Potovanja.Over.Net

Kam in kako na počitnice

Odgovarjajo: Potovanja.Over.Net

škotska z avtodomom

Default avatar

hruska

Živjo,

na začetku poletja (maj, junij) se odpravljamo z avtodomom na Škotsko. Nas bo pet, štirje odrasli in dveletnica.

Zanima me, če ima kdo že podobno izkušnjo, kako je s kampiranjem tam, znamenitosti, cene, nasveti, napotki... Skratka, vsaka informacija je dobodošla.

Aja, šli bi za 14 dni, pogledali bi si še London.

Hvala, Petra.
Default avatar

viv

Uf, sicer je že dolgo tega, kar smo bili na Škotskem, pa vseeno.
Šli smo s svojim avtom. Za prehod preko kanala so bili takrat najugodnejši P&O Ferries.

Kar se tiče Škotske - glavna škotska znamenitost so gradovi in pa destilarne. Je pa narava sama po sebi čudovita. Poglej si strani National Trust in pa Historical Scotland, ali nekaj takega... Oni prodajajo karte v kompletu in se splača kupit - torej plačaš toliko in toliko funtov in imaš potem zastonj vstop v določene gradove. Sicer so vstopnine kar drage. To se splača mal naštudirat.

Na Škotskem velja free camping, kar pomeni, da ko vidiš primeren kraj se ustaviš, poiščeš lastnika (pozvoniš na njegovih vratih) in prijazno vprašaš, če lahko prespiš na njegovi posesti. Nam so dovolili vsi, brez izjeme. Nekateri so nam dali na uporabo še wc in kopalnico, kar pa v avtodomu itak ni problem.

Če boste šli še na otoke, predvsem je lep Skye, potem si napolnite tank z nafto prej, ker je na otokih gorivo precej precej dražje.

Ne vem pa, če se splača ogledovati še London. London je velik, če ga hočeš kolikor toliko pogledat, potem rabiš saj 4 dni. Je pa London zelo lahko dostopen, z vsemi nizkocenovnimi prevozniki. Po mojem mnenju je bolje, da greste direktno na Škotsko!

Srečno!
Default avatar

hruska

super, lepa hvala za vse informacije...

destinacije in znamenitosti moramo res še preštudirat. London pa nas mika bolj zato, da malo razbijemo pot. Prav podrobno si ga ne bi ogledovali, bolj sprehod po centru pa malo naokoli. Ker z dveletnico je kar težko tako dolgo potovati. Ne vem, bomo še razmislili.

Me pa zelo veseli, da je kamping dejansko zastonj, ker v nekaterih deželah moraš pač nujno v kamp. Bo pa potem bolj problem z čiščenjem in vodo. Pa tudi to bomo kaj namudrili, bomo šli pa za kakšno noč v kemp.

Hvala, če se še kaj spomniš pa prosim, sporoči.
Default avatar

lenahe

Za tako potovanje je 14 dni kar malo. Zato se Londonu raje izognite. Ob poti do Škotske je veliko krajev, ki si jih lahko ogledate. Dover, pa Hadrijanovo obzidje ipd. Mi smo bili na Škotskem s šotorom pred 3 leti in je bilo super. Škotsko smo si ogledali po nekakšni krožni poti. Edinburg - Pitclory-Invernes-Ben Nevis-Glasgow- New Larnack. Kampi so zelo urejeni, tudi prostor ponavadi ni problem, le vreme je bolj spremenljivo. Kaj toplega za obleč pride prav. Pa probite dodati terminu še kakšen dan.

Lepo potovanje!
Default avatar

vojc

Tule sta dva potopisa AD forumašev na Škotskem, Jorik in Dave ti lahko vsaj malo pomagata. Na tem linku jih najdeš med Prispevki.

http://caravaning.zanimiv.net/
Default avatar

Bojanv

O tem ne pišejo niti zgodovinske knjige, kdaj sem bil tam doli...

Ampak nekaj je zame jasno - ko grem v penzijo, bom šel na Škotsko...

Pa sem videl kar nekaj sveta...

Če napišešv iskalnik "Škotska", boš našla, kar nekaj mojih izkušenj in vtisov.

Zaljubil sem se vanjo

lp

bv
Default avatar

hruska

Vojc: hvala, sem se ze prejsnji dan prijavila na tej strani, pa se nisem dobila gesla... no, sem se pa samo na forumu zadrzevala, "leve" linke sem cisto spregledala. Potopisa pa obetavna, samo se mi zdi, da bomo mi v 14 dneh samo noreli okoli...Bo treba malo pot prilagodit.

Bojanv: tudi tebi hvala, sem ze precekirala...Se mi zdi, da sem tudi jaz ze zaljubljena, pa sploh se nisem bila tam ;)
Default avatar

bla 3

Živjo!

Midva sva bila na Škotskem oktobra in je bilo super. Sicer sva rentala avto in spala v hostlih, vseeno je Škotska čudovita, tako da priporočam, da čim več časa dejansko preživite na Škotskem. Edinburgh je čudovit, splača se iti na grad, čeprav je vstopnina precej visoka (imajo pa možnost, da kupiš posebno kartico Heritage Scotland nekaj takega se imenuje, ki tudi nekaj stane ampak potem imaš precej gradov in podobnih zadev zastonj - recimo grad na Loch Ness jezeru). Midva sva potem šla v Sterling, super lušto mesto, super grad (tudi vključen v to kartico), potem pa zelo lepa pot do Invernessa prek Dundeeja, nekaj zelo lepih vasi kot je Pitlochry. Inverness res lep, potem vsem znani Loch Ness. Potem za vidit je tudi Ullapool, Ben Nevis, Glen Coe (midva sva tu imela zelo slabo vreme, pravo Škotsko, pa vseeno je lepo), grad, ki se ga da videti na vseh razglednicah je Eilean Donan Castle in si ga morate ogledati. Narava je čudovita, ljudje so neverjento prijazno in upam, da boste uživali, tako kot sva midva. A pa še opozorilo, je zelo malo bencinskih črpalk (vsaj nama se je zdelo tako). Pa tudi vse je kar precej drago, tako da priporočam supermarkete.
Default avatar

lipko

Hoj ! Na Škotskem smo bili dvakrat, obakrat z rent- a- carom . Računajte, da so ceste na zahodnem delu, ki pelje proti severu, zelo ozke, lahko pelje le en avto naenkrat, je pa vsakih 100 m izogibališče in VSI so vljudni in ni izsiljevanja. Najlepši je osrednji del in Škotsko višavje, zame je bila najlepša pot od Aberfeldyja proti zahodu in nato na sever do Orkneyskih otokov.
Edinburgh je zame super, pa Dundee, Sterling, zelo lepo je ob Glen Cou...
Če še kaj rabiš, piši ! LP
Default avatar

sven

Pozdravljeni,

čez cca. 1 mesec nameravam z avtom na Škotsko. Zanima me kako je s trajekti Calais-DOver, in morda s trajekti na Shetlandske otoke in Orkney!? Ima morda kdo kake izkušnje, ali so rezervacije trajektov nujne. Ker je na takem popotovanju težko planirati do ure natančno, me zanima ali ima kdo kake izkušnje strajekti brez predhodni rezervacij!??

LP, R!
Default avatar

viv::trv

Za Calais - Dover je potrebna vnaprejšnja rezervacija.

Na otoke smo šli mi na Isle of Skye, Isle of Mann in Iona. Za Skye in Mann smo sproti kupovali karte, ni bilo težav, na Iono pa z avtom tako ali tako ni dovoljeno.

Tankajte na celini, na otokih je gorivo občutno dražje.
Default avatar

lenahe

Mi smo se odločili za nočno vožnjo (je cenejša) , nismo imeli rezervacije pa ni bilo nobenega problema ; za nazaj pa smo si rezervirali (tam), ker smo bili nazaj bolj na tesno s časom.
Default avatar

mlinar

Mi gremo tudi Julija na Škotsko.Karto za trajekt smo kupili preko neta in je stala 101 evro (avtodom +4 osebe,povratna ).
Default avatar

vojc::trv

Bravo mlinar, po moje zelo ugodno. Naslednje leto bo verjetno tudi mene gor odvleklo, z AD-jem seveda. Če se boš spomnil, ko se vrneš, bi bil zelo vesel kakšnega tvojega poročila.
Default avatar

mlinar

Bolj podrobno bom opisal pot ko se vrnemo,sedaj pa samo na kratko kaj imamo v planu pogledat
-LONDON 2-3 dni
-edinbourgh in pa Military tatoo
-highland games nedaleč od Edinbourgha
-Grad Stirling
-Blair Athol
-Fort George
-Loch Ness
-John o Groats
-Otok skay
-Gretna Grenn
Če koga zanima lahko naložim našo pot za Autoroute ali pa POI točke za garmina kjer imam naložene slike in kratek opis
Default avatar

Mojcej

Pozdravljeni mlinar,

mene zanima vaša pot na Škotsko. Se odpravljamo tudi mi na to potovanje, vendar nimamo toliko časa kot vi. Bomo pa spustili London, ker smo tam že bili. Zanima me tudi, če veste, kakšne so ceste na S Škotske glede vožnje z avtodomom? Nekaj so nas strašili v tej smeri, da so zelo, zelo ozke....

Hvala za odgovore.
Default avatar

mlinar

Glede cest na S. Škotske vam povem ,da so prevozne in ozke toliko da se 2 avtomobila ne moreta srečati.Zato pa imajo na vsakih 100-200m cesto malo širšo ,da se lahko srečata 2 avtomobila.Ko smo pred par leti že bili na škotskem smo z 7 meterskim avtodomom vse te ceste prevozili,tako da kar brez strahu na S.Škotske.Koliko na S.pa mislite iti?Kateri format poti te zanima za Autoroute ali garmina,pa na kateri mail naj pošljem.
lp
Default avatar

popotnik

Pozdravljeni!

A gre kdo na Škotsko v avgustu 2008 z AD.Sva v mlajših srednjih letih (50) in bi se priključila. V vsakem primeru greva sam v družbi je lepše.
Default avatar

Spetkrena

sven na Orkneye in na Shetlande vozi Northlink ( ). Priporočam ti da si karto urediš prej. Vozi pa samo enkrat na dan. Vožnja do Shetlandov traja 13ur. Sem ti pa kar malo fovs ker greš gor. Jaz sem tam živela par mesecev in mi je bilo SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

LP
Default avatar

tinca.66

pozdravljeni....
ej "Spetkrena" jst mam eno uprašanje....Kako ti je ratalo gor živet par mescou?! Služba, šola?! Ej jst bi tudi, pa ne vem kod začet...in sm kar "fouš", da mi gre kar malo na jok... :)))
Hvala za odgovor pa lepo se mej!

Moderatorji

Potovanja.Over.Net
Potovanja.Over.Net