Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina odstop mrežnice

odstop mrežnice

Pozdravljeni!
Zanima me nekaj (verjetno) osnovnih stvari, ki se tičejo odstopa mrežnice na očesu. Ali lahko okulist vidi ”vnaprej”da bo mrežnica odstopila? (na enem očesu mi je že, na drugem pa ”vidijo”, čeprav nimam nobenih znakov)
In pa druga stvar, če imaš lasarsko ”operacijo”, kjer ti mrežnico ”prilepijo”nazaj, ali to lahko storijo večkrat, ali samo enkrat in kdaj naj bi se po tej operaciji pokazali rezultati?
Ali naj ne bi videl črnih pik že takoj naslednji dan?Ali je to daljši proces? In kako dolgo traja, da se vse skupaj izboljša?
Kaj pa če se poslabša, npr. čez mesec dni, ali oslepiš ali kaj? Ali potem te črne pike naraščajo ali kaj?
Oprostite moji nevednosti, ampak resnično me je zelo strah, in prosim za čimprejšnji odgovor.
Pa še to, ali je pomembno pri katerem zdr.-okulistu, imaš lasarsko oprecijo, oz. ali te lahko en ”bolj” natančno ”pozdravi”, kot drugi? Kaj menite?

Najlepša hvala za odgovor.

Spoštovani!

Včasih se vidi kot žulj – privzdignjena plas s tekočino spodaj.

Vsakič, ko se odlepi ali pojavi prost rob, poskušajo z laserjem pričvrstiti mrežniso nazaj, da se ne bi naprej trgala.

Nekateri deli so za vedno izgubljeni. Tudi tam, kjer so laserski pečati. Tam ostanejo črne lise.

Lasersko terapijo dela le nekaj okulsitov, ki svoj posel dobro obvaldajo. Ni pa vse odvisno od njih, temveč veliko tudi od same mrežnice.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Hvala za odgovor. Torej, če prav razumem, na mestu, kjer delajo z laserjem ostanejo črne pike za vedno?
In še eno vprašanje, kako dolgo traja ”okrevanje”. Kdaj se (če ”operacija uspe) vidijo izboljšave? Če recimo uspešno ”prilepijo mrežnico nazaj, kdaj ne bo več pik oz. lis (če je bila oper. uspešna), ?

In pa še ena stvar: kakšna je verjetnost , da ti mrežnica spet odstopi, če ti je že enkrat malo? Ali je to načeloma ponavljajoč se proces?

Spoštovani!

Kjer zapečatijo z laserjem so čutnice izgubljene. Na srečo so ti pečati mikroskopsko majhni in glede na veliko šteivlo čutnic teh črnih pik ni opaziti. Tam pa, kjer so bile že prej in niso posledica privzdignejne mrežnice, bodo ostale naprej. načeloma je laserska terapija predvsem preprpečevanje napredovanja in slabšanja stanja. Seveda se an zadevo zelo salbo spoznam in bi vam okulist, ki to izvaja znal vse to veliko bolje razložiti.

Ponovitve so odvisne od vzroka, ki je že privč privedel do tega. Navadno gre za kkašne bolezni žilja, zvišan krvni tlak, sladkorno…, ki so krivci za težave in stalno spremljajo bolnika.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Hvala za odgovore. Imam le še eno vprašanje. Stara sem 65 let in okulist me je odpravil le z razlago, da gre za odstop mrežnice ”zaradi starosti”. Kako lahko on to ugotovi, brez preiskav…in ali naj grem zdaj k splošnem zdravniku, da me preišče..in ugotovi resničen vzrok. Sladkorne nimam, imam nizek tlak itd…Torej bo splošen zdravnik ”ugotovil” zakaj se je to zgodilo? Kdo pravzaprav?
Bojim se namreč, da se bo vse ponovilo in stopnjevalo (Ker je videl to tudi na drugem očesu)
Hvala vnaprej.

Spoštovani!

Vzroka skoraj zagotovo ne bo moč ugotoviti. Sladkoran, zvišan krvni tlak, močno posalbšan vid, visok očensi tlak… so pogosto dejavniki, ki jim pripišemo odstop mrežnice in jih v primeru, da jih odrkijemo zdravimo v upanju, da bi s tem preprečili ponovitev. Pri vas gre najbrž predvsem za poapenenje žil ali pa za odstop čisto “brez razloga”. Drugega, kot redno spremljanje ve. sprememb pri okulistu, v bistvu ne morete storiti.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

New Report

Close