Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom služnost za prehod elektrike, vode?

služnost za prehod elektrike, vode?

S dvema sosedoma smo se dogovorili, da bo voda oz. elektrika potekala preko njunih parcel in to tudi izvedli. Je potrebno služnost vpisati v kataster? Kako to gre?

Mi smo morali vse služnosti vpisati že preden smo dobili gradbeno dovoljenje in to notarsko overjeno in zemljiškoknjižno vpisano.

Mi tudi.
Podpišeš pogodbo o služnosti (lahko jo sestavi notar, da bo vse ok). Vsekakor pa mora biti pogodba notarsko overjena, da lahko daš predlog za vpis v zemljiško knjigo. Obe služnosti lahko rešite z eno pogodbo. Nam so zatežili, da je načrt poteka vodov sestavni del pogodbe. Bilo je malo nerodno, ker je bil načrt formata a3.

nova
Uredništvo priporoča

Naša hiša stoji na parceli že sedmo leto pa tudi vpisana je v zemljiško knjigo. Takrat nihče ni spraševal za služnost, s sosedi smo pa zmenjeni ustno. Verjamem, da je še množica drugih hiš po Sloveniji, ki imajo vode preko sosedovih parcel in neurejene služnosti…

In kaj zdaj? Je potrebno to po sedmih letih naknadno urejati? In če ne uredim, a se lahko sosed nekega lepega dne spomni (ali njegovi dediči) in mi prekine dovod vode in elektrike?
Velja tudi za ta primer kake vrste priposestvovanje?

Sicer bom vsekakor poskušala s sosedi urediti, upam, da mi bo uspelo. Kaj pa če ne?!

Pa še to – bi bil kdo dober in mi povedal, kaj vse je potrebno vpisati v pogodbo o služnosti tako da jo lahko napišem sama?
Hvala.

Prosim, ali kdo ve, kje, v katerem zakonu, od kdaj velja, je opisan postopek glede služnostne poti oz. prehoda elektrike, vode, čez sosedove parcele.

Hvala.

samo v savrilo,nikar se samo ustno ne dogovarjajte.vse pisno,da ne boste potem jokali,ko se sosedu mal zasuče in vam teže,da ni nikoli dal soglasja,ustno in z stiskom rok ,se je delalo nekdaj,zdaj obstajajo notarji.

Hana,
ko smo mi zidali, tega zakona ni bilo. Nihče, ki ima hišo že kako desetletje, in ga poznam, nima urejene služnosti.

Mina, zakonodaja obstaja že od začetka prejšnjega stoletja, že v starem zakonu o zemljiški knjigi (iz leta 1933) so bile določbe o vknjižbah služnosti poti (komunalnih vodov takrat najbrž še ni bilo prav veliko). Še sedaj so v zemljiški knjigi vknjižene služnosti spravila lesa, dostopa z vozovi in podobno, stare skoraj 100 let, kar navedeno dokazuje. Se je pa res spreminjala zakonodaja v zvezi z gradnjo in kaj je treba predložiti za pridobitev gradbenega dovoljenja, investitorji so se ponavadi izognili predložitivi ustrezne služnostne pogodbe tako, da so navedli, da je vse že na gradbeni parceli oziroma neobveznih komunalnih vodov sploh niso prikazali. Se pa stvarna službnost priposestvuje in sicer po desetih letih dejanskega izvrševanja služnosti, če lastnik služnostne stvari temu ni nasprotoval. Torej Mina, počakaj še tri leta (če imaš komunalne vode po sosednjih zemljiščih s soglasjem soseda izvedene toliko časa kot hišo, torej 7 let), saj jo boš s potekom 10 letih priposestvovala.

Dana, najlepša hvala. Si me pomirila, zadnje dni kar nekaj noči nisem spala, ker sem se sekirala kako bomo to rešili.
Saj poskušali bomo vseeno rešiti, ker se nikoli ne ve, ampak če se sosedom ne bo dalo do notarja ali če bi kak denar zahtevali bom vsaj vedela, da mi v prihodnosti ne morejo vodov metat ven.
Priključki so pa že 9 let, na tisti datum se glasijo tudi vsa soglasja z elektro, vodovodom ipd.

Bi te še prosila, če morda veš, v katerem zakonu/členu je to zapisano.

Še 1x hvala!

217. člen Stvarnopravnega zakonika (Uradni list RS, št. 87/2002). Pa še kakšen člen okoli poglej. Glede na to, da imaš ustno soglasje soseda, služnost po moje izvršuješ v dobri veri, zato velja rok 10 let, sicer je rok za priposestvovanje 20 let. Bi ti vseeno svetovala, da počakaš da poteče rok za priposestvovanje, da ga ne boš s kakšnim morebitnim nasprotovanjem soseda po neumnem prekinila.

Dana, to imaš pa tudi prav. Ponovno hvala!

New Report

Close