Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Neplodnost zakaj genetske preiskave?

zakaj genetske preiskave?

Z možem se že nekaj časa trudiva za dojenčka, za nama je par neuspešnih ICSI postopkov. Razlog je slab spermiogram (diagnoze ne vem), možu v izlivu najdejo le redke gibljive ali negibljive spermije. Celice so, v prvem postopku 4, v drugem 7, vendar se očitno ne razvijajo tako, kot bi se morale (v drugem postopku so jih vstavili 5 dan, vendar niso bile na stopnji blastocist). Sedaj je mož dobil napotnico za genetske preiskave. Mi lahko kdo pojasni, zakaj? Ali to pomeni, da bova morala začeti razmišljati o donorskem postopku? Prosim za mnenja, izkušnje. Vse bo pomagalo.

Zdravo,

pobrskaj na forumu, poišči pod geslom genetske preiskave in boš dobila kar nekaj zadetkov. Bi ti pomagala, pa se, žal, ubadam z mojo neplodnostjo.

Srečno:)

Saša

Hvala za odgovor. Iščem in iščem po netu, pa nic ne najdem, samo to, da ti pač v primeru, da je kaj narobe to povejo in ti pač povejo da maš še manjše šanse, kot bi jih mel drugače. Mene je bolj zanimalo to, če to na neki ravni vodi do donorskega postopka, ampak menda ne.

http://med.over.net/forum5/read.php?56,4399153

Hočem bit pa na vse pripravljena, da me ne bo potem slučajno srčna kap, če do tega pride.

Hvala še enkrat, pa srečno tud tebi in vsem ostalim.

nova
Uredništvo priporoča

Moja izkušnja: problem isti kot pri vaju. 6 neuspelih postopkov. Oba na genetiko, pri meni neka napaka. Nek razlog verjetno je, da se celice ne razvijajo kot bi se morale. Čebo preiskava pokazala kakšno gensko napako pri enem izmed vaju (ni nujno da pri možu!!!), je več možnosti z donacijo. Odločitev je pa seveda vajina.
Ne vem, zakaj bi te kap zaradi možnosti donacije, če te ni kap že ko si zvedela da brez pomoči medicine ne bo nič.

Midva sva te zadeve kar preštudirala, saj nama je nekaj podobnega grozilo in sva imela v planu kot skrajno rešitev tudi donorske celice in posvojitev. K sreči je potem prišlo do oploditve in v te postopke ni bio treba iti.

V primeru, da ima kdo od vaju napake v genskem materialu – spolnih celicah (kromosomi), se zarodki ne morejo razviti oz. če bi se razvili, bi otrok imel težje prirojene nepravlnosti. Edini način, da to odkrijejo je genetski pregled.

V tujini delajo najprej genetiko, da izključijo te faktorje še preden grejo v IVF, pri nas pa šele po vrsti neuspelih poskusov.
Je pa vsekakor dobro, da ugotovite, kej je problem, bosta lažje razmišljala kako naprej.

Pa da še jaz dodam.Sedaj grem tudi jaz v 6 postopek.Včeraj sem bila pri Rešu in ga vprašala če bi bilo fajn it pogledat mal genetiko pa je skor iz stola padu in mi rekel da ne bom odkrila nič novega in če bi bilo karkoli narobe da bo morali gledati zarodkovo genetiko.Potem pa sem poslala vprašanje še na forum genetika in mi je predlagla da bi vseeno šla pogledat.
Pri meni je narobe to,da nimam jajcevodov.Moj je super.Do sedaj sem imela veliko št. celic od 8-18.Vmes 2x zamrznjenčke,blaistociste,zadnje dvakrat pa morule.Tako da Reš ni bil ravno zadovoljen.Pa sem ga vprašala če je kaj za narest pa je rekel da taka sem in konec.Zdej pa vedi kaj in kako.Odločila sva se da greva vseeno na genetiko sej itak zgubiti nimava nič.Daš kri,govorič z genetikom in to je vse.
Punce mejte se

Mogoče bo kaj pomagala še moja izkušnja:
po 3-eh letih poskušanja in 1-em spontanem splavu sva končno šla na preiskave. Odkrili so, da ima mož slabo seme, jaz pa naj bi bila ok. Šla sva na IVF-ICSI in uspelo je z zamrznjenčkom iz prvega postopka. Skozi nosečnost sem imela veliko težav – krvavitve, neprestano bakterije v urinu, veliko plodovnice, krče, itd. Rodila točno na PDP – otrok je imel genetsko napako, katere prenašalec sem jaz. In v tem so tičali vzroki tako za dolgo neuspešno poskušanje, splav, nosečniške in druge moje težave.

Tudi po mojem mnenju bi morali pari prej iti na genetsko posvetovanje. Ker pa so te preiskave tako drage, jih delajo samo pri tistih, ki imajo za sabo že več neuspešnih poskusov. Ti kar pogumno pojdi na genetiko – če odkrijejo kak drug vzrok, bosta vedela v katero smer naprej, če ne odkrijejo nič novega, pa bosta na istem kot sedaj. Zgubit nimaš kaj.

No še moja zgodba,
za mano 6. neuspelih ICSI-TESE, mož brez semenčic, bila pri genetiku in je vse ok. Za mnenje ali naj greva k genetiku dr.Reša nisem vprašala, ker sem vedela, da bi “iz stola padu”, nekaj podobnega je bilo tudi potem ko sem mu prinesla izvide, ampak sva vsaj midva potolažena. Sedaj sva v 7. postopku in bova videla kaj se bo zgodilo, punkcija v soboto, če prej ne eksplodiram…imam 4 menogone/dan…ampak bomo potrpeli….

Rožle veliko uspeha….tudi ostalim seveda.

LP

Oooooo Tia sam da je vse ok.Se pa mogoče vidiva v soboto,ker imam tudi jaz punkcijo ciste.

Ja seveda sem ok,kaj pa ti, vidim da greš na uverturo pred pravo punkcijo…v soboto se verjetno vidiva, kdaj pa si naročena na punkcijo, jaz sem ponavadi ob 8ih.. pol pa čakava do 10ih, da možu naredijo biopsijo.

LP

Naročena sem ob 8:30

Ja, Reš padu s stola. Nič novega ne bova izvedela, kajne. Pa mi je vseeno dal napotnico. Žal se je pri meni izkazalo, da so bile genetske preiskave upravičene in njegov edini komentar je bil “imate pa smolo”. In sva se razšla.

No super zdej pa sploh grem.Samo čakala sem eno tako potrditev.Sej bi tako ali tako šla.Žal mi je Rešica.Upam da si dobro zrihtala.

smo borke in eno leto dodatnega letanja okrog zdravnikov nas ne spravi s tira, kajne:) vsaj vem, kaj mi je.

Kako pa lahko zahtevaš genetske preiskave. Za nama je že 5 postopkov, pa niti enkrat nisva prišla do blastociste, mož ima malo gibljivih semenčec, jaz vedno pridelam cca 10 celic. Prvič sem zanosila in donosila brez težav, spontano, nato so se začele težave. Zdaj pa počasi izgubljam upanje, da ima sploh smisel poskušati. Bi bile v najinem primeru genetske preiskave sploh na mestu? Ali bi bilo smiselno poskusiti kaj drugega, vedno imam postopek z Gonalom? Kitty imaš morda ti kakšno idejo?

Punce sedaj ste pa še mene povsem prestrašile. Mene je dr.Gavričeva v Mb po 3 neuspelih IVF-jih dala na genetske preiskave. Mi je sicer rekla da to še ni tako kritično in da imam verjetno samo smolo, da ni bilo uspeha ampak da me vseeno pošilja na te preiskave. Ko pa vas sedaj berem da so vas komaj po 5-tih 6-tih neuspelih postopkih poslali na te preiskave se mi zdi da je kar prepričana da bo kaj narobe, da me je tako hitro poslala.

No bom pa vsaj vedela pr čem sem, kot pa da bi čakala še par postopkov.

Želim vam da vam vsem čimprej uspe.

Didika

Halo sotrpinke!

Ko berem vse te vaše izkušnje me skrbi.
Že kar nekajkrat sem bila na postopku, pa mi nikoli niso omenili, da bi šla na genetske preiskave. to mi je novo.
A mi lahko poveste kaj več o tem! Kje naj začnem? Kje to opravljajo?

Hvala vam za odgovor.

Pozdravljeni,

Na genetske preiskave te napoti ginekolog oz. moškega androlog. Pri partnerju so ugotovili azoospermijo in ker ugotavljajo vzrok njegove neplodnosti, so ga napotili na genetske preiskave. Sedaj čakava na izvid. Pri partnerju gre za motnjo v proizvajanju semenčec.To je genetska napaka, ki baje ni dedna, le “kromosomi se napačno pomešajo – mutirajo” (napaka v y kromosomu). Tako so nama rekli. Ta je lahko že od rojstva, ali pa nastane v otroštvu..Vzroka pa ne vejo.
Brala sem, da so genske preiskave v primeru, da sumijo na neko gensko napako, ki je lahko dedna itd. Vsak primer je svojstven, torej tudi napotitev na genetske preiskave različna.

To je najina zgodba…

Po pravici povem, da pa nekako ne razumem… Toliko, kolikor sem uspela izvedeti na genetiki, ko sem tja klicala…

Ali ima katera podobne izkušnje.

Javite se!
Lep večer še naprej..
Didi

Tia405!

Tudi jaz sem imela po 4 Menogone, ko je ratalo.Pridelala sem takrat 3 celice. Danes je ena od njih nabrit 2,5 letnik.

Tudi sama sem imela takrat občutek, da se bom razpočla. Ampaj je bilo vse ok.

Srečno in lp,

Karmen

New Report

Close