Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Ina May Gaskin v živo, juhu

Ina May Gaskin v živo, juhu

»Dejstvo je, da so ženskam porod ukradli.«
Ina May Gaskin

VABILO

Z velikim veseljem vas v torek, 27. novembra 2007, ob 20.00 vabimo v Kavarno Union, Miklošičeva 1, Ljubljana

na Literarno kavarno založbe Sanje, pogovor z Ino May Gaskin, Ena ženska – ena babica

Pogovor bo moderirala Tjaša Koprivec, z Ino May Gaskin pa se bo pogovarjala dr. Zalka Drglin, raziskovalka, svetovalka in vodja programov pri Združenju Naravni začetki, prevajalka njene knjige Modrost rojevanja.

Na pogovor z vodilno svetovno babico vabljeni vsi, ki bi radi v živo slišali njene misli o realnosti sodobnega poroda in viziji babištva, slišali več o njenem izjemnem babiškem delu in začutili njeno neverjetno energijo. K sodelovanju so vabljene tudi nevladne organizacije s področja obporodne skrbi iz Slovenije, Hrvaške in drugih sosednjih držav.

Na literarni kavarni si bo mogoče ogledati knjigo Modrost rojevanja in jo kupiti, avtorica se bo na željo tudi podpisala.

Zagotovljeno tolmačenje.

VSTOP PROST
Pridite same, s prijateljico, hčerko, mamo, seveda pa tudi z dojenčki, malčki; ni pa rezervirano zgolj za ženske.

O INI MAY GASKIN
Ina May Gaskin je vodilna svetovna babica
Prvič v Sloveniji imajo ženske, ki pričakujejo otroka, družine, ki se pripravljajo na prihod novega člana, babice in drugi zdravstveni strokovnjaki priložnost, da se srečajo s svetovno uveljavljeno babico Ino May Gaskin, ustanoviteljico in vodjo Babiškega centra na Farmi, Tennessee, ZDA, avtorico strokovnih člankov in odmevnih priročnikov Spiritual Midwifery in Modrost rojevanja, eni od ustanoviteljic Zveze babic Severne Amerike (Midwives Association of North America, MANA), predavateljici in učiteljici številnih babic in porodničarjev; z več kot štiriintridesetletno prakso samostojnega babištva.

Ina May je aktivistka, borka za ženske pravice na področju nosečnosti, poroda in materinstva. Pri porodu postavlja žensko v središče pozornosti, uporablja preproste in učinkovite metode pomoči, ob tem pa se lahko pohvali z več kot odličnimi rezultati. Z njenim imenom sodobno babištvo dobiva nov zagon in nov pomen – izhaja iz poglobljenega opazovanja poroda in razmisleka o porodu kot kompleksnem procesu in kot potencialnem mestu krepitve žensk.

O KNJIGI
Modrost rojevanja. Porodni vodnik vodilne svetovne babice
je prva knjiga v slovenščini, ki prikazuje babiški način razmišljanja; namenjena ženskam, ki hočejo porodno izkušnjo, h kateri se bodo vračale po navdih in pogum; babicam za obogatitev njihovega znanja in potrditev, da je zahteva po avtonomiji njihovega poklica prava usmeritev, vsem, ki jih tudi vsem drugim, ki si upajo pomisliti, da bi morale imeti ženske pravico vzeti porod v svoje roke. Vsaka potrebuje babico, ki z ljubeznijo opazuje razcvetanje poroda in pomaga ženski v nosečnosti, skrbi zanjo in otroka med porodom in po njem, jo spodbuja in ji pomaga, da je sproščena in da se lahko prepusti porodni ekstazi. Vodnik naravnega poroda združuje modrost tradicionalnega babištva z najsodobnejšimi znanstveni dognanji.

Izjemno navdihujoče darilo partnerki, s katero pričakujete otroka, hčerki, ki nosi vašega vnučka, noseči prijateljici v najdragocenejšo pomoč, vaši mami kot obliž na rano, ki jo je za seboj pustila travmatična porodna izkušnja. Vstopite v svet drugačnega, osupljivega, žensko-osrediščenega poroda. Za vnovično povezavo z lepoto poroda.

Združenje Naravni začetki http://www.mamazofa.org v sodelovanju z založbo Sanje
Prednaročila in naročila http://www.sanje.si, tel. 01 514 16 29

Kontaktna oseba:
Irena Šimnovec, predsednica Združenja Naravni začetki
Elektronski naslov: [email protected]
telefon: 031 297 400

Organizacija založba Sanje v sodelovanju z Združenjem Naravni začetki

Intervju z Ino May Gaskin z naslovom »Potrebujemo izkušene, sposobne in modre babice« je objavljen v Dnevniku, sobota, 17.11.07, Dnevnikov objektiv, str. 22-23, avtorica Zalka Drglin.

Spremljevalna dogodka:

1.
V ponedeljek, 26.11.2007, poteka na Visoki šoli za zdravstvo, Poljanska 26 a, Ljubljana, od 8.30 do 16.30 strokovno srečanje Sekcije babic z naslovom Ina May Gaskin, odlični rezultati samostojnega babištva.

Organizacija Sekcija babic v sodelovanju z Združenjem Naravni začetki in Visoko šolo za zdravstvo, Oddelek za babištvo

2.
V torek, 27.11.2007, vas ob 11.00 vabimo v Slovenski etnografski muzej na Metelkovi 2 v Ljubljani na tiskovno konferenco ob izidu čudovite in navdihujoče knjige Ine May Gaskin
Modrost rojevanja. Porodni vodnik vodilne svetovne babice, ki jo je izdala založba Sanje.

Tiskovno konferenco vodi Tjaša Koprivec, sodelujejo Ina May Gaskin, avtorica, dr. Zalka Drglin, prevajalka in raziskovalka, mag. Ana-Polona Mivšek, babica in predavateljica, Irena Šimnovec, predsednica Združenja Naravni začetki.

Organizacija založba Sanje v sodelovanju z Združenjem Naravni začetki in Slovenskim etnografskim muzejem

Zahvaljujemo se sofinancerjem programa Združenja naravni začetki Mestni občini Ljubljana in Ministrstvu za zdravje in podporniku dogodkov dm-drogerie markt d.o.o., brez njih bi bilo delovni obisk Ine May Gaskin mnogo težje izpeljati.

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

Lep pozdrav!

Ga.Zalka, rada bi slišala vaše mnenje o predavanju Ine May Gaskin. Svojega raje ne bi pisala tu gor, ker bi ga vrjetno zbrisali. Pričakovala sem mnogo več,zdelo se mi je perverzno….kaj mislite o filmu, kaj o orgazmih med porodom, kaj o psičkih na vdrtih bradavicah…jaz nimam besed. Tudi ne o tem, da porodi trajajo več kot 24 ur. Prosim za vaše realno mnenje.

Mislim, da bi raje rodila v Sloveniji, kjer po vašem mnenju ni humaniziran porod, kot pri tej ženski.

Hvala za odgovor.

Spoštovana Roker’ca,

do sedaj nisem objavila zgolj enega pisma, ker je bilo žaljivo. Moje vodilo je, da je treba omogočiti vsakomur, da izrazi svoje stališče, mnenje, pomisleke, ker sem res prepričana, da to prispeva k širjenju razmisleka o posamezni temi.

Razumem, da vam Ina May Gaskin s svojim pristopom ni bila všeč, žal mi je, da ste njeno izvajanje doživeli kot perverzno. Res je, je izzivalna, gre onstran konvencij in v nekaterih pogledih je zagotovo kontroverzna.

Dejstvo je, da so rezultati porodov, pri katerih je pomagala ona in njene sodelavke, med najboljšimi na svetu. Dejstvo je tudi, da so ženske z njeno skrbjo izjemno zadovoljne. Moj namen vabila Ini May Gaskin, da pride v Slovenijo, je bil predvsem, da pogledamo onstran našega samoumevnega vsakdanjega razumevanja poroda, ženskega telesa, materinstva. To pomeni priložnost premisliti svoja stališča in svoje ravnanje. Njen obisk ni bil namenjen temu, da bi kar verjeli in da bi celo kar sprejeli, kar ponuja.

Jaz razumem obisk Ine May Gaskin kot priložnost za soočenje s povsem (ali skoraj povsem) drugačno prakso porodne pomoči. Zdi se mi, da z opazovanjem razlik v razmišljanju, v konceptualnih razlikah in razlikah v praksi lahko človek samega sebe preveri in preizkusi. Nekaterim je bila najbrž res preveč provokativna, kolikor pa lahko rečem, je to njen način predstavljanja dela in mišljenja. Predstavlja izziv, zame nekako tako kot koan ali kakšna zenovska zgodba.

Čisto konkretno: tudi v naših zgodovinskih zapisih najdemo primere, ko zdravniki predlagajo, naj pri zastoju mleka mladi psički sesajo pri materi. To je zame zanimivo dejstvo in pove marsikaj o razumevanju delovanja ženskega telesa in specifičnem kulturnem razumevanju narave/kulture. Seveda to nikakor ne pomeni, da bi danes ženski kaj takega svetovali. A pomislite na druge zgodbe, ki jih je pripovedovala Ina May Gaskin in ki so se morda tudi komu zdela neokusne: če bi kateri od mamic po porodu bilo sprejemljivo, da ji mož s sesanjem pomaga pri ohranjanju dojenja, je to morebiti čisto zanimiva informacija in nasvet, za katerega marsikatera ne ve. Mimogrede, poznam tako zgodbo iz Slovenije, zgodila pa se je v zdravniških krogih in v družbi, v kateri smo to zgodbo poslušali, nekaterim ni bilo lagodno, drugim pa se je to zdela zanimiva rešitev problema, povezanega z dojenjem. Torej, širimo znanje, ni pa nujno, da sodi vse v posamezen miselni horizont in v posamezno razumevanje sveta.

Orgazem med porodom: dejstvo je, da nekatere ženske med porodom doživijo orgazem, celo osebno jih poznam. Vem, da je v zgodovini porodništva orgazem na nek način bil zlorabljen (nekako takole: če je ženska normalna, bi morala med porodom uživati in celo orgazmirati; znak odsotnosti orgazma je znak njene nerealizacije kot ženske…torej, problem je v ženski ipd.). S tem se seveda nikakor ne strinjam. Način, kako Ina May Gaskin uvaja možnost doživljanja orgazma, pa je po mojem mnenju drugačen. Odpira ekstatične vidike porodne izkušnje, ki so za marsikatero žensko v Sloveniji nedosegljivi prav zaradi načina, kako je porodna pomoč organizirana.

Prijem po Gaskinovi je eden od prijemov, ki se uporablja pri zastoju ramen in je dokazano zelo učinkovit. Ste mislili na ta prikaz? Ali ste mislili na prikaz, kako so ustanavljali Farmo? Kaj vas je najbolj zmotilo?

Porodi, ki trajajo 24h: v resnici porod traja lahko tudi več, lahko pa je tudi zelo kratek, če ste babica, to še bolje veste kot jaz. Pomembno je, kako se počutita otrok in porodnica – če sta v dobri kondiciji in ni znakov težav in če je ženski prav, da je porod fiziološki, torej da poteka brez zdravil za pospeševanje poroda, je tudi tako dolg porod morda sprejemljiv. Seveda gre za to, da je ženska resnično v središču porodnega dogodka. In če bi ženska rekla, da to zanjo ni sprejemljivo, potem se za tak pristop pač ne bi odločila, to je seveda pomembno že v izhodišču. Pomembno je, da se nosečnica in babica, ki zanjo skrbi in ki ji bo pomagala pri porodu, natančno pogovorita in uskladita pričakovanja in možnosti.

Kot svetovalka se srečujem z ženskami, ki doživljajo težave in celo post-travmatski stresni sindrom zaradi načina porodne pomoči, ki so ga bile deležne. Ne trdim, da je porod v Sloveniji nehuman, trdim pa, da je treba še veliko veliko storiti, da ženske ne bodo trpele zaradi prešibkega upoštevanja »na podatkih utemeljene prakse« in zaradi ne tako redkega nekorektnega odnosa zdravstvenih strokovnjakov. O tem sem že veliko pisala in to niso kar ocene nekam povprek, ampak so utemeljene na resnem študiju in zaresnih in preverjenih podatkih.

Prepričana sem, da se ženske veliko premalo zavedajo svojih pravic, da odločajo o tem, kaj se bo z njimi (njihovimi telesi) dogajalo in da ni dovolj možnosti za realizacijo teh pravic.

Bistveno sporočilo, kot sem ga jaz razumela, je, da Ina May Gaskin ne predlaga, da bi morale vse ženske roditi tako, kot rojevajo ženske na Farmi. Odpira pa možnost razumevanja ženskega telesa in rojevanja na drugačen način, kar je za nekatere ženske (tudi v Sloveniji) ključnega pomena, še več, je njihova pravica. In če bodo babice lahko pomagale tem ženskam pri realizaciji njihove porodne vizije tudi obogatene z znanjem Ine May Gaskin, bo prvotni namen njenega obiska dosežen.

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]
nova
Uredništvo priporoča

Živjo!

Ko sem sama začela sploh brati in ob tem razmišljat o tem, kako so stvari v porodništvu postavljene ter kaj od tega meni ustreza ter kakšne prakse obstajajo drugod, mi je nekaj stvari vzbudilo precej neprijetne občutke. Sama se sicer ne zgražam nad praksami, ki so mi tuje – po principu: vse je ok, dokler ustreza vsem vpletenim oz. se nikomur ne škodi. Sebe pa si v marsikakšni vlogi nisem mogla predstavljati in se v marsikateri še vedno ne vidim.

Se mi pa zdi, veliko bolj kot kakšne, sicer meni čudne, prakse, perverzno pospeševanje poroda in rezanje presredka, kadar ni realnih indikacij za to, šivanje brez lokalnega anestetika oz. preden le-ta prime… Skrajno perverzna se mi zdi tudi rutina ležanja na hrbtu v položaju “nemočnega hroščka”. in še in še in še…

A ker so “perverzna” – po definiciji – tako za večino nesprejemljiva oz. nedopustna dejanja/ravnanja, kot zloraba, imava (po mojem mnenju) obe z roker’co prav.

Le da Ina May s svojo “perverznostjo” nikomur ne škodi!

Lep pozdrav!
brbljavka

p.s. Čestitke za izdano knjigo in izpeljan obisk! In… mimogrede, ne le, da ste ažurne na forumu glede spremembe imena, tudi v knjigi sem opazila, da je forum omenjen pod novim imenom. Ko bi se le spremembe tudi drugod dogajale tako hitro, kot tule! 😉

brbljavka

Meni se pa ob tem postavlja eno vprašanje:

je re namen in globoka iskrena (tam v srcu) želja nove bodoče mamice, da bi med porodom doživela orgazem, ki ga ta gospa, ki je predavala, se mi zdi kar malo poudarja. Ali pa si ženka, v resnici, če je iskrena do sebe, želi le miren, varen porod brez nepotrebnih bolečin (ki jih povzročajo umetni popadki ali nepozorno osebje), zapletov in spoštljivo ravnanje z njo ob tem. Seveda pa tudi rojstvo zdravega otroka….

Mislim, da propagirati porod, kot orgazmični – zelo udarimo mimo pravega bistva porajanja novega življenja – meni je veliko bližje to, da bi se to predstavilo kot dejstvo, ki se včasih pripeti, ne pa cilj, ki bi se ga naj med porodom poskušalo doseči – saj pa vendar tam ja mati rojeva svoje novo bitjece in to mi zveni nekako tako, kot bi se ženska želela še tam ( v bistu s svojim otrokom) samozadovoljevati.

Hkarti pa pomislim na svetost tega odnosa med materjo in tem otrokom in očetom – ta trojica – nekaj tako čistega je na tem, če znamo to začutiti, da tam nimajo kaj iskati eni psički…. sama čutim, da lahko takšne stvari prinesejo v to čistost neko perverzijo, ki hočeš ali nočeš ob tem nastane – da je mnogo bolj naravno, če pač otrok ni dojen, če so že razlogi v vdrtih bradavicah…ki pa so baje rešljivi tudi brez teh živali.

Morda se čuti skozi moje pisanje nekaj ozkega pogleda – ampak ne – jaz bi temu rekla le to, da čutim svetost tega odnosa – to čistost, ki tam lahko je, lahko je pa tudi skaljena – če to dopustimo – vsak izbira pač sam.

Sama sem bila nad to gospo sprva navdušena, a sedaj sem vedno bolj mnenja, da stara znanja, če jim dodamo nekaj praktičnih novih prijemov (dinamičen porod, ko mati ne leži, pa mnogo drugega….) in velika mera prijaznosti in pozornosti osebja, je lahko mnogo bolj blagodejna za en porod, kot pa pristop, ki ga uporabljajo na farmi.

Sama tudi poznam določena new age gibanja, kjer na primer propagirajo mnoge sodobne poglede okrog spolnosti…. a če jih pogledaš od daleč vidiš, da so vrednote nekam izgubili in se oprijeli perverzije….. ob njih se počutim nekako umazana – pa sem dolgo milsila, da je to moje, pa sedaj ugotavljam, da to seva iz njih.

Mislim, da je potrebno imeti pri vsaki stvari odprte oči in znati presojati in upam ga. Zalka, da se pogledi gospe ne pokrivajo tudi z vašimi pogledi – oziroma bi nam bili pripravljeni zaupati vaše osebno gledaje na podane vsebine.

Z vsem spoštovanjem,

Pikosada

Mene pa zanima, če je možno kje dobiti kakšne zapiske zvočne ali v tekstu od kakšnega predavanje te gospe, ki je bila v gosteh pri nas?

Kitica

Draga Kitica,

ravno smo zaključili evalvacijsko srečanje obiska Ine May Gaskin. Se bomo potrudile in priskrbele zapise, če bo le mogoče. Nekje v januarju 08 lahko pričakujete še podrobnejši zapis o njenem obisku v Sloveniji in razmišljanje Združenja naravnih začetkov ob tej priložnosti.

Lep dan,

dr. Zalka Drglin, ženske študije transakcijska analitičarka - svetovalka Združenje za informiranje,svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki www.mamazofa.org obporodne stiske individualno svetovanje, podpora in informiranje za ženske in svojce [email protected]

New Report

Close