Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja 18-mesečnik in odvajanje od plenic

18-mesečnik in odvajanje od plenic

Pozdravljeni!

Prosim vas za nasvet, saj ste se najbrž že srečali s kakim podobnim primerom.

Preden pa opišem svojo težavico, naj najprej poudarim, da nisem imela popolnoma nobenega namena otroka tako zgodaj odvajati od pleničk (fant je star 18 mesecev). Večinoma smo uporabljali bombažne plenice (Racman). Potem pa smo šli na morje, mali je bil večinoma nagec, mi pa smo ugotovili, da točno ve, kdaj bo lulal in da to nakaže tako, da se ustavi, pogleda lulčka, nekaj sekund še počaka in nato lula. Enako je počel, ko je imel na sebi plenico (to je bilo le v kaki gostilni, trgovini ali med spanjem).

Pa sem sklenila poskusiti, kako bi bilo z odvajanjem od plenic čez dan. Imam le en problem. Na morju smo bili v kampu in je pač lulal, kjer je naneslo. V hiši pa je to malce bolj neugodno. Zdaj pa ne vem, kako naj mu dopovem, naj lula v kahlico.

Pri tem se mi zdi največja težava, da mali še ne govori, tako da mi ne pove, kdaj mora lulat, pač pa to samo nakaže, vedno ga pa tudi ne gledaš. Pri tej starosti se tudi še ne zna sam sleči, tako da ne more enostavno sesti na kahlico in lulati. Imam eno kahlico nastavljeno v kuhinji in eno v dnevni sobi. Danes smo ga lovili; trikrat je lulal v kahlico oziroma v stranišče, se je pa seveda tudi dvakrat polulal v hlačke. Ko smo ga zvečer poskušali posedeti na kahlico, je urin zadrževal, ker je protestiral, potem pa se je polulal stoje.

Imate kak nasvet, kako naj ravnam, ker se mi res zdi super priložnost za odvajanje, če otrok kaže določeno stopnjo zavedanja in pripravljenosti?

Lp,

živa

Glej, ne bom ti solila pameti, lahko pa ti povem, kako je bilo pri nas. Ko sem opazila, da sta bila kake 10-14 dni ponoči suha – zjutraj plenička suha, smo enostavno pleničko vzeli in šele takrat sta bila sposobna zadržat kake pol minute, preden sta lulala, pa seveda vsaj z glasom nakazala na namen. Stara sta bila prvi 2 leti in 1 mesec, drugi pa 2,5 let. Je pa od otroka do otroka različno, pri nas se je to obneslo in tudi sedaj v tretje bom naredila tako. Niti enkrat se mi ni nihče od njiju polulal nikamor drugam kot v kahlo, še nočne nesreče bi od obeh skupaj lahko preštela na prste ene roke.Vsi prejšnji mini poskusi so spodleteli. Torej pri nas je bilo tako, da ko sta bila ponoči do jutra suha, sta bila čez dan tudi. Veliko uspeha, kakorkoli boste že naredili!

mi smo naredili tako, da smo ga v starosti 18 mesecev dali iz pleničke (na morju) in ga na cca. vsaki 2 uri dajali na kahlico. to je trajalo dva tri dni, potem pa je že sam skapiral, da lužica in kahlica pašeta skupaj in je potem vedno sam pokazal (stiskal nogice skup) ali povedal (rekel “kaha”), jaz sem takrat vedno rekla, da naj malo počaka, da grem iskat kahlico in je počakal, da sem jo prinesla in da sem ga slekla. Od takrat skoraj ni bilo več nesreče.
smo pa imeli srečo, da je kahlo tako dobro sprejel, nikoli se ni uprl, kadar smo ga dali gor..

Super, “pri nas”, torej se da odvaditi otroka od plenic tudi pri tej starosti! Pri nas žal ne govori še čisto nič razen pa-pa, občasno ta (= traktor); no ja, kar naprej se oglaša, ampak zloguje brez pomena in tudi nima posebnega zloga/glasu za lulanje, kahlico ipd. Upam, da bo kmalu razumel, kako se lula v kahlico, saj zaradi mene lahko to počne tudi stoje, vsaj v začetku.

Tejcka03, ponoči pa pri nas odvajanje na pride v poštev, čakala pa tudi ne bi rada, če bi bil otrok slučajno pripravljen lulati v kahlico čez dan. Ponoči namreč veliko popije in imamo problem, da nam plenica sploh zdrži celo noč; ali je mali čisto moker ali pa plenica celo eksplodira, le redko se nam zgodi, da nima mokre pižame.

Če bi se vsaj čez dan navadil lulati v kahlico, bi bilo sploh zame to perfektno, ker oktobra dobimo še enega dojenčka, pa bi mi bilo prihranjenega kar nekaj dela, pa še dodatnih racmank mi ne bi bilo treba kupovati. Na silo pa ga pač ne bomo navajali; če bo hotel, super, če ne, pa naslednje poletje.

Še kaka izkušnja bo zelo dobrodošla. Hvala!

Lp,

živa

še nekaj bi rekla. pri nas tudi pričakujemo novega člana, čez en mesec. ta mali je sicer zdaj že 2 meseca brez plenic, ampak jaz vseeno malo pričakujem, da bo morda prišlo do regresije in bo spet lulal v hlače, ko se bo rodil bratec (pravijo, da se to dogaja). v tem primeru bom šla mirno nazaj na pleničko za nekaj časa, saj je konec koncev še čas za odvajanje, pa tudi, če tako pomisliš, je z menjavo pleničke manj dela kot s stalnim posedanjem na kahlico in brisanjem nesrečk za nekom, ki na to enostavno še ni pripravljen..

Se popolnoma strinjam.

Lp,

živa

Pri odvajanju od pleničk (čez dan) je treba biti pozoren na naslednje znake, kdaj je otrok fizično zrel za odvajanje:

– 1. znak : plenička je večkrat suha (tj. otrok je sposoben zadrževati urin)
– 2. znak : otrok pritisne, ko je na kahlici ali na stranišču in praktično vedno nekaj naredi (tj. otrok zna pritiskati)

Če ima otrok vsaj 1. znak, potem je zrel za začetek odvajanja od pleničke.

Pred tem pa je pomembno, da otroka že davno prej navajamo na kahlico (da na njej malo posedi, ko npr. gleda risanko, knjigico ali kar tako) – ker je pomembno, da otrok kahlico na nevsiljiv način vzljubi in do nje nima odpora. To pomeni, da s kahlico ne začnemo šele, ko otroka odvajamo od lulanja, ampak je naša naloga, da jo otrok do tega trenutka že vzljubi.

Odvajanje pa poteka tako:

Ko ugotovimo, da ima otrok večkrat suho pleničko, ga najprej pred vsakim previjanjem posadimo na kahlico (ali otroško stranišče) in mu rečemo, naj se poskusi polulati (naj pritisne).

Ko otrok večinoma, kadar ga posadimo na kahlico, nekaj naredi – magari samo par kapljic – glavno je, da osvoji pritiskanje (nekateri v nekaj dneh, drugi v tednih ali mesecih – vsak otrok ima individualni razvoj), pa je čas, da se čez dan pleničke znebimo.

Ko odstranimo otroku pleničko, se je treba zavedati, da bo verjetno še nekaj tednov veliko “nesreč” (tudi po 3-5x na dan). Da bi bilo teh čimmanj, je treba otroka na začetku posedati na kahlico najmanj vsako uro in postopoma (po opazovanju otroka) ta čas podaljševati.

Otrok se bo še velikokrat polulal v hlačke, ker je to nujno, da dojame, kaj dejansko pomeni lulanje (mokrota), saj pri lulanju v pleničko ni čutil nobenega nelagodja. Mokrota in hladnota pa otroke motita in zato začno, ko so enkrat v hlačkah, tudi sami težiti k temu, da se ne bi polulali v hlačke.

Kljub temu pa lahko minejo meseci, ko bo otrok prvič sam (pravočasno) povedal, da ga lulat, zato tega nikar ne pričakujte od otroka že na začetku. čeprav bo brez težav suh zdržal tudi po 2-3 ure. To, da otrok pove, res pride čisto na koncu.

Hkrati pa se je treba zavedati, da se bo otrok, tudi ko bo že več mesecev ali celo leto-dve že suh (morda celo že ponoči), včasih polulal v hlačke. Do tega pač včasih pride, ker se otrok tako zamoti s kako igro, da se mu preprosto ne da na stranišče, včasih pa želi na ta način pritegniti tudi pozornost staršev, če jo pogreša.

Pozabila sem poudariti, da sploh ni važno, ali otrok že govori ali ne. Ko sem jaz rekla vzgojiteljici v vrtcu, da čakam (z odvajanjem), da bo mala znala reči besedo “lulat”, se mi je samo smejala.

Moja hči se je odvadila od pleničke pri slabih 2 letih, ko so bile njene edine besede: kuža, ama, ne, mami. Pa tudi ko je že znala reči besedo “lulat”, je trajalo par mesecev, da mi je povedala, ko jo je tiščalo (ponavadi se je kar začela slačiti ali je šla po kahlico).

katka,

na morju je bila plenička čez dan pogosto suha, polulal pa se je zelo kmalu po tem, ko smo mu jo slekli. Ko sva ga z možem spodbujala, naj lula, sva videla, da se trudi, čeprav ni polulal niti kapljice, ampak je pa stal mirno, gledal dol in poskušal. Zaradi vsega tega smo se potem odločili, da poskusimo z odvajanjem.

Ga je pa tašča (pri njej se pazi trikrat na teden) že prej kdaj pa kdaj posedla na kahlico, tisto staro, ki je namontirana pod leseni stolček, in v tem stolčku se je nekaj časa zamotil s kako igračko ali knjigico; edini problem je, da je tista odprtina na našem stolčku bolj majhna in ne more npr. naenkrat lulat in kakat v to kahlico (nekaj bi šlo mimo). Tako imamo sedaj dve plastični kahlici, eno v dnevni in eno v kuhinji.

Kar se pa tiče povezovanja lulanja in mokrote, je pa to naš zagotovo povezal, ker je bil do prenehanja dojenja vedno v bombažnih pleničkah, po prenehanju pa čez dan.

Nesreče pričakujem, seveda, upam pa tudi, da bo kmalu sam pokazal, da bi šel na kahlico in mi ga ne bo treba loviti.

Lp,

živa

Na začetku je ponavadi tako:-)

Včasih je fino, če si otrok v trgovini sam izbere kahlico, ki mu je všeč (moja hči si je izbrala enega “zajca”). Ampak če že imate dve, ne rabite še eno:-) Moja hči je sicer najraje lulala (in sploh kakala) ob gledanju risanke. Še zdaj, pri dobrih 2,5 letih za kakanje “nima časa” in ji je treba dati risanko, da ostane dovolj dolgo na kahlici, da ustvari drekec.

pri teh pleničkah res ponavadi prej postanejo suhi.

Tu pa ne pričakuj preveč. Moja hči recimo par mesecev, ko je bila že popolnoma suha, ni ne pokazala ne povedala za lulat, pa je držala že po 3 ure in več. Morda pa je res preprosto ni tiščalo (ima vsaj 2x boljši mehur od mojega in zadrži za mene neverjetne količine urina).

Hvala za spodbudo! Lepo se imejte,

živa

Generalno gledano je z 18 meseci še prezgodaj za odvajanje o plenic, tako da brez panike.

Dostikrat povedo, kaj delajo, ni pa rečeno, da bi to storil v kahlico, pa verjetno tudi ne letaš za njim cel dan s kahlico.

Lahko pa ga večkrat na dan posadiš nanjo in spodbujaš, če bo prilika, vendar brez prisile. Sčasoma se vse uredi.

Pri nas je bila punca pri 18m suha. Ni več želela mice in smo jo dali dol. Seveda je bila prvi teden skoz mokra in se je polulala povsod. V vrtcu so bili čisto navdušeni nad tem in v vrtcu je bila suha takoj, doma je malo trajalo. Ko je bila 2m suha je dobila bratca in je spet nekaj časa lulala v hlačke, a ji nismo dali plenice nazaj. Pa se je kmalu odvadila.

Fant je star toliko pa nekako še ne kaže nekega zanimanja za kahlico. Vsake toliko se spomne na njo in gre lulat v kahlco, a ni še zrel za njo.

Vsak otrok je drugačen in če je tvoj pri 18 že toliko zrel,ga spodbujaj, se bo že navadil, da je treba lulati v kahlco. Je pa škoda, da mu v kampu niste nastavili kahlice, potem bi takoj lulal v njo. Pa tudi v kampu ne more otrok kar lulati povsod.

New Report

Close