Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija srčni infarkt

srčni infarkt

Pozdravljeni!

Obračam se na vas s prošnjo, da mi pojasnite nekaj stvari v zvezi s srčnim infarktom.

Vem, da je na splošno težko odgovarjati, pa vas kljub temu prosim za pomoč, saj sem se srečala s srčnim infarktom v družini- bega me kar nekaj stvari.

Srčni infarkt je bil zelo močan in oseba je komaj preživela. Je v bolnišnici, priključena na aparate. Zanima me, kaj je tisto,kaj se ponavadi čaka oz. od česa je odvisno, kdaj oseba ne bo več potrebovala pomoči aparatov? Zakaj so zaradi slabega delovanja srca na aparate priključene tudi druge funkcije (dihanje)?

Kolikšen procent delovanja srca je tisti, ki se ga ocenjuje za nujno potrebnega?

Kako dolgo je oseba lahko v komi, da si telo opomore in začnejo funkcije delovati same?

In nenazadnje – kakšne so lahko posledice infarkta?

Upam, da nisem prezahtevna, vendar bi v tem trenutku informacije prišle zelo prav, saj smo zelo zmedeni.

Zahvaljujem se vam za vaš čas!

Srčni infarkt je bolezen, pri kateri del srca odpove zaradi zapore ene srčne žile. Velikost infarkta je odvisna od velikosti žile, ki se je zamašila. Čim večja žila se zamaši, toliko večji je predel srca, ki ne dobiva več sveže krvi. Zelo majhne infarkte bolnik preboli brez vsake posledice, veliki infarkti so lahko usodni. Tako prizadete bolnike skušamo rešiti z aparati, ki podpirajo delovanje srca in izboljšajo preskrbo kisika. Pri velikih infarktih bolnikom pade krvni talk in padejo v nezavest (komo), ki je lahko kratkotrajna ali pa je nepopravljiva. O usodi bolnika s hudim infarktom odločajo prvi dnevi bolezni.
Po opisu vašega primera sklepam, da je bolnik (bolnica) zbolel(-a) za zelo hudo obliko infarkta pri kateri je težko napovedati nadaljni potek. Lahko se še oglasite.

Lep pozdrav!

Prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za vaš hiter odgovor, ki je vsaj malo uredil misli in predstave o bolezni. Kljub vsemu pa se vedno znova pojavljajo vprašanja in dileme.

Definitivno je sorodnih doživel zelo hudo obliko infarkta. Kolikor mi je znano, je bil kriv strdek v eni izmed glavnih žil. Sicer je dobrega zdravja in v letih, ko je infarkt za moške najbolj nevaren.

Pravite, da so odločilni prvi dnevi. Napovedi so bile zelo slabe, vendar je od infarkta sedaj preteklo že nekaj dni. Prvi dan je kazalo vse slabše, pešati so začele še ostale funkcije, sedaj pa se je poslabšanje verjetno umirilo. Ne vem, kaj se lahko pričakuje, od česa je ponavadi odvisno okrevanje, kaj je nevarno, v kolikšem času bi se stanje moralo stabilizirati do te mere, da bi zdravniki lahko podali bolj zanesljive napovedi?

Verjetno se bo porodilo še veliko vprašanj, se vam pa resnično zahvaljujem za hiter oziv in odgovore.

Lep pozdrav!

Medicina, žal, še ne razpolaga z aparati, s katerimi bi lahko natančno videli kako je razvita ateroskleroza v prizadetih in še ne prizadetih žilah. Mnogokrat je hudo aterosklerotična samo žila, ki se je zamašila in je vzrok za nastanek infarkta.
Če je pri bolniku akutna faza že mimo, je veliko upanje, da se mu bo stanje iz dneva v dan postopno boljšalo. Zanesljivo vas bodo zdravniki sprotno obveščali o prognozi bolnikove bolezni. Lahko pa me še sprašujete.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani prim. Cibic, dovolite še to vprašanje: kako dolgo ponavadi akutna faza traja?

Hvala zaenkrat za vašo potrpežljivost in obširne odgovore. Upam, da se še lahko obrnem na vas.

Lep pozdrav!

Beseda “akuten” je v medicinskem slovarju prevedena z besedami nagel, nenaden, hud, nevaren, ki hitro poteka in lahko tudi hitro izgine.

V vsakdanjem pogovoru z besedo akutna faza pojmujemo kratko (nekajdnevno) hudo bolezensko dogajanje. Lahko še pišete.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Situacija se bistveno ne spreminja. Nekako je ugotovljeno, da je srce doživelo velike poškodbe. Na zdravila se zaenkrat ne odziva. V kolikšnem času bi se moralo odzvati?

Kakšne so možnosti, v kolikor si srce ne opomore dovolj, da bi lahko samo delovalo?

Hvala!

Verjetno je bil infarkt zelo obsežen in se zato srce ne more toliko popraviti, da bi začelo delovati samostojno.

V takih primerih je zelo tvegana vsaka izjava o izhodu bolezni. Morda vam bodo kaj več lahko povedali le zdravniki, ki zdravijo bolnika.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Razumem, da konkretno o zadevi vsekakor ne morete govoriti.

Vseeno pa me zanima ali obstaja kakršen koli poseg, ki bi omogočil delovanje srca oz. mu pomagal pri delovanju? In kakšen obseg moči srca je nujno potreben za samostojno delovanje?

Hvala za vse informacije, ki ste mi jih podali in lep pozdrav!

Moči srca ne določamo v wattih pač pa po višini iztisnjenega deleža krvi ob vsakem krčenju. Pri zdravem človeku je višina iztisnega deleža okrog 60-70 %. Ko srce ošibi, je delež iztisnjene krvi vedno manjši. Ko je okrog 30 % je delež komaj zadovoljiv. Pri deležu pod 30 % je bolnikovo življenje zelo ogroženo. Če ima bolnik več dejavnikov tveganja (starost, debelost, itd.), je lahko ogrožen že pri deležu okrog 40 %.

Morda boste dobili točnejše podatke o stopnji ogroženosti bolnika pri zdravnikih, ki bolnika zdravijo.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani

postavil bi laično vprašanje
zakaj rizičnemu srčnemu bolniku ali bolniku, ki je nagnjen na možgansko kap preventivno ne vbrizgate zdravila, ki topi krvne strdke (kot naprimer med in po operacijah) ali že prebolelih možganski ali srčni kapi?!

Je to zdravilo, ki topi krvne strdke res tako nevarno, da ga medicina ne priporoča kot preventivo?

Zdravilo v obliki injekcije z dolgim delovanjem, ki bi preprečilo nastanek srčnega infarkta ali možganske kapi še ne obstaja. S sedanjimi zdravili predvsem zaviramo napredovanje aterosklerotičnih sprememb v žilah. Potrebno pa je njihovo stalno dajanje, ki je iz praktičnih razlogov možno samo s kroničnim dajanjem zdravila v obliki tablet.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni.
Oče (74) je doživel obsežen srčni infarkt. Razširili so mu žilo in očistili. Dva dni je bil na intenzivni negi, trenutno je na kardiološkem oddelku. Zdravila dobro prenaša. Vseh testov še niso opravili, vendar me zanima, kako kakovostno bo lahko živel in od česa je to odvisno? Verjetno delati več ne bo zmožen, ali bo mu že hoja po stopnicah predstvljala problem? Od česa je odvisno zatekanje ( trenutno sem videla, da ne oteka, ali je možno, da bo v prihodnje otečen)? Ali je možno popuščanje srca?
To vse me zanima, da se v družino malo pripravimo

LP

Infarkt je beseda, ki pomeni, da se je ena žila zamašila in, da ustrezni del srca ne dobiva več krvi (kisika in hrane). Če pravočasno žilo odmašimo prizadeti del srca zaživi in “škoda” je odpravljena, vendar tega zapleta ne smemo zanemariti. Vsi bolniki, ki so bili zdravljeni v bolnišnici zaradi srčnega infarkta dobijo ob odpustu iz bolnišnice ustrezna navodila ( rehabilitacija v lokalni koronarni organizaciji, uživanje zdravil, način življenja doma, dopustne telesne obremenitve, prehrana). Vse informacije bolnik lahko dobi tudi od domačega zdravnika. Če boste prisotni, ko bosta zdravnik ali medicinska sestra prisotni ob odpustu bolnika iz bolnišnice lahko dobite pri njiju več informacij. Pri najboljšem poteku rehabilitacije se upokojenec lahko vrne na dejavnosti, ki jih je opravljal preden je zbolel za infarktom.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

0dgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Poglejte si več na temle, meni je super pomagalo !
http://enostavno-hujsanje.com/zdravje/srcni-infarkt-postaja/

Pri vprašanju “Srčni infarkt” ni teksta, ali je tekst nekje drugje.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pri vprašanju “Srčni infarkt” ni teksta, ali je tekst nekje drugje.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close