Potovanja.Over.Net

Kam in kako na počitnice

Odgovarjajo: Potovanja.Over.Net

Razprave o popotniških destinacijah, mnenja glede izbora lokacij za počitnice in ideje za popolni dopust.

Potovanja.Over.Net

Potovanja.Over.Net

Češka

Default avatar

Snegi::trv

Zanima me če je na Češkem (natančneje v Pragi) možno plačevati v evrih ali moram zamenjat v krone?
Pa še prav bi mi prišlo če mi kdo pove kakšne so kej cene (hrana, pijača...).

Hvala.

Lp, Snegi
Default avatar

refosk::trv

Odvisno kje. Jaz sem raje menjal v krone tako sem imel manj problemov. Hrana in pijaca sta ceneje kot pri nas, spet odvisno kje bolj ko gres proti centru starega dela mesta, visje so cene. Odvisno tudi kje jes seveda. V samopostrezni restavraciji so res smesne cene. Jaz sem jedel v restavraciji in placal 620 Kron, kar je priblizno 19,5 EUR za 2 osebe. V samopostrezni sem pa placal nekaj manj kot 200 Kron za podoben menu ( predjed, glavna jed + solata, pijaca ). Na trgu sem pil samo kavo in mleko pa se tega se ne spomnem vec kolko sem dal, mislim da manj kot pri nas ( ene 20-30 kron verjetno ). Pazi se policajev ce gres slucajno z lastnim prevozom ker kar precej merijo tudi na avtocesti. Sam sem placal kazen 500 kron zato ker sem vozil 117 namesto 90 na enem odseku !
Videl sem tudi da so raje ustavljali tujce kot domacine. Ce vas zanimajo se kaksne informacije kar vprasajte.
Default avatar

bojanv::trv

Snegec, v Pragi plačuješ v kronah, kot v vsaki državi v lokalni valuti.

Ne vem pa, zakaj vsi hodite samo v Prago.

Tam so cene najmanj 2x višje kot drugje po Češki. Kaj ljudem res toliko manjka domišlije?

Poletna informacija - cene so se že zelo približale našim, Praga je že kar precej dražja...
Default avatar

refosk::trv

Res je cene so nekje malo nizje kot pri nas oziroma priblizno enako kot sem napisal ! Bil sem pa tam 14 dni nazaj. Res je drugje po ceski so cene nizje. Bencin je recimo nizje nekje na J delu ceske bolj proti S je drazji. Naj omenim da nisem bil samo v Pragi, recimo eno tako prijetno mestece je Telc ... ce bo administrator prilozil v albume slike, ki sem mu jih poslal si boste lahko to tudi ogledali.
Spominki so pa kar dragi !
Default avatar

Snegi::trv

Če bi lahko zbirala bi šla raj kam drugam, ker vem da je v glavnih mestih vse dražje. Ampak to je šolska eksurzija. In se moramo vse sami pozanimat, ker nam nič ne povejo (odhod je 20. 10.)...organizacija pa taka :)

Vem tudi to da se cene višajo. Samo zanima me koliko kron morm približno met glede na to da bomo tam en dan, ker mi je brezveze če mi samo ostajajo pol, ker nimam kej z njimi.

Lp, Snegi
Default avatar

Od mame si sposodi kreditno kartico in dvigni na bankomatu. Dvigneš lahko katerikoli znesek, tako ti denar ne bo ostajal...

Provizije so pa podobne, če dvigneš s kartico ali če greš v menjalnico...

Koliko porabiš na dan, je pa čisto odvisno, saj veš...
Default avatar

Vito::trv

To popolnoma drži, pri dvigovanju gotovine na bankomatih s kreditno kartico ti denar prav gotovo ne bo ostajal. Velik del ga bo pobrala bančna provizija.

Predvsem pri sprotnem dviganju majhnih zneskov se uporaba kreditne kartice NE SPLAČA zaradi visoke provizije, saj ta lahko tudi preseže znesek dvignjenega denarja, takšne provizije pa ne zaračuna nobena slovenska menjalnica, če bi ostanek kron menjala nazaj v evre ali tolarje.

Konkretne provizije za dvig gotovine v tujini s karticami NLB so:
- bankomatska kartica Maestro: 1% od dvignjenega zneska (najmanj 400 in največ 5000 SIT)
- Eurocard-Mastercard: 2,5% (najmanj 2.000, največ 30.000 SIT)
- Visa: 2,5% (najmanj 8 EUR)

Če bi sproti dvigala na primer po 1000 kron (pribl. 7.500 SIT), bi za vsak dvig plačala minimalno predpisano provizijo:
- maestro: 400 SIT ali dejansko 5,4 %
- EC-MC ali Visa: 2000 Sit ali 8 EUR, kar je dejansko več kot 25% od dvignjenega zneska!!!!

Pri nakupu kron v eni od slovenskih bank in njihovi ponovni prodaji, bi razlika med nakupnim in prodajnim tečajem znašala dobre 3% od zamenjanega zneska.

Torej je za dvig gotovine ugodna le bankomatska Maestro kartica, pri kateri do dviga protivrednosti 40.000 SIT (pribl. 5300 kron) plačaš fiksnih 400 SIT provizije za vsak dvig.
Pri kreditnih karticah je provizija do zneska 80.000 SIT fiksnih 2.000 SIT na dvig. Pri več manjših sprotnih dvigih bi se teh provizijskih tisočakov nabralo kar nekaj.

Pa če ti bo kakšna krona ostala, se ne sekiraj. Slovenske banke in menjalnice jih menjajo.
Default avatar

Vito, naj te spomnem, v Sloveniji obstaja cca 20 bank, vsaka s svojimi provizijami.

Tako da tole pametovanje samo zavaja.

In z dovolj čejev bi znal tudi leteti...
Default avatar

Vito::trv

V prvi vrsti tole ni pametovanje, ampak konkretne številke.
Kdor želi, lahko primerja tudi provizije drugih bank, ceniki so objasvljeni, razlike niso velike.

V vsakem primeru račun pokaže, da je sprotno dviganje majhnih zneskov gotovine s kreditnimi karticami na bankomatih najdražja možnost.
Default avatar

K_ris::trv

Vem, da lahko v Sloveniji tuji drzavljani placujejo z evri. Vcasih ceprav redko je lahko to se celo ugodneje kot menjava. Sklepam, da velja podobno tudi za Cesko, vem pa ne.

Sploh pa lahko to tam preveris in ce se to ne da, evre zamenjas v krone in je problem resen...

LP

Matic
Default avatar

Oja::trv

A zakaj hodimo v Prago? Zato, ker je najlepša, človek! Doslej je bilo to zame edino mesto, kjer bi lahko cele dneve samo gledala, pa se ne bi mogla nagledati!

Strinjam pa se, da je gotovo zanimiva tudi ostala Češka - eden od mojih preštevilnih popotnih načrtov je nekajdnevno križarjenje po državi. Upam, da pride kmalu na vrsto!
Default avatar

Običajno normalni ljudje vedo, da se na bankomatih ne dviguje denarja za plačilo pira v gostilni, kaj praviš, Vito?

Lahko pa postavimo natančno formulo, ki bo z vsemi odkloni pokazala izračun na 3 decimalko, da so predpostavke napačne.
Običajno človek, ko gre za 1 dan nekam, pogleda cene, oceni, koliko denarja bo rabil in ga približno toliko dvigne.

Tudi v menjalnico človek ne gre menjat denarja za vsako pivo posebej in s tem ne plača minimalne provizije, kaj praviš?

Tako da so običajne predpostavke - doma brez info oceniš stroške, zaradi varnosti jih oceniš navzgor, menjaš v Eure, greš tja, menjaš iz Eurov v krone, prideš nazaj, Eure menjaš v tolarje.

Sešteješ provizije za menjavo, ki si jih plačal in primerjaš s tem, če greš gor, oceniš na mestu porabo in dvigneš tak znesek.

In pred to dilemo je Snegec...

Potem nisem več tako siguren v tvoj matematični izračun, ki pa je poleg vsega še utemeljen na provizijah NLB. Torej ima vsaka banka še svoje provizije. Je pa zelo natančen in preverljiv izračun, seveda.
Default avatar

Vidiš, Oja, ravno s tem se ne strinjam, s tvojo trditvijo, da je najlepša! Kar lepo sem prekrižaril Češko, pa se mi zdi, da je ravno Praga od socializma naprej najbolj nazadovala. Izgubila je dušo.

lp

bv
Default avatar

pohajačka::trv

Madona Snegi ne zganjaj cirkusa za en dan. Par sendvičev v rucak, glede vstopnin v muzeje pa so tudi v evrih in ne vem če bi bila na dosti slabšem - mislim tudi časovno iskanje menjalnice ali bankomata. Res pa sem bila v Pragi v prejšnjem stoletju torej....

Moderatorji

Potovanja.Over.Net
Potovanja.Over.Net