Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Poročilo – PREDAJA PETICIJE

Poročilo – PREDAJA PETICIJE

Zbralo se nas je pet mamic, štiri s svojimi malčki. Na ministrstvu so nas
pričakovali. Pogovarjale smo se z gospo Klinar, gospo Kovšca in gospodom
Bigecom, ki je vodja komisije.

Pojasnjeno je bilo, da je komisija za izbor izdelkov v tistem trenutku naredila maksimum. Vsi so se zelo trudili in med devetimi ponudbami, ki so prispele na razpis izbrali tisto “KI JE PONUJALA NAJVEČ”. Zato da bi bili paketi čimbolj raznoliki.

Zdi se mi, da je tu bistvo. Največ izdelkov. Nihče pa se ni trudil in
preveril, kot se v času sodobne tehnologije da, kakšni so dejansko proizvodi.

Vsak malce osveščeni uporabnik interneta lahko poišče nekaj primerljivih
rezultatov o ustreznosti avtosedežev. Naloga komisije ni zbrati največ,
temveč zbrati najbolj ustrezno, kar stolčki niso. V navodilih dobavitelja je napisano, da je proizvod kvaliteten, da ustreza standardom. Kvaliteten že ni. Torej to ni v skladu z tem, kar je prijava na razpis vsebovala. O tem zdaj, po besedah ministrstva, sodi tržna inšpekcija. Zelo veliko pove informacija, da je dobavitelj za nove stolčke še vedno isti, torej je za svoje
“ekscelentno” delo še naprej nagrajen. Tudi proizvajalec novega stolčka je isti. Ker ni naredil ničesar narobe, saj imajo stolčki homologacijsko oznako.

Druga zanimiva informacija je, da je bilo devet prijav – izbrana je bila
verjetno najugodnejša. Res smo ponudbe dobili na vpogled, na žalost nam kopij niso dali. Vendar je v dotični ponudbi navedena cena avto sedeža 11.900 SIT.
Vsaka pametna glava lahko gre v trgovino in vsaj malce pobrska za cenami. Na trgu nismo našli ustreznega stolčka za ta denar. Res je, da imajo oznako homologacije vsi, ampak v tem je problem. Imajo jo vsi, ne glede na večjo ali manjšo ustreznost in varnost. Da je komisija brez besed sprejela ceno 11.900 ne da bi preverila ozadje tega sedeža (za katerega še na internetu težko najdemo kakršnekoli podatke – kako ustrezen je torej sploh lahko?), je zelo težko razumljivo, če upoštevamo dejstvo (ki so nam ga ves čas danes poudarjali), da v njej sedijo sami STROKOVNJAKI iz različnih področij. Vse to samo zato, ker je na izdelku zapisano: “ECE R44/03.

Pravijo tudi, da čakajo ugotovitve tržne inšpekcije, ki lahko dokaže, da
sedež ni ustrezen. O tem nas bodo obvestili in sprožili tožbo proti odgovornim – dobavitelju oz. proizvajalcu, če bo to seveda uporavičeno.

Kot smo starši poudarili, naš namen ni tistih 12.000 SIT nadomestila, temveč ugotoviti, kje se skrivajo napake in nanje opozoriti. Verjetno je največjo napako storila komisija, ki je izbrala omenjenega ponudnika. Kam se steka davkoplačevalski denar, bi se morali vprašati prav vsi, če omenim še eno informacijo, ki so nam jo prijazno podali na ministrstvu. Najvišji finančni postavki v paketu A sta avtosedež (11.900 SIT) in pa TORBA za previjanje Neo Nato dobavitelja Rhea, ki je vredna reci in piši nekaj čez 10.000 SIT. Skoraj toliko kot stolček. Od ostalih proizvodov je najdražji komplet za 2.100 SIT. Vse to je skregano s kakršnokoli logiko. Žal. Sprašujem se, zakaj torej ni prišlo do ponovitve razpisa. Ker zadev nihče ni preveril, seveda. In je napisano v ponudbi ustrezalo komisiji. Ker je bilo treba ukrepati hitro, ker se je mudilo, da bi čimprej rešili zadeve?

Menjava stolčka (tistim s starejšimi otroki) za tistega do 18 kg
(nekombiniranega) ne pride v poštev, prav tako ne kombiniranega (ker naj bi bili vsi nekvalitetni!?!), saj bi morali narediti nov razpis, to pa dolgo
traja. Ker se mlini počasi obračajo. (!?!)

Dlje od tod nismo prišli. Na ministrstvu so po besedah gospe Kovšca naredili
res vse, da bi popravili napako. O tem se lahko zgolj sprašujemo. Verjetno
lahko naprej od tu ukrepajo le še mediji, vse obelodanijo in ljudi pripravijo
do tega, da se zamislijo.

Naš zaključek je bil, da je potrebno razmisliti, kakšna naj bo katerakoli
komisija v bodoče in da je potrebno stvari dobro preveriti, da ne bi spet
prišlo do podobnih napak.

Žal današnjega prispevka na Valu 202 nismo slišale, ker smo bile na
Ministrstvu. Je pa predstavnik ministrstva zagotavljal, da so izdelki v paketu
visoko kvalitetni in cen ni mogoče primerjati s cenami v trgovinah. Zakaj? Ker stane ustrezen stolček od 25.000 dalje, ker stane res kvalitetna torba od 6.500 naprej?

Kako nameravamo ukrepati je težko reči. Mislim, da je obvestilo medijem prva stvar, ki jo lahko naredimo. Druga je čakanje na rezultat tržne inšpekcije.
Še vedno pa poteka podpisovanje peticije, saj je ljudi, ki so seznanjeni s
situacijo vedno več. Naslov: http://www.peticija.over.net.

Bojim se, da je mastodontu kot je država težko stopiti na prste, saj imajo
odgovorni za vsako stvar pripravljen odgovor in vse izgleda lepo in prav.
Mislim pa, da ljudje premalo vedo in premalo o tem razmišljajo in tu lahko
veliko vlogo odigrajo mediji, če se poglobijo v zadeve.

LP
T&J

Naprej čestitam in se zahvaljujem za voljo in pogum, ki ste ga izkazale, da se potrkale ministrsvtu na vrata.
Sicer nisem ne vem kaj pričakovala, ampak kljub temu sem kar malo razočarana nad celotno situacijo, ker se je dejansko odvila nekako tako, kot je na splošno za pričakovat;
imajo pripravljene odgovore, tudi na papirju vse nekako štima, odgovoren ni nihče itd, itd.
Standard. Tako je s temi golomaznimi mlini. Vem, ker vidim kako je pri na s v službi. Ista pesem.

ja, se strinjam. Mediji imajo moč in mislim, da so še edini na katere se lahko “obrnemo” in na katere lahko nekako računamo. Seveda, cilj ni zdaj tistih 12.000 SIT, pač pa nek bolj dolgoročen rezultat. Osvestiti javnost in tako posredno nekako pritisniti na pristojne institucije, da bodo v prihodnje gledale še kaj dlje kot zgolj v lasten žep in dobiček.

Kot sem že večkrat poudarila; kljub mojemu domoljubju in ponosi, da sem Slovenka, sem vse bolj razočara nad to državo oziroma predvsem nad to oblastjo in me je zadnje čase kar pogosto sram. Vem, da nikjer ni idealno, apak zadnji dogodki so mi dali na znanje, da tako slabo pa šeni bilo. Upam, da bo jeseni (po volitvah) zapihal nov, svež veter.

nova
Uredništvo priporoča

tudi od mene čestitke za pogum in izpeljano akcijo.
Da, mediji imamo to moč, da se zadeva obelodani, kaj več pa – na žalost – tudi ne. Oblast pa svoje napake nikoli ne bo priznala in strokovna komisija, ki je izbirala izdelke za v pakete, bi se morala po mojem mnenju že zaradi obraza in alstne osebne morale ne le javno opravičiti, pač pa tudi odstopiti, če še deluje.

T.

Tanja, kapo dol, dobra si!
Lp, Mateja

Moram reči, da od včerajšnjega obiska niti nisem kaj več pričakovala, sem pa razočarana nad ga. Kovšca, saj takega blefiranja resnično nisem pričakovala. Komisija da je naredila vse! Ja pa jade!!! Dovolj pove že podatek, da so šli na to, da je v paketu ČIMVEČ zadev – ne pa, da so kvalitetne. Mimo se mi je zdelo tudi njeno zgovarjanje, da se pač tudi v mercedezih ne vozimo vsi, ampak se nekateri tudi v katrah… No, ja! Tanja, upam, da ti je ostalo še kaj moči in boš zadevo sfurala še naprej…

LP

nika

Čestitke za korajžo in in v imenu vseh staršev hvala za trud. Pridružujem se mnenjem, da mediji sami po sebi niso vsemogočni, vendar pa je po mojih izkušnjah tako, da ko mediji začnejo operirati z imeni in konkretnimi podatki, se včasih zmiga še kdo, ki bi se itak moral, a se raje potuhne, če se le lahko. Npr. – ne vem, če zadeva še funkcionira, a enkrat sem pri tedniku opazila neko črno tablo, na katero se z imenom in priimkom napiše osebo, ki bi kakšno stvar morala rešit in potem visi to ime toliko časa, dokler problem ni zaključen. Druga stvar pa je – poraba javnega denarja – ali ne nadzoruje tega med drugim tudi proračunska inšpekcija in računsko sodišče? Vsaj v naši službi je tale drugi zelo dejaven in se v vsakem razpisu in pogodbi spušča v detajle. Morda jim kdo lahko kaj prišepne, saj delajo revizije tudi po ministrstvih.

Ja, predlagam – ČRNA TABLA!!!!!!, PO MOJE JIH BO ZANIMALO!
T.

res pohvale vredno tole vaše dejanje !!

če še niste dali ankete na druge net. portale ti priporočam … bo še več ljudi izvedelo za tole zadevo in jih več podpisalo … za začetek najdi.si in matkurjo …

kar se pa razpisov tiče … vsak ki je imel kdajkoli opravka z enim samim razpisom ve … da tako bedno mutnih poslov kot so razpisi .. ni nikjer drugje 🙂 na žalost.

B.

itak … ne ankete ampak peticije :)))

Bravo, Tanja! Včeraj sem poslušala na Valu – koliko leporečenja, ovinkarjenja in slepomišenja. Ne, starši niso nikjer hoteli imeti cen (pa pravi novinarka, da v peticiji piše to in to o vrednostih izdelka in da so to cene) in ne, cen se ne da primerjati, ker, veste, tekstilni izdelki izpolnjujejo najstrožje standarde, npr. eko kajvemkaj – starši pa niso pozorni pri primerjavi itd. itd. itd. In novinarka ga je masirala, če vmes kaj preverjajo, če se recimo kaj poceni, pa da dajo potem kaj več noter – ne, niso toliko fleksibilni, ampak paket pa revalorizirajo. In pogodbo z dobaviteljem imajo sklenjeno do leta 2007 …
Skratka, kot so rekle pred mano: ČRNA TABLA – mogoče bi pa koga zbudila. In še to: med prispevkom sem razmišljala, da smo končno nehali stvari jemati kot aksiome, češ, tako pač je. Pred sedmimi leti, ko sem bila prvič noseča, sem morala sama podučevati zaposlene na CSD in jim s prstom kazati, da to in to piše na njihovem plakatu, ki ga je ženska imela obešenega nad mizo (!), in seveda nisem nikamor prišla z nobenimi vprašanji, češ, tako pač je. In da še dobro, da sploh je … Figo! In bravo za take, kot je Tanja, ki peljejo take stvari. LPM

Tudi čestitke od mene!

Črna tabla je fajn ideja.

Fajn bi bilo tudi sestaviti listo nepravilnosti in sistemsko ukrepati:

1. Neenakopravnost oz diskriminacija žensk pri uveljavljasnju pravice do dela s skrajšanim delovnim časom – ki velja le za nekatere (moja pritožba je uspela priti na sodišče za delo, kjer bo kar nekaj časa čakala.)

2. ura za dojenje – ki je priznana, a ne plačana

3. mamice študentke z dvojčki imajo le 12 mesecev nadomestila in ne 15, kot zaposlene mamice z dvojčki (kar je tudi premalo napram enemu otroku)

4. CSD v enem mestecu v SLoveniji priznava itak le 12 mesecev, če imaš dvojčke (se je baje zgodilo eni izmed nas). Ker z dvojčki nimaš časa brat zakonodaje, verjameš jasno, referentki. Ker je majhno mesto in si nakonfliktna oseba, se ne greš kregat za svoje pravice in …

5. Nam res ne bodo ukinili pediatrov? In zakaj nismo več upravičene do ginekologa vsako leto?

6. No, pa ravnokar odkrivam še to, da če moraš voziti otroka na terapije, ni ustreznega varsta pravic staršev. Več o tem:

Ja, čas je da se postavimo zase!

Sem popolnoma z vami!
N:)

“Vsak malce osveščeni uporabnik interneta lahko poišče nekaj primerljivih
rezultatov o ustreznosti avtosedežev.”

Zakaj pa jih niste?

ajaa…

sej v tem je stos… mi smo jih in ugotovili, da jih komisija pa ni in da ni vestno opravila svojega dela… Oziroma… komisija, kjer so sami strokovnjaki – ni osvesceni uporabnik interneta… je to sploh se dopustno?

Ne skakat not s takimi neumestnimi pripombami no:))))
Ce se niste ugotovile, da sem nanje imuna!?!

Aloha, jaz vem da imam prav.

Tanja

Tanja!

Hvala za trud in čestitke za voljo in pogum!!!

Super si!

lp,
Maja

Bravo, Tanja!

S.

New Report

Close