Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Uvajanje v vrtec med letom

Uvajanje v vrtec med letom

V petek sem zvedela, da bi se naš 2,8 letnik lahko takoj vključil v kombinirano enoto vrtca (dva sta isti letnik, ostali so starejši). Med pogovorom je gospa omenila, da je lahko uvajanje med letom težje kot v začetku leta, ko je več novih otrok.

Mene pa zdaj zanima, tisti, ki ste uvajali med letom, kakšne izkušnje imate. Ali so drugi otroci sprejeli nove sovrtičkarje, ali je bilo vašim otrokom težje, ker so skupine že navajene drug na drugega?

V bistvu je dobrodošla Vsaka izkušnja ali mnenje. Malo me je zmotila njena opazka, in sem zdaj kar malo v dilemi. Hvala!

_______________________________ "Umazanija z rok se lahko umije, z duše pa nikdar." - N. S. Hruščov

No, nam je vzgojiteljica rekla ravno obratno- da je boljše, da je edini ki se na novo uvajo, tako se mu lahko bolj posvetijo. Ko se je naš takrat 2,5 letnik uvajal, so novinčki prihajali en za drugim, prvi teden 1, naslednji 2. …. je bilo čisto ok. je pa mislim, da veliko odvisno od otrokovega “karakterja” kako se vključi v skupino.

Jaz ti predlagam, da sprejmeš. Jaz sem oba uvajala med letom (pri njunem enem letu) in so moje izkušnje pozitivne. Če se uvaja en sam, se mu vzgojiteljica veliko lažje posveti, če ga kaj muči, kot pa če jih par naenkrat tuli. Itak pa tudi če bi štartal septembra, ne bi cele skupine na novo formirali, torej bi bil zanje ravno tako prišlek, kot je zdaj. Naša dečva je recimo jeseni dobila pet novih v skupino (starostna skupina 3-4 leta) in moram reči, da so se kar lepo vključili- niso prijatelji le novi med sabo in stari med sabo, ampak so se pomešali. Bolezni so pa itak prisotne in jeseni in zdaj. In še to, če se bo pridružil starejšim, je po mojem zanj precej bolje, mu bo v spodbudo pri razvoju.

Kar pogumno!

Jst sem tudi takrat uvajala hčerko staro 20 mesecev med letom in ni bilo nobenih problemov.Se je zelo hitro uključila v skupino.

Lp,Kristi*

**************************************** Prijatelji ne živijo samo v harmoniji, kot pravijo nekateri, temveč v melodiji. (Henry David Thoreau)

Tudi jaz sem najmlajšega uvajala novembra, ko sem dobila službo, pa je bilo vse OK. nič skrbet, kriza je lahko kadarkoli, ne glede na to, kdaj začne otrok vrtec.
Kot je rekla dalijaaa: še lažje se tako posveti tvojemu otroku.

Srečno!

Hvala punce, sem že bolj mirna. 🙂

Ma, malo sem preveč na trnih, ker je prvič. Čeprav se veselim novega obdobja, se mi zdi, da bo bolj razgibano.

Smo se danes popoldan zapeljali gledat vrtec, pa je hotel ta mali kar noter pogledat. Upam, da bo tudi takrat, ko bo šlo “zares”, tako pogumen. 🙂

_______________________________ "Umazanija z rok se lahko umije, z duše pa nikdar." - N. S. Hruščov

Ja, res je, otroka uvajati med letom je veliko lažje, kot takrat, ko je veliko novih. Drugi otroci so vrtca že navajeni in, če novinec potrebuje tolažbo, malo več pozornosti, jo seveda mnogo lažje dobi, kot takrat, ko je takih otrok 10, 20…

Vladka

*********************************************************************** http://galerija.over.net/main.php/v/ustvarjanje/Vladka+K/

Jaz bi tudi dejala, da bi moralo biti lažje, ker ima vzgojiteljica zdaj pa res čas le zanj, seveda, če to želi, ne pa na začetku ko se jih uvaja cela skupina in se vsak dere ko zmešan.

Uvajanje je vse odvisno od vzgojiteljice, ona je tista, ki otroka sprejme in mu pomaga, nakažzuje, tudi druge otroke nagovori da novega lepse sprejmejo, ona vodi igro, in če je vredu vzgojiteljica, jo otrok hitro sprejme in enako drugi otroci, če se ji fučka, bo otrok porinjen v skupino in enkrat splava, nc bat, le vse skupaj traja dalj časa in vse je odvisno potem od otroka, kakšen je, se zna že postaviti zase …
Jaz bi želela izvedeti kako pri njih poteka to uvajanje, šele nato bi se odločila in seveda si pri uvajanju ti zraven! če tega ne dovolijo, kot ponekod je, to zame sploh ni uvajanje!

Samo uvajanje v vrtec bo zagotovo lažje, ker bo edini in se mu bodo vzgojiteljice res lahko posvetile. Moja hči je šla v vrtec februarja in je bilo super, ker se je samo ona tedaj uvajala in so jo vse vzgojiteljice ujčkale. Je pa res bila stara 14 mesecev.

Pri tvojem sinu vidim “problemček” edino v njegovi starosti. Ker 3-letniki (za razliko od 1- in 2-letnikov) dejansko že imajo prijateljčke in se poznajo in grupirajo. Zato je v tej starosti vključevanje k otrokom težje kot pri mlajših. Ampak tudi če bi šel v vrtec naslednjega septembra, bo verjetno isto, saj večina vrtičkarjev (vsaj pri nas) se vključi do drugega leta starosti, starejši otroci pa se le-tem potem priključujejo večinoma posamično.

Ampak to ni nič tragičnega. Sčasoma si bo že našel prijateljčke in ga bodo drugi otroci sprejeli medse. To je pač učenje socializacije. Samo sem te hotela opozoriti na ta vidik, da ne boš šokirana, če se prve tedne ali celo mesece sin še ne bo prav dobro vključil med ostale otroke.

Mi ravnokar zakljucujemo uvajanje v skupino jasli. Nasa je dopolnila eno leto, vecina v skupini ima skoraj leto vec, ker so oddelek odprli lani med letom.

Uvajanje je bilo brez tezav, je bilo pa zaradi bolezni v skupini manj otrok (tudi samo po 6) in je imela vzgojiteljica vec casa zanjo. Ker pa je zbolela tudi pomocnica, je imela mala vsako jutro drugo, kar meni ni bilo ravno vsec, ker potem vsako jutro na novo razlaas kaj in kako, ampak smo preziveli.

Hvala še ostalim za mnenje.

Sicer grem še prej spoznat vzgojiteljico in pomočnico, da dobim vsaj malo občutka, kakšne sta in kaj mislita o tem, da dobijo zdaj novega člana. In da mi tudi na kratko povesta, kakšna skupina so, kakšni so otroci in tako. Eden je star skoraj isto kot naš, eden je še 6 mesecev mlajši. Ostali so starejši. Je pa to zelo majhna enota vrtca zunaj mesta, in imajo samo en oddelek v enoti, čeprav je prostora za dva.

Mah, jaz mislim, da bo kar ok, seveda pričakujem nekaj težav na začetku, dejstvo pa je, da se bo pobič pač moral sam znajti in pridobiti prijatelje. Se bo že naučil, kako to gre. Par prijateljčkov sicer ima zunaj vrtca, tako da se mu malo že svita. Je pa motorično spretnejši za svoja leta, predvsem žoga je njegova velika ljubezen, tako da se bo z mulci najbrž ujel, ker so ga same norije. Vsaj za zdaj se je, tudi z starejšimi. Ma, bo že.

Hvala še enkrat in lep pozdrav!

_______________________________ "Umazanija z rok se lahko umije, z duše pa nikdar." - N. S. Hruščov

New Report

Close