Hujšanje

Odgovarjajo: Mirjana Frankovič, transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj

Telovadba+normalna prehrana=povečanje telesne teže???

Default avatar
Pozdravljeni!
Pred dvema mesecema sem začela redno telovaditi (aerobika/pilates) v povprečju 5x na teden. Prehrana ni bila pretirano drugačna kot prej (3-5 manjših obrokov na dan, več sadja, več tekočine in manj maščob in hitro pripravljene hrane), kvečjemu sem bol pazila kaj pojem. Kar me muči je to, da je tehtnica pokazala 6 kilogramov več kot je kazala pred dvema mesecema (hlače in vse ostalo mi je še vedno isto prav kot mi je bilo prej). Zanima me kako je to možno? Nekje sem zasledila, da mišice isto tehtajo kot maščobe (torej odgovor ni povečanje mišične mase) in sem zaradi tega pričakovala, da bom šla samo za par kilogramov dol, nikakor pa da bom šla za kar 6 kg gor.
Default avatar
To isto se je meni zgodilo lani, preden sem zanosila. In dejansko je šlo za povečanje mišične mase, saj sem naredila meritve.
Default avatar
A si prepricana dA ni kej narobe s tehtnico..saj imaš ogledalo..poglej se v spodnjem perilu in povej če je kaka razlika? kolikor se jaz spoznam, izguba maščobe in pridobivanje mišic sta dve različni stvari.. lahko jih okrepimo do neke meje, ampak mišica se enostavno nima s čim zgradit če 'paziš' na prehrano in še športaš zraven. ubistvu priporočajo dvigovanje uteži med hujšanjem zaradi tega da ohranjamo mišično maso ki jo imamo, da ji damo tonus in posledično s tem lepši izgled.. Jaz hodim v fitness 3×tedensko + pilates 2× pa sem po enem mesecu lažja za 2 kg. Nevem.. Vpraši kakega v fitnessu, ker nevem ce imam prav, ampak tako sem nekako razbrala iz vseh teh fitness forumov..

LP
Default avatar
Sprobala sem dve tehtnici, ker me je skoraj kap ko sem stopla na prvo. Ne vem kaj bi lahko bilo, ampak sestra je isto pridobila na teži za 4kg (isto je hodila na aerobiko+pilates 3-4x tedensko). Hvala za odgovore!

LP
Default avatar
uf..res nimam pojma..saj ne pravim da si se zredila za 6kg, ampak tole je pa res malo čudno.. upam da bo kdo odgovoril, ki ve kaj več o tem. drugače pa, telesna teža je samo številka, naj bo tvoj kritik ogledalo ali pa hlače.. če ni videt teh 6 kil na postavi, potem ni tako hudo ane? drugače pa, si pa res zmeri telesno maščobo, da vidiš na čem si..
Default avatar
No tud meni se je prvi teden ko sem začela intenzivno tečt teža povečala ampak za 1kg, ki je potem hitr padu. Meni se zdi 6kg mišične mase dobit v 2h mesecih mal velik, sploh pa ne z pilatesom.

Monika19 jaz ti predlagam, da mal opišeš kaj ješ, oz.primer tvojega jedilnika.
Moram pa povedat, da sem se jaz vedno zredila,koker sem mal več sadja pojedla pa mi noben ne verjame medtem ko mesa lahko skonzumiram na tone pa se odlično počutim.

Pa tudi telovadba ali pomeni da hodiš na aerobiko pilates ali da hodiš mal na TNZ in pilates? Ker samo z pilatesom ne boš nikamor pršla, to je za oblikovanje telesa no razn če pred vadbo še kako urco tečeš.
Default avatar
Zjutraj pojem za zajtrk skoraj vedno sadje, potem za malco jogurt spijem, kosilo je pač topel obrok, kak pride...recimo kake testenine al pa riž in podobno..mesa ne jem veliko. Včasih še kakšno solato zraven pojem..večerja je pa potem tud bol ko ne bolj lahka.
Hodim pa 1-2x na teden na pilates, ostalo aerobika (TNZ ali step) ali pa na oboje na isti dan (pilates in aerobiko), tako da se spotim in delam za mišice.
Default avatar
Uf, bolj težko si se ob takem jedilniku "nabildala". Mišice NUJNO rabijo za ohranjanje in za izgradnjo beljakovine. Ti jih skoraj nič ne zaužiješ. Mislim, da se moraš še malo pozanimati in si sestaviti drugačen jedilnik, tak ki bo temeljil na beljakovinah in ne OHjih.
Default avatar
Ampak jaz pa mislim, da vendarle gre za pridobitev mišične mase in posledično povečanje kg zaradi tega. Recimo, da Monika19 prej sploh ni NIČ dala na šport in je bilo mišične mase skoraj 0.
Monika19, si mogoče izmerila %mišične mase preden si pričela telovaditi? Ker v tem primeru bi imela sedaj odgovor na dlani.

Mimogrede, čestitam ti za takšno pridnost pri gibanju!

LP
Default avatar
ja ampak če punca ne je beljakovin nima od kje met mišice.. mi ki hujšamo komaj ohranjamo mišice z redno vadbo z utežmi in uživanjem beljakovin vsak dan v obliki mesa, rib, stročnic itd. a si kdaj videla jedilnik nekoga ki hoče pridobiti mišično maso.. ne gre to tako zlahka, ravno tako kot hujšanje, je pridobitev mišic težko in rabi svoj čas.. nebi rekla nič če bi to bila kaka kilca, ok mogoce dve.. ampak 6??!! me prav ze firbec matra kaj bi to lahko blo..
Default avatar
Mišice tehtajo VEČ kot maščoba. Poglej, kakšen volumen ima 1 kg mesa in kakšnega 1 kg maščobe (mesa je precej manj). Premeri malo centrimetre, kajti ob takem tempu, kot ga imaš, postavo 100% preoblikuješ.
Default avatar
jaz vem da tehtajo VEČ kot maščoba, ampak ko hujšaš u principu NE pridobivaš mišične mase.. jaz hodim na pilates in v fitness(dvigujem uteži + kardio) pa jem meso skoraj vsak dan in zgubljam maščobo in posledično se št na tehtnici niža.. aja, če daš pa 6kg mesa na mizo, pa to ni več tako malo.. pa če ji hlače še vedno enako stojijo, pomeni da je preden je pridobila vso to maso morala tudi izgubiti maščobo.. torej ima še več kot 6 kg mišic viška??meni to nima smisla..

LP
Default avatar
Pred tem nisem nič telovadla in sem bila kondicijsko v zelo slabem stanju. Jem pa isto kot prej (mogoče malo bolj gledam na to, da kruha ne jem preveč).
Default avatar
[quote Tayda_neprijavljena]
Monika19, si mogoče izmerila %mišične mase preden si pričela telovaditi?
[/quote]

Nisem izmerila. Škoda...
Default avatar
Kar se mene tiče si 1. napačno prebrala številko na tehtnici. npr, 61/67 lahko na hitro preleteno tudi spregledaš
Default avatar
Eh to težko spregledaš, sploh pa če je iz 53 na 59 in preverjeno na dveh tehtnicah. Meni je to uganka kaj se dogaja...
Default avatar
Ja jaz še vedno zagovarjam kittkatt 6kg mišic je veliko.Jaz hodim 6x na teden na tnz in shape step in bodi mix...itd vmes še tečem...vmes še delam z utežmi,res pazim, da pojem čim manj DOBRIH OH (to ni riž in makaroni) pazim, da vnesem dovolj B in ob pravih urah in dovolj maščob, pa sem že 2 meseca na isti teži z lepše oblikovano postavo.

Hujšanje in pridobivanje mišične mase se med seboj izključuje.Sem pa prebrala VELIKO primerov, pri katerih fantje in dekleta full telovadijo ampak prehrane pa nimajo pošlihtane in potem se sprašujejo kaj je narobe.Odgovor pa vedno isti.
Brez 100% pošlihtane prehrane ne bo NIČ!To da poješ zjutraj dober obrok pa za malico neki tko tko pa za kosilo "kar pride" to ni nič.
Treba je vedet kaj hočeš in na podlagi tega si je potrebno sestavit jedilnik koliko boš jedel OH in B.

Seveda pa čestitke, da si tako pridna pri telovadbi :o) ne izgubi motivacije, kar veselo naprej.
Default avatar
Bravo snofla,kot tudi meni vedno v pomoč s svojim mnenjem,REALNIM in ISKRENIM.Se strinjam z njo popolnoma,delam ko hudič,jem minimum vsega kot snofla reče zdravega,migam,2x na teden trening v ŠC Barada,boks,roke,noge,trebušnjaki,laufanje,vaje za rit in stegna z gumico,vaje na velikih žogah in pa obvezno 2x na teden na Pohorje najmanj do postaje Luka,če ne do Belvija.Moja teža 173/70kg ,konfekc.36/38,postim se pa tudi po luni.Naj omenim,da še hodim v službo,imam dva otročka,sama pospravljam,likam,čistim,nimam babic ali čistilk za to.
Nisi navedla kakšen jogurt,sadni? z bog si ga vedi kolikimi sladkorji,mašč...,če že dobro gledaj kateri ima brez sladkorja ali vsaj manj,%mmkosilo,riž,makaroni,kaj pa je z zelenjavo,solato,gobami? jaz tega skoraj sploh ne uživam,probaj pišč.zrezek,+brokoli,cvetača,ohrovt,popečene bučke z malo česna,to lahko ješ tudi kot solata...,pa ribo+kumarična solata,orade na grilu s popečenimi bučkami,za večerjo mogoče,ko te zagrabi lakota kislo zelje,ali pa samo posoljeno kumaro,rdečo papriko...
probaj za kosilo tudi popečene bedrce v tavi,zraven pa šampinjone,ki jih popečeš samo na 1 čebuli,vse seveda brez kruha,testenin,riža,krompirja...če ješ kruh samo črnega,polnozrnatega.
Za zajtrk poskusi drobljene ovsene kosmiče,dobiš v Hofer ali Lidl zelo ugodno 500g mislim da 0,60.-,če ne manj.,jaz 60 g prelijem z mlekom 0,5%mm,pustim stati pol ure,tu in tam pregrešim s prelitim 150ml sadn.jog.Po tem sem kar nekaj časa sita.
Sladkarij,prigrizkov kot so čips,bobi palčke,smokiji jih NI,ni tudi sokov,čajov s sladkorjem...
Koliko vode užiješ,spiješ za cel dan?Najmanj 3 litre,bi moralo biti tvoje merilo.
Rade bi ti pomagale,samo malo boš morala spremeniti jedilnik in pa večerje? Kaj je to lahkega za večerjo in kaj je za koga malo.Včasih kdo reče jedla sem za večerjo samo sadje,ali pa 0,5 l sadnega jogurta,ne ve pa,da je s tem storjeno več slabega kot dobrega.Sadje ali jogurt,če že mora biti sadni samo za zajtrk,malo si poglej te kot pravijo 90-dnevne dijete pa truge dijete,na katere nič ne dam,sadje je vedno dopoldan,NIKOLI pa zvečer.
Piši malo,kako ti gre?Saj bo verjemi.Gibaš kar.

Moderatorji

Mirjana Frankovič , transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj
MirjanaFrankovic