Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Hiperaktiven ali živahen

Hiperaktiven ali živahen

Sin je star 5 let in včasih me močno zaskrbi, da je hiperaktiven.Kakšna je razlika med živahnim in hiperaktivnim otrokom?

Tara

Naj bo kakorkoli, naj reče kdo karkoli mislim, da je tvoj otrok samo živahen. Boš videla kako hitro bo minilo…leto ali dve in že bo popolnoma drugače. Govorim zato, ker poznam zares hiperaktivnega otroka in mislim, da se nikoli pri njem ne vprašaš ali je živ. Preprosto veš, da je hiperaktiven. Žal.

Živahen je skoraj vsak otrok (vsaj ponavadi), hiperaktiven pa le redko kdo.

Malo si preberi, veliko lahko najdeš na internetu. Recimo tole:

nova
Uredništvo priporoča

Tara, pozdravljena, opiši, prosim, kako izgleda sinova živahnost, kajti tudi sama se že pol leta ukvarjam s pretirano živahnostjo svojega skorajšnjega petletnika.LP, Dodi

Strokoven odgovor si boš najbolje prebrala na straneh, kjer obravnavajo hiperaktivne otroke, ampak takole laično;
Hiperaktiven otrok ima veliko preveč energije, je nasploh težko krotljiv, težko ga pripraviš do sedenja, do umirjenega dela, največje težave se pokažejo v šoli oz. tam, kjer mora biti disciplina. Nimajo namreč obstanka, vse ostale motijo,…

Živahen pa je samo zelo živ otrok, sicer tudi brez obstanka, vendar se ga da zamotiti s čim.

Živahnega imam jaz doma in vem kako to izgleda, je pa star skoraj 4 leta. Naš se skoraj nikoli ne umiri, se pa najdejo trenutki, ko obsedi, recimo pred risanko. Tudi ko je zelo bolan, ne miruje. NI pa težaven.

Takole, malo laično, drugače jaz ne znam razložiti. Mislim, pa da je tvoj tudi živahen.

No, še tole sem našla na enem drugem forumu:

“Pred dobrim tednom sem se deležila enega predavanja na to temo in sicer “HIperaktiven ali samo živahen otrok”.
Jaz sem sumila, da je moja najstarejša hiperaktivna in se je izkazalo, da ni. JE zdrav in temu primerno živahen otrok.

Znaki hiperaktivnega otroka (bom pisala po spominu )
Otrok se nobeni stvari ne more dolgo posvečat oz. se ne more skoncentrirat, nekateri letajo od ene igrače k drugi, pri igri želi takšen otrok vedno zmagat…ker če ne se razjezi in ostali otroci se umaknejo…posledično je takšen otrok dostikrat brez prijateljčkov, ves čas želijo biti v centru pozornosti…tudi, če v vrtcu ali v šoli učitelj naroči, da od doma prinesejo kakšno stvar…otrok pozabi…hiperaktivni otroci majn spijo,..
Hiperaktivnega otroka lahko prepoznaš že kot dojenčka in sicer, takšen otrok zahteva pogosto dojenje tako da nekaj časa doji nato pa sunkovito obrne glavo stran in noče več…čez 5 min se zgodba ponovi.
Če je bil vsaj eden od staršev hiperaktiven, je velika verjetnost da bo tudi otrok. Tudi med odraslimi je veliko hiperaktivnih: kako prepoznaš? Npr. oseba, ki se pogovarja po telefonu, zraven pa na listku piše in riše razne znake (krogce, srčke,…).

Na predavanju so povdarjali, da je zelo pomembno čimprej reševati ta problem…skupaj s P, vzgojitelji in terapevti. Potrebno je ogromno energije in “živcev” vendar se obrestuje. Takšen otrok potrebuje red in disciplino. To ni nevzgojen otrok, on ni kriv za nastalo situacijo , to je v genih.
Otrok potrebuje osebo, ki ji bo zaupal, največkrat je to mama, da ve da se lahko k njej zateče…otrok potrebje veliko pozornosti, veliko se je treba z njim ukvarjat, ga usmerjat. Hiperaktiven otrok si ne more sam pomagat ampak potrebuje pomoč odraslih, da ne bo imel kasneje kakšnih posledic v življenju.
Tudi s prehrano se da pomagat, čimmanj mesa in mlečnih izdelkov. Ne čisto ukinet ampak ne mesa npr. vsak dan ali skutke pri vsakem obroku.”

Če je tvoj, je živahen, če je od prijateljskih sosedov, je hiperaktiven, če je od sosedov, s katerimi ste skregani, je pa zoprn, nevzgojen in hrupen smrkavec.

da je otrok hiperaktiven je težka diagnoza in jo lahko poda le strokovnjak, s epa pokaže šele v prvem triletju v šoli, ko mora aktivno sodelovat in določen čas sedet pri miru. pri pet letniku pa je to težko. sicer pa je tako da neketeri označijo otroka kot hiperaktivnega drugi pa bi rekel da je le bolj živahen od povprečja.

New Report

Close