Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Upoštevala vse, pa še vedno premalo mleka

Upoštevala vse, pa še vedno premalo mleka

Lepo pozdravljeni in hvala, ker nam pomagate z nasveti.

Moj problem je sledeč. Otrok se je rodil s težo 3700 g, odpustna teža je bila 3500 g. Na začetku ni bilo nobenih težav pri dojenju. Dojila sva se na 2-3 ure. Težave so se začele nekako pri 3 tednih. Ker sem mislila, da je za neprestan jok kriv preskok v rasti in je stalno lačen, sem ga non stop pristavljala in mislila, da se bo dojenje v nekaj dneh postavilo na stari tir. Žal temu ni bilo tako. Lakota je bila verjetno vedno večja, saj se je otrok hotel kar naprej dojiti. V 4 tednih je pridelal le 630 g, v 5 pa 765 g. Pediatrinja mi je svetovala, naj si poskusim po dojenju še kaj iztisniti s črpalko (verjetno zato, da bi se tvorilo več mleka) in da naj dodajam največ 1x na dan če drugače ne gre in sicer le 60 ml.

Pa sem poskusila. Parkrat dnevno sem si črpala in načrpala po 40-60 na 1 črpanje in mu dala kot dodatek – 60 ml enkrat dnevno. Pa se je zredil v 11 dneh za 525 g (na 4790 g). To se mi je zdelo odlično in sem prešaltala sam na dojenje. Včeraj pa smo ga spet tehtali in žal ugotovili, da se je v 5 dneh zredil le za 90 g (4880).

Zanima me, če imate vi še kak drug nasvet? Pa še to; pleničke so sicer polulane, kaka tudi pogosto, zelo pogosto poliva (smo mu dvignili ležišče), dudo ima le v »kriznih« razmerah, ponoči se doji na 3-5 ur, čez dan pa kar naprej. Glede na to, da imamo doma še dveletnika, je celodnevno dojenje zelo težko izvedljivo.

Skratka, nasvet, več dojenja, več mleka, pri nas ne deluje. Žal.

Hvala za pomoč že vnaprej!

Pozdravljeni, mangrove!

Ocenjevanje otročkovega napredovanja je lahko zelo objektivno, po eni strani pa tudi maloce subjektivno. Vsaka situacija pa je drugačna.

Preden odgovorim, vas bom vprašala še:
– Kakšen pa se vam zdi vaš otroček na videz?
– Dojite na eni ali obeh dojkah? Koliko podojev imata v 24h?
_ Kako dolgo običajno aktivno sesa?
– Pravite, da se nenehno želi dojiti – se na dojki potolaži ali se na dojki tudi krega, odriva?
– Prosim napišite še starost otročka ob zadnji izmerjeni teži?

Ker je danes vprašanj zelo veliko, upam, da bom utegnila pogledati vse v podrobnosti, na hitrico nerada odpravim katerokoli mamico. Če se želite s katero od svetovalk pogovoriti po telefonu, da bo hitreje, pa pokličite. Brezplačna telefonska pomoč pri vprašanjih o dojenju:
Urška
· 01/ 51 86 090
Mateja
· 01/ 51 24 574
Alenka
· 041/ 29 26 00
Jana
· 01/ 51 05 100
Mojca
· 041/ 77 91 34 (dopoldan)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Lep dan in hvala za odziv. Da odgovorim na vaša vprašanja:

– otroček se mi zdi v redu, samo to je zelo subjektivno
– dojim na obeh dojkah, zagotovo več kot 12x dnevno
– čas sesanja je popolnoma različen, lahko po 15 minut na vsaki strani, lahko pa le čisto na kratko in predvidevam, da se takrat crklja
– na dojki se potolaži in je ne odriva
– ob zadnji izmerjeni teži je bil star dobrih 7 tednov

Hvala še enkrat,

mangrove

Mangrove, pozdravljeni še enkrat!

Skrbi vas, ali vaš fantek dobro napreduje, če prav razumem, pa skrbi tudi pediatrinjo, ki vas je spodbudila, da si mleko po podoju iztiskate in mu ga dodajate. Ko ste to storili, je napredoval hitreje. Sicer se nenehno doji od 3t dalje in ni videti, da bi šlo za poskok v rasti, kajti dojenje na 2-3h se ni povrnilo.

Poglejva takole:
– padec teže prve dni s 3.700 na 3.500 je v mejah sprejemljih 10% teže
– v 4t je fantek pridobil 630g, torej 158g na teden; to ni premalo – za polno dojene otroke na podlagi priporočil La Leche League, mednarodne organizacije za dojenje, ter z njo sodelujočih zdravstvenih in medicinskih organizacij, velja v prvih 3m MINIMUM 110-115g na teden OZ. VSAJ 450g na mesec – vaš fantek je to dosegel in presegel.
– v naslednjem tednu je teža skočila s 630 na 765g, torej za 135g, tudi to je nad tedenskim minimumom za to starost

Mangrove, razlogov, da se dojenček želi nenehno dojiti, je lahko veliko. Lakota je eden od njih, a ne po joku in ne po nenehnem dojenju, ne sodimo, da ima dojenček premalo mleka oz. da je zaloga pri materi premajhna. Vem, da imate ob nenehnem dojenju in starejšem otroku zelo malo časa in zelo veliko skrbi in dvomov, a vas prosim, da si preberete ta dva podobna odgovora. Nenehno dojenje:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979293 (2m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980483 (2m, mama duda)

Ko smo v skrbeh, vedno najprej preverimo, kako je z znaki.Pomembno je vse skupaj, ne le teža, tudi rast, pleničke, videz otroka,… Kako vemo, da otrok dobiva DOVOLJ materinega mleka?
– štejemo POLULANE plenice (najmanj 5 v 24 urah)
– štejemo POKAKANE plenice (v prvih tednih najmanj 2 na dan, po 6. tednu lahko tudi na nekaj dni, toda takrat mora biti blato obilno)
– otrok PRIDOBIVA NA TEŽI v prvih treh mesecih NAJMANJ 450 g na mesec, torej najmanj 110g-115g na teden. Pridobljeno težo računamo od NAJNIŽJE teže, ne od porodne. Od tretjega do šestega meseca naprej najmanj 80g na teden in od šestega meseca najmanj 50g na teden.
– dojenček se doji POGOSTO – vsaj 8-12-krat na dan, lahko tudi pogosteje in ne nujno po urniku oz. enakih presledkih
– dojenček se doji PRAVILNO – je pravilno pristavljen (telo v ravnini z glavico, trebušček na materin trebuh, široko odprta usta, ustnici ne smeta biti uvlečeni, bradavica je globoko v ustih, zajet čim večji del bradavičnega kolobarja, otrok aktivno sesa, dojenje matere ne boli)
– dojenček ima zdrav VIDEZ in napeto kožo, zdravo barvo, raste v dolžino in se mu veča obseg glavice, je živahen in dejaven

Za novorojenčke je nenehno dojenje zelo značilno, tako pa se doji tudi nemalo večjih dojenčkov, vsaj v nekem obdobju, kar ni nujno povezano le s poskokom v rasti. Dojenčki, ki imajo neomejen dostop do dojenja in jih matere nosijo v slingih, rutah,… se povprečno dojijo na 20 minut. Seveda ne vsakih 20 minut in ne vedno dolgo. Še zdaleč ne drži, da se dojenček nenehno doji, ker je nenehno lačen. Lahko je tudi žejen, morda se uspava, morda rabi občutek varnosti. Dojenje ni samo akt hranjenja. Zelo pogosto se dojijo zelo čustveni, navezani dojenčki, ki postanejo nemirni, takoj ko jih mamica odklopi, dojenčki s povečano potrebo po varnosti, dojenčki, ki malo spijo, veliko dremljejo na dojki, dojenčki z veliko potrebo po sesanju, ki ne sprejemajo dude, količni dojenčki in dojenčki s preobčutljivimi prebavili, dojenčki, ki polivajo in ob dojenju popijejo velik zraka, pa še več je primerov, ko se to dogaja.

Ste rekli, da veliko poliva? To bi lahko pojasnilo situacijo. Nenehno bi se otroček lahko dojil za tolažbo (nenehno podiranje kupčkov v kombinaciji s polivanjem je lahko zanj zelo stresno) in da nadoknadi polito mleko. Veliko nasvetov, kaj storiti pri polivanju, najdete tukaj.
Otrok bruha, poliva (GER), zaletavanje, hlastno sesanje:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=3468&t=3468 (2m, lepo pridobiva)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=739&t=739 (5t, diagnoza reflux)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1646&t=1646 (6t, zaletavček)

Polivanje lahko še poslabšajo kolike. Nenehno se dojijo tudi dojenčki, ki jih nenehno črviči. Včasih opazimo, da se močno umirijo, ko mati iz svoje prehrane izloči kravje mleko, kajti lahko je polivanje, nemir, jok, nenehno iskanje dojke povezano s preobčutljivostjo na kravje mleko kot enega najpogostejših alergenov.

Kaj pa vaša pediatrinja pravi glede polivanja? Pogovorite se z njo o tem. Morda ima otroček refluks take stopnje, da zaradi tega slabše pridobiva na teži. Napotki, kako si pomagamo sami, kot rečeno, v priponkah zgoraj.

Seveda vam tudi jaz lahko priporočam, kot vaša pediatrinja, da skušate dojenje še okrepiti. Če bo vaš dojenček za to:
– Vedno ponudite obe dojki.
– Obe dojki lahko ponudite večkrat.
– Zamenjajte stran, ko bo dojenček prenehal zelo aktivno sesati in bo začel več počivati in zelo malo požirati – s tem ga spodbudite, da se dodatno podoji, pa tudi počivanja in spanja na dojki bo morda manj.

Nasvet, da boste z dodatnim črpanjem okrepili zalogo mleka, je vredu in drži. To je potrebno v situacijah, ko je dojenček šibek, ko ne more sesati, ko ga npr. dohranjujemo (zlatenični novorojenčki, nedonošenčki, zaspančki, ki ne zmorejo aktivno sesati vsaj 8-krat v 24h ipd.). Ali menite, da bi se vašemu otročku godilo bolje, ko bi vi namesto njega iztisnili še nekaj mleka in mu da gali po kapalki, žlički, brizgi ali tudi steklenički? Ali tedaj manj poliva?

Ste imeli občutek, da je bil morda prvi mesec bolje pristavljen in da je bolje znal sesati? Je bil otroček vmes kaj bolan?

Koliko dodajate, mangrove? Je mogoče, da se dojenček odtlej, ko dobiva materino mleko oz. dodatek po steklenički, slabše doji na dojki, da čaka, da bo samo teklo, ali pa kljub temu še vedno aktivno sesa na dojki? Ali po steklenički hitro in zlahka teče ali se mora tudi tam potruditi?

Napredovanje 90g v 5d je še vedno nad spodnjo mejo, če to preračunava na teden, bi namreč bilo v 7d 126g. Je pa manj kot tedaj, kot ste mu pomagali s črpanjem.

Poglejva še krivuljo rasti http://med.over.net/forum5/read.php?46,4080683. Vaš fantek je bil ob porodu med 50 in 75. percentilo, torej v povprečju, z 4880 pa je bil pri 7t prav tako okoli 50. percentile, torej skoraj sledi svoji krivulji. Ste poskusili dobiti še drugo mnenje na forumu Pediatrija?

Razumem, da morate veliko časa nameniti tudi dveletniku. Poskusite si organizirati dojenje v otroški sobi, dojenje v ruti ali slingu, da imate roki prosti. Morda bo otroček mirnejši, če bo več na vašem telesu. Morda se tedaj ne bo nenehno dojil. Včasih je teže, če otroka pogosto odlagamo, on pa se nato kar naprej in takoj prebuja, ker večinoma le dremlje in takoj začuti, da je ostal sam. To zna biti bolj stresno in polivanje se z jokom še okrepi.
Ko dojenček joka: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979195,1979195#msg-1979195
Nosite svojega otroka: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980267

Predlagam vam, da skupaj s pediatrinjo ugotovite, kakšna je stopnja gastroezofagealnega refluksa in ali morda zaradi tega otroček pridobiva manj, ko si želite, čeprav še vedno nad spodnjo mejo. GER se običajno vsak mesec nekoliko izboljša in izzveni vsaj tja do uvajanje goste hrane.

Po vsem, kar ste mi izčrpno napisali, mangrove, z vašo zalogo mleka ni nič narobe, dojite na otrokovo pobudo, podojev je dovolj in tudi pleničke so primerno polne. Spodbujajte ga k dojenju tudi, ko se samo carta. Če upočasni, zamenjajte dojki. Če to deluje, mu morda nekaj časa lahko še pomagate tudi z dodatnim črpanjem, da se še nekoliko okrepi, da težave z GER popusti. Priporočam vam, da dodatek ponudite najprej po žlički ali brizgi, šele nato po steklenički, kajti od stekleničke do sesalne zmede včasih ni zelo daleč, popravljati dojenje, ko dojenček zahteva stekleničko, je lahko zelo težko.

Skrb za dojenčka, dveletnika in še črpanje mleka vam zagotovo pobere ogromno energije. Kako se počutute? Ste zelo zaskrbljeni in utrujeni? Imate doma dovolj podpore in pomoči? Tudi nase morate misliti!

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close