Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje ščitnica, zaspanost, hujšanje, zanositev

ščitnica, zaspanost, hujšanje, zanositev

SPoštovani,

pred letom in pol sem bila na radioiodu, zdaj jemljem euryrox 125. Imam sledeče probleme:

1. v enem letu sem shujšala 5 kg, sedaj sem nekaj mesecev na isti teži, ne hujšam, se ne redim, čeprav jem veliko in po eutyroxu se ženske bolj redijo kot ne. Sem prebrala že na tem forumu, da ni povezave hujšanje-ščitnica, vendar res ne vem več kaj naj naredim, da se zredim.

2. neprestano sem zaspana in težko ustajam. Med tednom zelo težko ustanem, ponavadi sem tudi zatečena okrog oči. Sicer, ko 1x ustanem je nekako uredu, vendar nimam več vse tiste energije, ki sem jo imela pred jemanjem eutyroxa. Med vikendi si pač uzamem en cel dan za spanje, da pridem na zeleno vejo in lahko preživim cel teden. Kaj se da tu ukreniti?

3. naslednje kar me zanima pa kako je z zanositvijo. S parnerjem sicer ne paziva, niti ne delava konkretno na tem, da bi zanosila, vendar me vseeno zanima ali je zaradi ščitnice/ioda/eutyroxa lahko kje problem, da ne zanosim?

hvala in lp

Spoštovani!

Po zdravljenju radiojdom se je pri vas pojavila hipotiroza (premajhno delovanje ščitnice). Prejemate Euthyrox 125 ug dnevno. Predvidevam, da so vrednosti TSH in ščitničnih hormonov v mejah normale. Telesna teža je stabilna. Če se hočete zrediti, morate povečati vnos hrane. Zaspanost in utrujenost sta lahko simptoma hipotiroze, oziroma nezadostnega odmerka Euthyroxa, kar pa je glede na to, da se ne morete zrediti, manj verjetno. Kadar je nadomeščanje tiroksina (Euthyrox) ustrezno,zaradi ščitnice, ni pričakovati težav z zanositvijo. Glede na navedene težave, priporočam preveriti raven TSH pri izbranem zdravniku, in glede na izvid, morda prilagoditi odmerek Euthyroxa.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Hvala vendar neka povezava med boleznimi ščitnice in nosečnostjo vsekakor je? Kakšna torej? Kdaj lahko nastanejo težave z zanositvijo?

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Kadar hi potiroza ni ustrezno zdravljena, torej kadar odmerek tiroksina ni ustrezen, se lahko pojavijo motnje v menstrualnem ciklusu in težave pri zanositvi. Kadar so ob jemanju tiroksina (Euthyrox) TSH, pT4 in pT3 v mejah normale, je vzrok, za težave pri zanositvi, iskati drugje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close