Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Neplodnost Zakaj Progesteron ali Utrogestan v prvih tednih po ET?

Zakaj Progesteron ali Utrogestan v prvih tednih po ET?

Punce, eno malo čudno vprašanje. Nikjer še nisem zasledila, zakaj pravzaprav dobite Progesteron ali katero drugo zdravilo, vaginalno ali tabl. po ET?

Čez tri tedne greva v Prago na IVF, pa me zanima, ali bodo tudi meni dali po ET tablete? Kdo mi jih da glede na to, da bo IVF v Pragi? Ali takoj prvi dan po ET treba vzeti Progesteron????
(No, da bom pripravljena na vse!)

Hvala za odgovore.

Ana**

Progesteron je spolni hormon, ki pripravi sluznico maternice za implantacijo zarodka. Nekatere zenske imajo kljub temu, da so zanosile,premalo tega hormona in zato sluznica ni dobro pripravljena za vgnezditev. Ceprav govorimo le o 1% zensk, pa ginekologi zaradi tega enega procenta dajejo progesteron vsem. Progesteron se torej daje po transferju (nekateri pa ga zacnejo dajati ze nekaj dni prej) zato, da je sluznica maksimalno pripravljena na vgnezditev zarodka in za nadaljevanje nosecnosti. Najvec ga pride v kri, ce se ga jemlje vaginalno (tablete vstavis v vagino). Doziranje je razlicno – odvisno od centra kjer poteka IVF. Naceloma 200mg progesterona trikrat na dan do potrjene nosecnosti. Nadalnja terapija je spet odvisna od centra, v Ljubljani dajejo Dabroston tbl 3×1 na dan. Z jemanjem progesterona ne bos naredila nobene skode, lahko pa ti koristi. Verjetno je se najbolje, da ga vzames s seboj, vendar ga verjetno lahko kupis tudi v Pragi. Zelim ti vso sreco in veliko uspeha v postopku!

Jaz mislim, da je to praksa kar v vseh centrih po svetu, zato ga boš dobila tudi v pragi oz kupila.
Jaz se zdravim v tujini plačujem vsa zdravila in postopke posebej, vendar progesteron vedno dobim takoj po punkciji in je že vštet v ceno punkcije in ET. Najbrž bo tako tudi pri tebi. Upam, da se ti še javi katera, ki hodi v prago. Drugače pa se ne sekiraj že zdaj, sem 100% da boš tam dobila in si ne rabiš s sabo nest, če ti tega niso rekli.
srčno

nova
Uredništvo priporoča

Dana samo priprava sluznice ni vzrok predpisovanja progesterona po transferju 🙂 Sluznica se pripravi že veliko prej kot nastopi ovulacija in z njo poskoči vrednost progesterona.

Če poenostavim. Progesteron prepreči 1% ss zato se predpisuje preventivno. Z ovulacijo poskoči vrednost progesterona, nastane rumeno telesce katero proizvaja progesteron, ki je skupaj z nosečniškim hormonom nujno potreben za razvoj zarodka.
Če kakrkoli ne deluje kot bi moralo rumeno telesce propade in nosečnosti je konec. Kadar je vzrok ss tukaj dodajanje progesterona lahko prepreči ss.

Skratka ker ne škodi se predpisuje avtomatsko kar vsem do 12 tedna nosečnosti, ko to vlogo prevzame posteljica.

Mislim, da boš v centru dobila bel recept in si boš tablete kupila. Predpisujejo ga praktično vse klinike.

Hvala punce.

Pa še eno mičkeno vprašanje.

Jaz že tri mesece pred ET jemljem od 16-26 dne Utrogestan, dr.Lazarevičeva je rekla da zato, da bi redno dobivala M (prej mi je malo zamujala vsak mesec oziroma včasih se je zgodilo, da je zamujala kar nekaj tednov).

No, pa je rekla, da pri meni pride do ovulacije, samo potem po ovulaciji je premalo hormona, da bi se sprožila M… Tega nisem najbolje razumela, zakaj Utrogestan (še Vlaisavljevič ne prav dobro razumel, ko sem mu razlagala).

Tako nekako!!!

Torej, ali mi lahko to jemanje Utrogestana kaj škoduje ali zniža možnosti uspešne vgnezditve po ET?

Hvala punce za pomoč, zlate ste!!!

Aja, Kitty, kako kaj tvoj pikec? (saj bo pikec, a ne?) Še malo!!!

Lep pozdrav

Kaj to pomeni, da si imela 3 mesece zapored transfer?
Ko piješ utrogestan je normalno, da m. zamuja saj ravno utrogestan preprečuje, da bi prišla. Zato se dela test in če je negativen (15.dan!) z utrogestanom prekineš.

Če ne razume Vlaisavljevič kako naj me 🙂

Po moje se nista najboljše razumele. Po ovulaciji progesteron naraste. Če ne naraste potem ne pride do zanositve. Verjetno je to mislila. Torej premalo progesterona za zanositev in ne za menstruacijo. Kadar je tu problem se progesteron dodaja takoj po ovulaciji.
Sicer pa se progesteron kontrolira zelo enostavno. Pikica krvi 7 dan po ovulaciji in ti je vse jasno.

Ja pikec pa pride 12.7. :-)))

Hvala punce.

Kitty, da odgovorim na tvoje vprašanje. Aprila sem bila v Pragi. Ker mi je M vsak mesec zaostajala tudi po dva tedna, do O pa je prihajalo (tako po krvnih testih), mi je Lazarovska dala Utrogestan. Rekla je, da mi po O primanjkuje hormona in M se sama težko sproži. TAKO NEKAKO. Ko sem to razlagala Vlaisavljeviču, ni prav razumel, zakaj Utrogestan. Kako naj jaz vem, a ne?

In ne, nisem še imela ET. Konec julija grema v Prago na punkcijo in nato ET (z darovanim semenom).

Hvala za pomoč, Kitty, tebi pa vso srečo na dan D.

ok:-) Malo več jasno.
Da si tri mesece po ET pila utrogestan si ti sama napisala v prvem sporočilu 🙂 zato mi ni bilo jasno. Verjetno si hotela napisat po ovulaciji.

Se pa res navadno ne uporablja utrogestan ni pa z njim nič narobe. Le večina ginekologov uporablja recimo najpogosteje Dabroston. Je pa Utrogestan čisto ok :-))) Skratka pripomba ginekologa, ki jo komot lahko pozabiš.

Ja pol bomo pa konec julija držali pesti 🙂

New Report

Close