Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kaj porečete na to..?

kaj porečete na to..?

V vrtcu so starši izpisali 2,5 letnega otroka. Vzrok: v vrtcu ni hotel čisto NIČ jesti. Menda imajo probleme s tem tudi doma in otrok je kar naprej pri zdravnici.. Najprej so se mi smilili, potem pa sem od njihove sosede izvedela še, da sta starša vegeterijanca in da tudi otroku ne dasta za jest nič mesa.
Dobro, saj ne, da se vtikam, ampak halo? Ali ni tako, da otrok potrebuje meso za normalno rat in razvoj? No, pa ko bi vsaj v vrtcu jedel, pa potem tudi čez weekend če doma ne..(poznam tudi eno tako družino, kjer sta starša vegija, hčerki pa ne, v šoli jesta normalno, doma pa ne mesa)..
Pa ne mi rečt zdaj da beljakovine lahko otrok dobi tudi s sojo, itd…
Kar sem hotela rečt je, da se mi ne zdi prav, da starši otroke posiljujejo s svojimi navadami in prepričanji, sploh pa tako malega, ko itak ne ve, zakaj se gre.. Naj se otrok sam odloči, a bo jedel meso ali ne, ko bo dovolj star!!

Se strinjam. Poznam več vegetarijancev ki otroke prehranjujejo normalno sami pa pač ne jejo mesa in še nekaterih drugih stvari. To se mi zdi zelo odgovorno.

Ne, otrok se dejansko normalno razvija tudi brez mesa.

Otroke posiljujemo tudi: z mesom (ker je zdrav), z zelenjavo (ker je zdrava), z mlekom (ker je dober za kosti), z vero (ker smo sami verni in se nam zdi samoumevno, da je iste vere tudi otrok) in še z marsičem.

Če imaš ti drugačen slog življenja, še ne pomeni, da je njihov zgrešen.

Poznam ene žensko, ki je nasploh že malo čudna. Sedaj ima že drugega partnerja (ni z otrokovim očetom) dokler je bila še z njim je otrok vsaj tu pa tam jajca dobila, sedaj pa ga je začela prehranjevati vegansko – ker nov tip tako želi. Otrok je manjši od vseh punčk v rezredu…rokica se mu takoj zvije, če samo malo čudno zamahne ali se vdari. J ečisto beli v obraz… Mati ga ima samo 2-3x na teden, ekr več nov tip ne odobrava, ker ga otrok moti, tako ga podaja okoli (pri babicah itd…) Ampak mali je končno pogrunatl, da če babici reče da bo meseka papal, da mu ga bo dala…najbolj žalostno pa je da zraven reče saj nebom amivi povedal, da te nebo kregala…

********************************************* We all know that cats rule the world!

Jst sem tud zagovornig tega, da ce se ze tastari nekaj nazaj drzijo in imajo svoja prepricanja, naj v to ne vpletajo svojih otrok…bodo ze sami poskrbeli zase,ko bodo vecji…tole ukinjanje mesa mi je pri otrocih cista blesarija…

Poznam punco,ki je prepricana,da se clovek lahko prezivi od nevemkaksne prane….zato svojega sina,da ga ne bi prevec okuzila s to clovesko prehrano futra samo z zelenjavo in sadjem…halo?! otrok pa na dalec prosojno bled s temnimi kolobarji pod ocmi…ni mi treba posebej razlagat,da je otrok tudi kriticno anemicen…

Točno! Se strinjam! Še noben ni umrl, ker ni jedel mesa. Seveda je treba najti nadomestke, ampak s tako široko paleto izdelkov to ni težko.
Preberi si tole in si malo razširi obzorje:

Hmm teichi, da ne poznam kje iste osebe… no saj vseeno

No meni se ne zdi morda slabo..ampak če se že za to odločiš moraš vse 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} pravilno nadomeščat – že pri sebi kaj šele pri otrocih!!!! Ne pa vegansko in povrhu vsega še presno!!!

********************************************* We all know that cats rule the world!

ja, ve “vegičke”, strašno je zdravo jest samo presno hrano, nič toplega… Poznam žensko, ki je cela shirana, izgleda kot smrt, še zobje so ji začeli izpadat..

S presno hrano ni čisto nič narobe. Je pa takšno prehranjevanje morda malce bolj komplicirano, sploh če gre za otroka. Ne jem mesa in ničesar, kar vsebuje saharozo, in je življenje včasih kar komplicirano. Doma ne, drugje pa. Če bi se pa tudi otroka prehranjevala tako, pa res ne bi bili za nikamor. Ampak eni so se pripravljeni potruditi in v to vložiti veliko časa in energije.

Pravi naslov za takšne primere, če sumite, da za otroka ni ustrezno poskrbljeno, je seveda CSD. Neodgovorno ravnate, če primera ne prijavite, saj so opisani otroci očitno življenjsko ogroženi.

Jaz pa menim,da vsi svoje otroke “posiljujemo” s svojim načinom življenja.Kar je logično, ali mu bomo vse pustili, da se bo sam odločil.Takrat bo za marsikaj prepozno.Ker potem naj se sam odloči:kdaj bo jedel, kaj bo jedel, kaj bo počel, kaj in kje se bo učil itd. Logično, da starši mislijo da je tako kot delajo prav in zato tudi otroke tako vzgajajo, vegetarijanstvo je čisto prepričanje v nekaj “dobrega”. Težko je sicer delat primerjave ampak saj tudi kristjani oz. katerikoli verniki otroka vzgajajo v verskem duhu (tako nekako), pa se meni tudi zdi, da bi se otrok moral sam odločit o tem in skrajno neumno se mi zdi, da dojenčki v vozičkih hodijo k maši.
Skratka itak smo starši tisti, ki bomo sekundarno nosili posledice.

Saj so že rekli pa ni nič pomagalo.. Ta ženska je res ČUDNA.

********************************************* We all know that cats rule the world!

eh….ne bi o tem,ker se mi ljubi otrok smili…

sama recimo zelooo malo konzumiram meso in gledam na prehrano…da bi pa zej tamalga poslala kar na vrt na kosilo mi je pa totalen absurt in je res za prijavit…

Jaz nisem jedla mesa 10 let, bila sem prepričana, da nikoli nebom jedla. Sem pa rekla, da ga bom, če bom noseča in če mi samo 1 zdravnik reče, da je to bolje za otroka in celo nosečnost.
Je pa tako, da sem zelooo nzeloo zeloo izbirčna in polek tega, da nisem jedla mesa nisem jedla ne mlečnih stavri (jih nesemem), ne žitaric, ne zelnejave oz. zelo malo – sem posatala precej bolana… pa mi druga nekako ni preostalo, da sem ga pomalem začela jest…

Ampak to sem jaz – kako le mora še škodit otroku, če se ne dela tako kot je treba pa še v fazi razvoja.

********************************************* We all know that cats rule the world!

Tudi z vegetarijansko prehrano se da otroka brez vsakršnega pomanjkanja odlično prehranit, samo potrudit se je treba in kdaj kaj skuhat!!!!! Kolikor jaz poznam vegetarijank, so vegetarijanke ne iz prepričanja, ampak iz komoditete. Otroci živijo od kruha in namazov, ne duha ne sluha o kaki polnovredni prehrani, o rastlinskih beljakovinah (ki jih je dovolj, če jih hočeš najt!!!), o zelenjavnih jedeh itd itd. Za to, da imajo otroci (bognedaj možje!) drugačne potrebe, jih ne briga.

Na drugi stran poznam vegetrjance iz prepričanja, ki jih priprava hrane ne povzroča glavobola, redno in pestro kuhajo, tako hranijo in so hranili svoje otroke, pa ni nikomur nič manjkalo. Tako da – eno je lenoba ine goizem, drugo je pa prepričanje, če pa se hoče, se skoraj vse da.

To vse drži – ampak se mi ne zdi fer, da se otrok ne more sam odločit…

********************************************* We all know that cats rule the world!

Kaj ima vegetarijanstvo s tem, da otrok noče NIČ jesti, ne doma in ne v vrtcu (torej ne samo mesa, temveč NIČ). Otrok ima očitno na splošno težave s tem in kar na blef krivit starša, ki sta vegetarijanca, je čisto mimo (sploh še na podlagi “rekla kazala” informacij, da mu ne pustita jesti mesa).

Sama sem vegetarijanka, vendar sama ne mislim otroku že apriori odrekat mesa (če mu bo pasalo, naj ga je, drugače ga pa ne mislim silit). Ne maram pa, da se te zadeve kat tako malo na splošno posplošujejo, kako takšni starši delajo škodo svojim otrokom. Vse tisto, kar pa ogroža zdravje otroka, pa je seveda treba prijavit pristojnim službam. Samo vegetarijanstvo kot tako, če imaš pošlihtane te stvari, pa to sigurno ni.

LP

No, ampak verjetno poznaš tudi mesojede, ki se jim ne da kuhati in otrokom dajo sladkarije in kruh, samo da imajo čim manj dela.
Da o vseh tistih, ki jih infarkt zaradi mastnih šnicelnov, niti ne govorimo (recimo mojega očeta).
In tudi tisti, ki jedo meso, zraven mnogokrat pojedo veliko preveč ogljikovih hidratov. In tudi tisti, ki jedo meso, so anemični, predebeli in imajo zvišan holesterol pa še kaj. So pa tudi takšni, ki jedo ogromno in vse po spisku, pa so lepo suhi in zdravi. Tu nekaj prispeva tudi mati narava.
Tako kot na mnogih področjih tudi tukaj ni samo črno in belo.

Takšni so crazy people!!! Sam to….ubogi otrok!!!

Ja, ja, in najbolj zanesljiva informacija je opravljiva soseda…

Če pogledam okrog in opazujem, kaj jedo otroci, prijatelji mojih otrok, me kar zmrazi. ocvrte kotlete, ocvrte piščance, pice, tone masnega krompirja in se seznam že zaključi. Nekateri ne jedo zelenjave, še več, niti juhe v kateri plava peteršilj ne jedo npr. Med obroki čipsi, smokiji in podobno. Po drugi strani pa se jim za zajtrk in večerjo ponujajo instant kosmiči, ki niso nič drugega kot sladkor v vseh barvah in oblikah. Če umetno dodajo kašicam 100 vitaminov, še ne pomeni, da so le-te zdrava hrana.

Starši, poskrbite za zdravo, pestro in svežo prehrano in se ne ukvarjajte s tem, kaj pravijo sosedi in kdo ima na jedoilniku več ali manj mesa. Vsak ima svoj pogled in noben ni najboljši. Pometimo pred lastnim pragom in ponudimo otrokom večerjo brez sladkorja, sadje namesto mastnih prigrizkov in sveže pripravljeno kosilo z veliko zelenjave. Potem pa na dolg sprehod in bomo vsi zadovoljni;)

Ob prebiranju tvojega pisanja, si ne morem kaj, kakor da se samo nasmehnem ob tvojem nepoznavanju prehrane cloveka. Da objasnim stvari, za katere sama sprasujes, ce so beljakovine resnicno tudi v soji in podobno, si prosim, za tvojo informiranost preberi sledece.
Za zdravo prehrano clovek katerekoli starosti potrebuje NAJVEC 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} kalorijskega vnosa iz beljakovin. Soja ima okrog 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} beljakovin (torej 4x vec kot je potrebno), fizol okrog 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (3x prevec), spinaca 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, gobe 35{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, navaden kruh 15{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} itd. torej veliko vec kot dovolj. Vsa rastlinska hrana vsebuje tudi vse cloveku potrebne esencialne aminokisline. Za primerjavo, mleta govedina ima le 35{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} beljakovin, materino mleko pa 6{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (in to za obdobje, ko clovek najvec raste). V vecini nacinov prehranjevanja (vkljucno z vegetarijanskim) je torej eden vecjih problemov ravno PREVELIK vnos beljakovin ne pa premajhen. Religiozen oz. fetisisticen odnos do beljakovin pa kaze na neznanje in nepoznavanje prehrane (kar na zalost velja tudi za veliko vecino slovenskih zdravnikov)

Drugace pa imam leto in pol staro puncko, celo nosecnost nisem jedla mesa (mimogrede, imam krvno skupino 0), hcerka od rojstva ne je mesa (tudi krvna skupina 0) in je v vrcu NAJVECJA, ceprav je med najmlajsimi. Pri 1,5 leta je velika ze 90cm, kri ima idealno. Moja prijateljica ima dva otroka, ona prav tako vegetarijanka (tudi med nosecnostjo), oba otroka sta brez mesa od rojstva. Oba sta popolnoma zdrava, kri imata super (kot zanimivost, oba imata krvno skupino 0), nadpovprecno sta visoka, sin je fizicno precej mocnejsi od vseh svojih vrstnikov. Druga prijateljica ima sina, star 4 leta, enaka zgodba, otrok popolnoma zdrav, pri treh letih je bil le dvakrat ali trikrat pri zdravniku, medtem ko so mesojedi otroci kolegic pri zdravnikih skoraj vsak mesec.

Imam pa sosedo, ki ima fantka, veselo hranjenega z mesom, pa je za svojo starost veliko premajhen. Sestra ima fantka, ki NIC ne je, ceprav ga silijo tudi z mesom, pa je slabokrven, premajhen in ves bled, tako da je stalno pri zdravniku in ga morajo ves cas pitat z nekimi dodatki in vitamini. Mozeva sestra ima puncko, ki se je rodila hudo premajhna (podhranjena – 2,5kg) ceprav je sestra med nosecnostjo jedla meso. Puncka ne raste dovolj, ceprav ona redno je meso. Torej bi na enak nacin iz tega lahko sklepala, da je pitanje otrok z mesom skodljivo, zaustavlja rast in povzroca slabokrvnost?

Stalisce vseh najpomembnejsih svetovnih dieteticnih organizacij (npr. ADA, ki ima cez 10.000 clanov – zdravnikov, pa DC, pa BDA, WHO itd) da je vegetarijanska prehrana lahko popolnoma primerna za VSE starostne dobe otrok, nosecnic in odraslih. Se torej vse te organizacije, v katerih sodeluje na tisoce strokovnjakov, motijo in ima sosedova Francka bolj prav?

Me pa po pravici povedano precej moti agresivnost mesojedih, ki skusajo izrabljati nesreco otrok v svoje propagandne namene ter tako vsiljevati meso.

Zato je iz mojih izkusenj edino problematicno pri vegetarijanski prehrani otrok ravno nasilje okolice. Ce se za to odlocis, moras pozreti neverjetno agresivnost vseh mesojedih okrog sebe. Karkoli bo z otrokom narobe, naj bo to prehlad ali driska, te bodo takoj in brez razmisleka vsi mesojedi zaceli obsojati, ocitati, zaliti in posiljevati z mesom (samo nekaj gornjih postov si preberite, boste videli o cem govorim). Ce pa je z mesojedim otrokom kaj narobe – se to pac zgodi.

Znano je, da se v prvih treh letih otrok navadi na okus, in ta okus mu bo kasneje vsec v zivljenju. Zelo me moti vsiljevanje mesojedih, da bi morali na zacetku pitati otroka z mesom (da se nanj navadi) potem bi mu pa kasneje, ko bi bil od okusa ze odvisen, ponudili da se od okusa “odvadi” ce bo to zelel? Kaksna prosta izbira pa je to? Enako kot ce bi od nekoga zahtevali, naj dolga leta kadi, potem pa naj se odvadi ko bo imel prosto izbiro? Tega jaz ne imenujem prosta izbira ampak agresivno posiljevanje z mesom.

Ce bi bila vegetarijanec, doma verjetno ne bi posebej kuhala za otroke in bi doma jedli isto kakor jaz. Bi pa normalno jedli v vrtcu in soli.
Vsak po svoji pameti in vesti.

Ni pomembno biti popoln, pomembno je biti popolnoma to kar si.

ne razumem, kaj ima veze to, da otrok v vrtcu ni hotel nič jesti s tem, da sta starša vegija?

ma daj, kolk si ti pametna…mesojedi te posiljujejo? A ti pa ostalih ne s svojim vegeterijanstvom in dokazovanjem kaj je bolje?
Me zanima, če je pračlovek takole prešteval procente in beljakovine in ne vem kaj še vse…eni ste mal obsedeni z vsem tem..
Jejte zdravo in po pameti, karkoli že to je. Ni vse meso nezdravo in ravno tako ni vsa zelenjava zdrava.. amen

New Report

Close