Najdi forum

Stiki, preživnina

Lepo pozdravljene!

Prosila bi vas za vaša mnenja.
Zanima me, kolikšna je “primerna” – ne vem, kako naj se drugače izrazim, pa saj veste kaj mislim, preživnina za 1,5 letnega otroka.
Sedaj imava sodniško urejeno 100 eur.

Spremembe so od takrat; da je šla v vrtec (tukaj se nekaj str. zmanjša, prehrana, povečajo pa e str. za benc in veliko je bolna, tako da sem samo za bolnišnico in zdravnike v enem mesecu odštela več kot 12o eur)

Nakazuje pa striktno samo to in ji ničesar dodatnega ne kupuje, niti npr. e pelje kam , kjer je kakšna vstopnina za plačati. Na kratko to je 100 eur in pika.

Mislila sem, da bi se za večje stroške skupaj dogovorila in delila – npr. bolnice, sezonski nakupi, ..izredni str…vendar se to ne da dogovoriti. Takrat “sodišče je reklo”, če pa je v nasprotno mojo korist “sodišče ni reklo”.

Otrok je večji in verjetno ga bom morala dativ privat varstvo – v petih mesecih jasli,je zdržala nebolna le en poln mesec. Moram pa povedati, da je vrtec zame zaenkrat!še brezplačen, nimam še službe.

Pa še to me zelo zanima: koliko menite, in kako je dobro za otroka 1,5 leta, da ima stike. Sedaj sva imela določeno vsak petek in soboto, menjaje, po 3 ure z začasno odredbo (ni ga namreč poznala do enega leta, ni želel stikov, ne plačeval),
torej ostajala pa je že sedaj npr. v sobotood 11h do 18h in tudi že prespala.Tako da sva se to nekako le dogovorila. Počasi se lepo navajata drug na drugega.
Moti me le to, da se mi tako zadnji hip pove, in spremeni da ga npr. ni doma – dopust, ali pač ne more – služba. Ko pa jaz iščem sčlužbo, ni časa, ali pa zbolim od male viroze.
Skratka ali je vsak drug vikend plus 1x na teden ok?

Vem da so težka vprašanja in je odvisno od posameznika. Ne želim omejevati, vendar tudi preveč na enkrat ni dobro – vidim, ko pride nazaj , rahlo pač vznemirjena, podivjana, …ne moreva se npr. dogovoriti,da mora tudi tam spati, ne zgolj noreti. Suma sumaro se besedno strinja s vsem, praksa je pa drugačna.

Ker se bodo zadeve zapisale in bodo držale – prosim za mnenje , nasvet,izkušnje.

Najlepša hvala!

moja je nekje 150 s tem da
plačuje tudi dodatne izdatke včasih.

Ne vem, čekaj pomaga,moj odgovor.
Kakopa stiki, po dogovoru.

lp
Skorpio77

Moja situacija:
preživnina za dva otroka, 4 in 18 let- 250 eur.
Stiki z očetom……kadar ima oče čas; to pomeni 1xmesečno, soboto ali nedeljo.

nova
Uredništvo priporoča

živjo
100 e je definitivno premalo,sploh če ne sodeluje tudi pri drugih izdatkih za otroka,kar se pa stikov tiče, če opažaš da jima je skupaj lepo,potem ne kompliciraj naj bosta kar se da skupaj,kar pa ne pomeni ,da se moraš vedno samo ti prilagoditi njegovim željam in potrebam(dan,ura,kraj srečanja itd..)
pravno vprašanje preživnine lahko zastaviš na pravniki.net,ti bojo znali bolje svetovati(primerna višina glede na njegove prihodke ali pa se obrni na kakega odvetnika)
nikakor pa ne dovoli,da nosis ti večje finanč.breme ,ker želiš omogočiti otroku boljši life,medtem ko se on ne zmeni prav veliko za žal visoke stroške živlenja ,tudi otrok ni poceni in ker je tudi njegov ,naj ga tudi primerno preživlja,sploh če je zmožen.Samo odločna bodi in ne pusti se ustahovati sodišče je reklo to in ni reklo tega,sodišče lahko še marsikaj reče v bodoče.. in vedi to delaš za svoje dete,ker si zasluži lepo,brezkrbno otroštvo.Srečno

hy,

no hvalaza odgovore, moniki in acjom.!
Samo,če je kateri še kaj za povedati; imam namreč problem.
Prvič; njegovi dohodki (vem da imate te teme verjetno že vrh glave), ampak vseeno,če se kateri še da lepo prosim, naj pove, kako je uredila.

Prvič; torej njegovi dohodki so popolnoma nezmožno dokazljivi. Enkrat dela pa ne dela, pa prikazan ima, kot ima tudi katera izkušnje minimum, in postrani kaj zasluži, itd.. Vse to je povedal tudi na sodišču. Nimam nič proti, da mu je sodnica naklonjena, ker je namreč sprejela delo načrno, ne pa višino preživnine, ko sem prosila za 30, je rekel, ne morem ,nimaam, potem je bilo 25 , pa sem prosila za sredino 27 tisoč.
Sodnica ga vpraša – a lahko toliko plačujete,ne ne morem in je rekla ok, torej 100er.
Ja tako.
Pa da imam visoke otroške doklade; ja tenutno so morda visoki, ne vem 122 er, vendar je to samo zaradi nezaposlenosti. Plus, da meni gre v bodoče to v dohodnono, njemu v olajšavo, kar vse že veste.

Moti me to (ima še enega otroka od prej, živi pa sedaj s tretjo pač..), in skozi govori,oz se izgovarja, da mora plačevati še za njega. Ampak saj če bi midva imela dva in bi šla narazen, bi tudi plačeval za dva , ne ?
In prvemu plačuje 18, po dogovoru plus 18t zraven, s temda ga ima minimalno 3 polne dni v tednu.
Nimam nič proti. Žalostna sem;ker sem umaknila stroške predporodne 150.000,00 sit in verzijo preživnine enega leta; pa je sodnica rekla ja lep korak je mama naredila, kupite ji sedaj kaj novega. Pa žalostna je mila beseda. Ni dobila niti darila za rojstni dan, niti ene nove stvari. Pardon, ja plenice sem kupil pa dvojne čevlje plastične za 2o er. Mislim, skozi se moram boriti za nekaj.
Če kaj rečem še tega minimuma ni, če sem tiho je ok. Ne vem , res več ne vem.
Pa da nima denarja; šli so na dopust po par dni 2x-nimam nič proti, jaz sem ji pa komaj omogočila 2x bazen. No tu sevčasih moje potrpljenje konča. Zakaj pa ji ne bidal 10, 20 er zraven in rekel to je za zabavo.

Pa tega ne bo, ker vztrajno ponavlja , da nima.
Pa še nekaj mezanimaKAKO JE pravno , če katera ve urejeno kurjava, elektrika, vsi stroški, kjer živiviva, je to vključeno v preživnino ali ne. Ker sem v teh postih nekje zasledila,da nekateri te str . delijo.
To mu skušam dopovedati, da semm zdaj jaz dve leti,zdaj pa naj on, pa pravida nima nič s tem.

Ma brez veze,….
Ja stike bom nadgrajevala.Razumem.Samo se zna zakomplicirati, ker on preživnino in stike pogojuje. Pa sploh niso povezani.

Prosim če katera še kaj pove no, ker imamo glavno obravnavo;ampak sodnica ni meninič kaj naklonjena, če vampovem da me je vprašala”a visploh veste koliko jih sploh ne plačuje,, bodite srečni, da je sploh tu”. Na koncu sem jokala. In samo še šla kot pes iz dvorane.
Po BPP odvetnica -hmm ni komentarja.

Acjom, kako za vsakega torej 125 ?Ali da kaj za ne vem obutev, večje izdatke zraven? samo vprašam, ne rabišodgovoriti. Drugače kajkupi?Kam pelje?Ali imaš vse sama na grbi…?

Se opravičujem za dolžino,…a ….
Javite -HVALA!

Tu pa tam kaj prispeva še dodatno.Npr, sinu je dal za oblačila spomladi, za hčerko pa zdaj, jeseni. Drugače pa sem za vse sama.Peljal pa jo je lani in letos na morje.

Stike imamo vsak teden, sobota ali nedelja.
Preživnina 157. s tem da pomaga pri plačilu kurjave in privat varstva ki ga omenjaš.

Moji odvetnik so bili dobri 🙂
Drugač pa se dogovarjamo in nekak le gre . Za enkrat.

Obrni se na ostrzek.Če kaj pomaga

Pa pogumno !

Lp,

no ne vem ….bom dočakala še kak post …
ali očitno ne.
Ne vem komu sem se tako zamerila, in s čim – lahko mi poveste – ampak res sem pričakovala več posredovanih izkušenj.

Res je, da sem redko na tem forumu, ampak a je to merilo, da se mi odgovori ali pa je moje vprašanje tako nepomembno kot kam iti na dopust ali kaj skuhati otroku,…

Ok –

Tiste, ki ste se mi javile pa res hvala.Očitno nimam dovolj visokih dohodkov, da bi bilo vredno se prerekati o višini preživnine in predvsemkoliko stikov za tako majhno dete, ki ni poznalo očeta.
Monica sem šla na pravniki.net pa čakam na “vklop” – hvala. Opažam pa , da eni mislijo, da se tukaj vsi nekaj zajebavamo. Škoda !
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&______&&&&&&&&&&&&&&&&____________&&&&
“Nič ne pričakuj, pa boš zadovoljen s tistim kar prejmeš.”
&&&&&&&&&&&&————-&&&&&&&&&&&&&&&&&____________&&&&

Jaz dobim 110 Eur za 12-letnico in zraven NIČ. Še zdaleč ni dovolj, vendar se mi ne da kregat in pregovarjat z njim.

Larisa,
najbrž se tiste, ki imajo preživnino in stroške kolikor toliko urejene, niso oglasile, ker ti ne morejo kaj dosti pomagati, za višino ti je pa že Monica lepo napisala, da je čisto prenizka.
Sodnica nima kaj bluziti, kaj delajo drugi, ona odloča v konkretnem primeru na podlagi konkretnih dejstev. A bi recimo nekega roparja oprostila, ker jih več kot pol itak nikoli ne najdejo?
Tudi glede stroškovnika je bilo že veliko napisano. Malo pobrskaj po starih temah. Naredi si točen izračun, koliko na mesec porabiš za hči.
Tole o otr. dodatku mi ni jasno – a jaz prav razumem, da naj bi se to štelo v dohodnino? Po kakšnem ključu?

90€ za 12-letnico

(pa niti kakšnega čigumija zraven, nikoli)

k.

Larisa,

kot so že svetovale si malo preberi teme o preživninah in stikih za nazaj, ker je bilo o tem veliko napisanega in se večini ne da ponavljat starih zapisov in dejstev.

Pri tako nizkih dohodkih so preživnine seveda precej nizke (glej npr. temo o peživnini pri viskokih dohodkih), saj npr. upoštevaj, da imaš vrtec zastonj, drugi pa plačujejo tudi po 300 ali 400 evrov samo za ta namen. Ko boš šla v službo boš seveda imela dohodke in če boš takrat potrebovala plačljivo privatno varstvo ga boš pač najela, saj si ga boš plačala iz dohodka, mar ne. Načeloma velja pravilo, da naj bi otrok obdržal po ločitvi ENAK standard kot pred njo. Standard otroka, kjer noben od staršev nima redne in legalne zaposlitve je zato precej nizek v primerjavi s tistim v družinah z povprečnimi dohodki. Vsaj tam kjer vlada red je to tako (v Sloveniji pa….)

Zanima pa me za katero sodišče gre v tem primeru? Morda si tam postavljala prevelike zahteve? (bila ravno tako nestrpna kot tukaj, ko pričakuješ, da Ti bomo v par uricah poslali 100 postov z nasveti?) Želela izsiljevat z otrokom? (tudi take obstajajo, pa jih ni malo, sam ne rata vsem)….

Bi Te pa najbrž eden boljših terapevtov za partnerske in druge odnose v Sloveniji (precej kontroverzen res) dr. Rugelj tako vprašal kako to, da si se pustila oploditi od moškega, ki ni sposoben vzdrževati skupnega otroka?

Dobim 125 EUR za 17 mesečno hčer, zraven nič, stikov nima. Znesek preživnine se mi zdi ok. Moram pa priznat, da bi za večje nakupe lahko dal kaj zraven, kmel bo zima, pa je treba še tolk nakupit, ampak kaj čmo, svojega otroka sem sposobna preživet, če ne ga ne bi imela.

LP Tinchi

LP,

najprej hvala za poste. Sem že prebirala zadnje poste o preživninah in stikih prej, vendar očitno premalo. Oziroma vsaka zadeva je malček drugačna.

Ločevalka; verjetno sem se narobe izrazila, plačilo preživnine se šteje mami/očetu, kateri jo pač prejema v dohodnino. Medtem, ko plačniku le-te v davčno olajšavo (n otroški dodatek) Napačam:)

Preživljanje; dr.R ima je zelo veliko povedal tudi o “mračnjaških materah in simbiozi in alkoholizmu, in maminih sinčkih, falirancih,..skratka o veliko temah iz življenja”. Ne nikoli me ni vprašal tega, kar si me ti. Pač pa veliko drugih stvari koristnih povedal. Pa hvala za tvoje mnenje tudi, vsekakor.

Bolj so me zanimali stiki, pri tako majhnem včasih pač ne vem koliko je ok,pa mi je Monica kar lepo povedala.
Se pa opravičujem; sem rekla, da nisem veliko tukaj gori (se da izračunati); mudilo se mi je zaradi današnje obravnave. Sem se prepozno oglsila.

Ena možnost. Druga pa ta, da ne želim in ne spadam v noben “klan” in se ne podpisujem z različnimi nicki. In sem pod svojim zg. navedenim že povedala da imam pač svoje mnenje o …. . tako kot vsak. In ne nisem na nobeni strani.Vsaj ne , da bi sama vedela.

Izsiljevanje z otrokom ? Izpod nivoja. Previsoke zahteva na sodišču – ne vem kaj je zate visoko – če leto in več ne plačuje npr? Kaj je tukaj zate visoko, pa ti povem katero sodišče.

Sva se pa sinoči vse pogovorila, tako da smo bili v pol ure gotovi.
Kako bo, bomo pa videli.

Hvala vsem in lep dan, kolikor se da.

Larisa

živjo larisa..
če bivši dela na črno,pa da si prepričana,pošlji inšpekcijo in tako boš lahko skozi zapisnik inšp.uveljavljala zvišanje preživnine,na sodišču..nebo mogel lagati,da ne dela in da zato nima dohodkov in posledično za višjo preživnino.

Jaz za dvoletnika dobivam 180€ – pa še to z izvršbo. Stike imava določene vsako sredo in vsako drugo soboto v mesecu. S tem da ga od januarja (ko sva imela narok na sodišču) pa do avgusta nisva videla (prej pa skoraj celo leto). Zdaj pa pride vsake toliko se malo pokazat. Vsekakor premalo za otroka.

Če te bo zanimalo še kaj, se javi na mail.

LP Tina

p.s.:Kako pa sta vi2 uredila na sodišču?

Lp,
midva sva se zvečer pred obravnavo dobila in dogovorila vse o stikih, zvišanju preživnine (mal je mizerna 135 sedaj), pa skrbništvu. Ja pa še njegov priimek dobi 🙂

sva ugotovila, da se na sodišču samo prepiramo in na csd tudi.;)Resno.
Pa raje imam mir v sebi kot …..
in da mala rada gre k njemu inda jo ima on in njegova rad/a. res jo imata. Ima pa še sina 6let od prej, tako da se vsi privajamo na novi life.
Mi je pa hudo zate, da je tvoj tak buldog….glede stikov, se ti bom javila na mail, ker glej moj tudi ni hotel, zdaj bi jo pa že kar vsak vikend imel in tam spi,..

Vse se da , verjemi, samo modro moramo včasih molčat, moja izkušnja.

javi se še kaj in lepo se imejta, iz kje si ?

Toplo vaju pozdravljam !!::)))

Oj!

Ma mi2 imava vse zmešano. Na razen sva šla še preden sem zvedela da sem noseča, tako da ga že prej ni bilo nič zraven.

malega je prvič sicer že prišel pogledat v porodnišnico, pa potem nekje pri treh tednih skupaj s starši. Potem ga pa ni več nič ˝zanimal˝. V prvem letu in pol ne vem če ga je videl 10x. Pa mu nikoli nisem omejevala stikov. Edino kar sem zahtevala je da mi pove kak dan prej da bo prišel in da potem res pride. Pa to še sedaj hočem, ker se je prevečkrat zgodilo da mi je dopoldan poslal SMS: ˝Danes pridem…,˝ jaz kot nora kenslam vse obveznosti, njega pa ni bilo. To mi gre res na živce. No januraja sva imela narok na sodišču, kjer smo preživnino določili in stike, ki pa se jih itak ne drži (če izvzamem zadnji mesec). Preživnine pa tudi ni plačeval, zato sem se odločila za izvršbo (pač jo mali nujno rabi, glede na to da sem jaz imela plače 390€ neto). Zdaj sem pa tako ali tako na zavodu.

Kot sem ti že rekla, ga od naroka v januarju, pa do sredi avgusta nisva nič videla (če izvzamem 1x ko smo se naključno srečali v enem lokalu). Od takrat pa pride 1x na teden za par uric… Jaz mu že skoz govorim, da naj hodi bolj redno; samo se ga nič ne prime. Se samo bojim da bo zamudil svoj vlak in da ga bo mali kasneje začel zavračati. Bomo videli kako bo…

No evo pa sem ti cel roman napisala… Ti se kar oglasi na mail.

Če sta pa kje iz LJ se pa lahko kdaj tudi dobimo, da se bosta najina junaka malo družila.

LP Tina

Ups, sem spregledala da imaš ti princesko. No še toliko bolje… moj je nor na punčke. :o)

Oj,

koliko pa je star mali? Veš mi2 sva tudi šla narazen v času nosečnosti; pa ga tudi eno leto malo manj ni bilo.
Se mi zdi,da se dedci eni malo vstrašijo dojenčkov, zdaj ko pa že laufa in brblja sama, se pa tako ponosno z njo šeta, ej da bi ga včasih za uho lopnila,kje je bil prej.

Ja velik pelina moramo popiti,mame, mi je včasih tesno, ampak sem tako vesela, ko vidim, da uživata in noritadrug z drugim.Samo razvaja preveč, oba.
Če imaš sina in hodi 1x na teden, saj to je super ne, najgre še kak vwikend k njemu, za par ur sam. Imaš podporo stršev, partnerja?

ŽŽŽŽŽŽŽal nisem iz LJ,samo glede na ….se mi zdi, da ji bom vlak razkazala, iz mb-lj ali pa ti ?

ltp

New Report

Close