Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Sinhronost

Sinhronost

Včeraj je bil na HTV zelo zanimiv del oddaje Na rubu znanosti, o Jungovem pojmu sinhronosti, je kdo gledal in kaj menite o tem pojavu? Mene ta zadeva že dalj časa zanima, ker so se mi že kar nekajkrat v življenju dejansko pojavile take sinhronosti, ki preprosto niso mogle biti (zgolj) naključja, pa me zanimajo še vaše izkušnje in razmišljanja o tej zanimivi temi! Spodaj pa kopiram en odomek, kjer je razložen pojem sinhronosti.

Kaj je sinhronost

Besedo sinhronost je skoval švicarski psiholog Carl Gustav Jung, eden najvplivnejših mislecev dvajsetega stoletja. Pojav je opredelil kot dozdevno naključje, ki v opazovalcu porodi občutek čudenja in osebnega pomena ali posebnega smisla. Vsebuje zaznano povezavo med dvema ali več predmeti, dogodki ali osebami brez prepoznavnega vzroka. Izraz je prvič uporabil leta 1930 za opis situacije, v kateri se navidez nepovezani dogodki stekajo v obliko skupnega izkustva, ki ga oseba ali osebe vidijo kot pomembnega.
Primer sinhronost je, ko se brez očitnega razloga nenadoma spomnite prijatelja, na katerega že leta niste pomislili, pa tudi slišali ne zanj, nato pa zazvoni telefon in na drugi strani žice zaslišite njegov glas. Gre za telepatijo ali za kaj drugega, bolj nerazložljivega?
Ali pa se morate ob točnem času zglasiti na izjemno pomembnem sestanku, ki predstavlja prelomnico na vaši poklicni poti. Kakor koli že, za ključni sestanek ste dogovorjeni v prometnem mestnem središču in nikakor ne morete najti parkirnega prostora v bližini. Promet je izjemno gost in tudi drugi udeleženci v njem iščejo parkirni prostor. Toda prav v trenutku, ko pripeljete do stavbe, kjer vas pričakujejo, se pred vami odpelje avto in pusti prazen parkirni prostor le nekaj korakov od glavnega vhoda. Kako se lahko porodi tak naključen niz dogodkov?
Mogoče morate plačati visok račun, ki preti, da bo povzročil pravo opustošenje v vašem življenju. Izčrpali ste vse možnosti, da bi ga odplačali. Na dan, ko naj bi padla sekira, prejmete vračilo dohodnine, višje, kot ste pričakovali. Natančno toliko denarja, kolikor ga dolgujete. Kolikšna je bila verjetnost, da se bo vračilo dohodnine do dinarja ujemalo z dolgom, pa še to, da ste jo dobili v zadnjem trenutku?
To so značilni primeri sinhronicitete ali pomenljivega naključja in vsak dan se dogajajo milijonom ljudi. Precej vsakdanji so in večina ljudi, ki jih doživi, po začetnih občutkih nenavadnosti pozabi nanje ali pa jih odpravi kot neogibne, čeprav igrive življenjske domislice, uvrščene pod srečne, dobre ali slabe. Toda »sreča« ni nikakršna razlaga, poleg tega namiguje na brezciljnost usode. Natančnejše raziskovanje takih pojavov daje slutiti, da so veliko več kot to. Posamični primeri sinhronosti mogoče res zvenijo banalno, a ko prepoznamo njihovo vlogo v širši sliki življenja, zaznamo vznemirljivo veličino njihovega vpliva. Sinhronost je zveza med posameznikom, ki jo doživi, in nesnovno resničnostjo onstran fizičnega sveta. Ta nevidna resničnost je urejevalna moč, temelj vesolja, ki ga tudi prežema, moč, o kateri govorimo kot o »bogu«, »usodi«, »evoluciji« ali kako drugače.
Sinhronost so dogodki, v katerih se razsežnosti za trenutek stakneta, posameznik, ki jih doživlja, pa deluje kot stičišče. Onstranskega sveta ne moremo več obravnavati kot zgolj teoretičnega. O njegovem vzporednem obstoju pričajo filozofije in religije, ki so ga slutile in potrjevale že tisoče let, dokazujejo pa ga tudi najnovejše raziskave fizike delcev. Stotine starih in novih knjig ga obravnavajo s stališča širokih, pogosto ezoteričnih, intelektualnih ved.
Toda pomenljiva naključja niso omejena le na doživetja filozofov, teologov ali znanstvenikov. Dogajajo se vsakomur, ne glede na intelektualno ozadje. Spominjajo na strelo, ki za kratek, dramatičen trenutek poveže nebo in zemljo, in oseba, ki jih doživi, je najbolje usposobljena, da jih razume, saj vse kaže, da so osebni darovi velike, ljubeče inteligence, odgovorne za usodo vesolja.
Pomenljiva naključja je praktičen priročnik. Daje neposredne napotke za opredeljevanje pomembnih naključij, ki se nam dogajajo, in ponuja preproste metode razbiranja. Ne zadovoljuje se z nepodprtimi navedbami mnenj. V enostavnem jeziku opisuje delovanje tega sicer nerazložljivega pojava in svetuje, kako ga lahko izrabite v svoje dobro. Pomembnejše zvrsti sinhronosti so naštete in ponazorjene s primeri, sledi pa jim preprosta, splošno uporabna tehnika, ki uspešno vodi k pomenu doživete sinhronosti.
Pomenljiva naključja kristalizira spoznanja starodavnega mita in jasno, verodostojno pojasnjuje vire, delovanje in pomembnost sinhronosti za dobro počutje, duhovno življenje in usodo vsakega človeka. Pravo vrednotenje sinhronosti poraja poglobljen občutek identitete in lastne vrednosti, saj osmišlja in usmerja naše bivanje. V najvišjem udejanjenju je sinhronost osebna vez z najglobljo skrivnostjo univerzuma.
Glavni namen knjige je razložiti to občo, pa vendar osebno pomembno skrivnost in bralcem svetovati, kako naj jo kot pomemben dodatek uporabijo v svojem življenju. Osebno me je uganka začela zanimati zaradi doživetja, opisanega v prvem poglavju. Sicer sem si ga bolj želel razumeti kot pisati o njem. Skoraj vse knjige, kar sem jih odkril na to temo, dajejo sijajne uvide v pojav, vendar ga pojasnjujejo v izjemno teoretičnih izrazih. Odgovore sem iskal pri prijateljih, ki so mi pripovedovali o svojih včasih grenkih in včasih šaljivih naključjih. Zlasti presenetljivo je bilo zvedeti, da so nekateri uvrščali trenutke izjemne sinhronosti med najpomembnejše dogodke v svojem življenju, zaupali so mi nenavadne pripetljaje, ki so jih dejansko preoblikovali. Ta osebna pričanja so me zelo zanimala in naslednjih nekaj let sem izprašal vse, s katerimi sem prišel v stik. Domala brez izjeme so mi navdušeno pripovedovali svoje zgodbe o pomenljivih sinhronostih.
Med temi sproščenimi pogovori se je začel pojavljati vzorec, ki se je ponavljal. Nisem opažal le razširjenosti izkustva, marveč tudi skupne teme, ki so vznikale v pripovedih ljudi, neznanih drug drugemu. Osupel sem opažal, da se nekateri vzorci, prepoznani pri drugih, kažejo tudi v mojih sinhronostih, kar sem začel zapisovati v dnevnik, namenjen izključno tej temi. Spoznal sem, da je dnevnik pomembno orodje in si zasluži svoje poglavje (pogl. 9).
Spoznanje, da sinhronosti porajajo globoka odkritja o sebi, in občutek gotovosti, da jih doživlja večina med nami, če ne vsi, sta me spodbudila, naj znanje, privzeto v pogovorih s stotimi intervjuvanci, delim z drugimi. Poleg tega sem si zaželel posredovati preproste, neposredno učinkovite metode, oblikovane za razumevanje sinhronosti, ki jih doživljamo. Čeprav me je tema s svojimi očarljivimi ugankami resnično obsedla, se je zelo razlikovala od mojega dotedanjega pisanja. Večji del mojih knjig in člankov, objavljenih v revijah, obravnava letalstvo in staro zgodovino, kajti kot glavni urednik arheološkega glasila Ancient American imam bolj malo opraviti s parapsihologijo. Le nekatere knjige in predavanja o svetih krajih, imel sem jih na Odprti minnesotski univerzi, so kdaj pa kdaj oplazila možnost pomenljivih naključij, odkritih na najbolj posvečenih krajih sveta. Kakor koli že, študij na Univerzi za novinarstvo Južnega Illinoisa in izkušnje raziskovalnega novinarja za čikaški Winnetka Paper so me naučili prodreti stvarem do dna in jih opisati v preprostem jeziku, ki ga večina bralcev zlahka razume. Sinhronost se mi je zazdela žgoča zgodba, vredna raziskovanja.
Zadnje pomisleke, ki sem jih imel o objavi rokopisa, je pregnal dr. Ralph Scott, predstojnik Oddelka za profesionalnoo psihologijo na Univerzi Severne Iowe v Cedar Fallsu in član Ameriškega odbora za profesionalno psihologijo. Njegove prijazne besede o knjigi in namen, da jo bo vključil v učni načrt svojih predavanj, so mi dale toliko gotovosti vase, da sem se jo odločil objaviti. Hvaležen dr. Scottu in prijateljem, ki so sodelovali v raziskovalni skupini, si drznem obljubiti bralcem, da jim bo knjiga Pomenljiva naključja pomagala razumeti smisel pomenljivih naključij v življenju.

New Report

Close