Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Bronhiolitis

Bronhiolitis

Lepo pozdarljeni.

Imam sinka starega skoraj 9 mesecev (korigirano 8 mesecev) s katerim sva bila s strani naše pediatrinje napotena v bolnišnico dne 21.12.zaradi ugrezanja medrebernih prostorov. Pred tem nisem opazila, da bi imel kakršne koli težave z dihanjem razen seveda tistega dne.
v bolnišnici so mu slikali pljučka in na izvidu je pisalo, da so pluča dobro predihana vidne pa so manjše gmote. Naredili so mu tudi EKG, ki je bil b.p.
Diagnoza: atipična virusna plučnica – Bronhiolitis

Po prihodu v bolnišnico sva začela na 6 ur prejemet inhalacije Beroduala, nosek so aspirrali na približno štiri ure, saj se mu je nabiralo toliko sluzi, da ni mogel dihati. Nato sva tretji dan pristala na kisiku (najprej 2 litrih nato na 1 in sicer 3,5 dni – saturacija 88-90) zraven je dobival v žilo tudi zdravilo za širitev plučk (imena se žal ne spomnim). Ker po šestih dnevih ni bilo nobenega izboljšanja so se nato odločili še za sumamed – 3 dni.

29.12.2007 sva lahko šla domov, ker se je stanje z dihanjem izboljšalo (pa še prazniki so bili) vendar sva do sedaj vsak dan obiskovala našo pediatrinjo. Stanje še vedno ni OK medreberni prostrori se še ugrezajo , ob igranju prav tako jamica pod brado. Do 08.01. sva še imela Berodual 50 (2×2 vpiha), ker pa ni nič pomagal nama je pedijatrinja po posvetu z sobnim zdravnikom iz bolnišnice predpisala Flixotide 125 (2×2 vpiha), zraven pa dobiva še Singulair 4 mg zrnca. Saturacija je sedaj 97-98.

Če se v nekaj dneh ugrezanje ne izboljša greva nazaj v bolnišnico. Naj še povem, da pediatrinji zaupam, ampak bi zaradi dolgotrajnosti bolezni želela še slišati vaše mnenje.

1.Ali je normalno, da se sinku medreberni prostori še tako dolgo ugrezajo in kaj lahko jaz storim da mu pomagam?

2.Kakšne posledice lahko pustijo ta zdravila? In kako dolgo jih lahko uporabljava?

3.Ali ni normalno, da se otrok, ki se dalj časa igra na tleh in je zelo rad na trebušku malo utrudi in se mu jamica pod brado malo ugreza?

Se opravičujem, da sem vam natresla toliko podatkov vendar me že zelo skrbi ker se ta bronhiolitis vleče tako dolgo!

Hvala za odgovor!

Pozdravljeni, mami27,
ugrezanje in še slišno dihanje po bronhiolitisu lahko traja še teden ali dva po njem, težko dihanje in piskanje pa se lahko pojavita še nekaj mesecev pri vsakem prehladu.
Trenutno je edini znak, ki odloča o tem ali je stanje poslabšano ali ne – saturacija kisika. če jo ima nad 95% (predvsem proti večeru), potem je to znak, da njegova dihala dobro vzdržujejo preskrbo s kisikom in da potrebe po hospitalizaciji ni. Če pa je saturacija pod 94%, potrebuje kisik.
Zdravila dajemo zato, da se stanje izboljša. Zato pa so zdravila. Če boste pri vsakem zdravilu iskali samo posledice, potem bo težko v življenju. Se pa strinjam, da ta zdravila niso vedno potrebna in da se bronhiolitis zdravi na ta način, kot pri vas, samo v primeru, da otrok dobro odgovori na Ventolin in če obstaja utemeljen sum, da ima otrok astmo (izvid nad pljuči, alergije v zgodnjem otroškem obdobju, družinska obremenitev). Sicer pa se bronhiolitis zdravi samo s higieno dihal (inhalacije, čiščenje noska) in kisikom.
Ko je otrok zdrav, ne sme ugrezati ne jamice pod vratom in tudi utrujati se ne sme. Če pa to vidite sedaj, po bolezni, pa je to še pričakovano.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor!

Ker bomo morda v ponedeljek spet hospitalizirani zaradi ugrezanja (čeprav je saturacija 97-98 %) Me zanima do katerega meseca otrokove starosti je mama lahko še sprejeta z njim v bolnišnico (dojiva se še zjutraj, zvečer in 2x ponoči). Nekje sem slišala da do devetega meseca. Moj sin pa bo ravno jutri star devet mesecev.

Imam še eno vprašanje. Otroka sedaj zaradi ugrezanja po prebolelem bronhiolitisu večinoma nosimo oz. je v stolčku. Saj so nam tako predlagali pedijatri (naj bi tako lažje prebolel). On pa se zelo rad igra na tleh na trebuščku in se je pred boleznijo ravno začel postavljati na vse štiri in se poskušal plaziti. Zdaj me pa zanima, če mu res lahko naredim škodo, če ga nekaj časa na dan pustim na tleh, da se sam igra.

Lep pozdrav!

Če je saturacija tako visoka, potem potrebe po hospitalizaciji ni, razen, če bi ugotovili pljunco. Kar pa bi tudi vi videli po poslabšanju splošnega stanja otroka.
Ugrezanje in piskanje pa sta spremljevalca bronhiolitisa, lahko pa se takšno dihanje pojavlja pri vsakem prehladu še nekaj mesecev, pa vendar to ne pomeni, da ima otrok bronhiolitis.
Pustite ga v takšni legi, v kateri hoče biti. Če mu na trebuščku ne bo vščeč, ga boste obrnili.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala, res Ste zlata vredni!

splošno stanje otroka je v redu. Zelo veliko poje, se igra, čeblja, se veliko smeji.
Nimam niti občutka, da bi posebej težko dihal – razen ugrezanja.

Skrbi me če se lahko iz tega razvije astma. Sicer mi tega do sedaj še nihče od zdravnikov ni omenil, kljub temu da so mu slikali pljučka. (Verjetno bi se astma na sliki videla).

Astma se ne razvije iz bronhiolitisa. Bronhiolitis je virusna okužba, ki jo dobijo majhni otroci in eni imajo kasneje astmo, drugi pa ne, kar je odvisno tudi od družinske obremenjenosti in genetike. Asmte na rentgenski sliki ne vidimo, lahko mogoče opazimo preveliko zračenost pljuč, vendar to ne potrjuje diagnoze.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Mami27 v tolažbo!
Tudi naš fant je imel ravno pri 8. mesecih bronhiolitis. Bila sva tri dni hospitalizirana, potem je imel dovolj kisika in sva šla domov. Vendar so se potem komaj “teževe” začele. Kar naprej je kašljal, ob vsakem nahodu je začel piskati in težko dihati, takoj je tudi zbolel za bronhitisom. To vse je trajalo pol leta. V pol leta je imel tri bronhitise in na koncu še enkrat bronhiolitis. Kar naprej sva bila pri zdravniku zaradi kašlja in težkega dihanja. Takrat pa se mi je zdelo, da tega ne bo konca.Trajalo je pol leta, da se je vse uredilo.
Tudi pri vas se bo. Želim vam veliko potrpljenja in še več zdravja.
Pa lep pozdrav!

New Report

Close