Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja DOHODNINA – stanovanjski kredit

DOHODNINA – stanovanjski kredit

Še ena taka, ki ni ravno davčna svetovalka 🙂

Sem lastnica stanovanja. Z možem pa plačujeva 15-letni stanovanjski kredit za parcelo, ki je napisana na naju oba. Ali lahko kdo od naju ta kredit vpiše kot davčno olajšavo, čeprav v bistu imava rešen “stanovanjski problem”?

Hvala, hvala za vašo pomoč.

Mislim, da ne, ker si že lastnica stanovanja in se kot olajšava štejejo “sredstva porabljena za razrešitev stanovanjskega problema…”, kar pa pri tebi ni.

Poleg tega pa sam nakup parcele tudi v primeru stanovanjskega problema še NI olajšava. Pogoj za olajšavo v tem primeru je že izdano in veljavno gradbeno dovoljenje! To je uradna razlaga Glavnega urada DURS.

Meni je ta razlaga popolnoma logična, saj bi lahko nekdo vsako leto kupil parcelo, uveljavljal olajšavo in potem to parcelo prodal…

Mi imamo stanovanjski kredit za 10 let od države oz. sklada, pa nam vsako leto pošljejo koliko je bilo odplačanega, da si lahko uveljavljamo olajšavo.

ali pa lahko oba zakonca uveljavljata te anuitete? midva sva oba vpisana v zemljiško knjigo, kredit pa trgajo možu od plače. ali lahko uveljavljam olajšavo tudi jaz?

Vesna,
ko si tako dobro obveščena: mi smo prodali enosobno in s kreditom ter izkupičkom kupili trisobnega (štiričlanska družina). Sodi to tudi k reševanju stanovanjskega problema?

Ne, ker ni šlo za reševanje stanovanjskega problema, saj ste bili LASTNIKI enosobnega stanovanja. Če si že lastnik stanovanjske enote potem ne gre v nobenem primeru več, žal, za reševanje stanovanjskega problema.

Uf…. potem sva midva tudi naredila napako?
Namreč v olajšavo sva dala znesek, ki sva ga nakazala izvajalcu kot predračun za gradnjo glede na gradbeno pogodbo, ki smo jo sklenili. Gradbenega dovoljenja pa lansko leto še nisva imela?

Ostane ti upanje, da te ne bodo poklicali na dokazovanje olajšav.
Lp.

V tole pa kar malo dvomim, ne moreš ravno reči, da je imela štiričlanska družina z enosobnim stanovanjem rešen stanovanjski problem!!!
Tudi na tem področju obstajajo standardi za minimalno površino na člana družine, da se smatra stanovanjski problem za rešen.
Moj nasvet – pokličite DURS (ali pa mogoče po mailu povprašajte), saj so edino oni poklicani za dajanje takih mnenj….

No, enkrat sem na radiu slišala podatek, da je normativ države osem kvadratnih metrov na družinskega člana, potem je stanovanje ustrezno. Mi smo jih imeli celih 39, torej po tej logiki res nismo reševali stanovanjskega problema in smo živeli razkošno.

Sem si mislila, da je tako. Hvala pa vseeno.

No, mi sicer smo dobili parcelo in vikendico v kateri živimo v dar, toda menim, da s tem, da bomo gor gradili šele rešujemo stanovanjski problem. Zdaj smo na 40 kv. m. s tem, da menim, da je normativ toliko, kolikor bo neobdavčena površina glede na družinskega člana po zakonu o davku na nepremičnine, torej 20 kv.m., če se ne motim (ali celo 25?)
Jaz vsekakor bom dala v napoved tudi v olajšavo plačilo izdelave načrta za družinsko hišo. To ni bil majhen denar.
T.

New Report

Close