Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Življenje, ah to življenje Pa še moj pogled na kadilci/nekadilci temo

Pa še moj pogled na kadilci/nekadilci temo

Nisem kadilec, niti nisem nek pristaš kajenja, ampak kar je preveč je pa malo preveč, se mi zdi.

Zdaj trenutno poteka nek križarski pohod proti kadilcem, ki je rezultiral v tem zakonu,ki totalno prepoveduje kajenje na vseh javnih mestih.

Jasno je, da smo že prej imeli zakon, ki je bil sam po sebi čisto dober.Zahteval je ločene prostore v restavracijah, prepoved kajenja v bolnicah..

Zakaj potem še rigoroznejši zakon, če pa je bil že prejšnji dober, le izvajati bi ga bilo treba dosledno?

Poleg tega se mi zdi, da nekateri za svoje nezdravo življenje valijo krivdo na kadilce.Ja, dobili boste pljučnega raka, ker je nekdo poleg vas čik prižgal. (mimogrede, škodljivosti pasivnega kajenja znanstveno sploh niso dokazali)

Moje stališče je, da če nekdo živi nezdravo, to pomeni, hodi po lokalih, kjer konzumira alkoholne pijače, kavo in podobno (nič od tega ni zdravo), je malo otročje in smešno, da se potem sklicuje na kadilce, kida mu V LOKALU kratijo pravico do svežega zraka.

Ej, V LOKALU.

Kako lahko sploh v prostoru, kjer je 65% ljudi dodobra nakresanih govorimo o svežem luftu, mi ni jasno.

Poleg tega je še en problem.Postavlja se vprašanje, kakšne posege v svobodo vse smi pripravljeni dovoliti, preden bomo ugotovili, da ti posegi niso nujno v našo korist.

Ok, zdaj smo “zrihtali kadilce”.Kdo bo naslednji.Bodo prepovedali držanje za roke na ulici, poljubljanje?Tudi to utegne koga “motiti”..

Na letališču smo itak že vajeni, da se je treba sezuti, dati pas ven, v ročni prtljagi ne smeš imeti dodoranta in pilice za nohte in podobne neumnosti.

Skratka totalen nadzor, vsega in povsod.

Jaz nisem kadilec, ampak se ne počutim varnega, ko se sprejemajo taki zakoni.Počutim se nadzorovanega in utesnjenega.Ok, danes so tarča kadilci, jutri bom pa mogoče jaz, iz takega ali drugačnega razloga.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

po moje, bom naslednja jaz ( in ostali ), ki imamo nekaj kg čez dovoljeno mejo

Ne posplošuj. Jaz vsake toliko zaidem v lokal, kjer pa nikoli ne pijem kave ali alkohola, vedno sok, vročo čokolado, čaj…
In velikokrat ne grem v lokal ravno zato, ker mi potem oblačila tako nagravžno smrdijo, da prvo ko pridem domov, jih slečem in jih dam na balkon, da se prezračijo in mi ne zasmrdijo vsega prostora.
Meni je vseeno, kateri zakon velja, stari ali novi, želim si samo to, da se neha kaditi v lokalih. Še najbolj me moti to, ko ti nekdo pri sosednji ali isti mizi puha pod nos, da me vse peče. Maham z rokami pred nosom, pa kadilcu še ne potegne, da me moti.

nova
Uredništvo priporoča

Ja, v tem je point: zakon je potrebno izvajati. In kadilskega ne moreva izvajati ne ti in tudi ne jaz (ker sva nekadilca), prav tako ne država… Izvajati ga morajo kadilci! In ker ga niso (!), se je država pač odločila za bolj drastičen ukrep – saj si ne more privoščiti, da bi za vsakim kadilcem hodil en inšpektor in ga nadziral.

Sicer pa: če bi se kadilci sami malce omejili in ne bi razmišljali le o sebi, pa noben zakon sploh ne bi bil potreben. Ko sem pred leti (ko še ni bilo kadilskega zakona) začenjala službo, je sodelavec meni nič tebi nič dan za dnem kadil v najini pisarni…

________________________________________________ Prave kritike so zasnovane na trdnem prepričanju ali znanju.

Spider, škodljivost pasivnega kajenja je dokazana (osebno poznam 3 primere, kjer sta mož in žena zbolela za pljučnim rakom, pa je bil samo eden od partnerjev kadilec. Je mogoče rak nalezljiv?)

Ločeni prostori za nekadilce ne zadoščajo, ker smrad po cigaretah nese povsod. In če grem kdaj na večerjo (kjer ne pijem ne kave, ne alkoholnih pijač), želim vonjati hrano, ne cigaretni dim, ob katerim mi postane dobesedno slabo in me sili na kašljanje. Še psa kašljata, ko vohata ta smrad, madona. Tudi zunaj na “luftu” mi smrad prinese od sosednje mize direkt v fris in krožnik s hrano. Zvečer, ko se shladi in odprem okno spet zavoham smrad, ki mi ga nese v sobo, ker sosed pod menoj kadi na balkonu. Pa mu ne morem nič očitati, ker kadi zunaj. Veš koliko je astmatikov? Ogromno. In takšen dim, ki tebe ne moti, lahko pri nekomu sproži hud astmatični napad.
Tebe je lahko govoriti, ker ti nič ni. Mogoče nisi tako občutljiv glede cigaretnega dima, škodi ti pa ravno tako. Če je tebi vseeno za svoje zdravje, meni za moje ni.

Držanje za roke in poljubljanje pa zdravju ne škoduje 🙂

mimogrede… če niso znanstveno dokazali, da pasivno kajenje škodi, to še ne pomeni, da ne škodi res…

Spider- cepec!

lepo napisano, ampak enim to ne bo nikoli jasno. ta omejenost v glavah nekaterih je že skrb zbujajoča….

naslednji bodo po moje na vrsti mc donaldsi in burekarne, najbolj bo zdravstvo prišparalo, ker vsi vemo da je še vedno največ bolezni povezanih s hrano. potem mogoče sledi prepoved pizzerij in slaščičarn…..

uf bo to ena lepa in zdrava dežela!!!

hahah… zračiš oblačila na balkonu, živiš pa kje, ob celovški?

Ti dam kar prav, Spider.

Kakor opažam oziroma primerjam s tujino so vsega pravzaprav krivi – arhitekti oziroma tisti, ki so postavljali lokale s tako katastrofalnim zračenjem, kot je pri nas. Veliko smo hodili po tujini, velikokrat tudi zavili v lokal, kjer se je kadilo, pa ne glede na to, kako dolgo smo bili tam, nikdar in nikjer nismo prismrdeli po dimu tako, kot tukaj – pa nima veze, ali preživiš v lokalu en večer ali četrt ure za en kofe.

Precej dobro vem, kakšno je življenje človeka, ki je alergičen na cigaretni dim (verjetno na katero izmed njegovih sestavin), a me je strah, da bo novi zakon, takšen kot je, stvari še poslabšal.
Vem, svobodna volja vsakega posameznika je, ali bo stopil v lokal ali ne. S tem, ko stopi v lokal prevzame nase tudi vse posledice te odločitve, vključno z cigaretnim dimom. Torej ćisto enostavno, če noče cigaretnega dima, ne stopi v lokal …
Rahlo se zaplete, če je lokal sredi nakupovalnega centra, torej tudi v nakupovalni center raje ne. Že težje, a še vedno znosno, saj obstajajo tudi trgovine brez lokalov.
Še bolj se zaplete, če mora tak človek k zdravniku ali v bolnišnico. Uradno se tam ne kadi, a resnica je precej drugačna …
Groza, kaj če mora takšen človek v psihiatrično bolnico, dom ostarelih ali celo zapor, kjer je kajenje dovoljeno.
In po uvedbi tega zakona še najhujše! Tudi takšni ljudje lahko stanujejo v zgradbah pod katerimi so lokali. Dimu v samem lokalu so se lahko izognili, tistemu, ki se bo dvigoval od kadilcev pred lokalom skozi njihova okna, se bodo bolj težko. Tudi pohod po mestu skozo špalir kadilcev pred lokali, bo pravi podvig. Če vidiš človeka, ki mu začne zmanjkovati zraka, se začne dušiti in kašljati, kasneje pridejo bolećine v glavi, sklepih …, verjameš, čeprav se povprečnemu človeku zdi, da cigareta na prostem ne more škoditi.
Menim, da bi bilo dosledno izvajanje prejšnjega zakona dovolj. Tako pa, ostrejši zakon, a še manj manevrskega prostora za tiste, ki imajo s cigaretnim dimom res težave … Pa popolnoma nič po svoji krivdi.

Ni tako temnega oblaka, da ne bi imel vsaj svetlega robu.

Ja, v tem je point: zakon je potrebno izvajati. In kadilskega ne moreva izvajati ne ti in tudi ne jaz (ker sva nekadilca), prav tako ne država… Izvajati ga morajo kadilci! In ker ga niso (!), se je država pač odločila za bolj drastičen ukrep – saj si ne more privoščiti, da bi za vsakim kadilcem hodil en inšpektor in ga nadziral.

Sicer pa: če bi se kadilci sami malce omejili in ne bi razmišljali le o sebi, pa noben zakon sploh ne bi bil potreben. Ko sem pred leti (ko še ni bilo kadilskega zakona) začenjala službo, je sodelavec meni nič tebi nič dan za dnem kadil v najini pisarni…[/quote]

Se podpišem pod to sporočilo.

Pravzaprav imas prav, pa nikoli nisem razmisljala v to smer.

Vsi, ki hodijo v lokale, pa naj bo to na sok in vroco cokolado ali pa na sendvic, tortico, kosilo, vecerjo itd., pravzaprav ze v startu ne zivijo zdravo. Vemo, da so redke pijacke v lokalih zdrave, hrana pa sploh ne.

In tudi oblacila, ki jih potem obesis na balkon ob Dunajski, verjetno bolj smrdijo, kot po obisku lokala.

Moje mnenje je, da bi bilo smiselno zamenjati prostore za kadilce in nekadilce, torej bi bili nekadilci v vecjem prostoru lokala in kadilci v tistih manjsih sobicah, vse ostalo pa naj ostane kot je bilo do zdaj.

“”je malo otročje in smešno, da se potem sklicuje na kadilce, kida mu V LOKALU kratijo pravico do svežega zraka.””

Saj se ne gre za pravico do svežega zraka, gre se za to, da te nekdo zastruplja!!!

njur: če boš ti jedel hamburger ali burek, boš škodil samo sebi . . . S cigaretnim dimom pa vsem drugim okoli sebe. Zato ne vem zakaj bi se spravljali na mc donalds . . .

O, seveda, zaradi kadilcev ne bom hodila v lokale … Pa kam še ne? V dvigalo? Bom hodila iz 8 nadstropja peš, samo zato, da ne bom vohala smradu in vdihavala strupa, ki ga kadilci kljub velikemu opozorilu, da se v dvigalu ne kadi, puščajo za seboj? Od kje pa jim pravica, da zastrupljajo druge?? Kar jem in pijem, je moja odločitev, s katero bom (če bom) škodovala le sebi, nikomur drugemu. S cigaretnim dimom pa posiljujejo in zastrupljajo druge. Ali imajo do tega pravico zaradi tega, ker ne jemo preveč zdravo? Saj ne jejo preveč zdravo, pa jim dajmo še malo dodatnega gifta, ane … Saj ne telovadijo, pa jim zato podkurimo malo z dimom …
Hmmm … pa dajmo še strupeno mivko otrokom kadilcev, saj že tako živijo v nezdravem okolju, pa azbest v šole in bolnišnice … saj je vseeno, saj so že tako bolni in ne jedo zdravo. A tako gre to po vašem???
Če kdo kadi, naj kadi zase, ne za druge. Jaz tudi jem zase, ne za ostale.

In ni smiselno imeti prostor za kadilce in nekadilce – dim in strup ne ostaneta le v tistem prostoru.

Preberite si knjigo Svetlane Makarovič “Prekleti kadilci”.Se boste ob tej smrto nevarni temi še malo nasmejali. Sicer pa mislim takole, da noben zakon ne more preprečiti ljudem brez bontona, da ne bi nadlegovali svoje okolice s smradom, takim ali drugačnim. Mene, ki živim na vasi, recimo dosti bolj razjezi, ko kmetje tik pred sušo vozijo gnojnico na travnike, da smrdi še 14 dni, takrat mojemu perilu tudi najbolj čudežno dehteč mehčalec ne pomaga. Če se ne motim je tudi o tem sprejet nek zakon, pa ga tudi nihče ne upošteva. Sicer pa našim politikom najbolj paše, da se mi prepiramo za oslovo senco, medtem ga pa oni neopazno biksajo.

Recimo v Mariboru je ena picerija s tako katastrofalnim zračenjem (pa ne bom zdaj povedal imena, da ne bo slaba reklama, Mariborčani itak najbrž vedo), da ko prideš ven, smrdiš ko pohan zrezek, nagravžno, ogabno.

tako da sploh ne vohaš, če je slučajno kdo zraven tebe kadil.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Mogoče nisem natančno razložil, kot postan pohan zrezek smrdiš zato, ker v tvoji neposredni bližni pečejo pice, zračenja patako rekoč ni.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

ja no, meni škodite vsi neljubljančani, ki se v ljubljano pripeljete z avtomobilom in mi svinjate zrak.če smo pri tem kdo komu škodi.

če upoštevamo dejstvo, da ta zakon utemeljujejo tudi s tem da država preveč denarja namenja za zdravljenje aktivnih in pasivnih kadilcev, pa dajmo prepovedat še vse maškobe in sladkorje pri ljudeh, da bomo porabili manj za te namene. še vedno je več zdravstvenih težav povezanih s hrano, pa če si to priznate ali ne.

ta zakon ni nič drugega kot pesek v oči. če bi bili čiki tako škodljivi, naj jih prepovedo prodajati pa bo.

samo en razlog je zakaj se zakon sprejema – ker je gospoda spet pokimala kravatarjem iz UE-ja, in boli njo k**** za vaše zdravje. to mene najbolj moti pri vsem tem.

Prepoved prodaje cigaret? Se ti hecaš??

Veš kolk keša dobi država od trošarnin…

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

New Report

Close