Najdi forum

Močno me skrbi!!!

Pozdravljene

Doma imamo 18. mesečnika, ker me zelooooo skrbi, ker še ne govori.
Samo zna povedati MAMA in to je vse…

Tudi kričati zna. Razumljivo je, da je nedonošenček, ampak nisem edina, ki imam nedonošenčka in kljub temu otročki znajo mnogo več povedati. Se motim? Ne vem kam ga naj peljem na pregled?

Mi lahko kdo svetuje, kam se obrniti?
Drugače pa vse razume, če mu npr. rečem prinesi copate, bo prinesel itd.
Drugače se vidi, da je zelo bistre narave, samo govori še ne.

Kaj mi svetujete, za vsak namig vam bom hvaležna.

Lep sončen dan Doroteja

Dobro se z dobrim vrača:-)))

No, naš navihanec ni bil niti nedonošenček,. ogromno sem od rojstva z njim govorila, pela, brala,…pa je do dveh let in pol povedal le nekaj besed. Joj kako me je skrbelo. Kar naenkrat, en mesec zatem pa je začel v enem tednu govoriti- POPOLNOMA VSE- v stavkih, tako da se nikar še ne sekiraj.

Brez panike. Tudi moja hčerka pri dveh letih ni bila še nič sposobna povedat. Potem pa se ji je odprlo, sedaj je stara 3 leta in govori, da je včasih še ustaviti ne morem.

nova
Uredništvo priporoča

Panika je odveč. Tudi naš do dveh let skorajda ni govoril. Pri 2,5 letih pa govori kot pravi “strgan dohtar”.

moj prvi je bil tudi nedonošen, pa je že pri 13 mesecih govoril posamezne besede.Drugi pa je bil normalno rojen, pa do 20 meseca ni spregovoril, potem pa kar naenkrat se je vsulo iz njega.

Drage mamice
Kako ste me potolažile. Res sem že panična kaj je narobe, da še ne govori….

Zahvaljujem se vam za vašo izkušnjo in meni v veliko tolažbo.

Veliko sreče z vašimi otročički

LP, Doroteja

Dobro se z dobrim vrača:-)))

Edino razumljivo besedo MAMA je slišati tudi iz ust našega 22-mesečnika. Ko bi le manj cvilil… :o)

Vladka

*********************************************************************** http://galerija.over.net/main.php/v/ustvarjanje/Vladka+K/

Jah, moj je star 26 mesecev, pa zeeeeloooo veliiiikoooo govori, seveda v “svojem” jeziku, ki je sestavljen iz: mam-mam (jesti, piti, dojiti se, in tudi komentiranje drugih, vse v zvezi s tem), potem a-aa z mahanjem (pa-pa), a-ta (vsi, vse, pa tudi ata),aaaa (če se kdo pelje), o-pa (ta je nova, pomeni ponavadi res če skoči), pa najnovejša (mmmm, ta je taprava, ne!! :-))). Mami ne reče, tako da si v prednosti, če mu ati reče naj me pokliče, reče, tako nežno in milo: a-ta…. :-))))) Pa tudi veliko pantomime uporablja, recimo, če hoče povedati sonce, reče a-ta, pokaže na sonce (izza okna, zunaj na nebu, ali v knjigici) in zamiži (kao, sveti mu v oči), če kaže da bova šla na kolo, reče aaa (peljala se bova), pokaže na glavico (imel bom čelado), pa na rokico (to pa pomeni da je čelada pikapolonica, ker je zdavnaj dobil štempiljko pikapolonico pri zdravniku, in od tedaj jo ni pozabil)… fuuul prisrčen mu je ta njegov jezik, čeprav včasih kar težko razvozlam njegova pojasnila, on me pa čisto resno gleda, kao, ja kaj pa tukaj ni razumljivo, saj sem ti vse povedal!! ;-))))))

Moj brat je baje spregovoril šele s 3 leti, do tedaj pa je SAMO KAZAL s prstom in mm-mm, kaj hoče, tako da je moj (in tvoj) proti njemu, prava klepetulja, pa še veeeliko časa imata da spregovorita. Btw, moj brat je cool – je star 22 let, in zelo veliko govori, hi-hi….

Tako da, kar brez panike!!!!

Lep pozdrav,
Sonja

Doroteja – ne skrbi. Naš ima 19 mesecev, rojen 8 dni čez rok, pa tudi ne govori. No, sem in tja že pove kakšno pametno, o razumljivosti pa ne morem govoriti. Večino časa govori po kitajsko – nama nerazumljive besede. Pa se pogovarjava z njim, pa se že tudi pozna. Reče pa že tati – očka, mene kliče le, če joka – mama, am am je ko bi jedel, aaa je ko gre spati…

Saj bo. Daj mu čas. Boš videla – še ušesa te bodo bolela. Moja nečakinja skoraj do drugega leta ni govorila, zdaj pa non stop čveka, tako, da jo včasih že prosimo naj bo kakšno minutko tiho… ;-)))

LP

nika

Samo tako, za hec:

Je bila družina, ki je imela 4-letnika, ki nikoli v življenju ni spregovoril.
Pa so imeli nekega dne kosilo in ko je bilo le-to končano je rekel: “Ta juha danes je bila pa premrzla!”
In so bili vsi vzhičeni in presenečeni, pa so ga vprašali: “Kako pa to, da ti govoriš? Smo mislili, da ne znaš!”
Pa je mali odvrnil: “Zakaj bi govoril, do sedaj ni bilo še nič narobe!”

Doroteja, ne skrbi, saj bo, otroci so si pač različni. In kot je rekla ena pred mano, še ušesa te bodo bolela!

LP, Ana

Moj mož, kot otrok, ni govoril do tretjega leta(imel je svoj jezik).Ko ga je mama peljala k zdravniku,ji je le-ta rekel; “gospa,še dost ga boste imela…” in res je zelo zgovoren.Pravijo,da fantje včasih kasneje spregovorijo.Jaz mislim,da ni razloga za skrb…

Lep pozdrav!!

Moja hčerka je bikla rojena en mesec prezgodaj pa je pri 15 mesecih že zelo veliko govorila. Mislim da govor ni odvisen od tega ali je nedonošenček ali ne. Eni govorijo prej, eni kasneje.

Tudi sama menim, da ni razloga za paniko.
sama imam sicer petnajst mesecev stara fanta, ki obvladata mogoče štiri pet besed.

Mislim, pa, da boš sedaj pri osemnajstih mesecih imela pregled s sinkom v posvetovalnici. Vprašaj pediatrinjo, kako je z tem.

Lp

Suzana

Naša pikica je začela pri 20 mesecih (prej mama, papa in amam), sedaj je stara 26 mesecev, pa govori lepo v stavkih (Mami, Beni (ba)nano men zeu. Ati šou sluzbo delat. )

Malo še počakaj in skušaj ne misliti na to.

Tavelik, ki je nedonošenček in se ni mogel prosto gibati je obvladal vse “ukaze” že pri enem letu. Mami dej zogo, nesi mi, plid sm, gleva, teci, pejtpejt…

Doroteja, brez panike. Naš je bil rojen točno na rok, pa do dveh let in pol ni govoril skoraj nič, samo par besed. Če se vidi, da razume, kar mu rečeš, in če komunicira na druge načine (pokaže npr. z roko, kaj bi rad…), potem bo verjetno malo pozneje začel govoriti. Našega pobalina zdaj sploh ni več za uastaviti, govori kot strgan dohtar. Saj veš, počasi se daleč pride.

Hoj Doroteja!
Dolgo se nismo slišali.
Nikar ne skrbi. Tudi moj Maksi še ne govori prav nič, razen nekaj svojih izpeljank. Logopedinja pa mi je rekla, naj se raje jaz malce skoliram in naj neham prehitevati otroka.
Ti imaš še srečo, ti si vsaj MAMI, jaz sem pa MANI :o)
Lepe pozdravčke na primorsko, pa pošlji kak email, ker se je meni pred časom sesul računalnik in so šli vsi naslovi rakom žvižgat!

Doroteja,

sem logopedinja in lahko ti povem, da so med otroci velike razlike. Čeprav obstajajo določene norme (kaj naj bi otrok v določeni starosti že znal) pa eni “obvladajo” to prej, drugi kasneje.

Običajno pri nedonosenčkih vse poteka malce počasnje, kar pa ni pravilo.
Opazuj njegov govor, ga čim bolj spodbuj, da govori (Kdaj pa kriči in kako takrat odreagiraš ti?).
Če se v času 3 do 4. mesecev njegov govor ne bo spremnil ali če te njegovo trenutno stanje zelo skrbi, obišči logopeda.

Lp, petra

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Naš je prve besede spregovoril pri točno dveh letih in pol. Do takrat pa samo prve zloge kakih besed in eeeeeeeeeeee, eeeeeeeeeeeee, kadar je kaj pokazal.

Če se razumete, je vse v redu. Ko bo začel govoriti, bo pa takoj govoril stavke in razumljivo. Tisti, ki prej začnejo, pa začnejo samo z besedami.

Moj krščenec (svakinjin sinček) je star leto in pol ter rojen ob TP. Vse kar govori ne am, mam ipd. ter kaže s prstkom.

Doroteja, vsak otrok je drugačen. To opažam predvsem ob tem malčku, kajti njegova sestrica je pri letu dni govorila vse. Njegov bratec je od drugega do četrtega leta govoril “kitajščino”, ki smo jo razumeli le domači.

Nataša

na to temo priporočam knjigo amelie nothomb ‘metafizika cevi’ (je roman, avtorica opisuje svoje otroštvo, da ne bi katera pomislila, da je strokovna knjiga…)

New Report

Close