Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja KLOP, HEPATITIS

KLOP, HEPATITIS

Pozdravljeni,
pred kratkim sem vam že poslala e-mail, ampak imam občutek, da se je nekje izgubil, zato ga pošiljam ponovno. Zanima me naslednje:

1. Imam 2,5 letno hčerko in bi jo rada cepila proti klopnemu meningoencefalitisu. Kateri meseci so za cepljenje najbolj ugodni ? Ali je res, da je cepljena oseba neposredno po cepljenu še bolj ogrožena, če pride do ugriza okuženega klopa ? Ali to velja pri vseh treh cepljenjih ?Koliko časa to traja in kdaj se vzpostavi zaščita ? Kakšni so stranski učinki cepiva ? Sama sem noseča, ali lahko cepljenje hčerke kakorkoli vpliva na mene (preskok virusa) ?

2. Zanima me, zakaj v Sloveniji proti Hepatitisu B cepimo otroke šele pri 6 letu in ne prej ? Ali je cepivo navarno mlajšim otrokom ? kakšni so stranki učinki cepiva ? Razmišljam namreč, da bi svoje otroke cepila že prej.

Lep pozdrav,

TK2

Spoštovani!

Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu se lahko izvaja skozi vse leto. Ker pa želimo biti pred boleznijo zaščiteni še pred morebitnim ugrizom okuženega klopa, je pametno, da se cepimo že pred klopno aktivnostjo, to pomeni nekako od novembra do marca, aprila (odvisno od zunanjih temperatur).
Nobenih podatkov ni, da bi bila cepljena oseba po ceplejnju ob sočasnem ugrizu okuženega klopa kakorkoli bolj ogrožena od necepljene. Po nekaterih priporočilih – v primeru, da po prvem odmerku cepiva osebo ugrizne klop, damo drugi odmerek “čim prej” (da se čim prej razvija zaščita). Zaščita se vprecejšnji meri vzpostavi po dveh odmerkih cepiva, maksimalna (okoli 97%, odvisno od študije) pa po treh odmerkih cepiva. Cepljenje hčerke nikakor ne more vplivati na vašo nosečnost, saj cepimo z inaktiviranim cepivom (v katerem ni živega virusa).
O neželenih pojavih sem pisala tule:
http://med.over.net/forum5/read.php?37,1413294,1413299#msg-1413299

Slovenija je dežela z relativno majhnim deležem nosilcev okuženih z virusom hepatitisa B. Za zaščito ogroženih novorojencev pred hepatitisom B izvajamo tako-imenovani screening nosečnic, kar pomeni, da pri vseh nosečnicah pregledamo, ali so morda nosilke virusa hepatitisa B. V primeru, če najdemo nosečnico, nosilko virusa hepatitisa B, njenega novorojenca takoj po rojstvu zaščititimo s protitelesi, imunoglobulinom proti hepatitisu B in pričnemo s cepljenjem proti hepatitisu B. Tudi otroci z znanim nosilcem virusa hepatitisa B v družini (oče, babice, dedki, sorojenci, skratja ti, ki živijo v istem gospodinjstvu), so cepljeni kot dojenčki.
Splošno populacijo otrok pa cepimo takrat, ko je tveganje še nizko (a se bo v kratkem pričelo povečevati) in ko je omogočen velik zajem (pregledi pred šolo).
Dežele, ki imajo večje deleže nosilcev hepaititisa B v populaciji, pa proti hepatitisu B cepijo vse otroke že ob rojstvu, oz. kot dojenčke, saj je pri njih tveganje, da bo prišel otrok v stik z virusom, večje kot je v Sloveniji.

Lepo vas pozdravljam in vam želim prijetno nosečnost!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close