Potovanja.Over.Net

Kam in kako na počitnice

Odgovarjajo: Potovanja.Over.Net

Razprave o popotniških destinacijah, mnenja glede izbora lokacij za počitnice in ideje za popolni dopust.

Potovanja.Over.Net

Potovanja.Over.Net

Indonezija

Default avatar

fpetel::trv

V marcu ali aprilu 05 se odpravljam na potovanje po Indoneziji. Nisem še bil dol- nameravam prečesati Javo in se še nisem odločil glede obiskov: Bali-ja, Lombok-a, Sumatre. Kako je v parkih na Borneu? Če je bil kdo na Rinjaniju na Lomboku - A je težko dostopen?- Kakšno opremo rabiš? Kakšne so cene (glede vlakov, busov, letal, prenocisc), kaj se najbolj splaca videti,... oz. vse kar je koristnega! Zanima me, ali ste se pred potovanjem cepili proti hepatitisu, rumeni mrzlici, tifusu, kako je z malarijo! (predvsem Sumatra) Kaj je za videti v Borneu? Kaj mi priporočate. (nameravam ostati vsaj 4 tedne.

Najlepša hvala za informacije in lep pozdrav,
Default avatar

Glede cen sem za polete sem že na Garudi pogledal. Kako je z busi, vlaki ( a res, da samo na Javi vozi vlak?). Koliko ceneje kot avion?
Default avatar

Jake::trv

Busov imaš ogromno in so res poceni. Vzemi karto za najboljsi avtobus.
Vlak vozi samo na Javi in še to samo na določenih progah. Sam sem ga zelo malo uporabljal, ker se imel malo drugačno pot.
Default avatar

A ni to pol predrago? Ker za vlak sem slišal, da cena naraste skor na ceno avijonskega poleta - če češ luksuzno varianto. Ne vem recmo za tabolš razred (s klimo pa brez gužve) 5x cena osnovnega razreda. (podatki so zastareli)
Default avatar

Ma ne vem, men so se cene busov zdele smesno nizke... res se pa bolj malo spomnim, ker je bilo to leta 99.
Default avatar

bolha::trv

Bila v Indo pred 2 leti: vzhod Jave, Bali, malenkost Lomboka. In to v dobrih 3 tednih. Sicer nisi bil čisto jasen ali nameravaš ostati samo na Borneu 4 tedne, ali je celotno tvoje potovanje 4-tedensko. Če to slednje drži, si si za 4 tedne (za moj okus) veliko preveč zastavil: ni modro, da drviš od Sumatre - Java - Bali - Lombok in še na Borneo ! Preveč cajta samo za transport.

Nismo potovali z vlakom, avtobusov je definitivno več, in so zelo poceni, ti je že Jake vse napisal! Edino, kar bi te mogoce malo vec stalo, so kaki bolj hitri ladijski prevozi med otoki (npr. speed boat med Balijem in Lombokom). Drugače tam preživiš z 20 US$ na dan - brez stiskanja.
Default avatar

Moja ideja je da si vzamem minimalno 6 tednov za Indonezijo.
V prvem planu si želim ogledati Javo ( Jakarta, nekaj parkov, Yogya, Surabaya, Bromo), Bali in Lombok.
Za naprej se pa še nisem odločil.
Veliko zanimivega sem slišal tako o Sumatri kot o Kalimantanu (Borneu).
Pa ne vem kaj se mi bolj splača ogledati Borneo, Sumatra ali kaj tretjega (Celebes, Komodo, Mentawai....)
Na Borneu ali Sumatri bi se zadržal kakšna 2 tedna.
Pa še to.
Proti katerim boleznim ste se cepili?
Kako je z mrzlico in hepatitisom?
Default avatar

Kako imaš pa avione zrihtane? V primeru obiska sumatre bi ti priporočil KL dol grede in Jakarta oz morda še bolje Denpasar za nazaj.

Avtobusi - kar se tiče njih te naj na javi in sumatri ne skrbi. So noro poceni. Tudi najboljsa klasa. Še najdrazji so special turistični minibusi, ki so ponavadi še neudobni, tako da se ti bolj splača se odvlečt do busne postaje in s tam vzeti direktni bus za naslednjo lokacijo. Le ti so vedno klimatizirani in tudi potovanje na njih je prijetno, ker spoznas ful domačinov. Ravno tako na vlakih. Recimo na vlaku iz Jakarte v Bogor sem spoznal domačinko, pol sem seveda moral k njej domov in so starci takoj rekli, da moram tam ostat, pa sem bil par dni tam, so me peljali v zanimive kraje, kamor drugače sigurno ne bi zašel, itd... samo smej se in bodi prijazen, pa še pred odhodom si kupi lpjev phrasebook - bahasa indonesia je baje najlazji jezik za naucit sploh. sicer bos pa takoj videl, da to drzi. takoj ko znaš številke in par indonezijskih besed boš prišel veliko bolje skozi na štantih in podobnem. prej se ti recimo zdi cena zelo nizka, ko pa po indonezijsko barantaš al pa že samo če v indonezijscini prašaš po ceni je pa cena še precej nižja....

za po mestih so tudi taksiji izredno ugodni, samo vedno se vozi s tistimi, ki imajo taksi meter. v jakarti so to recimo bluebird taksiji. in nikoli ne barantaj s taksisti, ker boš z metrom prišel bolje skozi. trije svabi so bili blazno ponosni, kako so zbarantali voznjo z letalisca, sam sem se pa na meter pripeljal pol ceneje. :D

skratka, indo je fun, ljudje so super, na začetku zgledajo mal sumljivci, ampak pol vidiš, da so zlo nedolžni in prijazni. za njih je to turizem, da se oni lahko pogovarjajo s tujcem, zato bodo zelo cenili, če boš prijazen do njih. itak pa ljudje, ki znajo dobro angleško prihajajo iz višjega sloja in so ponavadi zelo pri denarju, tko da je take sploh dobr poznat, ker te hitro domov povabijo, al pa recimo v kaksnem diskaču s samimim indonezijci se kr ne moreš ubranit pirov, ki ti jih častijo z vseh strani.
da ne govorimo o tem, kako sem bil v yogyi častni gost na pank koncertu na neki srednji soli, v nedeljo ob treh popoldne na najhujsem soncu...

skratka, smej se, bodi prijazen, spoznavaj domorodce in bo cel zur...
Default avatar

(Jake) Prvega odstavka nisem čist razumel.
Karte za avion sem gledal smer Ljubljana (ali Zagreb) - Jackarta (prek Interconti ižma najugodnejšo ceno Lufthansa - 680 evrov povratna karta., Air France okoli 640 evrov - samo je velkjavnost samo en mesec).

-Edina stvar, ki jo prej uredim v slo je da na Air Asia rezerviram kak pocenski polet iz Balija na Kalimantan. Bom obisk Medana pa Lake Tobo itn.(Suamtra) pusto za drugo priložnost- ko ne bo potresa pa razdejanja tam.

-Koliko traja viza (2 meseca?) - vem da jo dobiš v Ljubljani - in kako je s tistim podaljševanjem veljavnosti če greš recimo v KL za en teden?

-Sem slišal neki o nekih pocen hotelih v Jackarti - kak je s tem?

-A cepli ste se proti hepatitisu?
Kak je pa s tabletami proti malariji? in kje so najogroženejša območja - ker če sem prav obveščen je april še kar precej moker.

Hvala za informacije
Default avatar

Suharto::trv

"Jackarta" ??????????
Default avatar

doza::trv

vize jst aprila nisem mogu podaljšat zato sem mogel 2 uzeti.....od teh območij je najbolj malarična sumatra kamor pa zdej verjetno itak ne boš šel....
Default avatar

Mislil sem, da bi bilo morda kul, da bi imel avion za nazaj iz druge lokacije. Recimo priletiš v Jakarto, odletiš iz Balija. Ampak če imaš že rezervirano, potem ne vem, če se da še kaj storiti.

Z vizo ne vem, kako je, najbolje, da vprašaš na častnem konzulatu v Lj. Za izdelavo vize rabijo dva dni, ker passporte pošljejo na Dunaj.

V Jakarti so poceni guesthousei v ulici Jalan Jaksa.

Glede malarije ne skrbi, paranoja je odveč, kemoprofilaksa pa naredi precej več škode kot koristi. V najslabšem primeru, če zboliš, se zdraviš z istimi tabletami, ki jih drugače mal za brezveze ješ.
Res pa ne vem, kako je s tem na Kalimantanu. Preveri v Lonely Planetu.

Cepljenje proti hepatitisu nikoli ne škoduje, A lahko fašeš kjerkoli s hrano, B pa veš, kako se prenaša in ga tudi lahko marsikje stakneš. Cepljenje pa v primeru, da ga po enem letu obnoviš, drži najmanj deset let.
Default avatar

Saharin::trv

Polet z AirAsia z Balija na Kalimantan ne bo šel - z Balija greš v KL (Malezija), od tam letiš na Sarawak (malezijski Borneo) in greš lahko z busom na Kalimantan, vendar potem rabiš novo vizo.
Jaz sem bil sicer na Borneu samo na malezijski strani, kjer stvari precej hitreje tečejo kot na južni, vendar mislim, da je Kalimantan pot zase - če greš noter po rekah (in drugo nima smisla), se premikaš precej počasi, če pa hodiš čez džunglo, še počasneje. Dva tedna bi sigurno moral biti tam, kot praviš. Je pa Borneo (govorim za malezijski del) super.
Tvoj osnovni plan (Džakarta, Džogdža, Bromo) je čisto smiseln, Surabaja po moje ni vredna obiska, ker boš veliko mesto videl že v Džakarti. Bali bi na tvojem mestu hranil za konec, da se človek malce spočije in razvadi, precej manj turistično je noter kot na obali. Bolj smiselni od Kalimantana so nemara drugi otoki: Flores, Sulawesi, vsaj za prvič, in če boš, kot praviš, prečesal Javo - to zna trajat.
Kar se malarije in hepatitisa tiče, se strinjam z Džejkom (;-)). Sploh pa lariam in te zadeve niso zanesljiva zaščita. Ampak ne zgovarjaj se na naju, če boš končal v bolnici... Na Borneu malarija definitvno je, čeprav tveganje še zdaleč ne tako visoko kot v Afriki.
Default avatar

Saharin::trv

AirAsia - druga varianta je sicer let Džakarta-Balikpapan, preden greš nazaj, če se boš moral itak vračat čez Džakarto.
Default avatar

J::trv

Zivjo!

Proti malariji imaš kar nekaj tablet kot so npr. Lariam (in še ene ne morem spominiti imena), vendar so vse precej drage. Lariam nekaj čez 8000 sit škatla, ta druge 14000 škatla. Ce nimas denarja ravno za stran metat obstaja še ena druga varianta, ki je veliko cenejsa. V SLO so do nedavnega delali Vibramicin, ki pa se ga ne dobi več (dobiš ga lahko na Hrvaškem, vendar moraš imeti bel recept, ki ga dobis pri slo zdravniku). Ta druga poceni varianta je Clinofug D, ki je antibiotik in ravno tako učinkvit proti malariji, hkrati pa lajša tudi simptome pri driski, dobis pa ga na bel recept. Prednost je cena (1300 sit/skatla), enaka učinkovitost, manj stranskih učinkov, slabost pa ta, da moras vzeti 2 na dan, izogibati se moras mečnim izdelkom ter soncu (visok faktor zascite).
Seveda se za bolj podrobne informacije pozanimaj pri ustreznem zdravniku!!!
Prijetno potovanje!
Default avatar

Sej ni frke - poleti so iz Jackarte - sam treba se je pozanimat kolko prej je treba naročit karto za avion preko Air Asia.

Torej mreže proti komarjem, dolgi rokavi ipd. pa se rešiš problemov z malarijo, pa seveda izogibaš se krajev, ki so preveč zakotni, vlažni (kolikor je to mogoče)...

Hvala za odgovore!

Moderatorji

Potovanja.Over.Net
Potovanja.Over.Net