Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Vračilo dohodnine in otroci – kako je zdaj s tem???

Vračilo dohodnine in otroci – kako je zdaj s tem???

Pred časom je bila tema o kreditiranju države – češ, da se bolj splača dobiti vračilo dohodnine kot pa imeti vzdrževane družinske člane kot olajšavo pri plači.
A ni tako, da bo DURS imel vse podatke že znane (od delodajalca) – torej bomo vsi kreditirali državo? Naslednje leto nam naj ne bi bilo treba oddajati napovedi, torej tudi ne bomo dobili enkratnega zneska, namenjenega za družinski dopust 🙁

Ali ni tako, da v resnici kreditiraš državo ravno tako, če NIMAŠ SPROTI olajšav ?

Npr. (kruto,ampak sory) – če umreš decembra, ne bo nihče nič dobil za tisto leto nazaj .. tako bi imela sproti boljši neto..

No tako sem jaz slišala, povejte še ostali…

Meni se zdi smiselno NEuveljavljati olajšave za otroke le za tiste primere, ko so plače dogovorjene v neto zneskih. Kar naj sicer ne bi bilo pravilo, se pa dogaja. Če v tem primeru uveljavljaš vzdrževanega družinskega člana, profitira le delodajalec, saj se na račun olajšave zniža tvoj bruto in je strošek manjši. Kar pa tudi pomeni, da bo plačanih manj prispevkov za socialno varnost, ker se ti plačujejo od bruto plače. Če je plača dogovorjena v bruto znesku je pa menda res bolje vsak mesec dobiti višjo neto plačo, a se vam ne zdi? Če ste tako nedisciplinirani, da bi razliko sproti zapravili, si pa lahko odprete kak varčevalni račun ali kaj podobnega. Meni se zdi noro nekaj plačevat, da bom čez leto in pol dobila nazaj.

nova
Uredništvo priporoča

Sama se odločiš. ali boš sproti uveljavljala olajšavo, ali ob izdaji dohodninske odločbe. Tega v tvojem imenu ne določi delodajalec !!

Če jo hočeš uveljavljati sproti, moraš delodajalcu podpisati, da ti sproti uveljavlja olajšavo, on pa obrazec pošlje na DURS.
Sicer boš dobila izpolnjeno dohodnino drugo leto tako, kot si jo oddala nazadnje. Če DURS nima obrazca od delodajalca, ti pa v preteklem letu nisi sama vpisala otrok v olajšavo in boš dobila prazno dohodninsko napoved, jih boš pač naknadno vpisala in popravljeno napoved poslala DURSu ter dobila vračilo dohodnine v enkratnem znesku za dopust 🙂

Vse bo tako kot je bilo do sedaj, če si sedaj uveljavljavljala med letom, boš tako dobila tudi iz davčne, če si uveljavljala na koncu, boš dobila na koncu tako bo to.
Jaz vedno želim dobiti na koncu leta in ne gledam to tako, kot bi kreditirala državo, le večji znesek na kupu mi več pomeni, kot vsak mesec nekaj, ki bi šlo en dva tri, tako pa imam več na kupu in si takrat lahko kaj konkretno privoščimo.

Ma zakaj vse pišete, da če dobivaš čez leto večjo plačo pa na koncu plačaš? A je to nujno? Jaz recimo do sedaj nisem nikoli doplačala. Vedno na koncu dobim še nekaj nazaj. Sedaj se otroka vpisala k plači. A to nujno pomeni, da sedaj bom pa na koncu morala doplačat?

ne

New Report

Close