Najdi forum

imam problem in sicer pričela sem s tekom – postopoma, vendar se mi pojavlja po pretečenih cca500 do 800 metrih bolečina v spodnjem delu nog in sicer nad gležnji-cca20cm proti kolenu. bolečina je tako huda, da moram pričeti s hojo, takrat bolečina postopoma mine,s tekom pa se zopet povrne. trener v fitnesu mi je sicer pokazal neko vajo, ki sicer malo pomaga, vendar pretečt zaradi te bolečine ne morem ravno neke razdalje. laično so mi razlagali, da moje mišice niso nikoli delale in so neojačane ohlapne.
res je, da se s telovadbo /fitnes, taebo, pilates/ bolj intenzivno ukvarjam šele 9 mesecev in na dan tudi 3-4 ure – včasih tudi več fizično delam-ne sedim, sem v gibanju…. ali je bolje, da zaradi te bolečine opustim tek,ostala telovadba mi ne povzroča nobenih bolečin, ali postopoma nadaljujem? pa še eno vprašanje trudim se izgubiti kr nekaj kg /cca6-7kg/ali je bolje, da telovadim /taebo/večkrat na dan v kratkih intervalih /10,15 minut/ali je bolje, da združim v daljši interval??ne nameravam namreč preizkušat nobenih diet, razen, da se trudim iz prehrane izločit sladkarije, zaradi katerih sem se zredila.že vnaprej hvala za nasvete l.p.vsem leni

Tek je ena težjih panog. Prva asociacija na tek so tekaške poškodbe, kar za večino drugih oblik rekreacije ne velja. Potrebna je potrpežljvost, posebej za začetnike. Vendar se splača!!!
Ko sem sam začel teči, sem po 4 zaporednih dneh počasnega teka moral prenehati, saj mi je že hoja povzročala težave. Zato sem nekaj časa samo hodil, sicer hitro, vendar hodil, morda vmes pretekel nekaj korakov, da se utrdijo sklepi, kosti, kite… Za hujšanje pa je najbolj primerno dalj trajajoče gibanje pri nižjem pulzu, ker le to omogoča pridobivanje energije iz maščob. Potem sem začel bolj postopoma spet s tekom in sedaj (9 mesecev po prvih poskusih) lahko 1x tedensko pretečem 15 km s tempom 6 min/km.
Čez teden imam še 2-3 krajše teke.
Še vedno ves čas mislim na možnost tekaških poškodb in temu prilagajam svoj program. Napornemu dnevu mora obvezno slediti lahek dan ali počitek.
O teku bi lahko napisal knjigo, in v resnici je veliko knjig že napisanih. Veliko informacij je tudi na tekaškem forumu. Vsem, ki bi se radi ukvarjali s tekom priporočam, da se podprejo tudi s teorijo.

Pohvalno je, da vztrajaš že 9 mesecev, to pa je vseeno kaplja v morje, da bi lahko napisal knjigo o teku in treningu. Ljudje potrebujejo vsaj 3-5 sezon(let) teka/treninga, da se nekaj naučijo.

V začetku misliš, da veliko veš, ker si štartal iz nič in je napredek vsaki dan viden. Komaj pozneje ko dosežeš eno višjo stopnjo izveš koliko pravzaprav malo veš in se ti zdi hecno ko pomisliš kako si bil naiven ko si že v začetku mislil, da veliko veš.

Torej bo moralo pisanje knjige še malo počakati.

Rad verjamem. Že po par mesecih sem mislil, da sedaj pa veliko vem, pa sem kasneje videl, kako sem bil naiven. Verjetno se bo zgodba še večkrat ponovila.

Knjige o teku pa itak ne nameravam pisati, ker nekaj prav novega pa verjetno ne bi mogel napisati nikoli “Lahko bi napisal knjigo” – je bilo mišljeno, da bi moj prispevek na forumu, ki sem ga pravkar pisal, lahko bil precej daljši. Vendar ni moj cilj da nekaj pametujem, pač pa da povem nekaj uporabnega na vprašanja, ki jih je postavil Leni.

Vsekakor pa se je treba skozi fazo začetnika nekako prebiti. To pa vsakomur, ki se teka loti iskreno želim pa tudi sebi. Veliko se jih namreč odloči, da bodo prenehali, še posebno ob eventualni poškodbi. Če imam priložnost komu pomagati s tem kar pač že znam, to z veseljem storim, prav tako pa tudi sam sprašujem druge po izkušnjah in nasvetih.

Se strinjam. Začetek je najtežji. Najbolj pogosta napaka je ta, da v začetku večina pretirava in hoče v kratkem času dosečt tisto kar so leta zamujali.
V mislih moramo vedno imeti definicijo treninga, ki pravi, da je trening ADAPTACIJA ORGANIZMA NA OBREMENITEV.

Ta definicija velja tudi za vse ostale stvari v življenju. Če je obremenitev prenizka ni potrebe za nadaljno adaptacijo, če je obremenitev previsoka se organizem ne more prilagoditi in sledi poškodba ali padec imunskega sistema.
Torej pri vsaki stvari velja pravilo zmernega napredka, da ima telo dovolj časa, da se adaptira na novo nastale “zahteve”.

Enako velja tudi pri hujšanju.

Evo ti kopija moga odgovora iz podobne teme.

“…….Začetek je najtežji. Najbolj pogosta napaka je ta, da v začetku večina pretirava in hoče v kratkem času dosečt tisto kar so leta zamujali.
V mislih moramo vedno imeti definicijo treninga, ki pravi, da je trening ADAPTACIJA ORGANIZMA NA OBREMENITEV.

Ta definicija velja tudi za vse ostale stvari v življenju. Če je obremenitev prenizka ni potrebe za nadaljno adaptacijo, če je obremenitev previsoka se organizem ne more prilagoditi in sledi poškodba ali padec imunskega sistema……..”

Kopiral sem v isto temo, namesto v tisto kam sem želil. SE opravičujem.

Moramo se zavedati, da nam se maščoba ni nabrala v enem ali par tednih. Pridno se nabirala, kar nekaj let. Zato je iluzorno pričakovati, da se je boste na enostaven in hiter način znebili v nekaj tednih.

Kopiral bom en svoj odgovor iz čisto druge teme. Enako pravilo velja tudi za odpravo maščobe.

“Začetek je najtežji. Najbolj pogosta napaka je ta, da v začetku večina pretirava in hoče v kratkem času dosečt tisto kar so leta zamujali.
V mislih moramo vedno imeti definicijo treninga, ki pravi, da je trening ADAPTACIJA ORGANIZMA NA OBREMENITEV.

Ta definicija velja tudi za vse ostale stvari v življenju. Če je obremenitev prenizka ni potrebe za nadaljno adaptacijo, če je obremenitev previsoka se organizem ne more prilagoditi in sledi poškodba ali padec imunskega sistema.
Torej pri vsaki stvari velja pravilo zmernega napredka, da ima telo dovolj časa, da se adaptira na novo nastale “zahteve”.

Enako velja tudi pri hujšanju.”

Telo mora imeti dovolj časa, da se adaptira na novi način prehranjevanja in aktivnega življenja, ki mora biti sestavni del hujšanja. Edino tako ne bo jo-jo efekta. Zaradi počasnih sprememb se bo telo adaptiralo in delovalo v za njega normalnih pogojih, čeprav so se sčasoma spremenili.
V vseh ostalih primerih stradanje/pretiravanje, ki so za telo nenormalni pogoji je adaptacija nemogoča zato se telo želi čim prej vrniti na prejšnje “normalno” stanje na katero je bilo leta adaptirano.

Vsi tisti, ki izbirate načine, ki prinašajo hitre rezultate samo izgubljate čas. Če bi v prvem poizkusu začeli na zgoraj opisani počasen in nenasilen način spreminjati svojo težo in vzroke njenega nastanka bi že zdavnaj bili tam, kjer na hiter način ne boste prišli nikoli ali samo za krtatek čas.

Spet sem naredil enako napako in odgovoril v napačno temo.

New Report

Close