Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Boleči sklepi

Boleči sklepi

Spoštovani!
Ker sem naročena pri ortopedu šele čez dva meseca, bi vas prosila za odgovor na vprašanje, ki sicer ne spada v vašo specialnost, a mi boste gotovo vsaj v grobem odgovorili.
Težave s hrbtenico imam še kakšnih 15 let, od skolioze, obrab, stisnjenih živcev in še marsikaj. Kar me sedaj muči, so pa boleči sklepi. Najprej so se mi bolečine pojavile na palcu, kjer mi je zrasel majhen rožiček, čez čas tudi na drugem palcu roke. Potem me je začel močno boleti mezinec, istočasno tudi mali prst na nogi – na isti, levi strani. Potem pa sem začutila močno bolećino v ramenu, ki je trajala nekaj mesecev, nato še v drugem ramenu, tako da se ponoči včasih zbujam od bolečine. Skoraj sočasno so me začeli boleti tudi kolenski sklepi, predvsem pri vstajanju in hoji po stopnicah navzdol. Občasno čutim tudi kolke. In že nekaj let me bolijo tudi komolci.
Revmataloški testi kažejo povišane vrednosti, vendar menda ne gre za revmo, ampak nekakšno vnetje tetiv.
Začela sem razmišljati, da gre morda za artrozo sklepov. Kaj menite vi?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani!

Opisujete bolečine, ki segajo v različna področja telesa in zagotovo nimajo skupnega imenovalca. Izrastki na rokah so verjetno znak obrabe sklepov – artroze (to velja, če imate v mislih sklepe med členki). Tudi bolečine na nogah so verjetno poseldica artroze zaradi nepravilnega obremenjevanja, ev. ploskega stopala, zlasti zaradi zravnanega sprednjega loka. Bolečine v ramah so verjetno posledica okvarjenih kit. Lahko da gre za stare poškodbe (ki jih pogosto ne opazimo, ker gre predvsem za padce, udarce, preobremenitve… pogosto še v mladosti, ali pred mnogimi leti), v katerih se nabira kalcij, ta začne pritiskati in dražiti kito ter bolečina je tu. Dokler zaradi ponovnega padca ali pretiranega giba ne pride do raztrganja, toliko časa pravzaprav razen lajšanja bolečin in skrbi za krepke mišice, druge pomoči ni. Seveda gre tudi za revmatično vnetje tetiv, kar pa bi moral potrditi revmatolog z ustreznimi testi. Kolena so skoraj najbolj obremenjen sklep v telesu in skupaj z nesimetrično obremenitvijo (valgus, varus položaj, delo čepe, dvigovanje…) privede do artroze in bolečin. Zaradi enostranske obremenitve se lahko pojavi tudi vnetje kit, praviloma na notranji strani kolena. Podobne probleme lahko enostranski ponavljajoči gibi lahko povzročijo na komolcu. Kakor ste predvidevali je moj odgovor lahko le splošen, saj za bolj natančno diagnozo in z njo povezane odgovore težko dobite celo od svojega zdravnika, ki vas je (večkrat) pregledal in naredil verjetno kar nekaj testov. Če prav domnevam, vam tudi ortoped le težko kaj pomaga, saj gre predvidoma predvsem za kronične težave in nobena od njih ni taka, da bi jo bilo mogoče odpraviti s kirurškim posegom.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Najlepša hvala za vaš odgovor in prejeten dan vam želim.
lena

New Report

Close