Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Popravni izpit v srednji šoli

Popravni izpit v srednji šoli

No, pa se je zgodilo tudi nam!

Sine je srednješolec, 2. letnik. Predmet, pri katerem ima popravnega, je imel vse leto pozitivno oceno. Zalomilo se je pred dvema mesecema, ko je dobil cvek pri spraševanju. Pri popravljanju tega cveka ni bil uspešen in to kar dvakrat. Je pa zadnji test pisal 45{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, torej mu je čisto malo zmanjkalo za pozitivno. Učiteljica noče niti slišati več, da bi ga vprašala.

Nikakor ga ne zagovarjam, me pa zanima, ker je ta ista učiteljica dala menda 10 popravnih in se zraven privoščljivo smehljala, če so učitelji plačani za te popravne izpite? Meni je sicer logično, da ne hodijo poleti zastonj v šolo, ampak oni trdijo, da plačila ne dobijo. Kako je torej s tem? In ali ima še kakšno možnost, čeprav je že praktično konec šole, glede na to, da je bil pozitiven celo leto?

**************************************** (__/) (='.'=) (")_(")

Ne, nis(m)o plačani od popravnega izpita. Verjemi, da ga tvoj sin ni dobil zato, ker bi profesorica s tem kaj več zaslužila.
Popravni izpiti so ena izmed obveznosti, ki smo jih dolžni opraviti, če sploh hočemo dobiti plačo. Seveda nič višjo, kot če popravnih ne bi dali.

Hvala, Titi.
Sprašujem pa zato, ker se mi res zdi čudno, da je pri kakšnem profesorju tako veliko število popravnih…

**************************************** (__/) (='.'=) (")_(")

Za en razred je 10 popravnih izpitov iz istega predmeta res precej. so pa tudi pri nas vedno kritični predmeti, kot je npr. matematika pa kakšen tuj jezik, pri katerih je mimogrede 5, pa tudi več popravnih izpitov na razred.

Morda pričakuješ, da mora učiteljica dati še 10x možnost popravit oceno? 2x je imel možnost, takrat bi se naučil in ne bi bilo problemov. Predstavljaj si, da vsak učenec v razredu hoče 3x popravljat oceno. Koliko časa gre v nič, je pa treba še kaj drugega pri pouku narediti kot gledati neznanje in vleči iz dijaka. Tudi za kontrolno se ni naučil. A kar na lepe oči mu naj da pozitivno?
Sklepam pa, da si bila v razredu, in si videla, da se učiteljica privoščljivo smeji.
Rajši svojega mulca malo v roke primi namesto da ga zagovarjaš.
10 popravnih – torej skoraj 20 učencev nima popravnega – dokaz, da se da dobiti tudi pozitivno oceno – seveda z učenjem!!!

Si predstavljaš, da bi bilo delo Kirurga podobno delu tvojega sina? Skoraj cela operacija uspešna! Le na koncu se ni dobro izšlo. Saj je poskusil še enkrat, pa šivi spet niso držali …
Da, včasih se v kakšnem razredu res zgodi, da je popravnih veliko. Pa verjemi, ne dajemo jih zato, da bi služili (tako ali tako spadajo v obvezno delo in tisti, ki jih da več, ima za isto plačo le več dela) in ne zato, da bi uživali (konec šolskega leta je za učitelja praviloma ravno tako stresen kot za dijake ali učence in s tem bi stres le povečeval). Želimo le, da si dijak pridobi dovolj solidno znanje, da mu bo omogočilo nadaljevane šolanja ali opravljanje poklica …

Ni tako temnega oblaka, da ne bi imel vsaj svetlega robu.

Časi ko je bilo v razredu 30 in več učencev so mimo, razen seveda na zelo zaželjenih gimnazijah, kjer pa ni po 10 popravnih na razrad!!!

[url=http://tickers.families.com][img]http://tac.families.com/ezb/905782.png[/img][/url]

Saj ni napisala, na kateri šoli je. In 10 popravcev na razred na naši šoli ni tako izjemen dogodek. Pa kaj vse bi učitelj dal, da ne bi imel toliko popravcev, vendar na prezen test res ne more dati 2. Pa tudi po 30 dijakov imamo še vedno v razredu, čeprav nismo gimnazija. Le če ima kateri dijak pogodbo s posebnimi potrebami, jih imamo lahko manj.

Potem ste ena redkih šol ki ni gimnazija in imate polne oddelke:))) Razen če družite programe.

[url=http://tickers.families.com][img]http://tac.families.com/ezb/905782.png[/img][/url]

Tudi pri nas (ni gimnazijski program) imamo v razredu 28 do 34 učencev! In več je takih razredov, ki so čez 30, kot takih, ki so pod 30. Izgleda, da takih šol vseeno ni tako malo ;)))

Hvala bogu bo še nekaj časa služba, pri nas v mb na nekaterih šolah res slabo kaže:(((

[url=http://tickers.families.com][img]http://tac.families.com/ezb/905782.png[/img][/url]

Ah, učitelji.. . Tudi na gimnaziji, s katero imam jaz izkušnje in o kateri na tem forumu že govorili, je pa v okolici Ljubljane, je tako, da je za popravni izpit dovolj ENA negativna ocena. Kar ni čudno, če imajo pa dijaki v celem letu največ štiri ocene, ponekod pa celo samo po dve. V celeom šolskem letu!!

Če meniš, da je bil sin prikrajšan oziroma ga je po domače povedano zanalašč zafrknila, ti ostane pritožba na oceno, ki jo morač v pisni obliki na šolo oddati v treh dneh. Zahtevaš razveljavitev ocene in vztrajaš, da si pri ponovnem ocenjevanju zraven in ga, če je ustno, posnameš z diktafonom. Če pa fant ni znal snovi, se bo pa do popravca pač naučil. Vendar, če sumiš, da kaj ni prav, spet vztrajaj, da boš zraven.

Neskončno žalostno je, da moramo starši na ta način posredovati in “braniti” otroke, ampak tako pač je. Če dijaka učitelj vzame na piko, lahko dela vse, kar hoče. Če mu seveda kot starš pustiš. Večina staršev sicer odmahne z roko in dijaka preprosto prepiše, vendar jaz menim, da to ni rešitev.

Ali gre v tvojem primeru za šikaniranje ali neznanje, veš sama. In tvoja naloga je, da temu primerno ukrepaš.

učitelj ga je vzel na piko? Kar zmrazi me, ko slišim kaj takega. In tudi popravnih izpitov bi bilo morda malo manj, če ne bi starši tako podpirali lenobo svojih otrok in se mešali v učiteljevo delo in ocene. 6 let sem delala na šoli in verjemi, da ga učitelj ni “vzel na piko”.In da lahko dela, kar hoče? Ti časi so pa res mimo… Je pa res, da nekateri učenci celo leto lenarijo, ob tem pa še učitelju s svojo nedisciplino in obnašanjem grenijo in onemogočajo normalen potek ure. Zakaj bi potem takemu pogledal skozi prste?
Kar se pa tiče dotičnega učenca, pa je imel dvakrat možnost popravljati in ni. Torej je to popravni izpit in pika. Najbolje, da se vsede in se pripravi tako kot je treba, junija opravi izpit in zadeva je rešena.
LP

Si bila zraven, ko je učenec popravljal? Pa prosim, preberi, kaj sem napisala. Če si učila na šoli, kjer niste šikanirali učencev, je to lahko samo pohvale vredno.
Bom pa ponovila: ŽAL se starši moramo vmešavati v delo učiteljev, ker ga ne opravljajo tako, kot bi ga morali. In bom ponovila: v slovenskih gimnazijah se jemanja na piko REDNO dogajajo. Skrajno licemerno pa je, da učitelji rečete-jo, da nečesa ni, čeprav se s tem vsakodnevno srečujete-jo. In kako naj vam potem starši zaupamo?
Če ima v nekem razredu 10 ali več dijakov popravi izpit, pa je za to v enaki meri kot učenci kriv učitelj. Ker je nesposoben opravljati svojo osovno nalogo: učiti, po možnosti s srcem.

Žal se moram zelo strinjati z “a že spet”.

Ne podpiram lenobe in moj sin bo zdaj na lastni koži občutil, kar mu že vsa leta trobim – da se je treba učiti, učiti in učiti…se mi pa vseeno poraja dvom o pravičnosti, sploh zato, ker učiteljica noče dati testa, ne prvega ne drugega, torej se v treh dneh načeloma niti ne morem pritožiti na oceno. A imam kot starš pravico videti test, ali ne?

**************************************** (__/) (='.'=) (")_(")

Test ne da smeš, ampak ga moraš videti. Po zakonu ga tvoj sin mora dobiti v roke. Pika.

Pa sploh veste, kakšni so dijaki dandanes? Kakšno je njihovo obnašanje?!Že v osnovni šoli jih ne morejo učitelji več krotiti, predvsem zaradi staršev, ki svojim ljubčkom pustijo marsikaj, jih zagovarjajo, skratka, vsaj 80 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} so krivi starši, če ne več.

Mulci pa to veselo izkoriščajo in ko pride slaba ocena, je vsega kriv učitelj, pa največkrat ni. Pa saj ne mislite resno, da učitelji komaj čakajo, da nekomu “cvek” pribijejo. S tem si naredijo samo več dela. Je pa nekaj res, da dandanes učitelji v OŠ tudi tistim, ki ne znajo in so obenem še vzgojno problematični, raje ocenijo z zadostno oceno, kot pa da ga bi še eno leto gledali in se ukvarjali z njim.

Opažam, da svetovalne službe v OŠ večkrat zamolčijo, kakšne probleme so imeli nekateri učenci v OŠ, samo zato, da se potem v SŠ ukvarjajo z njimi naprej drugi.

Je pa uspeh in obnašanje dijakov čisti odraz današnje družbe, nenehnega hitenja, pomanjkanja časa in tako naprej. Sicer pa pravim tako, da dokler imajo starši čas za Big Brotherja in podobno nepotrebno televizijsko “sranje”, potem se nikakor ne morejo izgovarjati na pomanjkanje časa.

Lomimo ga pa vsi po vrsti, ker pri otrocih nismo dosledni. Ja, tudi sama se kdaj pa kdaj najdem med njimi, priznam.

Kar se popravca tiče, pa ne skrbi, če bo znal, bo zagotovo naredil popravni izpit, četudi bi ga učiteljica imela na piki (tudi to je možno).Itak je pa ona samo izpraševalka in del tričlanske komisije, tako da…

Pinki – če ti učiteljica noče pokazati testa, je verjetno res nekaj narobe. Pritoži se pa tako, da napišeš pritožbo na nevpogled testa.

a že spet – pri nas imajo veliko popravnih izpitov na razred določeni učitelji, pa veljajo za dobre učitelje. Ker pričakujejo, da se bodo učenci za 2 pač potrudili in pokazali nekaj znanja. Seveda pa vsi po vrsti kažejo nanje, da le kako morejo imeti toliko popravnih izpitov. In nihče ne kaže na dijake, ki oddajajo prazen test. Pa so to predmeti za maturo.

Seveda imaš pa tudi slabe učitelje, ki delajo slabo. Če kršijo pravila se kar vtakni kot starš v njihovo delo. Ne vtikaj se pa zato, češ se je privoščljivo smejala. To je lahko zelo pristranska ocena tvojega otroka, ki je bil tisti trenutek užaljen, ker bo imel pač popravni izpit. In število popravnih izpitov ni nobeno merilo za oceno učitelja!

Seveda se ne mislim vtakniti zato, ker se je privoščljivo smejala, pa tudi vem, da če bi znal bolje, najbrž ne bi dvakrat pisal cvek. Samo ne pa mi govoriti o oddanih praznih testih, če je pisal 45{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Itak vem, da otrok pove malo po svoje in ga jemljem z rezervo.

Sin je test videl (danes), vendar ko je rekel, da ga želimo videti tudi doma, mu je odvrnila, da ga bomo dobili čez en teden pri spričevalu. Do takrat pa bo itak ušel še zadnji vlak…Jaz bom jutri klicala razrednika, da dobim test in vidim, kdo ima prav in verjemite, če mu je res sfalilo samo 5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ne grem nikamor težit, se naj pač nauči za pozitivno.

**************************************** (__/) (='.'=) (")_(")

Nisem mislila, da je tvoj otrok oddal prazem test. To se dogaja pri nas. Mišljeno je bilo kot odgovor “a že spet”. In kot starš imaš pravico zahtevati kopijo testa, ne samo vpogled. O tem govori 17. člen Pravilnika o ocenjevanju znanja v srednjih šolah.

17. člen

(seznanitev z uspehom in vpogled)

(1) Dijak, njegovi starši oziroma drug zakoniti zastopnik ali pooblaščeni vzgojitelj v dijaškem domu (v nadaljnjem besedilu: starši) imajo pravico do seznanitve z uspehom med šolskim letom.
(2) Dijaku oziroma staršem je treba omogočiti vpogled v dijakove ocenjene pisne in druge izdelke. V njih morajo biti ustrezno označene napake tako, da dijak lahko spozna pomanjkljivosti v svojem znanju. Dijak ima pravico do obrazložitve ocene.
(3) Dijak oziroma starši lahko pisno zahtevajo fotokopijo pisnega ali drugega izdelka.
(4) Učitelj vrne dijakom pisne oziroma druge izdelke v petih delovnih dneh potem, ko jih je seznanil z oceno, v primeru ugovora pa po končanem postopku.
(5) Določba prvega odstavka tega člena se ne uporablja za odrasle.

Pepi2, hvala.

**************************************** (__/) (='.'=) (")_(")

Mah, jemanje na piko… to ni res pa pika. Govorim seveda o večini, tako kot obstajajo raznorazni slabi delavci kje drugje, so tudi v šoli. Ampak če nekdo zna, zna….mu učitelj prav nič ne more! In če ga že po tvoje ima na piki, je pa za vprašat se zakaj?
No, definitivno pa imate pravico videti test in to pred popravnim izpitom. Če ne drugo, lahko skupaj pogledate, kaj je naredil narobe in kako mora biti, pomembno je tudi zaradi tega, da vidiš tipe nalog..
Če mu je pa zadnji test ocenila krivično z enko (kar rahlo dvomim, saj jo to lahko kr fajn po glavi tolče in je riskantno), se pa itak opravičujem in vzamem besede nazaj.
Sicer pa popravni izpiti sploh niso tak bav bav, nekaterim prav koristijo in potem drugo leto ta predmet brez kakršnihkoli težav delajo lepo..
In ne,nikoli nisem nobenega imela na piki. Če mi je že kdo bil antipatičen (zaradi njegovega obnašanja in razgrajanja), sem bila pa še posebej previdna pri ocenjevanju in ga denimo, kadar je šlo za popravljanje ocen, sploh nisem hotela ustno spraševati. Ker je pač težko biti povsem objektiven do učencev, ki te celo leto spravljajo ob živce. Potem je blo pa: Evo, tu je test, piši..če je, je … če ne, pa se vidimo na popravnem!
LP

Mehtilda, v celoti se strinjam s tabo in upam, da mu bo to dobra šola za drugo leto.

Drugače pa jaz nikjer nisem napisala, da ga ima na piki…test bi pa vseeno rada videla.

**************************************** (__/) (='.'=) (")_(")

Pinki, če si dobro ogledaš del pravilnika, ki ti ga je pripel(a) pepi2, boš videla, da je učitelj dolžen vrniti pisni izdelek (original) najkasneje 5 delovnih dni (torej po domače v enem tednu) po tem, ko jim je teste vrnil in jih seznanil z oceno. Če ga hočeš videti prej, boš morala pisno zaprositi za fotokopijo ali se osebno zglasiti na šoli. Žal, tako pravi pravilnik, to ni učiteljeva domislica.
Če pa je od teh dveh preverjanj znaj poteklo že več kot 5 dni (predvidevam, da vsaj od enega je), jih učitelj MORA vrniti!
Vseeno ti svetujem, da se zagotovo prepričaš ali učiteljica testov res ni vrnila. Sama sem namreč imela pred kratkim primer, ko je klicala mama moje dijakinje in prosila za kopije preteklih testov, ki jih je pisala njena hčerka, da bi se lahko po njih učila, ker ji je grozil popravni izpit. Po kasnejšem soočenju z dijakinjo je prišlo na dan, da je dijakinja vse teste seveda sproti dobila za domov, vendar jih mami ni hotela pokazati in je zato rekla, da jih nima.

Jaz osebno pa ne razumem profesorjev, ki za popravljanje ocene dijaku dajo težji test…
Sin je v 2. letniku in mu matematika že na splošno ne gre ravno dobro (mu pa zato jeziki ne delajo nikakršnih težav). Pred nekaj meseci so imeli v šoli snov, za katero je celo profesorica rekla, da je ena izmed težjih snovi ki jih bodo pisali pri matematiki. Sin je test pisal negativno in se kasneje za popravljanje ob moji prisotnosti res veliko učil. Ko je test popravljal, je bil test veliko težji od prvega. Profesorica mu je dala še eno možnost za popravljanje ocene in ker je oz. sem želela, da ta test popravi in končno razume vso snov, sem poklicala inštruktorja.
Od začetka je sinu šlo bolj tako-tako, kasneje pa je celo inštruktor rekel, da naj bi mu snov šla dobro od rok. Pride čas drugega popravljanja… pa spet negativna ocena, zaradi še težjega testa od tistega prvega (test je popravljalo še 7 drugih otrok, ki prav tako ocene niso popravili in so dobili popravni izpit). Ko je inštruktor videl vse teste, se je naravnost zgrozil.
Ne razumem, zakaj profesorji dajejo težje in težje teste če pa že vejo, da nekomu matematika pač ne gre ravno od rok, tako kot nekaterim ne ležijo jeziki… sama sem mnenja, da bi naj bili testi za popravljanje vsaj enako težki od ‘originalov’, ne pa da je vsak težji…

New Report

Close