Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Limfom in levkemija World Lymphoma Awareness Day – svetovni dan ozaveščanja o limfomu 2005

World Lymphoma Awareness Day – svetovni dan ozaveščanja o limfomu 2005

15. september – svetovni dan ozaveščanja o limfomu

Predstavitev dneva ozaveščanja javnosti o limfomu, najhitreje naraščajoči vrsti rakavega obolenja

»Lymphoma Coalition« je svetovna organizacija, ki povezuje društva bolnikov z limfomi. Glavni cilj mednarodne zveze je dvigniti stopnjo ozaveščenosti javnosti o limfomih ter posledično zgodnejše odkrivanje ter zdravljenje bolezni.

Na svetu živi več kot milijon bolnikov z limfomom, v »Lymphoma Coalition« pa ocenjujejo, da vsako leto limfom odkrijejo pri približno 350.000 bolnikih. V Sloveniji to diagnozo letno postavijo približno 300 ljudem.

KAJ JE LIMFOM?
Limfom je rak limfatičnega sistema. Najpogostejši znak limfoma so neboleče povečane bezgavke na vratu, pod pazduho ali v dimljah, lahko pa so simptomi bolezni zelo splošni (nočno potenje, nepojasnjena vročina, izguba telesne teže in utrujenost, kašelj in zasoplost, dolgotrajno srbenje po celem telesu) in jih pogosto zamenjujemo za manj resna obolenja.

WLAD (»World Lymphoma Awareness Day«) – svetovni dan ozaveščanja o limfomu 2005

Letos bo obeležje potekalo pod naslovom »Beacons of hope« (svetilniki upanja) 15. septembra 2005. Namen tega dneva je dvigniti znanje obče javnosti o limfomu, spodbujati prepoznavanje bolezenskih znakov in s tem zgodnje odkrivanje bolezni, pa tudi predstaviti nove možnosti zdravljenja, ki ponujajo bolniku bolj kvalitetno in daljše življenje, v nekaterih primerih celo popolno ozdravitev limfoma.

ZAČETKI DNEVA OZAVEŠČANJA:
Filmski in televizijski igralec Rob Lowe je 14. septembra lani v New Yorku uradno proglasil 15. september za svetovni dan ozaveščanja o limfomu. Sam se je z limfomom srečal leta 1990, ko so pri njegovem očetu odkrili najbolj pogosti tip limfoma: ne-Hodgkinov limfom. Zaradi osebnega srečanja s to boleznijo Rob nastopa skupaj s svetovno organizacijo društev bolnikov z limfomi »Lymphoma Coalition« in sodeluje pri ozaveščanju javnosti o tej najmanj poznani in najhitreje naraščajoči rakavi bolezni.

»Limfom je močno vplival na moje življenje kot tudi na življenje mnogih ljudi po svetu. Ko so pri mojem očetu odkrili ne-Hodgkinov limfom, je bil to šok za družino. Prej te življenje ogrožajoče bolezni nismo poznali. Namen 15. septembra je, da bi ljudi seznanili s to boleznijo, njenimi simptomi in obstoječimi možnostmi zdravljenja,« je povedal Rob Lowe.

ZGODNJE ODKRIVANJE
Dr. Barbara Jezeršek Novakovič, vodja skupine za zdravljenje limfomov z Onkološkega Inštituta v Ljubljani potrjuje, da veliko bolnikov z limfomi zaradi nepoznavanja bolezni in njenih simptomov pride do zdravnika takrat, ko je bolezen že napredovala. »Za uspeh zdravljenja pa je poleg ustreznega zdravljenja pomembno tudi čim zgodnejše odkritje bolezni. Tipični znaki in simptomi ne pomenijo vedno, da gre res za limfom, to potrdijo ali ovržejo preiskave, pomembno pa je, da so ljudje osveščeni in se v primeru suma na bolezen čim prej obrnejo na svojega zdravnika,« še priporoča dr. Jezerškova.

SLOVENSKO DRUŠTVO
Tudi v Sloveniji imamo od aprila 2005 Društvo bolnikov z limfomom. Združuje bolnike z limfomom, njihove svojce in vse, ki so pripravljeni delovati v dobrobit bolnikov z limfomom. Poslanstvo društva je ozaveščanje javnosti o tej, malo poznani, a hitro naraščajoči maligni bolezni, izobraževanje in druženje bolnikov ter zastopanje njihovih pravic. Društvo bolnikov z limfomom ima naslov Vodnikovo naselje 1, 1000 Ljubljana, dosegljivi pa so tudi na elektronskem naslovu [email protected].

Kot del aktivnosti so v »Lymphoma Coalition« pripravili informacije o limfomu, ki so dosegljive na njihovi internetni strani:(www.lymphomacoalition.org). Stran je v angleščini. Za informacije v zvezi z odkrivanjem in zdravljenjem limfomov pri nas je pristojen Onkološki Inštitut Ljubljana, oddelek za limfome.

Kristina Modic Ne-Hodgkinov limfom 2004/2005 http://monoblog.over.net/kristina/ http://krstina_modic.tuditi.delo.si/

Sama sem pred leti zatipala bezgavko na vratu, ki me je vznemirila.

Mislila sem, da se bo moja zdravnica pohecala glede tega, vendar me je odhod na onkološki inštitut kljub mladosti kar zmrazil.

Punkcija – moram povedat, da me je zdravnica obvestila v nedeljo zvečer !!!!!!!! je bila negativna.

Zato kar pogumno k zdravniku, če karkoli zatipate, kar tja ne spada. Brez skrbi – takoj boste spremembo prepoznale.

Super, Loti, da je bilo s teboj vse ok in hvala za tvoje izkušnje!

Pozdravček!

Kristina Modic Ne-Hodgkinov limfom 2004/2005 http://monoblog.over.net/kristina/ http://krstina_modic.tuditi.delo.si/

New Report

Close