Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja kako 2- in 4- letniku razložiti velikonočne praznike

kako 2- in 4- letniku razložiti velikonočne praznike

Včeraj me je 4 letni sin presenetil z vprašanjem, zakaj barvamo jajčka…

Ker nismo “versko izobraženi” imam problem, kako mojima 2 in 4 letnima sinovoma razložiti, zakaj se za velikonočne praznike barvajo jajčka, nese butarice v cerkev (mi jih sicer nismo nesli, ker v cerkev ne hodimo), pa šunka in potica in vse ostale ceremonije. Meni je sicer čisto lepo te praznike praznovati (tudi doma smo jih, čeprav nisem bila versko vzgojena), a kako sinu razložiti, zakaj pirhi pa zajčki pa…

Hvala za odgovore.

Gerta

Ker je pomlad. Mi smo tako razložili. Da je to praznovanje pomladi. Ni pa še spraševal po razlogu za posamezne sestavine praznika, zaenkrat jih kar sprejema. Aja, star je tri leta in pol. Prej ali slej bo izvedel tudi za druge interpretacije, ampak ne še zdaj.

.. vse kar zanima tvojega 4-letnika zanima tudi mene … nihče mi ne zna tega razložit :(( .. jajčka barvamo tudi mi .. velikonočni zajtrk imamo pri tašči .. nismo verni .. me pa take zadeve zelo zanimajo 🙂 .. sem si prebrala v Veliki knjigi o praznikih .. pa tudi nisem dobila želenega odgovora 🙂 .. vse nekako .. mistično in zamegljeno .. verjetno zato .. ker se je čez stoletja pač celotna zadeva oblikovala.

.. takole nekako je .. jajca omenja že Valvazor .. so nek simbol Kristusovega vstajenja (vstajenje pa jajca pomenijo tudi v mnogo starejših religijah kot je Krščanstvo .. tudi barvajo jih že od nekdaj 🙂 zakaj? … kdo bi vedel 🙂 .. so jih včasih barvali ob prihodu pomladi (prvotno v rdečo barvo)

Velikonočni zajec (zajec – izvira iz poganskega sveta -žrtvena žival, simbol plodnosti ) po vsej evropi prinaša otrokom pisana jajca. Celotna zadeva baje izvira še iz poganskih časov (boginja Estre – od tu tudi ime angl:Easter, nem:Oster – za veliko noč)

torej .. odgovora zakaj .. ki bi bil primeren za otroke (razen pomlad 🙂 .. po moje ni… če vas pa kaj več zanima … v tej knjigi ogromno piše .. tudi o pomenu jajc in vseh teh zadev v drugih religijah .. super za branje… ampak na žalost malo pretežko za malčke 🙂

B.

Ker sem sama tudi bolj “bosa” na tem področju, predlagam, da si preberete post Medvedka Puja . VELIKA NOČ. Sicer ni napisano za malčke, a jim bomo lažje razložile. Sama rabim že več podatkov za drugošolca. So že ustvarjali ta teden na to temo, zdaj čakam vprašanja.
Lp, Mateja

Nekako tako gre..

Bog je poslal svojega sina Jezusa na zemljo da bi odrešil svet, vendar je bil križan in je na križu umrl. Šunka predstavlja Jezusovo telo, hren predstavlja žeblje s katerimi so Jezusa pribili na križ, rdeča jajčka pa predstavljajo Jezusove kapljice krvi.
Naj me kdo popravi.

lep dan
mmm

Medvedek Pu je dva dni nazaj poslal na to temo prav lepo pismo. Poisci nazaj!!

Če niste verni je to malo težje, če pa ste verni ali pa želiš razložiti krščanski pomen velike noči je super zgodba v zadnji številki Mavrice. Najprej je odlomek iz Zgodb Svetega pisma in zraven zgodbica o družini z dvema otrokoma, kako danes to praznujemo oz. zakaj in kakšni so posamzni obredi. Razloženo je za vsak dan posebaj od velikega četrtka do velikonočnega ponedeljka.
Mi imamo Mavrico doma a za vse prepisati je preveč.
LP A.

Oj!

Jaz pa sem bolj direktna in mi postane kar slabo, ko neverni ljudje z nekimi zajcki, pomladjo … in podobnimi scenami razlagajo VELIKO NOC. No, saj mi gre tudi na zivce ko slisim, da namesto sopka nekateri za BOZIC naredijo jaslice. Zame je to katastrofa. Sicer pa je Sveto pismo knjiga, v kateri lahko vsak najde tisti pravi pomen katoliskih praznikov in to navsezednje spada tudi k splosni izobrazbi, je res?

Zajec je v povezavi z polno luno. Velika noč je vedno prvo soboto po spomladanski polni luni. Baje ko gledaš v polno luno v njej zagledaš zajca.
Ana

Draga Tončka,

nisem verna…pa vendar praznujem veliko noč vse svoje življenje. ja, in barvam jajčka in pečem potico in šunko, in na veliko nedeljo se zbere vsa naša družina pri prazničnem zajtrku…
tudi meni je včasih slabo, ko poslušam kakšne verske (predvsem me moti ponižnost, klečeplazenje…precej bljižje mi je črnska duhovnost, kjer vero in boga sprejemajo s tolikšnim veseljem), pa se NE SPOTIKAM ob druge.

želim ti vesele velikonočne praznike…tudi jaz si jih bom privoščila!

Seveda je velika noč krščanski praznik, za katerega lahko razlago poiščemo v Svetem pismu, in to seveda sodi k splošni izobrazbi. Ampak sem prepričana, da ni naključje, da sovpada s prihodom pomladi (no, letos nas je ta malo pustila na cedilu:-(( – ki so jo praznovali že v poganskih časih.

In kakor nima božična nakupovalna mrzlica nikakršne zveze s “pravim” božičem, tudi zajčki in jajčki (za povrh pa še tisti čokoladni!) nimajo nobene prave zveze z veliko nočjo v krščanskem “smislu”. Ja, seveda smo si izmislili razlage, kaj pomenijo jajca in hren in potica, vendar je to vse treba razumeti izrazito simbolično – poleg tega se ti “simboli” po različnih državah tudi razlikujejo – in, kot pravijo tudi zgoraj, vse te “artikle” so poznali že pred prihodom krščanstva – zato ni razlaga, da so rdeča jajca Kristusova kri, nič bolj “prava” od tiste, da z njimi pozdravljamo pomlad.

Kako mores reci da je crncka vera boljsa ki nisi nkoli bila tam samo na filmu videla pojdi tam se bos opekla…. Sicer ponizavas sama sebe nimas nic drugega sama se bojis cesa vero v Boga Zares zanicevati svoje je podlost

Barvate jajca, pa niste verni. zakaj že?

Svašta

Praznovanje pomladi ima že indoevropejski izvor in je veliko starejše kot krščanstvo. Ko se je krščanstvo po Evropi uveljavilo, so marsikateri praznik preoblekli v krščansko podobo.

Sama nisem verna. Jajce je indoevropejski simbol življenja. Zato jih pobarvam. Velika noč je zame in za moje praznik pomladi, ko se cela družina zbere in si privošči skupen zajtrk. Za nas je okusen, čeprav ni žegnan.

Vsakomur svoje, pač!

pravkar si se fajn treščila na nos tolk si se spotaknila!

New Report

Close