Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina talasemija?

talasemija?

Spoštovani!
Mojemu 9,5 mesečnemu sinu je hematološki izvid pokazal majhen volumen sicer normalnega št. eritrocitov (MCV 63, E 5.5). Posledično temu je imel zmanjšano vrednost hemoglobina (HB 109) in povečano vrednost levkocitov ter trombocitov (L 12 , T 400). Ker je bila vrednost železa in transferina normalna, mi je pediatrinja rekla, da gre verjetno za talasemijo. Ker vem, da je talasemija dedna, me čudi, saj imava oba s partnerjem normalne vrednosti eritrocitnih indeksov in nikoli nisva imela nobene anemije. Tudi sin izgleda drugače zdrav- ni prav nič bledoličen, le bolj lene in mirne sorte je a ne pretirano zaspan.
Ob rojstvu je bil malce ikteričen, ker je bil kake 3 tedne prezgodaj rojen. Ob odpustu je imel normalne hematološke izvide in tudi v naslednjih 3-h mesecih, ko je zaradi zlatenice moral dajati kri, ni pokazalo, da bi imel majhne eritrocite in vse je bilo v mejah normale.
Ali je možno, da je to stanje le prehodno in se mu bo s časom popravilo in če gre slučajno za talasemijo, kašne so posledice?
Najlepša hvala za odgovor in LP,
zaskrbljena mamica.

Spoštovani!

Slika in izvidi niso ravno tipični za talasemijo, ki je res dedna bolezen in bi bil verejtno poznan kakšne sorodnik. Motijo tudi zvišane vrednosti levkocitov. Ne znam vam odgovoriti. Verjetno bo potrebno spremljati razvoj stanja in še kakšne preiskave.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Ali je možno, da gre za sideropenično anemijo, čeprav sta konc. Fe in TIBC normalni (testov za feritin in zasičenost transferina niso delali)? Zmanjšan je bil tudi MCH in MCHC, za hematokrit pa ne vem, saj izvidov nimam pri sebi. Moram povedati, da sem v zadnjem tromesečju krvavela in sem prejemala ferrum lek zaradi blažje anemije- morda zaradi tega otrok ni imel zadostne zaloge železa in je vsega hitro porabil?
Kakšne preiskave mi priporočate, da bom bolj pomirjena?
Še enkrat hvala za odgovor.

Lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Jaz bi ob sicer normalnem razvoju počakal pol leta. Trenutno ni jasne slike. Hemoglobin za tolik ostarega otroka ni nekaj posebnega…

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

New Report

Close