Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Neplodnost 6 postopkov – nova informacija?

6 postopkov – nova informacija?

Včeraj sem brala na rtv slo, da naj bi bilo po novem odobrenih 6 postopkov OBMP, ste kaj slišale o tem?

ja OD NOVEGA LETA NAPREJ IMAMO BREZPLAČNIH 6 POSTOPKOV.

SUPER A NE

LP

GITA

Ja je super, a do njih ni mogoče priti.
pravkar sem klicala na GK, do druge polovice septembra UZ sploh ne dela, ker imajo neka gradbena dela. Tudi zdravnikov ni.

nova
Uredništvo priporoča

oJ!

Ja, js sm pa po radiu slišala. Sm prow vesela, kr padem lih notr od začetka. Saj sem popoln – , da nama uspe v 1. Če pa nama rata, odstopim vse preostale…..vsaki po enega!! ;)))

Hana**….potrpljenje!! Vsaka stvar je za neki slaba, ma za neki tut dobra!!! ;))

LP, Netka

-------------------- Sončka v srček, tudi če je zunaj dež!

Kaj pa tiste,ki smo že porabile vse 4 postopke?A pademo stran kot gumb iz gat?

Rožle, trenutno je samo tale novica, mislim pa da bo vse odvisno od Pravil, ki jih bodo spremenili na ZZZS. Torej, kako se bodo tam odločili…

http://www.mz.gov.si/si/splosno/novice/novica/article/670/5553/?cHash=63b60b3b5c

Lp.

Upam,da se za nas fosilke najde tudi kakšna rešitev.

Netka, hvala za vzpodbudo, vendar jim organizacija tam res NE štima, to je že tretjič, da zaman jemljen zdravila in prestavljam, čas pa teče. Najraje bi se pritožila, a ne vem kam.
Pozdrave, Hana

Ravno danes smo prejeli dopis od Ministrstva za zdravje pa bom prepisala del vsebine, ki se tiče 6 postopkov.

V letu 2008 bomo celo razširili in spremenili program OBMP. Zdravstveni svet je dne lo.5.2007 sprejel sklep, da bodo pari pri katerih bo opravljen prenos enega zarodka v postopku zunajtelesne oploditve, opravičeni do plačila 6 postopkov namesto dosedanjih 4. Zdravstveni svet je tudi predlagal ministru za zdravje, da pozove ZZZS k spremembi Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki bodo omogočala izvedbo dodatnega plačila OBMP postopkov..
Izvajanje 6 postopkov in prenosa enega visoko kvalitetnega zarodka prinaša pozitivne učinke v smislu zmanjšanja števila dvoplodnih nosečnosti. V Sloveniji bodo do 6 postopkov upravičeni pari, pri katerih bo ženska ob vstopu v postopek stara manj kot 35 let in bo v postopku po strokovni oceni pridobila vsaj 2 visokovredna zarodka.

Po teh kriterijih, ki so zapisani vsi neplodni pari ne bodo v enakopravnem položaju, zato bo potrebno veliko dogovora z ZZZS, saj po našem Zakonu in Ustavi imajo vsi enako pravico do otroka.

Društvo za včjo rodnost – Mojca Pirnat

Pozdravljeni

Saj to je vse super. Kaj bo pa z nami, ki smo izkoristili, npr. 2 postopka in gremo vztrajno še naprej.
Pri nas je pač ta problem, da nam v obeh postopkih ni uspelo pridelati nobene rezerve, smo pa jih v samem postopku imeli tudi do 10 celic.
Ali ta novi zakon za nas velja, ali bo spet nastalo “izbiranje” ustreznih parov.
Ali se bo z izbranim zdravnikom dalo dogovoriti še za tista 2 postopka, ki so nam jih “podarili” po novem?

Hvala za odg., in srečno vsem soborkam.

Lp, Gogy

No, meni pa tole o 35 letih ni čisto jasno.

Če gre napr. ženska prvič na OBMP s 36 leti ima torej pravico samo do štirih postopkov?
Ali pa, če je dva že porabila in gre pri 36 na tretjega – ali je to njen predzadnji ali ima še 4?

ilona

Ja, tole se tudi meni ne zdi prav!
Jaz sem recimo porabila 4 postopke, sedaj plačujeva!Vedno imava visokokvalitetne zarodke, tudi plu, žal splav ali prezgodnji porod.Če bi bil zakon enakopraven, bi mi pripadala še dva postopka, saj sem vse vmesne plačala sama, a žal sem starejša od 35 let!
Ni ravno enako za vse v rodnem obdobju in mislim, da bo res treba malo pogajanj!
Aja punce, kar se tiče že porabljenih:zakon velja od dneva, ko je sprejet in nikakor ne za nazaj in tako boste štartale znova, od nule!Tako je bilo tudi ob sprjetju zakona za omejitev postopkov na štiri in mislim da prav razmišljam, bi bilo pa fino vprašat kakšnega prevnika, ampak kolikor je meni znano, zakon NE SME VELJATI za nazaj, tako da bo za nekatere tole plus, za nas stare koke pa…….

Bom pa še plačevala, dokler bom finančno zmogla oziroma uspela!

škratek

Škratek in druge punce!!!

Jaz sem pa v 4postopku spontanci pa mam se dve možnosti( še stara pravila ).
Pa seveda ravno sedaj čakam na ginekološki redni pregled pa bom vprašala osebno kakšno je stanje sedaj saj mislim, da mi bosta pripadala še dva postopka z l.2008.
Sem pa tudi stara več kot 35 let!
Prav imaš škratek za nas fosile se bo kaj našlo ali ne?
Držim pesti, da bo kaj ratalo iz tega.

Borile se bomo naprej….
lp PIPI**

Kakorkoli del te vsebine pove premalo oz. prehitro lahko zavede, da bi bilo smiselno kaj dosti ugotavljat.

Piše:
>>

Jaz si samo ta odstavek razlagam tako, da mlajši od 35 te omejitve nimajo 🙂 torej jim pripada neomejeno št. postopkov.
No ker verjetno ni tako bi bilo pametno prebrat celoten dokument in ne samo en košček vzet iz konteksta.

Se pa strinjam, da zakon mora biti enak za vse. Če ni tako bomo pa v ”luft skočli”. Če se seveda strinjate 😀

Se podpišem pod post od Kitty

Kje točno pa to piše?
Ker jaz nič ne najdem.

Drugače pa res dobro, če bo to res, vendar sem mnenja, da bi morale vse imeti enake pravice, tudi tiste, ki so stare nad 35 let.

Kje ste pa to zasledile, da zakon začne veljati z letom 2008?

Na netu je objavljena tale novica, glede 6 postopkov:
http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod=rnews&op=sections&func=read&c_menu=1&c_id=150703

Upam da vam bo to kaj pomagalo

Pozdravljene!

Torej, strinjam se s Kitty, da je vzeto iz konteksta, zato je tezko sklepati, kaj v resnici pomeni. Sama sem razumela tako: Zenske mlajse od 35 let, ki v postopku IVF pridobijo vsaj dva visokokvalitetna zarodka, bodo upravicene do 6 postopkov. To bi tudi bilo smiselno z ozirom na nacin razmisljanja nase zavarovalnice. Zakaj? Ze tako ali tako je pri zenskah mlajsih od 35 let v vrhunskih centrih uspesnost IVF 50%. Te zenske (se posebno ce pridobijo visoko kvalitetne zarodke) ponavadi uspejo zanositi in donositi v vecini primerov pred cetrtim kaj sele sestim postopkom. Prav tako imajo ponavadi ze v prvem postopku vec kot dva visokokvalitetna zarodka, ki jih nato zamrznejo, tako da imajo v koncni fazi celo vec zarodkov kot si otrok sploh zelijo. Tezave vecinoma nastopijo pri starejsih zenskah (beri nad 35 let), ki imajo zaradi staranja jajcnih celic slabso kvaliteto zarodkov in s tem tudi manjso moznost zanositve. Zakaj se mi zdi, da nekdo drzi figo v zepu? Seveda ne smemo pozabiti, da imajo drugod po svetu npr. v Angliji en sam postopek na zavarovalnico, v Nemciji pa mislim,da samo do 40 leta, potem pa si samoplacnik v vsakem primeru, v Ameriki pa IVF postopka na napotnico prakticno ne poznajo. Tudi s sedanjimi stirimi poskusi smo v Sloveniji na samem vrhu pravic, ki jih imajo zenske v reproduktivni medicini. Seveda sem samo vesela, da je pri nas boljse kot v tujini. Upam, da je pravilna interpretacija taksna kot jo je razumela Kitty. Je pa cisto jasno, da bi sest postopkov bolj potrebovale zenske nad 35 let kot tiste pod 35 let, ker imajo bistveno manj moznosti, da bodo zanosile. Lep pozdrav in veliko srece se naprej!

To, da bi rabile 6 postopkov bolj ženske, starejše od 35 let, se ne strinjam.
Menim, da jih vse potrebujemo.
Sama sem stara 26 let,pa sem dala skozi že 10 postopkov, pa še vedno nič.

Še vedno ne vem, kje ste prebrale, da zakon začne veljati z novim letom?

New Report

Close