Med.Over.Net

Pediatrija

Odgovarjajo: Tatjana Grmek Martinjaš, dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine

Zdravstveni nasveti, e-svetovanje, podpora in izmenjava mnenj o naših najmlajših.

Tatjana Grmek Martinjaš , dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine

Tanč

kako spodbuditi obračanje dojenčka

Default avatar

Dvom

Pozdravljeni!
Naša punca je stara 4,5 mesece in se še ne obrača s hrbta na trebuh. Včasih, če leži na hrbtu in ima v rokah igračo, se zakotali z njo na bok, na trebuh pa noče, se tudi ne trudi.
Če jo dam pasti kravice, pa se včasih obrne na hrbet, večkrat pa tudi ne, ampak začne samo nemočno jokati.
Zdaj me pa zanima, kako naj spodbujam dojenčico, da bo osvojila obračanje, saj zdaj bi bil že čas, da to zna, kajne?

Hvala za nasvet!
Default avatar

AnTi

Naš mali korenjak se je začel obračati šele pri 6 mesecih. Vedno se obrne na levi bok in potem na trebuh in hop na rokice (čeprav mu včasih še leva povzroča težave). Iz trebuha nazaj na hrbet pa se mu še ni uspelo prevrniti.

Tudi drugače ni najbolj navdušen nad pasenjem kravic. :-(. Pa ga dam večkrat na dan v ta položaj na tla na penaste puzzle, pa igramo se skupaj,pa sega po igračkah...ampak se kmalu utrudi in potem glavo v tla in jok...
Default avatar

Tanč

Pozdravljeni, Dvom,
za popolno obračanje imate še čisto dovolj časa. Če se obrne iz hrvta na bok, pri tem pa ročica ne ostaja zadaj, za hrbtom, potem je obrat pravilen in se bo obrnila tudi na trebuh. Obrat s trebuha na hrbet dosežejo otroci malce kasneje kot obrat s hrbta na trebuh.
Pravilno ga pestujte, naj ne bo iztegnjen, ročici naj bosta vedno v srednji legi (ne pustiti, da ročice visijo preko vaših rok, ko ga nosite), pa bo tudi obrat, tam okoli 5. do 6. meseca.
lp
(še vedno) Tanč

Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.

Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet.

In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ISKALNIK JE ZAKON!!!

http://med.over.net/forum5/search.php?46
Default avatar

daphne

Živjo, Dvom!

Kot je dejala dr. Tanč, je še čas.

Naš se je, kljub temu, da je zelo močan in je stalno v gibanju, obračati začel šele po dopolnjenih 6 mesecih: pri 6 mesecih in 1 tednu se je obrnil s trebuha na trebuh, 1 teden kasneje pa še v drugo smer. Od takrat naprej je prava mala vrtavka ;-)

No, in zdaj, pri dobrih 7 mesecih, se že plazi :-)
Default avatar

Zoya79

Moja punčka je stara 4 mesece pa se še ne obrne s hrbta na bok. Do sedaj sem opazila samo 1x da se je obrnila na bok, pa še to kake 3 tedne nazaj. Kako jo naj spodbujam ? Je to lahko posledica protirefluksnih ukrepov ? Posteljico ima dvignjeno in vedno jo dajemo spat na bok. Zato uporabljamo blazino za spanje na boku in tako se tudi iz boka na hrbet malokrat obrača v spanju.
Default avatar

Tanč

Obračanje s hrbta na bok in potem na trebuh ni potrebno posebej vzpodbujati. To bo deklica zmogla sama kar kmalu. Dejansko pa jo blazina, ki vzdržuje lego na boku, ovira pri gibanju. Zdaj lahko spi kakorkoli, lega na hrbtu je povsem enakovredna legam na boku.
lp
(še vedno) Tanč

Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

Zoya79

Z blazinico za spanje na boku smo rešili problem drsenja navzdol in tiščanja glave v rob postelje. Punčka ima krče in se drugače premetava po postelji in leze navzdol (ležišče imamo dvignjeno za 30 st) . Najraje se tišči z glavo v kakšno blazino, dekico, niniko in me je bilo strah da se ne bi zadušila med spanjem. Mislite, da ta blazina ovira njen motorični razvoj ?

Pa še eno vprašanje bi imela. Punčka (stara 4 mesece) ko leži na ravni podlagi skoz dviguje glavico , večkrat zraven krči noge. Mislim, da je to zaradi krčev, ki jo mučijo praktično cel dan in noč. V razvojni ambulanti je rekla naj jo pustimo, da tako krepi trebušne mišice. Danes se mi je zgodilo, da sem jo previjala (v posvetovalnici) na trši podlagi. Nisem bila pozorna. Punčka je dvignila glavico in ta ji je padla na podlago, da je kar zaropotalo. Ne vem ali se je ustrašla moje reakcije ali jo je dejansko zabolelo, jok je sledil malo z zamudo. Čez dan je danes bolj neješča in sitna, a mislim da je to posledica cepljenja in ne udarca. Doma jo imam v stajici, kjer imam za podlago tanko penasto blazino. Menite, da je to dovolj , da se ne more poškodovati ? Ali lahko to 'butanje' z glavo nazaj njej kaj škodi ? Ji lahko to sploh preprečim , razen tega da pazim da je na mehkejši podlagi ? Ravnam prav ?

Hvala za odgovore.
Default avatar

Tanč

Ne ovira, saj jo ima samo med spanjem, ko itak mirujemo oz. je gibanje nehoteno. Ste pa sami napisali, da se še ne obrača. Že novorojenček zna obračati in dvigniti glavico ter se ubraniti ovire pri dihanju. Le kakšna zelo mehka in debela blazina bi tako ovirala gibanje glavice, da se tak mali dojenček ne bi mogel rešiti.

Če je otrok samo dvignil glavico, le-ta ni mogle udariti z večje višine kot 15 cm. Poškodba glave ni verjetna. Otroka sicer varujemo pred poškodbami, pred vsem ga nikoli ne moremo, pretirano varovanje pa vseeno ni potrebno. Zaščitite tam, kjer vidite, da je problem, zagotovo pa bo deklica imela še mnogo bušk in manjših poškodb. Pa brez posledic, to je del normalnega odraščanja.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

merkura

Imam eno podobno vpršanje. Sin bo ta teden dobilnil 4m (rojen s 37t) in se zadnje dni poskuša prevaliti na trebuh. Najprej gre na bok, lepo da zgornjo nogo čez, glavo že čisto obrne, malo se pa zatakne pri spodnji roki ker kar ostane spodaj - leži na njej. Kaj sedaj, se počaka da sam ugotovi, mu pomagamo, da roko ven vzamemo, kako drugače?

LP
Default avatar

Tanč

V tej starosti še ne znajo rešiti ročice, ki ostane pod trbuhom. Ker mu je neprijetno, mu pomagajte, naučil pa se bo sam, običajno med 5. in 6. mesecem.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

gretica

Pozdravljeni,
hči je stara 7 mesecev in pol in se še ne obrača. Enkrat se ji je posrečio iz trebuha na hrbet, obratno še ne. Je to še v redu? Kravice pa zelo lepo pase.
Default avatar

Tanč

POmagajte ji, na hrbtu ji pomagajte na bok in nato na trebuh. Obračanje je pred postavljanjem na vse štiri ali sedenjem.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

mikimiska

gretica..

Nič te naj ne skrbi...sama sem bila na podobnem. Vsi so se že obračali okoli nas, le moja 7 mesecev star hči ne...Pa sem v začetku oktobra bila v razvojni (ko je bla stara 7m in en teden) in mi je tam zdravnica rekla češ, da za 7. mesecev bi pa morala kaj več znat..in valda mi je padlo vse dol. Nato mi pokaže kako jo naj obračam (kar sem tak že delala prej) in čez 4 dni se je začela bolj konkretno obračat in vsak dan je šlo bolje. Očitno je rabila še malo časa. Tako da vse ob svojem času:-)

lp, mikimiska
Default avatar

zofi

Spoštovani,

imam podobno vprašanje: sin je star 4,5 meseca in zares, brez siljenja, lepo drži glavo pokonci že lep čas, tako nekako od 3. meseca dalje. Sam se v naročju tudi zelo dviguje in rine naprej, vendar mu ne pustimo sedeti. Je to v redu ali ga zaviramo?

Je narobe, da ga nosimo predvsem tako, da je s hrbtom naslonjen na prsni koš tistega, ki ga nosi? Tudi kadar smo poskušali drugače, se je sam rinil naprej. Prav tako se je dvigoval, ko je bil v bolj položnem položaju.

Že nekaj časa se obrača na bok, na obe strani. Na trebuh se še ni obrnil - predvidevam, glede na prebrano, da ni zaskrbljujoče kljub starosti?

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.
Default avatar

Tanč

Kako ravnamo, pestujemo dojenčka in kaj lahko počnemo v katerem mesecu, je opisano v pripeti temi HANDLING-ZLOŽENAK IVZ.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Moderatorji

Tatjana Grmek Martinjaš , dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine
Tanč