Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

pravnik - odvetnik

Default avatar

k i t t y

Kje je razlika? Nekaj se mi sanja samo res samo sanja :)))

Ali lahko kje preverim, če je nekdo res pravnik oz. odvetnik?
Default avatar

k i t t y

ariadne hvala. Torej če ni tu vpisan pol ni odvetnik?
Kako je pa s pravniki?

Kje je trik :)))
Default avatar

johanna

torej,
oba imata diplomo pravne fakultete,
vendar drugi ima opravljen po diplomi in nekaj letni delovni praksi
tudi odvetniški izpit,ki je predpogoj da ga sprejmejo v
odvetniško zbornico in da lahko opravlja to delo...
tako nekako
Default avatar

k i t t y

Super johanna. Kaj pa dela pravnik? A me lahko pravnik zastopa na sodišču? A lahko pripravlja pogodbe ipd?
Se opravičujem ampak dokaj nujno/resno sestavljam stvari skupaj. Me po moje en stric malo za nos vleče :))
A se da kje preverit, če je nekdo pravnik?
Default avatar

Pokec

Preveri diplomo, ponavadi jih najdeš na COBISS-u. Ali pa v knjižnici Pravne fakultete. Če je res pravnik, je moral vsaj doštudirati pravo.

"Umazanija z rok se lahko umije, z duše pa nikdar."

- N. S. Hruščov
Default avatar

k i t t y

[quote Pokec]Preveri diplomo, ponavadi jih najdeš na COBISS-u. Ali pa v knjižnici Pravne fakultete. Če je res pravnik, je moral vsaj doštudirati pravo.[/quote]

Kaj če jih tu ni pol ni pravnik?
Default avatar

Pokec

Johanna zgoraj pravi, da imata oba diplomo, odvetnik, kolker jaz to vidim, je izvajanje prava v praksi oziroma odvetništvo. Pravnik si zgolj po izobrazbi, zato mora obstajati diploma fakultete.

Pri nas na faksu se vse diplome hranijo v priročni knjižnici.

- N. S. Hruščov
Default avatar

Enka

Jah, starejših diplom na Cobissu ne boš našla. Moje že ni gor, pa prisežem, da imam diplomo iz prava :-). Drugače pa: pogodbe ti pravnik lahko sestavlja, na sodišču pa te ne more zastopat.
Default avatar

k i t t y

[quote Enka]Jah, starejših diplom na Cobissu ne boš našla. Moje že ni gor, pa prisežem, da imam diplomo iz prava :-). Drugače pa: pogodbe ti pravnik lahko sestavlja, na sodišču pa te ne more zastopat.[/quote]

Enka mi ti lahko poveš kje lahko preverim ali je nekdo pravnik ali ni?
Default avatar

Pokec

Aja, pa pravnik te ne more zastopati na sodišču, lahko pa te v upravnih postopkih, če ima narejen strokoven izpit.

- N. S. Hruščov
Default avatar

Pokec

Če veš na kateri fakulteti je diplomiral, potem pokliči v priročno knjižnico ditučne fakultete. Tam bi morali imeti podatke o vseh diplomantih, kajti res je, da starejših verzij na COBISSU ni.

Če ne drugo, ti bodo znali povedati kam se obrni. Na fakuleti pa že morajo imeti dokaz, da je nekdo pri njih diplomiral iz prava. Vse diplome se hranijo.

- N. S. Hruščov
Default avatar

k i t t y

[quote Pokec]Če veš na kateri fakulteti je diplomiral[/quote]

A drži da je to lahko le pravna fakulteta Ljubljana ali maribor?

mogoče grem pa kdaj za detektiva delat :))) pod pogojem seveda da bo mon delal he he
Default avatar

Ciklamca

Pravnik te lahko zastopa na Okrajnem sodišču, z izjemo nekaj pravd. Na ostalih sodiščih te lahko zastopa vsak pravnik, ki ima pravosodni izpit. Odvetnik pride v poštev šele pri gospodarskih subjektih in pri nekaterih pritožbah. Odvetnik je sicer samo poklic. Je pravnik s pravosodnim izpitom in licenco odvetniške zbornice.

Vsak pravnik lahko opravlja skoraj vsa ostala pravniška dela.
Default avatar

*lunca*

Če te pred spdiščem zastopa pravnik (tam kjer pač lahko), ne moreš zahtevati povrnitve stroškov (ki si mu jih plačal za zastopanje). Če te zastopa odvetnik, odvetnik priglasi svoje stroške in če v pravdi uspeš ali sorazmerno uspeš, ti jih je nasprotna stranka dolžna povrniti (v celoti ali sorazmerno po načelu uspeha v pravdi).

LP
Default avatar

sandymandy

Ciklamca ima prav. Ni pa mi jasno, zakaj delaš paniko, okrog tega, ali je ali ni pravnik. Pravnik (z izkušnjami in znanjem) ti lahko sestavi npr. dobro pogodbo, je par cak, ki so specifične za vsako pogodbo (npr. kupoprodajna za nepremičnine najbolj) in če se ti kdo ponudi da ti naredi pogodbo, halo pol sprejmeš pomoč. Obrazcev v knjigarnah ne bi priporočala, odvetniki ter notarji pa MASTNO kasirajo.

P.S.: Sestavljam jih tudi jaz kot pravnik z diplomo, sedaj pa pred pravosodnim izpitom.
Default avatar

*lunca*

Razlika med pravnikom in odvetnikom je tudi v tem, da morajo imeti vsi odvetniki zavarovano civilno odgovornost (in jo tudi imajo), pravnik pa tega nima. Torej, če meniš, da odvetnik ni dobro opravil svojega dela ali ti je zašuštral zadevo, uveljavljaš odškodninski zahtevek pri zavarovalnici, pravnika moraš pa direktno tožit.

LP
Default avatar

k i t t y

[quote sandymandy] Ni pa mi jasno, zakaj delaš paniko, okrog tega, ali je ali ni pravnik.[/quote]

Zato ker imam razlog. Bo dovolj jasna obrazložitev?

lunca in ciklamca tudi vama hvala.
Default avatar

k i t t y

Kakor sem vse razumela se odvetnik lahko predstavi kot pravnik. Pravnik se pa nikakor ne more predstavit kot odvetnik. In če že moram nekoga plačat je boljše, da je to odvetnik.

Grem klicat na fakultete :)
Default avatar

katja in the sky*

Pravnik te lahko zastopa pred Okrajnim sodiščem. Pravnik z opravljenim pravosodnim izpitom pa te lahko zastopa tudi pred Okrožnim sodiščem.

Vsak pravnik ni odvetnik, vsak odvetnik pa mora biti pravnik, opravljen mora imeti pravniški državni izpit. :) Da si odvetnik, moraš najprej 1 leto delati kot odvetniški kandidat, izpolnit moraš tudi druge pogoje, ki so določeni v zakonu.