Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek celiakija in samoplacniski pregled krvi

celiakija in samoplacniski pregled krvi

Ali mogoce kdo ve, ce je testiranje krvi za celiakijo mogoce opraviti samoplacnisko? Kateri laboratoriji v Sloveniji to delajo? Zelim si opraviti test po hitrem postopku, ce je le mogoce in potem cakati na pregled pri gastroenterologu.

Tinka

Nevem, če se da celjakija opraviti s pregledom krvi. Meni so delali te teste in sem morala it na gastroskopijo, da so vzeli vzorec tkiva iz želoca.
Sreča je bil test negativen – imam pa levkozo.

********************************************* We all know that cats rule the world!

Genske teste, ki povedo ali je oseba po genski strukturi nagnjena k celiakiji ali ne, opravljajo v Diagnostičnemu centro Bled. Prav tako bi verjetno lahko tam opravila samoplačniški EMA test. A ker na rezultate testov dolgo čakaš in ker je, kolikor vem, za dokončno diagnozo potrebna biopsija doudenalne sluznice (gastroskopija) in to pred uvedbo kakršnekoli brezglutenske prehrane, ne boš postopka nič bistveno skrajšala. Če poskušaš z uvedbo diete prej, lahko precej zamegliš celotno sliko, zato ti iz lastnih izkušenj to odsvetujem.

Ni tako temnega oblaka, da ne bi imel vsaj svetlega robu.
nova
Uredništvo priporoča

kaj pa je to levkoza, kakšne težave imaš

Pokliči v ARIA LAB d.o.o. – diagnostični laboratorij, Parmova ul. 53, Ljubljana, 01/4360023,01/4366771 in vprašaj če delajo tam te preiskave.

Sem netolerantna na mlečne izdelke. Se pravi mi je slabo se enostano ne prebavijo to povzroča bolečine, krče, napenjanja… V bistvu nimam encima za razgradnjo mlečnih izdelkov.

********************************************* We all know that cats rule the world!

V Adria lab sem ze poklicala in ne delajo. Vseeno hvala!

Brezglutenske diete ne bom poskusala, dokler se ne razjasni ali imam celiakijo ali ne. Genska struktura da samo nek okviren namig, ne pove pa, ali dejansko imas celiakijo. Zanimajo me seroloske preiskave, protitelesa v krvi, ceprav dokoncna diagnoza je res se vedno biopsija. Recimo v Ameriki delajo preiskave krvi ze rutisnko.. ponekod razmisljajo o presejalnih testih za vse sestletnike itd, pri nas pa kot kaze teh testov ne delajo prav nikjer, razen na gastroenteroloskih oddelkih 🙂

Za samoplačniško ne vem, jaz sem šla z napotnico.

Bila pa sem na predavanju Društva, kjer so predstavili domači test, ki pokaže, če imaš v krvi prisotna protitelesa. Ime podjetja mi je sfrlelo iz glave, trgovino pa imajo na Zaloški blizu UKC, cena zadevce je čez 6000 SIT, če se prav spomnim.

Mene čaka kontrolni pregled, napotnico že imam, samo še v laboratorij se moram spraviti.

Dobro opravi, Natassa

V laboratoriju na Pediatrični kliniki v Ljubljani delajo vse presejalne serološke teste za celiakijo: AGA IgA, AGA IgG, EMA in tTG. Kri lahko vzamejo v kateremkoli laboratoriju v ZD in pošljejo z napotnico na Pediatrično kliniko (lahko tudi za odrasle). Sigurno se da zmenit tudi za samoplačniški pregled. Za ceno pa ne vem. Izvide se pa čaka različno (delajo, ko se jih nekaj nabere), po mojih izkušnjah 1 – 2 tedna (najkasneje v 3. tednih). Na dobljenem izvidu so tudi norme – tako, da lahko že laik ugotovi, če so pozitivni.

Če so serološki testi negativni je celiakija praktično izključena( če človek ni že dalj časa na celiakalni dieti). Ob pozitivnih testih pa je potrebna še biopsija, ki jo naredijo ob gastroskopiji.

Spoštovani!

Tudi pri nas doma se vsakodnevno soočamo s problemi celiakije.
Hitri test za celiakijo pa (Quick test) pa imajo prodajalne Hospitalija v Ljubljani (ena izmed njih je tudi pri Kliničnem centru v Ljubljani). Gre za enostaven pregled preko kapljice krvi, kjer se meri nivo Ttg. Test je zanesljiv glede na merjene podatke v krvi v okviru bolezni celiakije (za hitro orentacijsko diagnostiko)- vendar vam ob Vaših težavah priporočam nadaljni posvet in obravnavo pri zdravniku. Cena testa pa mislim da je cca. 28 EUR.

Lep pozdrav in veliko zdravja!

Urška

Spoštovani!

Za dopolnitev informacije o hitrem krvnem testu pri celiakiji še sledeči podatek: gre za EU-tTG Quick test (podjetja Eurospital) za določanje antitransglutaminaznih IgA protiteles iz kapilarne krvi. Analiza se opravi v 5- ih minutah. Vsi potrebni pripomočki so v testu. Hitri test lahko izvede pacient sam. Test je možno kupiti v prodajalni Hospitalia.
Pri nas doma smo hitri test preiskusili pri naši 18 – mesečni deklici. Test je bil pozitiven, nadaljne preiskave so potrdile bolezen celiakijo. Sedaj smo na dieti in deklica lepo napreduje.

Lepo Vas pozdravljam in Vam želim veliko zdravja!

Urška

Najlepsa hvala za natancno informacijo! Me veseli, da vasa hcerka zdaj lepo napreduje. Saj zato je tako tezko cakati na pregled, ker si potem, ko si na dieti, prakticno zdrav.

Tinka

Je levkoza res netolerantnost na mlečne izdelke? Na spletu sem zasledila da je levkoza mačja levkemija. Ste mogoče mislili na laktozno intoleranco?

temu se reče laktozna intoleranca. Levkozo majo mačke…lol

New Report

Close