Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Izrečene besede ….

Izrečene besede ….

Dobro jutro, prijateji!

Se morda kdo spominja dolgo dolgo nazaj, ko je
na srednjih A………. pisala o besedah, o izrečenih
besedah, o tem, kaj lahko beseda da, naredi, popravi, podre, dvigne, pokoplje ….. Takrat je pisala tako lepo in jaz sem se ji v pravem pravcatem zanosu pridružila. Že kot otrok sem namreč spoznala moč besede. V tistem tihem strahu po tepežki, po tem, da bo moralo moje drobno telesce spet plačati grehe nekoga drugega, sem se zatekla na podsrešje s knjigo, se stisnila v kot in se preselila v svet besed, v popolnoma drug svet, ki je obstajal, takrat sem tako mislila, samo zame. Samo mene je ta svet reševal pred hudim strahom. V knjigi, ki sem jo tako tesno stiskala k sebi, da mi je ob njej postalo prav toplo, kot bi se bila stiskala k peči, so se besede oblekle v najlepša oblačila in mi začele plesati najlepši ples, mi pripovedovati najlepšo zgodbo…. Skakale so druga čez drugo, se prerivale, da bi mi ja čimprej in čimhitreje povedale, kar so mi imele povedati. Nekatere so bile malo jezne, druge so bile tako prijazne in tople …. te besede. Njihov ples me je tako pritegnil, tako močno pritegnil, da sem na svet okrog sebe pozabila, da sem pozabila na lasten obstoj: tudi sama sem postala beseda, ki je skakala iz lista na list in se prerivala z drugimi, rajala kakor še nikdar, stokala pod bremenom drugih, ki so navalile nanjo in se smejala, ko se je kupček podrl. Kako lep je bil svet besed, nepopisno lep.

Mati je bila večrkat huda, klicala me je predolgo časa za njeno pojmovanje, dokler se ji nisem oglasila in ko sem vsa preplašena prišla dol po stopnicah, ko me je tako kruto vrla iz sveta besed, ko sem se komaj spet spravila dol s podstrešja po stopnicah, so se tudi iz nje usule …. besede; a kako drugačne, kot tiste, s katerimi sem pravkar bila, kako drugače so te besede bičale po meni, kako sem se odmikala, kako mi je glava lezla na prsi, duša in uho pa je sprejemala to besedno kazen vsa v trepetu, kdaj bodo besede dobile drugačno obliko.

Z. Modrej pravi:
“Pazljivo izrekajmo besede, kajti izrečene besede imajo posebno moč. Nekje sem prebral, da izrečene ostanejo v zraku in delujejo še takrat, ko ne veljajo več. Kolikokrat nam je žal za besedami, ki smo jih izrekli in le malokrat za tistimi, ki jih nismo.”

Kako res je ta njegova trditev, kako močno podlago je imela misel v mojem srečanju s preteklostjo. Še vedno pluje mimo mene v zraku kakšna beseda, ki mi je bila takrat, v materini sveti jezi izrečena in je tako bolela, bolela bolj kot me je bolela kuhalnica in njen dotik. In v moji zatajevani jezi so tudi bile besede, ki bi jih jaz kot otrok rada spravila z jezika, pa ni šlo in teh se …… res ne spominjam! Spominjam pa se vseh tistih, ki so bile izrečene: besede jeze, besede sreče, besede veselja, besede zadovoljstva, pa spet besede joka in žalosti, besede obupa, besede nepopisne norosti …….

Prijatelji, naj nam torej besede pomagajo povedati tisto, česar se želimo spominjati in naj nas zapusti spomin ob besedah, s katerimi bi lahko žalili ali kako drugače koga prizadeli , naj nam torej ne bodo v pomoč v trenutkih, ko bi z besedo radi jezili. Naj se spomnimo samo tistih besed, ki so odeta v frfotajoča oblačila veselja in radosti, norosti, zajebancije, traparije, nekaj tudi tistih, ki so oblečene v erotična krilca in nas bodo povlekla v besedovanje o seksu in …………., ostale besede, oblečene v močno eleganco, prefinjena oblačila a žal s pomenljivostjo, ki nas bo ošvrknila, tiste pa, po moje, lahko kar malo pozabimo.

Seveda pa, če se bomo potrebovali z nasveti, s poslušanjem, s komentarji, ki bi ublažili našo bol in slabo počutje, potem pa se poslužimo tistih besed, za katere vemo in smo prepričani, da bi jih tudi sami v podobni situaciji radi slišali in prebrali, tistih besed, ki nas bodo popeljale iz te otožnosti, skrbi in potrtosti, takrat pokličimo na pomoč tiste besede, ki bodo ponudile tolažbo in sočutje v stiski posameznika ……

Vidite, prijateji, koliko pomoči imamo, če le hočemo in koliko lahko drug drugemu povemo, če le hočemo: le pravi predalček odprimo in ……… naše so, z njimi lahko počnemo, kar hočemo, naše so in ko jih bomo enkrat dali drugim, bodo vrnjene, tako ali drugače ……. naše so….. te besede.

Še enkrat – eno lepo dobro jutro!

Mariči --------------------------------------------------------------- Danes sem kradla čas. Ne počutim se krive. Srečna sem, ker to še znam. (po R.Kerševanu)

Dobro jutro,Marija!

Vidim,da v čarobnem svetu besed nisi tujka,zato boš ta pozdrav zelo dobro razumela .-)

--------------------------------------------------------------------------------------------- Nič delati je bolje,kot z mnogo truda nič doseči!

Marija…. ne glede na to.. da smo nekaj govorili o… repliciranju na tvoje teme 🙂 ne gre, da ne bi rekel vsaj… HVala 🙂 Tvoja jutranja razmišljanja bi moral brati vsak. Posebno taka, kot je današnje.

Jani želi Mariji in vsem ostalim lepo jutro… pravzaprav že dan :)))

Dobro jutro vsem !

Najprej kratek intermezzo ( no, nismo govorili o replikah na jutranje poste, te ni nihče pričakoval in ne zahteval, ker so tile posti namenjeni izključno jutranjemu futranju naših duš :))..

Nadalje…
uživala sem v branju tegale…

Imam pa eno vprašanje, kako se lahko človek lepo vede in lepo govori, kadar in če ima nasproti človeka, ki so mu vsa razglabljanja o človeških čutih tuja ?

Tkole !

Čau, zajček

Dobro jutro vsem!

Tudi mene to zanima zajček!Predvsem,kakšnen postane človek,ki je s takimi besedami bombandiran skoraj dan za dnem….v neskončnost že ne gre..posledice pa sigurno so…kakšne? Kaj mislite?Men se ne sanja!!!A vem,da so!!

kO SMO PRIPRAVLJENI STOPITI V NEZNANO, V POLJE VSEH MOŽNOSTI, SE PREPUSTIMO USTVARJALNEMU DUHU, KI VODI PLES VESOLJA...

hja ….. pri pogovoru je banane in … mece bananine olupke po tleh …. ni sment, da se potem “zloba” ne spotakne :):)))))

knedlne za vse + 11111111111111111111111111111111111 za mojega zajcka :):)))

He, he, hej, čebeli moja zlata, zlata, najdražja !
Ta hip, sem sestavljala interpol listo, da te kdo vendarle kje najde.
Zajčka, si predolgo pustila samega ):

Na travniku je cvetje, v cvetju je med,
med medom pa so skriti najslajši knedlčki za mojo čebelico !

Zajčku je odleglo :))

Zajček… ne more. Vsaj jaz ne. Takrat men prerada zavre kri, čeprov si dopovedujem… ne pa ne ne ne 🙂 samo… prerado poči. K eni so pa res.. totalni… bizgeci :)))

Jani pošilja jutranji pozdrav in cmoka zajčku :))

Aha!

cebelici tudi :):))

Dobro jutro vsem tudi z moje strani.

Dežek lepo pada, fino se je ohladilo, meni prav paše , da ni še tako vroče.

Besede, besede. Z eno samo lahko enkrat narediš veliko škodo, drugič veliko korist. Znati z besedami vsekakor ni lahko.

Še ena misel o besedah :

Prijazne besede so lahko kratke in enostavne, njihov odmev pa je neskončen.
………………………………………………………………………..Beth Johnson

Lep dan vsem, pa čeprav ni sončka.

Svet je poln malih sreč. Imeti moramo le oči zanje.

Torej je dobro edino čakati, da se spotakne in pade kot posledica lastne zlobe ?
In nadalje, je kje garancija, da pade slej ko prej ?

Vidiš Jani, tko je to !!!!

Cmoka nazaj !

Uh.. to je še težje vprašanje. Jaz mislim, da tak človek… al znori.. al pa se enostavno umakne.

Jani pošilja pozdrav tud sestrci )))))))

Haha, bizgeci…..

Zajček, sem probal, poznam , kako je to. Trudiš se in trudiš, pa besede ne padejo na plodna tla. Pa bob ob steno. Pa skozi eno uho noter, skozi drug pa ven. Hudič je to. Samo če človek ne zna poslušati in je že odrasel, mu ni
pomoči. Žal. Bolj se trudiš, slabše je. Predvsem je pa brez veze živce zgubljat, saj škoduješ samo sebi. Moj nasvet je, da ne siliš preveč. Moraš pač vzeti v zakup, da ne gre.

Svet je poln malih sreč. Imeti moramo le oči zanje.

Pa še nekaj. Zakaj me stalno prežema ena misel, ki kroži okrog, ampak se mi zdi resnična v življenju. Vedno se kaj zgodi tistemu ( slabega ), ki je v živjenju dober , medtem ko………

ojla Jani….pomoje da res,drži da znori….!!
In tak človek se pomoje tudi nikoli ne spremeni…

bratec tudi teb en velik ****** pa pozdravček in objemček…

kO SMO PRIPRAVLJENI STOPITI V NEZNANO, V POLJE VSEH MOŽNOSTI, SE PREPUSTIMO USTVARJALNEMU DUHU, KI VODI PLES VESOLJA...

Izredno lepo napisano , MIšon !

aha 🙂 vidim in vem. Očitno smo ovni mal manj tolerantni do teh… bizgecov :)))))

JTLC

Draga Mariči,
vse, kar bi si želela sedaj narediti je, da bi te lahko objela, če bi le z objemom lahko ti dala lepo otroštvo, brez grenkih besed, da bi se te besede spremenile v sladke besede, v besede, katere bi MORAL poznati vsak otrok.

Dobro jutro in en lep pozdravček tudi vsem ostalim od Sandre S. ali po tanovem od pikepoke.

Poljubček.
Pikapoka

Živeti- to ne pomeni delati temveč ljubiti z besedami in dejanji.

Mišon, viš, vsega tega se jaz držim. Ampak, ni hudič, da enkrat pa poči film in takrat….. je pol pa kriza. No, sej hvala bogu to ni velikokrat, ampak, je 🙂

Jnai pozdravla mišona :))))) hehehehe cmoka pa n’č :):):)

Hja, ne, saj smo tolerantni. Samo kot je mišon napisal, ko ugotoviš, da nima smisla, pač prenehaš….

Janči , zlat si !
ZTLC !

Sandra!!!!!! No viš, pa ti je le uspelo 🙂 spet pokukat sem na forum 🙂

Jani je vesel, da se stari prijatelji vračajo :))))) ups…. prijateljice :))))

Lepo pozdravljena Sandra,
smo veseli, da si spet tu :))))

OOOO bebika..a si le pršla….lepo!!!

kO SMO PRIPRAVLJENI STOPITI V NEZNANO, V POLJE VSEH MOŽNOSTI, SE PREPUSTIMO USTVARJALNEMU DUHU, KI VODI PLES VESOLJA...

Aha.. in pol se nočeš več kregat pa nočeš več priti v stik s temi bizgeci… ampak, a verjameš, da kakšnega mi je pa uspelo že spreobrniti 🙂 Očitno ni bil tahujši bizgec 🙂

Jani ni zlat…. madona.. zajček.. kaj bi blo če bi bil zlat ;)))))))))))))) ZJTLC :)))))))))

New Report

Close