Najdi forum

zbujanje ponoči

Pozdravljeni!

Prosila bi vas za nasvet ali vsaj za tolažilne besede. Imamo dojenčico, staro 5 mesecev, ki je izključno dojena. Začetne težave z dojenjem smo premagali, saj sem si zares želela dojiti. Sedaj pa so se pojavile težave z nočnim spancem. V začetku sva se dojili dvakrat ali enkrat na noč, pa tudi prespala je že celo noč. V zadnjem mesecu pa se je začela zbujati že okrog 22h (zaspi skoraj vedno sama okrog 20h v svoji posteljici) in nato na vsako uro in pol ali dve. Isto se zbuja tudi če spi pri nama v veliki postelji. Če ji dam slepo dudico jo ali noče sprejeti ali pa mogoče za 20 minut, potem pa jo izpljune in se hoče dojiti. Zanima me, če ji lahko zvečer dodam prilagojeno mleko ali kakšno mlečno kašico (mislim, da se mogoče zvečer pri zadnjem dojenju ne naje dovolj), čeprav še nič ne dodajam. Mogoče pa so za nočno zbujanje krivi zobeki ali pa preprosto to, da išče mene in se hoče samo pocartati. Podnevi pa se dojiva približno na dve do tri ure. Naj dodam še to, da so mi nekatere mamice svetovale da naj jo pustim jokati in da se bo po dveh do treh dneh že naučila, da je noč za spanje. Ampak jaz tega preprosto ne morem narediti, saj se mi to zdi preveč kruto do dojenčice.

Zahvaljujem se vam za nasvet in vas prav lepo pozdravljam!

Edita, pozdravljeni!

Imate 5m dojenčico, ki se polno doji. Spala je že kdaj vso noč ali se zbujala redkeje, zdaj pa se zbuja na vsako uro do dve, tudi če spi pri vas. Hoče se dojiti. Razmišljate, da bi okrepili večerni obrok s prilagojenim mlekom ali gosto hrano, da bi spala bolje.

Zelo dobro vas razumem, da se sprašujete, kaj se dogaja. Ko to poveste drugim, verjetno pravijo, da morate nekaj narediti in predlagajo – kako logično – prav tisto, kar je uspelo v njihovih družinah. No, čeprav so vsi ti nasveti dobronamerni, so vendarle lahko za vas povsem napačni. Poslušajte samo sebe in svoj občutek, da ugotovite, kaj se dogaja z vašo deklico.

Tudi jaz vam lahko navedem nekaj pogostih možnosti in ravnanj, ki so jih mamice uporabile v takih situacijah in se ob njih počutile dobro (izjokavanja vam zagotovo ne bom priporočila, ne skrbite).

Ker imamo mamice ponavadi dober občutek za svojega dojenčka, začenjam z vašo mislijo. Ima deklica že kak zobek, oteklo dlesen, žuli dlesni, zelo rine roke ali igračke v usta, se morda več slini? Vse to so lahko znaki za zobenje, ni pa nujno, včasih se otroci nič ne slinijo na primer, a zobki so na poti. Mnogo dojenkov jih dobi med petim in šestim mesecem.

Drugo, kar v tej starosti pogosto pomislimo, je morebiten poskok v rasti. Torej deklica se zbuja, ker potrebuje več mleka in s pogostim dojenjem podnevi in ponoči (vsak otrok to počne drugače) bo v nekaj dneh nadgradila zalogo mleka na novo, višjo raven in se dojila dalje, dokler ne bo kazala znakov za gosto hrano.

Tretji mogoč razlog bi bil tudi izjemno pogost. Dojenčica je malo zrasla, bolj zazna, kje je, podoživlja dan, išče vas in bližino, da laže predela vsa ta doživetja. Potrebuje dodaten občutek varnosti. Morda ima tudi več plitkega spanja, iz katerega se zbudi, a ne zna zaspati nazaj, čeprav je že znala. Dojenčki pogosto povsem spreminjajo način spanja iz meseca v mesec in mnogi, ki so prve mesece lepo spali sami, tega kasneje v drugi polovici leta ne zmorejo.

Morda je ponoči bolj žejna, ker je zunaj poletje. Dojenje jo odžeja in ji pomaga uspavati se nazaj, ter zagotoviti občutek varnosti.

Lakota? Mogoč razlog, vendar v primerjavi z naštetimi razlogi zgoraj, bi za dojenčico pri 5m morda nekoliko teže rekla, da gre za razlog, ki ga dajmo na prvo mesto. Zakaj? Ker je to, da se polno dojen otrok začne ponoči zbujati in redno hraniti vsako uro do dve, pogosto spremljevalni razlog k drugim znakom, da je že zrel za gosto hrano. Ali ima deklica že dobro koordinacijo roke usta, ob opori samostojno sedi, ji izraščajo zobki, sega po hrani, ko vidi vas in je navdušena, kadar se kdo drug hrani, ali izgublja refleks izplazenja jezička, torej več ne izriva žličke, koščka (mehke!) hrane iz ustec? Če vsaj nekaj teh znakov drži, posebej jeziček, potem bi zbujanje morda lahko povezali s potrebo po gosti hrani.

Kaj vi menite? Kaj se vam zdi najbolj verjetno? Vem, ni lahko ugotoviti. Mnoge mamice sploh ne najdejo razloga, pa se stvari sčasoma uredijo. Prav mogoče je, da tudi zato, ker življenje ni enostavno, pač pa pogosto zapletena kombinacija večih razlogov, ki so povezani v pravo uganko.

Največkrat mamice v taki situaciji prehitro posežejo po formuli in gosti hrani, čeprav otrok še ni zrel zanjo. Priporočam v branje Uvajanje goste hrane: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978731,1978738#msg-1978738. Nekateri otroci se namreč še dodatno zbujajo tudi zato, ker imajo zelo občutljive želodčke in v tej starosti niso sposobni mirno prebaviti prilagojenega mleka s kravjimi beljakovinami (jih zvija) ali ker dobijo zvečer težek obrok. Tudi odrasli teže spimo, če pojemo močan večerni obrok, ne razumem zakaj bi otroci ob tem dobro spali, zato teh nasvetov, ki jih pogosto slišim, da je treba zgostiti večerni obrok, da je treba narediti močno večerjo ipd., ne spodbujam. Dopuščam pa, da pri kakšnem otroku to morda deluje.

Edita, mislim, da mi ni treba dodati nič o učenju spanja z jokom, tega ne podpiram v nobeni obliki, sami ste že napisali, kaj menite in verjetno se kar strnijava.

Ker sem nadaljevanko “Ponoči se prvo leto redno zbujamo” zrežirala že v treh delih, vam bom bolj malo koristila z nasveti, kaj narediti. K sreči ta forum obstaja že več kot štiri leta in je prava zakladnica informacij. Nekaj jih pripenjam.

Članek spanje dojenega otroka (KM):
http://med.over.net/otrok_druzina/novica.php?id=37

Otrok se ponoči zbuja in doji:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979601 (8m)

Je res, da starejši dojenček ne rabi nočnega dojenja?
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979782 (6m)

Učenje spanja z jokom:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979625 (10m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979524 (9m, veliko povezav)

Družinska postelja:
http://med.over.net/klinicne_stroke/porodnistvo/clanki/druzinska_postelja.htm Irena D., članek)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni!

Najlepše se vam zahvaljujem za vaš izčrpen odgovor, ki me je zares potolažil in spodbudil k dodatnemu razmišljanju, kaj se dogaja z našo punčko.
Ja, rokice in igračke že kar nekaj časa zelo rine v usta, prav tako se tudi slini. Tudi pediatrinja mi je rekla, da naj kupim gel za dlesni in jih mažem. Tako da morebiti so res na poti prvi zobki.
Tudi to, da bolj zazna, kje je, da podoživlja dan, išče nas in bližino, da laže predela vsa ta doživetja, se mi zdi pri njej mogoč razlog za zbujanje. Kajti približno ob istem času kot se je začela tako pogosto zbujati, tudi ni več hotela k nobenemu drugemu kot k meni ali k atiju. Le pri nama se zaenkrat počuti varno. Kadarkoli pa se ji približa kdo, ki ga ne pozna, plane v strašen jok.
Lakoto sem izključila, kajti včeraj zvečer sem jo namenoma hranila na obeh dojkah (najprej do konca na eni in nato skoraj do konca še na drugi) tako dolgo, dokler se sama ni obrnila vstran (drugače se vedno hraniva le na eni dojki), potem pa sem ji ponudila še adaptirano mleko in ga ni hotela vzeti. Najverjetneje zato, ker je popolnoma drugačnega okusa kot moje mleko. In se je spet zbudila po dveh urah spanca.
Ima pa že dobro koordinacijo roke usta, ob opori tudi samostojno sedi, izgublja refleks izplazenja jezička, tako da bi zbujanje lahko povezali s potrebo po gosti hrani. V bistvu ji nameravam naslednji teden ponuditi korenčkov sok, sok iz jabolke in sok iz rdeče pese in bom videla, kako se bo obnašala.
K sreči sem pa take sorte človek, da vsak večer mislim, da danes bomo pa sigurno bolje spali in se poskušam čimmanj obremenjevati zaradi tega. Potem včasih podnevi skupaj spiva, stanovanje tudi ni najbolj čisto in pospravljeno, ampak vse te stvari bodo že počakale. Najbolj pomembna je ona in pa jaz, da so moje baterije vsaj do polovice ali pa malo bolj napolnjene.
Še enkrat se vam zahvaljujem za odgovor in vse pripete članke, zares ste zlati!!!!! Obilo uspeha pri vašem delu še naprej, če bom pa še kdaj v dilemi, se bom pa še oglasila. HVALA!

Lep pozdrav in lep dan še naprej!

Edita, zelo lepo opazujete svojo deklico.

V pomoč vam morda predlagam še tri stvari.

1. Gosta hrana? Preberite si članek, ki sem vam ga pripela in, da, če vaša deklica kažr zanimanje in znake zrelosti, počasi začnite s poskušanjem. Količine naj bodo majhne, naj sprva nič ne nadomeščajo (izrinjajo) dojenja, obojegre lahko vzporedno. Večina dojenčkov več mesecev gosto hrano le poskuša in se nanjo navaja, počasi in po malem, nekateri pa hitreje preidejo na večje količine. Oboje je vredu, kajti materino mleko lahko pri enem letu zadosti še okoli 75% prehrambnim potrebam otroka.

2. Kako dodatno poskrbeti, da potreba po mleku ne bo razlog za nočno zbujanje? Čez dan dojimo pogosto, za lakoto in žejo. Predlagam vam, da deklici vedno ponudite obe dojki. Mnoge matere ugotovijo, da je otrok pravzaprav to potteboval – spremembo načina dojenja. Ne le zvečer, ampak tudi sicer čez dan, razen ob kratkih podojih za žejo, cartanje ipd..

3. Strahovi in druga intenzivna občutja? Zobki? Zelo mogoče kar oboje, kdo bi vedel. A otrok, ki je spal več ur, zdaj pa se zbuja po eni ali dveh urah, zagotovo ni lačen, kar pa še ne pomeni, da dojenja tedaj ne rabi. Nekateri otroci se zadovoljijo tudi z držanjem za rokico, gladenjem po hrbtu, zibanjem žimnice, trapljanjem po ritki, nošenjem, guncanjem, šuškanjem,… eni pa ne in hočejo dojenje, da se spet umirijo, počutijo varne in zaspijo.

Edita, mamice imamo tudi zato take težave ob nespanju svojega dojenčka, ker okolica od nas pričakuje, da bomo to rešili, da bo otrok spal (po možnosto v svoji posteljici) in da ne bo motil družine. Realnost je največkrat čisto drugačna: večina dojenčkov se zbuja vse prvo leto, to je normalno, ni pa resda lahko za nas. Ko to sprejmemo in si rečemo, da morda naš otrok ne bo znal zaspati sam vse prvo leto, da se bo morda ponoči pogosto zbujal, da se bo morda hotel dojiti, da s tem z nami ne manipulira in ne izsiljuje, ampak to počne, ker je zdrav, aktiven in topel dojenček, ki nas potrebuje, bo psihično breme postopno odpadlo kar samo z naših ramen. Ni nujno, da bomo že danes spali bolje, morda pa. Verjetno je, da bodo nekater noči lažje in druge težje in da bo to trajalo morda še nekaj mesecev. Psihično breme si olajšamo še hitreje, če ponoči ne bomo gledali na uro, če ne bomo šteli ur spanja (uh, kako dobro se spomnim, ko sem to počela vsak dan), če ne bomo naokoli tarnali in pričakovali, da nas bodo drugi razumeli (rekli nam bodo, da nekaj delamo narobe, le tisti, ki imajo sami takega dojenčka, nas bodo razumeli). Ostalo bo fizično breme, torej nespanje. Olajšajmo si nočno vstajanje, kolikor se najbolj da. Prvo leto bo mimo zelo hitro.

Če res ne gre in potrebujemo spremembo, če hočemo, da se otrok prilagodi nam, priporočam kako nežno metodo iz dobre knjige, denimo od E. Pantley, Otroško spanje – brez joka v sanje. Past teh metod je sicer vedno ta, da ima naš otrok morda močan značaj in se ne bo pustil ukalupiti, zato si bomo, če ne bo delovalo, morda očitali, da smo nesposobni starši, načeta bo naša samozavest. Če bo delovalo, pa nikdar ne načenjajmo samozavesti drugih staršev z nasveti, kaj morajo storiti, kajti vsak otrok je zgodba zase. Kar pri enem deluje, drugi morda povsem zavrne.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni!

Še enkrat se malo oglašam. Moram povedati, da sem, odkar sem se oglasila na tem forumu, dosti manj vznemirjena zaradi nočnega vstajanja in dojenja. Zares ste mi veliko pomagali. Ampak kaj se je zgodilo predvčerajšnjim. Naša punčka je zahtevala dojenje komaj ob 5h zjutraj in jaz sploh nisem mogla verjeti, da je tako dolgo zdržala (od 23h do 1h sem jo nekajkrat uspela uspavati samo z dudico). Ampak današnjo noč pa se je že spet zbudila po prvih dveh urah spanja in se je hotela dojiti, nato pa se je po naslednjih dveh urah spanja popolnoma prebudila in ni hotela zaspati skoraj tri ure, čeprav je spala pri nama v veliki postelji in sem jo tudi podojila. Zanimivo :)! Le to lahko dodam. Kot ste rekli, ene noči bodo lažje, druge spet težje. Ampak se sploh več ne obremenjujem zaradi tega. Jaz vem, da ona sploh ne manipulira z nami, ampak pač takšna je, bodo pa tudi že prišli časi, da bo tudi ponoči samostojna in ne bo rabila nočnega dojenja. Problem je samo okolica, ampak sem se odločila, da ne bom nikomur več razlagala o našem nočnem spanju oz. nespanju. Kot ste sami napisali, vedno vsi pravijo, da nekaj ne delamo dobro. V glavnem vsi porečejo, da je lačna in da je za njo moje mleko že zdavnaj preslabo in da je vodeno, pa da jaz itak ne jem zadosti ( kar sploh ni res, še preveč pojem :)) in zato ji naj že vendar končno nekaj dodam…. Eh, brezveze!! Škoda besed!! Sem ji pa zdaj že trikrat ponudila korenčkov sokec ( po tem, ko sem prebrala pripeti članek o uvajanju goste hrane) in ga je z veseljem popila po žlički – hkrati sem pa opazila, da kaže zelo veliko zanimanje za hrano. Ko jaz jem ali pijem in jo imam v naročju, kar sama odpira usta in maha z rokicami, ko jaz nesem kozarec ali žlico k svojim ustom. Kak je smešna!! Tak da zelo počasi preizkušava nove okuse. In vidim, da je zadovoljna, jaz pa še bolj 🙂
V glavnem, vesela sem, da obstaja ta forum! Še enkrat HVALA in upam, da čim bolje prenašate to vročino (mi se hladimo v senci ob bazenih :))

Prejmite prisrčne pozdrave iz Prekmurja!!

New Report

Close