treba vlagati napor in energijo, kar ni lahko.

Točno tako, kot ste napisali. Recept “če otrok ne je vec, mu bradavico nezno vzemite iz ust in s prstom porinite bradico navzgor, da bo zaprl usta” lahko tudi prav nič ne deluje. Ko otrok trdno zaspi, je na to sam pripravljen, prej morda ne.

“Ne mislite, da bo kar samo od sebe prislo obdobje, ko bo otrok kar sam od sebe pricel spati celo noc.” Ah, seveda to ne drži. Dvakrat preverila ŽE sama, to SE ZGODI! Resda pa se ne zgodi nujno prvo leto, morda tudi drugo ne – sumim, da je E. Pantley hotela poudariti prav to, ali pa tudi ne in je prepričana, da se to ne zgodi. No, milijone mam poroča pač drugače. Najbrž ni naključje, da v mnogih kulturah matere spijo skupaj z dojenčki in majhnimi otroci kake štiri leta. Eni so pripravljeni že veliko prej zaspati sami, drugi pa ne, a enkrat zagotovo so, pa že prej, preden gredo v šolo.

“Otrok po 4. mesecu starosti je biolosko pripravljen prespati celo noc brez vmesnega hranjenja.” Nekdo je pač opravil laboratorijski izračun, verjetno temelječ na vnosu hranil in energije, ki jo otrok porabi. Kako mehansko. Otrok ni samo bilološko bitje. Ta stavek meni osebno ne pove prav ničesar o potrebah po spanju majhnega otroka. Ste vedeli, da je medicinska definicija spanja vso noč 5h skupaj in da to zmorejo nekateri dojenčki kmalu po tretjem mesecu? Drugi pa mnogo kasneje. To so tako zelo relativne reči, da jih nihče nikoli ne bo mogel stlačiti v nobene tabele. Take tabele so za sodobne matere prej stresne in naporne, morda še bolj kot samo nespanje. Ali bi se počutili drugače, če bi že v začetku, pred porodm pričakovali, da boste recimo dve leti spali skupaj s svojim otrokom, ponoči dojili? Bi si uredili stvari tako, da bi čim manj vstajali? Bi si olajšali dneve? Tudi psihična priprava veliko šteje.

Otroci, ki samo znajo spati vso noč pri starosti 4m ali 6m, pa so redki.

Knjigo je mogoče razumeti zgolj kot pripomoček, zbirko ukrepov, če te ukrepe potrebujete, želite, so vam blizu. Če se z njimi ne strinjate, poskusite raje kaj drugega, to pa odmislite. Recimo knjige dr. Searsa, branje o povezanem starševstvu…

Spanje dojenega otroka (kratko):
http://med.over.net/otrok_druzina/novica.php?id=37
http://www.llli.org/NB/NBJanFeb03p4.html (Sleeping Lika a Baby? – daljši članek)
http://www.llli.org/ba/Feb93.html (Rethinking »Healthy« Infant Sleep)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4331470 (ne spi – smo ga razvadili?)
Otrok se ponoči zbuja in doji:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4310365 (4m)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=982&t=982 (4m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981653 (4m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981900 (7m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4331470 (8m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979601 (8m)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=535&t=535 (8m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4331470 (8m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979601 (8m)
Je res, da starejši dojenček ne rabi nočnega dojenja?
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979782 (6m)
Povezano starševstvo: http://www.otrokdruzina.com/stare_%20stevilke/2004/Junij/naslovna_tema_5.htm (KM, članek)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Draga Mojca,
spet midve z mojo frajlo.
toliko kot sem pri tem otroku pretrpela z dojenjem v teh 5-ih mesecih z sinim nisem v celih 2-eh letih dojenja, pa če bi ga 10 let dojila tudi verjetno ne:)))
Namenoma pišem sm, kjer sem že pisala in tudi pripela link on prejšnih sporočil, da boste lahko osvežili spomin.
Punčka bo jutri stara 5 mesecev ima skoraj 7 kg in 67cm. Pred 14 dnevi jo je nekaj pičilo in hotela se je dojiti na pol do 1 ure-ko je bila tista vročina. Vse lepo in prav zmotilo me je pa to, ker skorajda ni imela polilanih pleničk, razen ponoči, čeprav mi je lepo praznila, oz se sploh niso imele čas napolnit, ker je sproti pila. No to me je spodbudilo, da sem ji dajala vodo po žlički.
Sčasoma me je tole non stop dojenje utrudilo zato sem poskusila v moje mleko vmešat malo rižolinota, da bi bila vsaj malo sita. Prvič sem dala ene 2 žlički, potem vedno več in po 1 tednu sva pristali na 60 ml mojega mleka plus rižolino se pravi 80 ml kašice, ki jo je lepo pojedla.Ampak to samo 1 krat na dan pred spanjem, ostalo samo dojenje. Kakšen dan se je zgodilo, da nisem imela mleka pa sem ji kašico naredila na alernovi (zaradi krvavih nitk in problemov iz kožo sem od njenega 14 dne na dijeti brez KML, jajc, pšenice in soje), ki je lepo pojedla 80 ml potem se še malo podojila in prvič v njenem življenju spala 3-4 ure skupaj. Odkar sem ji dajala alernovo in rižko se ji je prebava lepo uredila in je kakala max 3krat dnevno, lepo kašasto, zlatorumeno prez sluzi in nitk. Ampak to so bile le lepe sanje dolge cele 3 dni. Kr naenkrat ni hotela več žličke, začela pljuvat,kašljat, bruhat….na bruhanje jo je sililo že amo, če je videla žličko, pa sem rekla, mogoče ji ni dobra alernova in kašico spet naredila na mojem mleku, pa je bilo isto. No popolnoma sem ukinila žličko in zddej sva že 4 dni samo na dojenju, pa spet kaka po 10 krat na dan, sluzasto, krvavo,….ampak to še ni najvelji problem, zdej se še dojiti noče več. Če preberete moje prejšne poste je Eva zelo intnziven otrok, še kadar je ni čisto nič pri miru, zdej se vleče za noge, ira z rokicami, itd. požira tako hitro, da se ji velikokrat zaleti,….vednar sem nekako vozila, pa jo prej odstavila, ko je “ponorela” in čez 10 min pristavila, da je pojedla. Toda zadnja 2 dni se samo še kregava in nič druega.
Danes sva jedli ob 8h, ko je še napol spala. Potem je bila ob 10 30 že ful lačna in sem ji dala dojko, jo zagrabi 3 krat potegne in se obrne na hrbet, krili z rokicami in se kr neki pogovarja, jo gledam,išče dojko, zagrabi, malo potegne, najde nogico jo prime in brca, čutim naval mleka, valjda se ji zaleti, ko tako miga, moje mleko šprica okoli, mala pa spet krili in gleda v zrak, to mi dela vsako dojenje tudi po 1 uro skupaj, ko je tako izmučena, da se samo še joka in niti dojke več ne zagrabi, potem jo nosim in šuškam, vednar je tako lačna , da zaspati ne more, no ko vednar zaspi ji dam dojko, popije malo, dokler ne vtone v trden spanec. Zbudi se po pol ure, ker je lačna in potem spet jovo na novo pilotiranje in igranje do histerije. Ne vem več kaj naj. Popolnoma sem izmučena in včeraj zvečer sem jo nesla malo k tašči, ker nisem več vedla kaj naj, valjda se je drla. Mleko ji dajem po žlički brizgi, toda koliko dobi, če se hraniva non stop, do zdele ni pojedla še nič, sem probala tudi s korenčkom-ji gre na bruhanje. Po znakih sodeč jo nič ne boli, zjutraj je dobre volje, dokler je sita in naspana, potem pa je mora cel dan, ponoči je v polsnu ene 3-4krat lepo.

Aja hranjene po flaški in duda pri nas odpade, ker ne zagabi cuclja, ker ji re na bruhanje.

Imate kakšn pameten nasvet, ker sem res že na koncu z idejami in moči tudi skoraj nimam več, ne morem jo pa poslušati kako tako joka, ker me srce boli.

---------------------------------------------------------------------------------------------- Veliko več smo, kot le telesa in osebnosti. Ne glede na spreminjajoči se zunanji videz je notranji duh vedno lep in ljubeč

Živjo, zvončica!

Pišete, da se vaša 5m deklica še vedno ni umirila in da jo koma podojite, ko drema in spi. Pravzaprav sem najprej pomislila na to, kako težko jo je podojiti in kako lepo ob tem napreduje: rodila se je med najlažjimi, zdaj je že v zgornji polovici vseh deklic, gledano statistično. Vi sami seveda najlaže presojate, kako je teža naraščala in kako se je ob tem dojila kako obdobje.

Vemo, da je nporno dojenje, nemir, jok,… treba presojati najprej skozi napredovanje otroka. Če raste, se razvija, je teža vredu, potem je vzrok drugje, ne v premalo hrane. Seveda pa ne morem trditi, da s hranjenjem ali dohranjevanjem kdaj ni mogoče tudi zelo dobro rešiti kakšne krize.

Če kašica pomaga, potem ste en del rešitve že našli. Morda zamenjate sestavino, npr kakšno sadje, zelenjavo? Moda zamenjate del dneva, ko dobi GH? Voda po žlički je vredu, posebej, ker dajete tudi gosto hrano.

Sklepam, da je v dekličene telesu še vedno prisoten nek alergen ali da ima občutljivo črevesje zaradi določenih vplivov. Ali pa morda v vašem mleku še niste odkrili vseh alergenov. Morda gre tudi za alergene iz okolja. Saj veste, kako težka detektivska igra je to, zelo počasna in neprijetna. Žal od tu dalje jaz nimam znanja. Veliko več boste izvedeli na forumih Alergije, Pediatrija in Zdravilstvo. Kakanje 10-krat na dan, kjer je blato sluzasto in so v njem krvave nitke, gotovo kaže, da so težave še vedno prisotne.

Ja, vas dobro razumem, kaj je najtežje – to, da sploh ne morete mirno ali zadnje dni sploh podojiti. Pravite, da se doji samo v spanju. Na tem forumu se je oglasilo že kar veliko mamic, ki je poročalo prav o taki situaciji, ko so se dojenčki več dni ali več tednov dojili samo v spanju, sicer pa dojko popolnoma odklanjali.

Mislim, da ste nagonsko narediti to, kar ste čutili, da je vredu – morali ste se vsaj malo sprostiti in deklico ste zaupali tašči. Ali bi lahko v tej smeri nadaljevali, da morda prosite vsak dan koga, da je več pri vas in da vam deklico pomaga umirjati? Dobro je najti vsaj nekaj minut na dan za sprehod ali umirjeno tuširanje, kopel,…

Če deklica vredu napreduje, ji več kot ponujati dojke ne morete. Ko zavrne, ne silite. Bolje je, da se sprijaznite takoj, uporabite druge načine umirjanja, in se zanesete na to, da bodo podoji v spanju in dremanju dobri podoji. Če se vmes podoji za minutko ali dve, je lahko že popolnoma vredu.

Se vam zdi mogoče, da se želi na dojki le potolažiti, ampak potem se krega, ko priteče mleko? Ali pa da ji ne ustrezajo razmaki, ki jih ima večina dojenčkov in lahko dobro pridobiva tudi ob manjšem število podojev v 24h, npr. 5 ali 6 (celo 4 sem že doživela, no, res samo enkrat)?

“Pilotiranje” verjetno kaže, da se deklica s svojimi težavami zelo odločno obrača po pomoč, je vztrajna, glasna in intenzivno sporoča, ko nekaj ni vredu, kar pa je gotovo tudi del njenega značaja. Seveda pa krvave nitke in sluz v blatu nista.

Ste poskusili deklico stisniti tesno k sebi in se zibati na veliki žogi, kot na trampolinu? V ritmu in ravno prav visoko. To mnoge umiri in celo uspava.

Kaj pa zobenje? Pekoč občutek v grlu? Otrok z bolečinami te vrste ponavadi lahko začne odklanjati gosto hrano.

Kaj pa probiotiki? Bi bilo morda s kakšno tovrstno terapijo mogoče okrepiti njeno črevesje (ob posvetovanju z zdravnikom, seveda)? Pomagajo lahko v tej smeri tudi sveži zelenjavni sokovi, če imate sokovnika. Predvsem se priporoča kombinacija sveže iztisnjenega korenčka in špinačnih listov (nekaj žličk, če gre).

Ste ji poskusili dati piti po navadnem kozarcu (mogoče plastičnem, da je bolj toplo), kar prisloniti na usteca in če jo bo zanimalo, bo morda pogoltnila nekaj požirkov, karkoli bo že notri? Pri tem je dobro, da je kozarec poln in da otrok vidi, da ne nekaj notri in ga to pritegne? To bi bila alternativa žlički. Ko je kozarec prazen, ga ima lahko za igro, da se ga privadi. Kar veliko 6m dojenčkov lepo srka iz navadnega kozarca. Spodaj damo brisačko, če se poliva. Dojenčki, ki imajo radi veliko akcije, imajo pogosto radi tudi razne eksperimente.

Ponoči priporočam, da ji vedno ponudite obe dojki, če bo sprejela.

Zvončica, zelo ste skrbni in ogromno truda ste vložili v zadnjih 5m, kljub temu pa so in še bodo trenutki, ko boste ob svoji deklici, vendar ji morda ne boste mogli takoj pomagati ali povsem olajšati bolečin. Kar delate, je povsem dovolj! POMEMBNO JE, DA JE NEKDO OB NJEJ, KI JO IMA RAD, DA JI POMAGATE, KOLIKOR GRE, DA POSKRBITE TUDI ZASE IN STE KAR SE DA MIRNI, PA SEVEDA, DA DEKLICA NAPREDUJE VREDU.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Hm…nekaj sva pomešali, moja punčka je bila kr konkretna ob rojstvu 3600g, 54cm in 36 glavica. Danes pa sem jo tehtala in ima točno 7000g.

Eva je zelo intenziven otrok, veliko zahteva pozornosti in kar srka vse iz okolja, težko je tudi zato, kr zelo dobro čuti, s tem mislim to, da zelo dobro ve kakšne volje sem,pa čeprav se trudim, da ji ne bi pokazala.
Aktivnosti in igračke so atrakcija samo par minut, ves čas zahteva nekaj novega, zato jo imam podnevi veliko v slingu, da opazuje kaj delam.

Ob večerih, ko sva utrujeni obe je toliko težje, ker jaz res ne zmorem več, psihično je preveč, zaradi afektnih napadov in prenehanj dihanja sem morala ves čas paziti, da ni jokala. Z opazovanjem sem se naučila, kateri jok je alarm in kdaj jo lahko pustim, da malo joka oz sitnari. Čeprav sem ji bila vedno na voljo sem ji dala vedeti, da nekje so meje in tam čez ne more,drugale bi mene pobralo, pa čeprav je samo dojenček mora to vedeti, občutiti.

Punčka tako dobro opazuje, da točno ve, da tisti moj prisiljen pomirjajoči ššššššššš in nošenje in guncanje in vse to ni v skladu mojimi občutki, no odkar spiva ponoči vsaj na 2 uri še gre, toda bilo je že tako hudo, da sem zaspala z odprtimi očmi, nisem več vedla kateri dan je in kaj se je zgodilo danes kaj včeraj,zgubila sem občutek za čas. Čez dan pa imam še 4 letnika, ki ne hodi v vrtec in celotno gospodinjstvo, mož v službo, zvečer samo pade v posteljo.

Zaradi zdravstvenih problemov smo bili testirani za alergijo in nič ni dokazano, merili so ji kislost v želodčku,ki je blago povečana, vendar nič hujšega.
Naš gastroenterolog pravi, da so moji otroci misteriozni glede tega, enako je bilo pri sinu, blato se je umirilo, takoj ko je pristal na gosti hrani.

Kaj ji v mojm mleku ne bi odgovarjalo pojma nimam,saj jem samo par stvari, 4.5 mesecev sem na dieti, pazim, da ni konzervansov, barvil, aditivov in vseh potencialnih alrgenov, ne jem nobebega surovga sadja ali zelenjave, razen baban. Krčkov nima in jih nikoli ni imela.

Tudi kozarc sva poskusili pa pije kakšen dan, drugič ne.

Punčka je drugače(če je naspana in sita) dobrovoljček, tako je uglašena z mano, da človek ne more verjeti, pravi sonček je, ponavlja za mano razne trike in spuščanja glasov, vriska, se smeji, izgovarja ba ba, ma ma , da da in od 4. meseca ima že 2 spodnji enkici, toda ko je na vrsti dojenje kot da ni isti otrok.

Toda dojenje je bil pri nama vedno problem. Prej jo je motilo, da se je hotela cartati na dojki, pa je teklo, zdej pa mislim, da ima toliko za videt okrog, da se boji, da bo preveč zamudila, če bo 10 min lepo jedla, zato prekinja podoje in vmes gleda v zrak, pilotira, se pogovarja. Že od njnega drugega meseca jo ne smem dojiti v prosotnosti drugih, ker je vse zmoti. Dojiva se v sobi, v napol zatemnjenem prostoru, z tiho glasbo. Pa tudi to ne pomaga več.
Danes sem jo podojila in uspavala tako, da sem jo držala za rokice, ko je sesala,di ni mogla migat-noge ima še vedno v šincah.

Ne vem več, sem mislila, da če ne bo več jedla na dojki bo pa gosto, ampak zdej še tega noče, res ne vem več kaj naj.

Hvala Mojca za pogovor, včasih sem tako obupana, ko zvčer joka in joka samo zato, ker je lačna in zaspana jaz imam mleko, pa jo pomiriti ne morem.

Če se že umiri se samo pri meni, tašči sem jo dala zato, ker sem bila tako obupana, da sem se morala zjokat, enostavno nisem mogla več. Drugače jo imam vedno jaz in tudi mala takoj paniko naredi, če me ni na vidiku.

---------------------------------------------------------------------------------------------- Veliko več smo, kot le telesa in osebnosti. Ne glede na spreminjajoči se zunanji videz je notranji duh vedno lep in ljubeč

Ne vem, zakaj, ampak sem očitno gledala 2.600, namesto 3.600 pri porodni teži. Ja, to je pa velika razlika. Če pogledava ta prave podatke, je vaša Eva po 5m zelo lepo na svoji krivulji teže, torej nekoliko nadpovprečna ves čas.

Zvončica, kaj pa, če bi vi poskusili dobiti kakšno doulo? Poporodna pomoč je bila včasih pravo čudo, danes pa ni več tako. Kar nekaj žensk zdaj že organizirano ponuja brezplačno pomoč. Tole je npr. za mamice v Ljubljani (sofinancirano s strani mestne občine): http://www.zavod-tamala.si/

Prosim druge uporabnike in uporabnice foruma, če ima kdo informacije o doulah, torej o kakovostni in strokovni brezplačni poporodni pomoči, da jih posreduje. Že nekaj časa jih imam namen zbrati na enem mestu, kolikor je tega zdaj že na voljo…

Zvončica, mislim, da ste vi že 200% naštudirali vedenje svoje deklice in da nihče ne ve bolje od vas, kaj je v nekem trenutku primerno.

Če deklica nima krčev, potem ne vidim nobenega razloga, da bi z najboljšo in najbolj zdravo hrano na svetu, tako, ki nam jo je dala narava še pred pogruntavščino ognja, škodili svoji deklici! Ste pomislili, da bi bili lahko tako bolj utrujeni, vznemirjeni zaradi nesorazmerij med vitamini, minerali in drugimi snovmi v vaši prehrani? V mleku se razmerje sicer kljub pomanjkanju na materinem jedilniku vzpostavlja primerno (iz zalog).

Ali je že kaj bolje, kot je bilo prve tri mesece? Ali že vidite, da se svetlika in da bo druga polovica leta bolj znosna? Kdaj pa pričakujete, da boste sneli šince?

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Ha ha Mojca mislim, da o doulah največ vem sama, kr se zanimam za to in ravno zadnjič j bil v avstriji tečaj, pa je Eva še premajhna in nisem šla.
Ne morem reč, da je kaj boljše kot prve 3 mesece, no le to, da je Eva sedaj bolj komunikativna in jo včasih zamotim s kakšno igračko.

Do 2 meseca mi je ponoči včkrat prišla pomagat moja mama,je prespala pri meni in Evo nosila, potem pa se kar naenkrat ni hotela več nosit in samo dojenje jo je pomirilo. Tako se je popolnoma name navezala. Za kakšne pol urice jo lahko dam tašči ali možu, potem pa že protestira. Včeraj smo bili pri moji mami, 5 dni nazaj je bilo še vse vredu, včeraj pa je tako paniko naredila, da morali domov, imela je 2 huda afektna napada z izgubo zavesti-zakaj-samo zato, ker jo je moja mama v naročje vzela.
Danes sta moja starša k meni prišla, mami se ji je počasi pribilžala in mala ji je kr pustila, da jo je nosila, ko pa je zagledala mojega očeta je bilo spet joj.

Tako, da ne morem reči, da je boljše ali slabše, določene stvari so boljše, druge slabše, en dan je čisto ok, drug dan pa popolna katastrofa.

Šince imava samo še ponoči, ker pa pikica veliko bolj spi, kadar jih ima,veliko manj krili, jih namontiram še podnevi, če imam čas, preden gre spat.
Danes sva se samo tako dojili,da je bila v šincah jaz pa sem jo še za obe rokici držala,zraven pa ji potiho prigovarjala, da je pridna,moja punčka, da je utrujena, naj spančka, pa šuškala itd,…no, danes je to zaleglo in že spi, upam, da bo vsaj do 24 00 mir,sej verjetno si je težko predstavljat kako to zgleda.
Punčka mi pokaže, da je lačna ali zaspana tako, da godrnja-protestira in se z glavico zvija nazaj ali rine glavo v moj pulover, takrat pravim, da išče. Ko se “naštimujeva” za papat se kar smeji od veselja in takoj zarabi, potem pa parkrat potene se obrne na hrbet in se pogovarja, krili,….potem spet zagrabi, malo sesa, pa najde nogice, nekaj časa se tako igra z nogicami in sesa potem pa se spet obrne, to naredi tolikokrat, da gre sama sebi na živce in se tako sprovocira, da še dojke več ne zagrabi in ko se enkrat začne fejst jokat jo ni mogoče umirit, dokler ne neha dihat. Včasih mi že rata prekinit to, vsakič z nečem drugim, da jo močno objamem in stisnem, da jo nesem in ji kažem igračje, da se umaknem jaz in se sama potem umiri, skratka eksprimentiranje in psihični napor ob vsakem takem joku, vedno pa mi ne rata in takrat je hudo. Na začeku pri prvem takem napadu sem se zelo dolgo borila s krivno, nekako mi je bilo zelo težko, ker jo nisem znal umiriti, ne znam opisat ampak vedno ko sem jo imela ob sebi sem imela nek čuden občutk, da ne znam skrbeti zanjo ali da me punčka ne mara, kar ene zadržke sem dobila do nje in sem se je kar bala. Potem sem se navadila in kasneje ugotovila, da si tudi punčka ne more pomagat, da se tako razjezi, da se ne more umiriti in ko sem še jaz kot polit kužek je dojenčica še bolj prstrašena, zato moram biti jaz še toliko bolj pozorna kdaj bo tak trenutek, da jo ne pripeljem tako daleč, da prekinem. Seveda je to zelo težko, ker je punčka zelo intenzivna in naporna. In zdej sva tako navezani ena na drugo, da ne mine minuta, da se ne najdeva z očmi v kateremkoli prostoru, če kam grem je vsa panična, tako da jo nosim sabo k zobozdravniku, povsod,seveda je ob njej še nekdo, jaz pa nisem več kot 10m stran, nikoli. Vem, da to ni prav, ampak kaj pa naj?

Edino ena stvar je veliko boljša kot prej, ponoči spi, oz ko zaspi se sicer zbuja na 2 uri, samo takoj, ko se podoji ali potolaži spi naprej od 10-12ur skupaj. Pa še podnevi 3-5 krat po 40-60min. Ker prej je prejokala pol noli, potem se je pa ob 4h zbudila in kr pogovarjala in igrala do jutra, zdej je to boljše:)))no upam da se mi ne vrne, ker kadar rečem, da je nekaj boljše se mi potem vrne 5 krat slabše.

Kontrolo za šince imava v sredo 11. takrat bomo videli kaj in kako.

Zdej pa draga Mojca že toliko veste o moji nagajivki,da vam jo kar osebno predstavim, tukaj kliknite pa bo:

http://www.moj-album.com/uredi/zvoncica9/12286619/

---------------------------------------------------------------------------------------------- Veliko več smo, kot le telesa in osebnosti. Ne glede na spreminjajoči se zunanji videz je notranji duh vedno lep in ljubeč

Ooooo, hvala za slikce… A to ljubko dete, da se tako hudo razjezi???!!!

Super, Zvončica, jaz vas podpiram, doule oz. pred/ob/poporodne pomočnice zelo manjkajo! Če hočete biti doula, potem je pa to idealno – da ena pride, vam pomaga in še izmenjata kakšno besedo, kako je biti doula v praksi… A ne bi bilo to zanimivo? Pa še zastonj je. In če kdo, potem bi vi pomoč v taki situaciji koristno porabili, sedanja in bodoča doula na kupu se mi zdi krasna priložnost za širjenje vašega znanja in priprave. Saj doule, če prav razumem, pomagajo, ne nujno svetujejo, kako se ravna z otrokom, ker verjamem, da to zelo dobro in bolje od vsake druge ženske veste za svojo deklico sami. Uh, meni bi ena prav prišla pri tretjem fantku… pa jih takrat ni bilo.

Imate kakšne dobre povezave, kdo so vse doule v Sloveniji, ko ste se že najbrž precej zanimali?

Ojoj, afektni napad z izgubo zavesti je res huda reč. Verjetno adrenalin ves čas kar vre v vas, kaj se bo zgodilo in kako se bo deklica odzvala na dogajanje. Nekateri dojenčki so res hiperobčutljivi.

Mislim, da kar veliko mamic na tem forumu ve, kaj pomeni upanje, da se bo dojenček vsaj do polnoči lahko umiril in ga bomo lahko odložili v posteljico. Tudi meni je to dobro znano, zato vas čisto razumem, da se morate tudi zjokati, kdaj umakniti, da lahko zdržite.

Občutki, da nas dojenček zavrača in da nismo dobre mamice, pa se prav tako v različni intenzivnosti pojavljajo pri tako rekoč vseh mamicah, katerih dojenčki se kregajo na dojki. No, zdaj gotovo že veste, da ste super mami, če ste uspeli pogruntati njene znake do te mere, da največkrat preprečite slab razplet.

Navezanosti pri 5m ni popolnoma nič slabega, ne more biti, ne samo, da je tako nujno potrebo za vas, tudi mnogi drugi dojenčki so vse prvo leto tako navezani na mamico in pogosto tudi očka, da nikoli nočejo biti pri kom drugem. To je prav, bo že prišlo obdobje, ko bo drugače, le zakaj bi prehitevali.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close