Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija cink

cink

Ali kdo ve, koliko cinka naj bi imeli 6.mesečniki v krvi??

Nujno potrebujem podatek!!!

hvala

HVALA

od 10 d0 20, ne vem že česa. 10 je že normala. Midva oba z otrokom ga imava premalo. Kritično je pod vrednostjo 3, 8 in 9 sta še mejni vrednosti. Pomanjkanje cinka se velikokrat kaže z dermatitisom in drisko.

lp

Sama sem zaradi najinih problemov postala že “stručko” v zvezi s cinkom, ker tudi zdravniki (še) ne poznajo te problematike. Žal.

o najlepša hvala za odg.

ja pri nas je dermatologinja pogledala še cink, ker se stanje kože ne izboljšuje, diganozo mamo Atopijski dermatitis…

vsi testi in izvidi negativni… tako da še vedno nevemo kaj je…

groza, pa skoz tok krvi dajat 🙁 🙁 🙁

nikkica: kakšne kremce uprabljate za dermatitis?? verjetno s cinkom?!

Tudi mi imamo težave s cinkom. Sedaj je mlajši sin star skoraj eno leto, težave pa so se pojavile med 3.in 4. mesecem.

Ko je bila vrednost okoli 7 je zdravnica takoj pisala recept, ko je bila 7,8 pa je rekla, da bi malo počakali (torej se ujema podatek od nikkice), saj je imel takrat dokaj lepo kožo. A se je kmalu ponovno poslabšala, zato smo bili ponovno na testiranju vrednosti cinka in po tem ponovno dodajanje. Kmalu sledi novo preverjanje.

Mi imamo zraven diagnozo dermatitis in alergije na mleko ter jajca. Je tudi zelo nagnjen k driskam, tako da imam težave pri uvajanju vsake nove zelenjave in sadja (banana vsak dan in riževi kosmiči za zajtrk, pa si lahko kaj privoščimo, a zelo počasi).

Pika poka – upam, da boste čimprej kaj odkrili in da bo bolje, a menda se velikokrat sploh ne pokaže nič in so mi kar svetovali dieto (ker sem še dojila – brez mleka in jajc (to so mi rekli pred testiranjem v bolnici, ko je bil star okoli 5 mesecev), a jim najprej nisem čisto verjela, saj sem držala to dieto že več kot 1 mesec, a izboljševati se je koža začela šele po dobrih dveh mesecih stroge diete. No, nam je testiranje pokazalo, kaj naj bi bilo (sumim tudi čebulo in še kaj – preizkušam).

Kako se kaže dermatitis pri vas? V kako hudi obliki?
Pri nas je koža na koncu že cvetela, pokala, bila živo rdeča po celem telesu, kri na blatu (sluznica naj bi bila “podaljšek kože” – so mi razložili).

Mi uporabljamo negovalno kremo (zdravnik napiše) za celo telo (kar naprej sem morala mazati, saj je bila grozno suha koža), razpoke… pa smo odpravljali s pomočjo mustela kozmetike in dvakrat sem tudi uporabila kortikosteroidno mazilo, ko je bilo zelo hudo. Preizkusila sem tudi homeopatsko mazilo – je pomagalo. (Edino, ki je ob kopelih iz hrastovega lubja v dveh dneh pregnalo največje težave.) Uporabljamo tudi fenistil kaplice – po potrebi.

Nikkica – stručko: koliko je tvoje dete staro in kako sta obe?

Ali imata posebno prehrano, ki naj bi vsebovala večje količine cinka ali pa dodajata sam cink?

Sprašujem, ker imam še enega sina (skoraj 6 let), ki sicer nikoli ni imel nekih hudih težav, a enako je stalno nagnjen k driskam ima pa tudi zelo, zelo suho kožo, ki jo mažemo z evcerin mazilom, avene kozmetiko mustelo …, a je še vedno zelo suha – sedaj so se pojavile še luske – kot, da bi se lupil na drobno in na tenko. Na lasišču – sem že obupala.

No, uspela sem doseči, da so ravno te dni tudi njemu izmerili cink, tako bom vsaj vedela, ali je to s tem povezano.

Lep pozdrav obema, Simona

Haj,

Naj napišem svojo zgodbo.Naš dvoletnik je že od 2 mesecev naprej alergik na jajce in mleko. V starosti 10 mesecev se mu je pojavil hud dermatitis okoli oči in ust, po pregledu na dermatološki so mu ugotovili pomanjkanje cinka (vrednost je bila okoli 7). Dobil je dodatek cinkovega sulfata, in že po enemu tednu jemanja se mu je koža bistveno izboljšala, po enem mesecu ni bilo več sledu o dermatitisu. Od takrat naprej je koža zelo lepa, mogoče včasih malo suha po ličkih. Uporabljala sem kremo Stelatopia in Avene. Sedaj ima vrednost cinka, čeprav ne jemlje več dodatkov, stalno okoli 10.

Ko se je njemu pojavil dermatitis, se je istočasno tudi meni. Na lastni pest sem si šla merit vrednost cinka, in je bila prav tako 7. Zdravniki niso hpteli slišati o kakem pomanjkanju cinka, češ, da se to pri odraslih sploh ne pojavlja.Tudi sama sem si dodajala cink in jedla hrano z veliko vsebnostjo cinka, vendar meni ni pomagalo nič. Vrednosti so mi padle celo na 5. Obema z otrokom so postavili diagnozo akrodermatitis enteropatica, ki je zelo zelo redka genetska bolezen, kar pomeni, da je okvarjen gen za absorbcijo cinka. Več kot leto so trajale genetske preiskave na pediatrični, ki pa so na srečo pokazale, da te bolezni nimava.

Sama sedaj na gastroenterološki prejemam infuzije cinka, ne vejo pa, zakaj nimam absorbcije cinka, očitno je nekaj narobe z mojimi prebavili. Sem prvi tak primer v Sloveniji.

Otrok očitno ni dobval dovolj cinka že med mojo nosečnostjo, prav tako ne z dojenjem.

Pomanjkanje cinka se dostikrat pojavi pri vegetarijancih (čaprav sama uživam meso), pri hrani osiromašeni s cinkom. Pomanjkanje cinka je tipično v nerazvitih deželah. Res pa je, da ni dosti hrane, ki bi vsebovala cink. To je predvsem morska hrana, rdeče meso, bučna in sončnična semena, oreški, največ ga imajo ostrige.

Malemu sedaj dajem že ves čas dajem vitaminski sirup, ki vsebuje cink, kalcij in D vitamin. S hrano je težje, ker je zelo izbirčen.

V večini primerov (razen v mojemu, na žalost), se stanje s prejemanjem cinkovega dodatka hitro popravi.

Lep pozdrav in lep dan

Aja, pišem to na drugem računalniku, sem pa nikkica..

Noš osemmesečnik ima že od rojstva izpuščaje po obrazu, samo po licih in nikjer drugje. Menim, da ga nič ne srbi. Ima lahko tudi to kaj veze s pomankanjem cinka?
Čez dva meseca imava datum na dermatološki na pediatrični.

meni si takrat rekli, da pri dermatitisu vedno pogledajo tudi cink. Prosite, če lahko.

Pozdravljena Nikkica!

Hvala za odgovor – sedaj tudi sama razmišljam, da bi si dala izmeriti cink (posebej, če bo imel tudi starejši znižano vrednost). – v primeru, da bi se slučajno še odločila za še enega otroka.

Sicer meni ni hudega, a moja starša imata oba zelo suho kožo in stalno potrebujeta določena mazila…

Poznam podobno zgodbo – tudi mojemu očetu so rekli, da imajo to le dojenčki in mu niso dali izmeriti. (kje si ti to samoplačniško naredila?) Za starejšega sina pa je možu uspelo, da so tudi za to dali (menda).

Zakaj sem očetu omenila, naj si to da izmeriti? Ker je poleg tega nagnjen k zelo pospešeni prebavi – naj ne bi bila oblika driske, ga ne zvija, a je sposoben iti po 5-6 krat na dan in ob tem se ne počuti dobro. Ni pomembno, kaj poje. Bil na gastro, a nič ugotovili.

Me pa zanima še nekaj, a si razmišljala, da je morda ta težava v absorbciji cinka naših otrok povzročila alergijo? Samo misel – moja mami ima že od nekdaj slabe spomine na veliko noč, saj tistih živil (jajca, orehi …) ni dobro prenašala.

Imaš tudi ti starše, svojce s podobnimi težavami?

Lep pozdrav, simonae

živjo,

žal mi je za pozen odgovor, naš mali je včeraj staknil virozo.

Cink se da samoplačniško izmeriti na Polikliniki v Ljubljani (2. nadstropje, tam kjer je odvzem krvi). Najprej se gre v sprejemno pisarno, poveš, kaj bi radi izmeril, nato pa daš kri. Rezultati so čez dan ali dva. Sama izmera cinka ni tako draga, ne vem točno, ker so pred kratkim podražili, mogoče je sedaj okoli 10 EUR. Sama sem si dala izmerit tudi baker, selen, železo, kalcij… Pokazalo mi je, da imam npr. preveč selena…Pojma nimam, kaj to pomeni.

Da, teorija, da je slabša absorbcija cinka povzročila alegijo, se mi zdi čisto možna. Dokazati je seveda to težko, dejstvo pa je, da cink najpomembnejši mineral za delovanje imunskega sistema. Je pa seveda možno tudi obratno – da je absorbicija cinka slaba zaradi alergijskih procesov v telesu.

Moji svojci nimajo podobnih težav, vsi so zdravi kot dren, razen manjših alergij, npr. kihanje ob določenem cvetenju na določenih področjih.

Je pa res, da mož zadnje čase ugotavlja, da ima po uživanju jajc prebavne motnje.

Tudi sama bi imela še enega otroka, pa se kar ne upam zaradi pomanjkanja cinka. Ugotavljajo, da se plod ob pomanjkanju tega minerala ne razvija kot bi se moral.

Menim, da je vsekakor pametno preveriti cink pri tebi in očetu, izgubiti nimaš kaj. Kakšni vitaminski dodatki z dodatkom cinka pa tudi ne škodijo.

Lep pozdrav,

Nikkica

Pozdravljeni,

v avstrijskih lekarnah lahko kupite Schuesslerjeve mineralne soli v homeopatski obliki , izdeluje firma Adler Pharma. Obstaja tudi cink – Nr. 21 Zincum chloratum D12, škatlica s loo g ( ca 400 tbl ) stane 8 Evrov, prej pokličite v lekarno, da bodo naročili.

lp, bisa

Hvala obema

Simonae

New Report

Close