Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek EKO, BIO, NATURA … ali zaupate?

EKO, BIO, NATURA … ali zaupate?

Prosim za vaše poglede.

Zdrava hrana mi pomeni čedalje več. Sploh čim manj oporečno pridelana. Ampak … problem imam, da se mi zdi, da ne morem zagotovo vedeti, ali je neka stvar, na kateri piše, da je biološko pridelana, res tudi taka. Kaj je treba gledati? A so kašni standardi, certifikati, ki zagotavljajo bio pidelavo? Kako pa na ekotržnici? Tam lahko prodajajo kar koli. Ali zaupate? Če ne drugega, je ta hrana veliko dražja in ne bi rada kupovala mačka v žaklju.

Najbolj sem seveda mirna, ko dobim kaj eko pridelanega z maminega ali taščine vrta, vendar je kaj treba tudi kupiti.

Hvala za vaša mnenja.

Na pravih Eko tržnicaj imajo vsi zraven Certifikate in lahko zahtevate, da vam jih pokažejo.
V MB je mislim, da ob sobotah EKO tržnica in to je prau združenje EKO pridelovalcev.
Imam enega znanca, ki imajo eno boljših EKO kmetij v SLO in mi je zadeve malo razložil.
Standart je težko pridobit in je preden ga dobiš večletni postopek…

Tako, da to kaj kupiš na EKO tržnicah je vse OK!!

Kar se tiče pa teh izdelokv v Šparu – vrjetno niso na takšnem nivoju kot na EKo tržnici, ampak sem prepričana, da so boljši od ostalih.

Saj kar na brezveze ne smejo dat gor štempla EKO in to je to.

Konec koncev so inšpekcije.

http://www.ikc-um.si/index.php?id=50

http://www.pesticidi.net/nasvetizakmetovalce/kakoekoloskokmetovati.asp

http://sl.wikipedia.org/wiki/Ekolo{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}C5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}A1ko_kmetijstvo

http://www.rumenestrani.com/Php3/prikaz.php3?izpis=40&bliznjica=Zdrava&sort=abc – ekološke kmetije

Ja, na ekotržnici prodajajo zelenjavo Primorci z vsemi certifikati, potem pa slišimo po TV kaki oblaki škodljivih plinov prihajajo iz smeri Trsta, zaradi česar obolevajo otroci, tako da težko komu še kaj verjamem kljub ne vem kakšnim certifikato, oni pa veselo prodajjo zelenjavo najmanj 30 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dražje, ker je bio in eko in ne vem kaj še vse ..

Jaz mislim, da so tej izdelki mogoče res malo bolj zdravi vendar daleč od bio, eko ali kakorkoli jih imenujemo.

Dokler kmet na sosednji kmetiji mirno šprica vse povrsti toliko časa tudi ta bio kmet nima resnično bio izdelkov. Tisti prebrisani pa to počnejo celo namenoma.
Njivca na dve dela, ena ”navadna” druga pa bio. Ko gnojijo, špricajo pa poglej hudiča malo tudi čez mejo uide.

Vse to videno in potrjeno.

Sama bio izdelke kupujem v tujini iz držav, ki imajo malo strožja pravila. Seveda to ni možno s svežim sadjem in svežo zelenjavo zato bomo letos košček travnika spremenili v vrtiček. Nekaj bo že zraslo 🙂

Ne kupujem EKO izdelkov, ne na tržnici, ne v marketih.

Pri nakupih sem pozorna na deklaracijo na etiketah. Gledam, da je čim manj oz. nič dodatkov.

Npr. kupim navadni jogurt, namesto dolgotrajnega. Enako je z mlekom.
Kruh tudi kupujem dnevno pečen brez podaljšanega trajanja.Meso kupujem sveže, itd

EKO načelo velja pri nas bolj v tem smislu, da kuhamo domačo hrano in ne kupujemo napol ali v celoti pripravljene konzervirane hrane.

Vsak dan kuham topel obrok, ki vsebuje od zelenjave do mesa in OH.
Hrana je dokaj preprosta. Mineštrce, jote, ričet, krompir z blitvo, ohrovtom, in podobne domače zadeve……

jah če se meritve opravijo glih po vetričku, ki piha iz tiste smeri so podatki takšni.
Če bi bile narejene dan po burji bi pa imeli najčistejši zrak v Sloveniji.
Samo očitno je bil interes drugačen.
V Trstu je ena sama fabrika, ki onesnažuje in še ta dela zelo okrnjeno. To je železarna. In po teh meritvah naj bi od te železarne imeli bolj umazan zrak v Kopru kot v tistih mestih, ki imajo same tako ali podobne fabrike.
Meni nekaj ne štima.
Aja merila so v Italiji zelo visoko nastavljena in ta železarna je bila par let nazaj povsem prenovljena, ker dobili denar eu.

Sicer pa, ko se sprehodim po Ljubljani me vsakič grozno boli glava. Isto velja še za nekatera mesta. Na obali se mi to še ni zgodilo.

Malo sem se razpisala samo sem kar alergična na take novice, statistike, meritve.

Za primer pa čeprav nima veze s tem.
Sama delam v zelo hrupnem okolju. Toliko, da bi morali imeti veliko ugodnosti. Država je poslala merilce, tej so zabeležili, da na našem delovnem mestu ni hrupa in zadeva je končana. Problem je samo v tem, da meritve so opravili takrat, ko smo zaprti. Logično, da ni hrupa.
Takih in podobnih podatkov nam servirajo še veliko samo navadno se ne poglabljamo, ker je najlažje verjet.

Pa ste prebrali linke, ki sem jih nalepla?

Pa sploh veste kakšna so pravila?

V tujini še prej kaj zašfinglajo.

Predpisi, so kako daleč mora bit oddaljena eko kmetija od navadnih kmetij, ceste, vinogradov…. Zakaj mislite, da so v treh krasnih?? Tako za hec malo??

Ma res ne nekaj govorit na blef!!

Morda res ni vse naj naj nja – ampak pravila za EKO so pravila in to s tujino – eko kmetovalci so povezani mednarodno, tako, da na Slovenske eko kmetije hodijo tudi tuji inšpektorji – če že o tujini govorimo.

Od predpisov do resnice je vmes celo morje.

Se strinjam z Aredhel! Pravila so stroga, kontrola in meritve nenapovedane. Sem se pogovarjala o tem z marsikaterim od prodajalcev na EKO tržnici. Certifikat lahko mimogrede izgubijo, zato se hudo držijo pravil. Testirajo pa jim vse, zemljo in pridelke.

Sem zagovornica ekološke pridelave in tudi velika porabnica tako eko / bio hrane kot kozmetike in ostalih proizvodov, ki so proizvedeni na naraven ali vsaj čimbolj nevtralen način. Pri hrani se najlepše vidi, saj ima ekološko pridelana zelenjava in sadje OKUS, pa tudi občutek hranljivosti je čisto drugačen od tistega, kar lahko kupite v Šparu ipd. Aja, pa cene sploh niso nič kaj višje od ostalih prodajalcev na tržnici.

Sicer pa vsakomur svoje. Morda zgolj v razmislek: Če bi bilo več povpraševanja in zahtev potrošnikov po ekološki kvalitetni hrani, bi bilo tudi več takšne pridelave.

Mah, verjamite kaj hočete, jaz nebom nobenega prepričevala! Res ne, ker nima smisla.

Sploh pa zato, ker sem napisala kaj je res in podala še gradivo.

Potemtakem je tudi v tujini isto sranje – saj inšpektorji so isti.

LP

Aja, pa sploh veste kakšne kazni so, če se opazijo najmanjše kršitve?

pa tudi če prihaja onesnažen zrak, je še vedno manj ali nič strupenih pesticidov, kar je pa najpomembnejše!!!!!!!!

Moja prijateljica je inšpektorica za eko pridelovalce in kot sama pravi so merila res stroga, težko bi kdo kaj prikril. Je pa seveda najpametneje kupovati kar pri kmetu, tam najbolje vidiš, kako prideluje.

No, s tabo POlona, se pa ne morem strinjati. Kmetom dostikrat ni jasno, kaj in koliko so škodljive stvari, ki jih uporabljajo, ker največkrat vidijo samo končni rezultat, torej lep pridelek. Se je že ničkolikokrat zgodilo, da smo imeli v LJ ogroženo pitno vodo, ko je kak tak veleum polival stvari po svoji zemlji! Torej, najbolj zaupam ekološkim certifikatom. Ponavadi so ti pridelovalci tudi sami zavezani zdravemu življenju.

Ma takšne bedarijemkot poišeš Kitty je noro – potem jaz čahko trdim, da vbse stre delikatesne klobase zmeljejo spet, prekuhajo in nardijo nove!! Vem, da je ziher tako, ker nihče inšpekcij ne upošteva!!

🙂 🙂

Raje jih grem kupit v tujio , ker tam pa tega ne delajo.

“natura” ne, ker ne pomeni ekološko, zaupam pa oznakam eko(loško), bio ali organic, pod pogojem oz. po možnosti da je zraven navedena tudi kontrolna točka, ki izvaja kontrolo. Glede bio metov k sreči vem, kako strogo jih kontrolirajo, ker imam nekaj tovrstnih znancev, od katerih tudi nabavljam, in jim kontrole hodijo nenapovedano, so izjemno stroge – če bi slučajno prekršili kakšnega izmed strogih pravil, uporabljali umetna gnojila, škropili s čimerkoli nenaravnim, jim takoj odvzamejo licenco oz. certifikat, kar pa se jim seveda še zdaleč ne splača, saj s to z velikim trudom pridobljeno hrano potem zasluženo tudi kar nekaj zalsužijo (odvisno seveda od količine, ki jo lahko pridelajo), in jasno je, da je takšna hrana nekoliko dražja: ker sama vem, koliko truda in znanja je potrebnega za takšno pridelavo, se mi cene zdijo celo smešno nizke, saj so pogosto le malo dražje od konvencionalne zastrupljene hrane, ki jo proizvajajo “po tekočem traku”, hranila dobivajo (konvencionalna hrana) iz cevk namesto iz zemlje in sonca itd. tako da mnogo raje dam tistih nekaj centov ali kak evro več, pa vem, kaj jem in da jem zdravo in NARAVNO hrano, ne pa skupek gnojil, ki samo izgleda kot npr. paradižnik, ima pa po možnosti še vcepljen kak podganji ali žabji gen, če je povrhu še gensko manipuliran – no, pri eko hrani mi je vešč tudi to, da ne sme vsebovati gensko spremenjenih (frankensteinskih, kot jim pravijo) organizmov, kar je morda še pomembneje od samih pesticidov.

eko kmetija izgubi ime eko, če ugotovijo da sosed pa zadeve malo drugače oprvalja, nič eko, vse v kemiji.


Zanimivo, ravno v Mariboru sem videla na petekovi EKo tržnici prodajati jagode žensko, za katere vem, da ima posajene sredi vinograda, ki ga veselo škropi. Res je, da je bilo pred nekaj leti, upam, da so to porihtali.

hehe, dsimon, jaz pa že par let kupujem na mb eko tržnici, pa nisem še videla jagod, razen pri enem ali dveh kmetih, katerih ekološke vrtove pa poznam in tudi vem, kje rastejo njihove jagode. In tudi izgledajo povsem naravne, niso vse nabuhle, kot tiste špricane v trgovinah, se pogosto kar vidi, če je nekaj eko ali ne, kar seveda ne pomeni, da je eko grdo – pač ni tako nabuhlo in umetnega videza, ampak so to drobne, naravne in okusne jagode, kot so nekoč bile tudi na našem vrtu (pa nismo nikdar v življenju nič špricali). tako da upam, da to ni kleveta – a lahko imenuješ “grešno” gospo, če si jo že omenila, od kod je oz. kje ima te vinograde? pa se bomo pozanimali!

Si ena zadnjih oseb na tem forumu, ki lahko sodi drugim. V vsem času še nisem brala nobenega, ki bi natrosil toliko bedarij kot jih uspeš ti v enem dnevu. Se pa nikjer ne oglašam in te pustim na miru. Napiši svoje mnenje in pusti mnenje ostalih na miru. No tako delajo inteligentne osebe.

Pa še majhen nasvet. Nauči se pisat.


Zanimivo, ravno v Mariboru sem videla na petekovi EKo tržnici prodajati jagode žensko, za katere vem, da ima posajene sredi vinograda, ki ga veselo škropi. Res je, da je bilo pred nekaj leti, upam, da so to porihtali.[/quote]

Malo ste zamešali ne?

So mariborski vrtičkarji, ki imajo tržniso ob sredah in petkih. Ki niso Eko, ampak pač doma pridelana zelenjava in sadje. Ta pa je pri Kodžaku.

Ter imaš Mariborsko splošno trnico..Na Lentu.

EKO tržnico pa imaš včasih ob sobotah in nedeljah tam pri Kužnem znamenju oz. na Rotovšlem trgu.

Sicer pa svoje trdite na vse pretege… sedaj pa kakorkoli – poznam takšne ljudi, ki morajo imet prau, ne glede na vse.

Si ena zadnjih oseb na tem forumu, ki lahko sodi drugim. V vsem času še nisem brala nobenega, ki bi natrosil toliko bedarij kot jih uspeš ti v enem dnevu. Se pa nikjer ne oglašam in te pustim na miru. Napiši svoje mnenje in pusti mnenje ostalih na miru. No tako delajo inteligentne osebe.

Pa še majhen nasvet. Nauči se pisat.[/quote]

Ti pa imaš vse prau ne – ma pišeš takšne gluosti, da mi postane slabo.

Ne morem vrjet, da se ena kao inteligentna mama tako neumno obnaša.

Pa za svoja leta – sramota.

glede eko tržnice v MB – ni “včasih ob sobotah in nedeljah”, temveč je vsak petek in soboto od 9h do 13h, na glavnem trgu. Je pa res, da jih je v petek več kot v soboto, ker ob sobotah nekateri izmed njih gredo na LJ eko tržnico.

Tisto, kar je na Trgu svobode (pri kojaku) ob sredah, je pa drugo – integrirana pridelava, ki nima nobene zveze z ekološko. (je zgolj malenkostno manj strupena od konvencionalne, baje)

Običajna tržnica je pa menda vsak dan na lentu.

LP

New Report

Close