Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek božič ateistov

božič ateistov

Zanima me, kako doživljate in praznujete božič ateisti. In kako ga predstaviti otrokom, ko je toliko govora o njem povsod.
Pri nas ga nismo nikoli praznovali, sedaj imamo kosilo pri tašči in tam dobimo darila (ki pa jih prinese Dedek Mraz :)). In priznam – vsako leto imam malce težav s tem božičem.
Samo 1x letno mi je žal, da nisem verna in to prav na božič. Se mi zdi, da bi bil lahko res lep družinski praznik, če bi verovala. Tako pa… Naj razlagam otrokom o Jezusu in Mariji, ovčkah in svetih kranljih – če v to ne verujem?
OK – saj nekaj na brzino povem, a brez vsakega zanosa.

Torej – kako to speljete ostali? Kot da božiča ni? Kot praznik družine? Kot…?

Povemo v obliki pravljice.

Pri nas se v ožji družini nismo nikoli obremenjevali z nobenimi verskimi prazniki. Obdarujemo se za rojstni dan, za posebne priložnosti, pod novoletno jelko pa čaka novoletno darilo. Takrat je tudi svečanejše kosilo. Če so ji drugje dobri možje prinesli darila, jo je zanimalo le to, kako jim uspe toliko otrok naenkrat obdariti. Ostala vprašanja pa so bila odgovorjena v stilu pravljičnih bitij.

nova
Uredništvo priporoča

Tudi pri nas so darila pod novoletno jelko.

Moji otroci nimajo pojma o uveljavljenih ( in uzakonjenih ) praznikih.

Kaj naj jim rečem in kako razložim – glede na to, da o tem še sama ne vem dosti o tem.

Pa saj nas bodo razveselili z ” versko ” vzgojo v šoli in bo to pojasnjeno.

.

Če se ne greš božiča in drugih verskih praznikov, vsaj ne rabiš lagat o nekih izmišljenih bitjih, ki otroka obdarujejo in jim s tem prihraniš razočaranje, ko ugotovijo, da so darila od staršev in ene od xy-na.
Saj topel dom in praznično vzdušje lahko pričaraš tudi brez tega, da si rimokatoličanka. Kadarkoli, ne le konec decembra. Ker imamo podaljšan viken, se mi le še bolj intenzivno družimo in skupaj delamo okraske in jih obešamo povsod – malo izprežemo vsakdanjo norijo…
Sicer so pa to čisto navadni dnevi. Tudi daril nikamor ne nastavljamo. Če kdaj bodo ravno v tem času, si jih bomo izročili…
Veselim se podaljšanega vikenda in to mi je zadosten razlog za posebno vzdušje. 🙂
Tudi vam vsem želim lepe dni. r
p.s.- o zgodbah Svetega pisma pa otrokom lahko vseeno pripoveduješ, saj so del naše kulture, tudi če ne verjameš v vsebino – Sneguljčico si jim gotovo že kdaj pripovedovala?

no kot je reku rn zgodbice iz Sv pisma res lahko poveš in tut to da je Jezus bil itd.. glede vere v njega se pa potem itak razjasni vsak sam …

Jaz sem hčerki povedala, da pridnim otrokom, ki hodijo v cerker Miklavž prinese darila. In da je Božiček čista izmišljotina. Nekateri se obdarujejo za Miklavža, drugi za Novo leto. Božič pa je družinski praznik vernih, ker se je takrat rodil Jezus.
Ko je pri 5. letih izvedela, da ni Dedka Mraza ni bila nič žalostna. Danes je ponosna, da ni verjela v te pravljice. Jaz pač nisem imela želje, da otroku lažem od kod pridejo darila in kako pride skozi vrata.

Jaz se s tem sploh ne obremenjujem. Ta božič je tako skomercializiran, da že dolgo ni več praznik samo verujočih, ker je praktično ves december v pričakovanju božiča in novega leta. Ne samo me vernimi, s tem težijo tako po televizijah, kot po trgovinah, kot na ulici … In kaj naj zdaj rečem otroku? Sori, ljubček, tole ni zate, ker ne hodiš v cerkev? To praznujejo samo eni x ljudje, ti pa ne? Ma, ni šans. Za nas je božič, samo beseda, v resnici pa praznik, ko se zberemo za mizo. S cerkvijo nima nič. Kaj božič v resnici pomeni, me eno figo briga. Jezus blablabla gor in dol, mi se takrat obdarujemo in nekaj dobrega pojemo. Ker so nas s tem praznikom tako posilili, da se mu ne moremo izogniti.

“Božič pa je družinski praznik vernih, ker se je takrat rodil Jezus. “
Ne bo držalo, ker datum Jezusovega rojstva ni znan.

“Jaz pač nisem imela želje, da otroku lažem od kod pridejo darila in kako pride skozi vrata.”
S tem se pa strinjam 🙂

Božič je praznik trgovcev. Decembra imajo gotovo 2x več prometa kot druge mesece.

Čisto preprosto. Ne praznujemo. Lep decembrski dan – kot vsi ostali (letos, na žalost, še brez snega).
LP!
N.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pa saj Božiček in prinašanje daril in lazenje skozi dimnik nima nobene zveze z božičem. Nekoč je bilo praznovanje božiča samo cerkveno: potica in ostale dobrote za mizo, post pred božičem, zbiranje vse družine, cerkev.

Božička si je pa izmislila skomercializirana zahodna civilizacija, prav tako Dedka Mraza, ki oba prinašata otrokom darila (seveda na veliko veselje trgovskih hiš). Božička so pač povezali s praznikom božičem in z vero, ker so si ga izmislili v verujočih delih sveta, nima pa nobene zveze s samim božičem. Tako kot ateisti, se morajo tudi verniki zmišljevati o nekem čudnem možicu, ki prihaja ponoči v hišo in obdaruje otroke. Upam, da ne misliš, da imajo verniki idejo, da je ta možic Jezus.:))

Ne vem, kaj se pravzaprav s tem ubadaš. V bivši Jugi smo vsi (razen redkih vernikov) praznovali samo novo leto in smo pojedino, peko, obdarovanje ipd. pač prenesli na 1. januar. 25. decembra se še spomnili nismo. Ti lahko narediš isto in tvoji otroci imajo lahko dedka Mraza namesto Božička. Če pa se ti toži za polnočnico, hojo v cerkev in mašami, pa lahko vedno sprejmeš RK vero.

Pri nas darila nosi dedek Mraz, vernikom pa Božiček. Taka je bila moja razlaga.

Mi tudi nismo verni in božiča ne praznujemo. Moji punci poznata vse 3 dobre može, ki nosijo darila…..ne vesta pa kdo spada k cerkvi in kdo ne. Otrokom je popolnoma vseeno kdo jim prinese.

Verovanja, običaji in tradicija ljudi je velikokrat odvisna od čisto praktičnih zadev. Ena taka stvar so npr. božično-novoletne počitnice, ki so v vrtcih in šolah tempirane od božiča do novega leta. Zato se celo večina ateistov odloči, da bodo otroci dobili darila za božič in ne za novo leto, ko je praznikov že skoraj konec. Če bi bile šolske počitnice od 31. decembra do 8. januarja, teh dilem, ki jih ti opisuješ, verjetno sploh ne bi bilo. (Otrokom bi dali darila 1. januarja in konec.) Tako kot jih ni bilo v Jugoslaviji, kot jo opisuje nekdo zgoraj. Mi smo kot otroci imeli počitnice ob novem letu in ne ob božiču in celo nekateri verniki so takrat dobivali darila za novo leto, čeprav so praznovali božič.

Tudi meni se ne zdi racionalno, da otroci dobijo darila zadnji dan počitnic (ali predzadnji), zato naredimo kompromis in obdarujemo nekje na sredi. Lani so dobili že 24. decembra, letos bodo čez par dni. Vendar pa je pri nas ves čas počitnic praznično vzdušje (peka, igrice…) in tisto prejemanje daril niti ni nek osrednji dogodek. Ker pa so prvi trije že veliki, itak vedo, da jih obdarujemo starši in darila tudi prejmejo kot znak ljubezni in pozornosti, ne pa kot darilo za pridnost, ki jo prinese nek imaginarni mož. Letos sta sin in hči tudi sama nakupila nekaj darilc za druge člane družine s svojim denarjem. Hči je v svoji sobi zavijala darila in izdelovala nekaj iz gline (kaj, bomo videli v kratkem:)) kar dva dni skupaj. Že zdaj je vsa vesela, da bo tudi ona podarila nekaj drugim. V tem vzdušju se mi pravljica o možiclju, ki prinaša darila, zdi povsem odveč. No, mogoče jo bomo obnovili, ko enoletnica malo zraste, ali pa tudi ne.:)

Variant je veliko, sprejmi tisto, ki ti je najbližje.

dM je pravljično bitje, mislim da iz neke ruske pravljice, medtem ko si je božička izmislila Coca Cola. Mi ga ne praznujemo, darila prinese DM, ta mala je stara 2 leti tako da še ne sprašuje o teh stvareh.
A veste da so letos v avstriji prepovedal božička (po izložbah, ulicah…)?

sem čisti otrok socializma in titova pionirka, pa smo božič VEDNO praznovali, rudi v jugi …

sama še nimam otrok, nisem verna, božič pa doživljam kot lep praznik, družinski, ko se družina zbere, kaj dobrega poje, kot praznik, ko je večina ljudi v prijetnem vzdušju, mirnem, spokojnem, ko se krasi z okraski in tudi rada pogledam filme in risanke z božički – je kot pravljica. V verskem smislu pa ne praznujem. Božično novoletni čas je tudi čas obdarovanj in mi je všeč ob tem času izbirati darila, jih zavijati (dragim osebam, pa sploh ni treba nekih oh in sploh daril – je pač lepo obdarovati in seveda tudi kaj dobiti). Sama rada združim božička in dedka mraza – za božič damo darila pod jelko, na 1.1. pa jih odpremo. Tako narediva midva s fantom – ostalim pa izročiva darila, ko jim voščiva srečno novo leto. Za božič pa se dobimo s temi osebami, kakšno dobro kosilo, pri tem kaj spečem in prinesem zraven, pri najinih starših skupaj krasimo jelko in pri njegovih (no, tako je zdaj 1. leto, ko ne živiva več pri starših).

Če bi imela otroke bi jim verjetno razložila, da darila pod jelko postavljamo sami, da si medsebojno podarimo, božiček in dedek mraz pa v pravljicah in risankah obdarijo vse otroke.

Hoho, anenkrat ste vsi težki ateisti in ne praznujete božiča, niti slučajno.Samo ne vem, od kod potem tak naval na razne trgovine tik pred 24 in 25.12, da komaj kjeparkplac najdem.

Detek Mraz menda nosi kasneje, tik pred novim letom..

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Pri nas ga niti prej doma, pri starših, nismo nikoli praznovali, zdaj pa že par let ga. Kaj pa vem, fletno se je dobiti s širšo družino kdaj pa kdaj, in to je pač ena taka priložnost.
Mi otroku nič kaj preveč ne razlagamo. Ker smo šli včeraj gledati jaslice v cerkev, ker je pač lepo ta čas v cerkvi, sem mu povedala, da Jezuščka zato ni še v jaslih, ker ga bodo dali tja ob polnoči, ko se je rodil. Pred davnimi časi. Ja, sine, takrat, ko še ni bilo avtomobillov.

Meni je tudi malo smešno, kako si ateisti tako po potrebi prilaščajo krščanske praznike…

A obdarovanje in Božiček imajo zveze s cerkvenimi prazniki? Oprosti, ampak potem pa res pojma nimaš.

Bibi, zakaj pa ne? Glavno, da je človek srečen. A ni tako?

Imaš prav. Konec koncev sem bila tudi jaz vzgojena v tem duhu, pa mi danes za ves tale pomp dol visi.
Daril za božič ne podarjam, ampak to storim ob novem letu.
Vsa tale komercialnost ob božiču, pa priprave in pojedine in neko wannabe druženje in blabla mi gre pa rahlo na živce…

Men je pa smešno, ko si kristjani prilaščajo poganske praznike, kar je božič nekdaj bil.

New Report

Close