Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom rada bi hiško, ampak me je tooooolk strah:(

rada bi hiško, ampak me je tooooolk strah:(

mi2 sva si zamislila hiško montažno do IV. gradbene faze..se pravi ostane nama notranja vsa inštalacija (elektro, sanitarije,zidovi,etc..)
hišo in parcelo bi pokrila (finančno mislim), skrbi me to, da mi ostane še 40 000eur za vse ostalo (papirji vsi, noter še vse za zrihtat, klet,..)
Zdaj pa prosim naj me nekdo razsvetli:) Je to premalo denarja za vse to,ane? mislim na teh 40 000eur..hiša je 10X8..se pravi za papirje preden začnemo graditi, klet in vse ostalo kar je še v hiši za zrihtat?

pa tooooooolk si jo želim:(

Jaz bi po občutku računal še okoli 100.000 €ur, če se ne boš preveč igrala z opremo…

ne mislim opreme zraven

nova
Uredništvo priporoča

Samo klet je cca 25 – 30.000 EUR.

Mogoče bi bilo dobro imeti točen spisek, kaj je potrebno izdelati in povpršati izvajalce za približne cene.
Je pa precej odvisno tudi od tega, kaj bi mogoče izvedla sama ali s prijatelji,pa, nenazadnje -Saj ni potrebno vsega izvesti takoj.

Čisto praktično pa: nekje med 400 €/m2, plusminus 20%, bi moralo zadoščati za dokončanje, če le ne bo zahtevan standard previsok

ja sej zato imam upanje, ker bi klet zidali sami (ata zidar), tako da tudi z ometi in s tem ne bi bilo problemov..no kar se tiče delavcev bi s tem definitivno prišparali..skrbi me sam material, vodovodne inštalacije, komunalni prispevek,etc..

Ne skrbi, ata ima izkušnje – bo pomagal tudi z nasveti.

Sicer pa, vidim in berem vsepovsod, da se precej gradi brez papirjev (Nad Izolo (Baredi) je na primer neki bivši direktor gradil na občinski parceli (vinograd) hišo, se hvalil okrog, kaj vse je naredil, da ima vse papirje – pa berem v časopisu, da mu hočejo porušiti- in menda so se mestni ljudje z županom Klokočovnikom vred ustrašili Podobnika, s katerim je omenjeni črnograditelj grozil…,saj hiša menda še stoji).

—- In kaj sledi iz te in podobnih zgodb? —–

No ja, kamor koli se obrneš, so same črne gradnje (papirji so dragi, komunalni – da dol padeš….) – eni nimajo toliko, drugi so “pametni” in nočejo dati….

Najina izkušnja: Želja velika, parcela na kredit in nekaj oz. malo “sponzorskih sredstev.” Večina nama je govorila, da nama ne bo ratalo s tem denarjem narediti nič.

V žepu sva imela dobra 2 bivša mio. Pa sva začela, in če bo vse po sreči, jutri končamo z zidavo. Samo še venec in nekaj stebrov zalijemo, konec oktobra je naročena streha.

Seveda sva gradila s pomočjo prijateljev in ves svoj prosti čas previsim pri hiši. Ravno sem včeraj naredil kalkulacijo in zaključek: do strehe naju je prišla gradnja z materialom, nekaj plačanega delavcem, izkopom… 4,5 mio. Če prištejem še priklopa za elektriko in vodo, pa kakšen nenačrtovan izdatek, pridem do cifre 5 – 5.2 mio.

Koliko te vse stane je največ odvisno, kaj si želiš, katere materiale uporabljaš in koliko si SAM pripravljen delat. Okoli tebe bodo vsi pametoval pa z glavo skomigal1 Na to se navadi in priporočam ti, da se takih kar izogibaš!

TI se odločiš in ti delaš, pri tem pa si zastavi realne cilje in roke.

Najin osnovni moto je bil: če sva pripravljena iti v trosobno stanovanje, potem ne potrebujem vile, ampak hiško. In to tudi bova imela!

Zato, samo pogumno in poslušaj predvsem tiste, ki ti vlivajo optimizem. Pesimizem izvira predvsem iz lasnega straha, zavisti ali pa previsokih pričakovanj in nesprejemanja realnosti!

Se strinjam!

ja medicinc hvala!:)) Tud sama tako razmišljam,samo še zmeraj imam strah v sebi kaj če ne uspe..ker zdaj živimo v 2-sobnem stanovanje 3-članska, eden na poti, v stolpnici, zraven “šundra” in res si želim mir..
Vidim pozitivne stvari v tem, da imamo veliko znancev (pečar,elektrikar), ata zidar, naš bo 100% pri hiši delal kar bo lahko in znal, mislim, da se že s tem ogromno prišpara..pa še zmeraj lahko mesečno “odtrgam” od najinega dohodka 400-500eur in jih vlagam v hišo..mater bo moglo it:)))

kar pogumno!!! 🙂
jaz sicer nimam izkušenj s tem in se mi niti ne sanja, kolk vse to stane, a vendar; pogumno naprej, če imaš željo, imaš tudi voljo. saj veš, kjer je volja, tam je pot! 😉 vse se da, sploh, če ti bodo še drugi pomagali. naredi raje malo manjšo hišo, saj so vedno še kakšni “nepredvideni” stroški, pa ne pozabi vmes še ŽIVET!!! ne pozabit, da si morš vseeno kljub odrekanju, tudi vsake tolk časa kakšno stvar privoščit, ki te veseli (kino, večerja, kakšen tečaj…).

lp,
petra

Še to: Že v začetku sem imel veš čas v mislih tudi črn scenarij. In zadeva je takšna, da če nama ne uspe, napiševa oglas in prodava! Izgube zagotovo ne bo, ker sva Že do te faze zaslužila več kot 100% vložene vrednosti!

In če mi ne rata, bom vedel, da sem poskusil in se trudil. V nasprotnem primeru pa bi se lahko ves čaš spraševal, če sem se odloči prav, kaj bi bilo…

Pogum!

Kar pogumno, vse bo šlo!

Kljub optimizmu o katerem govorijo drugi ti svetujem da vseeno dobro razmisliš in splaniraš finance pred odločitvijo – ko prideš do končne številke dodaj vsaj še 35% za nepredvideno.

Dejstvo je, da se mnogokateri ki si reči – saj bo šlo – kasneje očita nepremišljenost…

Medicinc. Vse OK. Do III. gradbene faze je mačji kašelj. Tudi jaz sem bila tako zelo ponosna, ko smo prigurali in pokrili hišo. Seveda vse v lastni režiji in uspeli z 60.000€ (z vsemi papirji in prispevki). Predračuna v letu 2007 pod 100.000€ ni bilo možno dobiti, zato smo zavihali rokave in nam je uspelo. Ampak! Potem se je šele pričelo. Elektrika: 3000€, voda: 2500€, stopnice: 1500€, ogrevanje (OK gre za TČ): 20.000, ometi: 5.500€,…. itd, itd. Pa hitro ugotoviš da pod streho ni več kot morda 1/3, če nisi zahteven z notranjo opremo in se odločiš za poceni kuhinjo, laminate, ….V kolikor pa želiš kaj bolj kvalitetnega pa je moje mnenje da pod 200.000€ danes hiše ne moreš zgraditi, pa četudi delaš ogromno sam. Cene materiala so od l.2003 poskočile za 30°%, da o cenah storitev sploh ne govorimo. Tudi normativi so se dvignili (količina železja, debelina izolacije, strešna kritina,greznice…)
Tako kot je rekel “eh”, krepko premisliti, ker se vsak lahko zakalkulira in takrat zna biti hudo. Govorim iz lastnih izkušenj in iskreno brez kakršnekoli faušije. Paziti moram celo kaj kupim v trgovini in kar ni v akciji, v mojo košarico enostavno ne more, ker ni od kod vzeti. Hvala bogu še ni otrok in nama ni težko zategniti pasov. Dopust? Kaj je to? In krediti za 30 let! Ni vse “TAKO ZELO SI ŽELIM”.
Želim ti dober razplet in upam, da se srečamo na forumu čez kakšno leto, da poveš kako in kaj :)) LP

“Gazscia”, premalo podatkov si navedla, da bi ti lahko kolikor toliko realno svetovali.

Koliko denarja si imela v kešu? Koliko denarja je iz kredita? Ali je sploh že bilo vzeto kaj kredita? Koliko je vajin mesečni priliv? Kakšne so možnosti zaposlitve v prihodnje?

Jaz se hiše brez proračuna v velikosti starih 40 miljonov ne bi loteval niti pod razno. Krediti so zelo resna stvar, še posebej dolgoročni (25, 30 let). Veliko se lahko zgodi v tem času.

Ni mi pa čisto jasno, kako lahko “optimisti na papirju”, drugim hladnokrvno, brez poznavanja dejanske situacije svetujejo, češ: kar pogumno. Uporabnica “zakalkulirana” ima še kako prav.

pa tooooooolk si jo želim:(

to zgoraj je važno, 90% graditeljev nima dokončno zaključene finančne konstrukcije pred gradnjo in jo skoraj vedno konča.
sploh ne vem, zakaj v bolj več kot manj ugodni svoji situaciji ne greš v gradnjo.

večje vprašanje je, če se bodo še pojavili tako ugodni časi za investicije, malo glej okoli sebe, žerjavi so v mestih na vsakih 300m.

torej, sedaj je pravi čas za investiranje, gradnjo in tudi “za puf”.

Mislim, da niste nekateri prebrali do konca.

Pripravljen sem tudi na tisti “neuspeh” pri zaključku. Zakalkulirani pa samo to; sploh ne razmišljam, da končam gradnjo v letu ali dveh. To mislel sem dal na stran že pred začetkom! Končano bo, kdaj pa…

Ponavadi se zakalkulirajo tisti, ki preveč hitijo in si ne zastavijo realnih ciljev. Tako pač to je.

@norton : ni res da 90% graditeljev nima zaključene konstrukcije – ta odstotek je bližje 20%. Prav tako ni res, da skoraj vsak konča, približno polovica teh ki nimajo solidne finančne konstrukcije, gradnje ne konča – vendar pa teh potem ni več slišati po fouruih…nimajo za računalnik in internet…


@medicinc
: zame pač ni način življenja 15 let gradnje in životarjenje po raznih stanovanjih ali bivanje v na 1/4 končani hiši…seveda pa ne izključujem možnosti , da nekomu tako odgovarja…zdi se mi samo, da življenje kar zbeži mimo tebe, mar ne?

@eh. : Se ne bi mogel bolj strinjat s tem, kar si napisal…

New Report

Close