Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek pirotehnika

pirotehnika

Danes ponoči smo imeli v Kamniku, okrog dveh ponoči in še ob šestih zjutraj, budnico. Pokanje raket, nekatere glasne kot bombe, brez razloga, na delavnik, očitno kršenje nočnega miru…

Anketa na desni in ankete po še mnogih medijih zelo nazorno kažejo, da je absolutna večina (v MON anketi več kot 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}) za prepoved glasne pirotehnike!
Ker v zrak očitno lahko vsak spusti karkoli in iz objesnosti ali ignorance moti, straši in budi okolico, bi bila na mestu prepoved prodaje in posedovanja določenih izdelkov (na čelu s petardami).

Ali naša “zakonodajna oblast” kaj sledi temu javnemu mnenju in razmišlja o tem? To je seveda, bolj kot ne, retorično vprašanje 🙂

V centru MB je pokalo od 00.00 do 3.00 zjutraj. Imam tako bolj slab spanec – tako, da si lahko misliš kako sem spala…
Pa še full glavobol sem imela… Ehh boli njih, pa škifarija je bila čisto blizu…

Tudi zelo glasne pokalice, kot, da bi ročne metali.

morali bi z zakonom prepovedati – mene bolj moti pokanje kot pa kajenje v lokalih (pač, če se kadi, ne grem v zakajeno, pokanju pa se ne morem izognit)

---------- le vent nous portera...

Pa še veliko veliko živali trpi.
Pa objestni ljudje jim celo radi mečejeo proklete petarde.

Jst ne vem, kaku folku ne pride na misel, da bojo zbudili ljudi… če ne še kej drugega…

V veliki večini primerov vidim, da gre za mladostnike, osnovnošolce in deloma tudi srednješolce. Krivdo torej nosijo/nosimo predvsem starši, ki financiramo lastne otroke, obenem pa jih ne vzgajamo v odgovorne posameznike.
Zakaj je potrebno vedno kazati s prstom na zakonodajo, policijo in tako naprej ?

Tudi jaz opažam, da petarde mečejo predvsem otroci (nad 10 let). Ne vem, kje so starši teh otrok ali jih nič ne nadzorujejo. Ravno prej sem opazovala 3 fante (10, 8 in 7 let) pred blokom, kako so v reže škarpe tiščali petarde, da je bolj pokalo. Očitno je nekomu od sosedov presedlo neprestano pokanje in jim je napel nekaj krepkih. Razmišljam, kaj v takem primeru narediti v bodoče – klicati policijo?

Ja, ker je menda??? kaznivo, če je tak froc sam s pirotehniko – menda se lahko prijavi???

zadnjič je mož kupoval ribiško opremo (v takih trgovinah pa prodajajo tudi petarde) in je videl družino (ata, mama in dva sinova, stara okrog 10 let), ki so za petarde zapravili 200 eu. kot da bi metali denar po tleh, samo pokalo bi zraven!:) s tem, da sta ata in mama otrokoma rekla: no, pojdita in si izberita sama petarde! no, toliko o vzgoji.

---------- le vent nous portera...

Seveda se lahko prijavi, ampak najprej je bila omenjena vlada in zakonodaja, če se ne motim. A boš Janši prijavila sosedovega mulca, ki poka petarde ? Moti me predvsem to, da se v naši družbi ves čas išče povode za represijo, namesto da bi se bolje delalo na vzgoji. Ni kriva vlada, če se poka. Ni kriva policija, če se poka. Krivi smo predvsem starši.

Če kajenje ogroža zdravje predvsem posredno, ga petarde ogrožajo neposredno (slepota, poškodbe sluha, rok – invalidnost…)! Zelo čudna merila in prioritete ima naša družba!

A naj potem z zakonom prepovemo starše, ki svoje majhne otroke vozijo nepripete, na zadnjih sedežih avtomobilov, ko so malo večji, jim dajo petarde v roke, itd. ?? Trkati na vest nekomu, ki je nima, nima smisla. Je treba postaviti meje na konkreten način!

Najprej, kajenje nima tukaj nobene vloge, niti nimam nič posebno proti kadilcem. Če pa smo že pri tem, kadilec s kajenjem ogroža zdravje drugih zelo direktno. Posredno pa ga ogroža npr. alkohol, ko te opit moški užge po betici.

Sicer pa, zakaj bi prepovedal starše ? Od kje taka ideja ? Z zakonodajo je opletal nekdo drug. Jaz mislim takole : kdor svoje otroke neposredno izpostavlja nevarnosti (npr. že omenjena nepripeta vožnja), je zaradi mene lahko tudi kaznovan s strani policije, ne vidim pa v temu rešitve splošnega problema neodgovornosti. Enostavno je na tem svetu premalo policajev, da bi lahko z represijo rešili vsak primer neodgovornosti. Izkušnje kažejo, da je represija neučinkovita, pa naj gre za promet ali za kajenje. Odgovoren posameznik ne bo niti divjal po cestah niti kadil v zaprtem prostoru, zakonodaja gor ali dol.

Kaj torej hočeš predlagati? Naj se družba razdeli na odgovorne in neodgovorne, represivna zakonodaja pa naj velja le za slednje?

Včeraj smo bili tudi mi deležni kanonade, ki je dosegala jakost ročnih bomb (in to v naselju visokih blokov, da je valda še bolj odmevalo). Kanonada je bila časovno tempirana tako, da se je petarda-bomba razpočila vsakih 60 sekund, potem ko sproženi avtoalarmi od njene predhodnice, končno potihnili.

Aja, pa pazite se .. po naši šišenski soeski se je sprehajal dimnikar in delil koledarje ter pobiral denar – po vzoru in tradiciji prostovoljnih gasilskih društev, samo da je v tem primeru šlo za d.o.o.

Hja, in kaj ti pomaga zakonodaja, če je nihče ne izvaja?
Na žalost. Dokler bodo pirotehniko prodajali, bo vedno določen procent težkih frajerjev, ki uživajo v kanonadah.

PA SMO SPET PRI VZGOJI, KDOR VZAGAJ NA NAČIN, DA TEGA NE POTREBUJEMO, TAKEMU NAJSTNIKU JE JASNO, DA SE TEGA NE GRE IN NE SAMO NAJSTNIKI, TU SO ŽE 8, 9 10 LETNIKI..ČE PA SO STAREJŠI PA SPLOH ŠKODA BESED. LE KJE SO TUKAJ SPET STARŠI, LE KJE??? VERJETNO PRI LJUBČKIH IN LJUBICAH, DRUGEGA SI RES NE MOREM PREDTAVLJAT NO, DA NIHČE VEČ NE VZGAJA SVOJIH OTROK, KOT BI JIH MORALI.

Ja tudi pri nas je isto.Ampak sedaj pa mi že gredo krepko na K.Zato ker petarde in ostalo pirotehniko mečejo kamor se jim zljubi.Mi imamo hišo blizu ceste in čisto vsak dan pred oknom pokajo in tiste dimne spuščajo da cel stanovanje smdi .Najhuje pa otroška soba ki je obrnjena na cesto.Dva dni nazaj je mularija iz hudobije in nesramnosti vrgla več petard na okensko polico tako da je tudi okno poškodovano.Poklicali smo policijo ampak ni naredila nič,res pa je da so obljubili da se bodo vsak dan peljali mimo.To pa je tudi vse.Saj so prazniki super ampak edino kar kvari so petarde pred silvestrovo.Žalostno pa je tudi to,da starši o tem sploh nič ne vedo.In da imajo petarde tudi otroci ki so stari šele 10,12,14 let in še manjši.
Zato bi jaz prepovedala vsaj petarde ampak potem bi bilo lahko še huje.Kupovali bi jih na skrivaj starši in jih sami dajali otrokom tako da je bolje če je tako.Potrpimo saj bo kmalu bolje.

New Report

Close