Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek nasilje na delovnem mestu

nasilje na delovnem mestu

Na spletni strani Financ je objavljen zanimiv članek o Mobbingu, t.j. šikaniranju na delovnem mestu. Spodaj sem dodala povezavo na ta članek. Se opravičujem, ker mi je ni uspelo aktivirati.

http://www.finance-on.net/?MOD=show&id=167718

nova
Uredništvo priporoča

rajši naredi copy-paste in pripopaj cel članek, da ga bomo lahko še neregistrirani uporabniki Financ prebrali.

kopirano iz FINANC

Nasilje na delovnem mestu: Prisotno tudi pri nas, a si pred njim zatiskamo oči

Z mobbingom so povezani zmerjanje, obrekovanje in nenehno kritiziranje žrtve, ki se informacijsko in socialno osami.

Kar 90 odstotkov tistih, ki se pri nas odločijo za tožbo zaradi nezakonite odpovedi, je pravzaprav žrtev mobbinga, ugotavlja odvetnica Tjaša Strobelj, specialistka za delovno pravo. Kljub temu takšnega ponavljajočega se neprimernega ravnanja z zaposlenimi v Sloveniji še ne preganjamo in ne raziskujemo.

“Šikaniranje je izjemno težko dokazati, pa tudi odškodnine so pri nas z nekaj sto tisoč tolarji zelo nizke,” pravi Sabina Novak iz odvetniške družbe Čeferin. Zato se žrtve večinoma ne odločajo za tožbe. To potrjujejo tudi izkušnje urada varuha človekovih pravic, kjer na leto prejmejo okoli 50 klicev ali pisem zaradi mobbinga, a žrtve bolj sprašujejo po nasvetih. Podobno ugotavljajo na vladnem uradu za enake možnosti in na inšpektoratu za delo. Odvetnica Tjaša Strobelj, specialistka za delovno pravo, med drugim meni, da bi bilo pred sprožitvijo civilne tožbe smiselno najprej doseči kazensko obsodbo izvajalca mobbinga.

V boj proti mobbingu s preventivo

Aleksej Cvetko, vrhovni sodnik svetnik na delovno-socialnem oddelku vrhovnega sodišča, meni, da je rešitev za mobbing predvsem preventiva. Sicer pa tudi on ugotavlja, da se pri nas z mobbingom zares še ne ukvarjamo, saj nimamo niti ene večje raziskave s tega področja.
Evropske in hrvaške izkušnje

O šikaniranju v službi največji delež zaposlenih poroča na Finskem (17,2 odstotka), je pokazala Gallupova raziskava, ki so jo konec lanskega leta objavili na vzorcu nekaj manj kot 30 tisoč ljudi za 31 evropskih držav. Najnižji delež je v Bolgariji (1,8 odstotka). Število ugotovljenih primerov pa ni odvisno le od pojavnosti mobbinga, temveč tudi od ozaveščenosti zaposlenih, da neko ravnanje prepoznajo kot mobbing, in ne nazadnje od njihove pripravljenosti, da tako ravnanje prijavijo.

Prvo, precedenčno razsodbo o mobbingu pa so te dni objavili na zagrebškem prvostopnem sodišču. Sodišče je razsodilo v korist mlade znanstvenice, ki so jo razporedili v prostor za čistilke.

Primera in nasveti: Domnevni žrtvi Franc Trunk in Aleš Drobnič

“Proti meni in mojim kolegom je nekdanji direktor izvajal mobbing, ker nismo podprli njegovega delovanja,” pravi Franc Trunk, ki toži nekdanjega delodajalca zaradi odpovedi pogodbe na delovnem in socialnem sodišču. Zaradi izgube dohodka in zakonitih obresti ocenjuje, da so mu od leta 1996 dolžni okoli 100 milijonov tolarjev (417 tisoč evrov). Aleš Drobnič, ki je oblikoval tudi svojo spletno stran o mobbingu v Sloveniji ( http://www.bilten.net/univerza/podatki.html [+] ), pravi, da so ga pred dvema letoma v službi začeli načrtno onemogočati, preganjati, šikanirati in “metati na cesto”. To se mu je zgodilo po 20 letih delovne dobe, s spletno stranjo pa želi pomagati do informacij tudi drugim žrtvam.

Kako ukrepati?

* Mobbingu se je treba upreti, poiskati pomoč pri nadrejenih. Če jih ta problematika ne zanima, je treba s težavo seznaniti sindikat ali poiskati pomoč na sodišču. Žrtev naj nikar ne išče vzrokov zgolj pri sebi.

* Žrtev naj redno in podrobno piše dnevnik dogodkov, ker je to učinkovit dokaz na sodišču.

* Preventivni in pravočasni ukrepi proti mobbingu so odločilni za izboljšanje delovnega okolja in preprečevanje socialne osamitve žrtev.

# Uporabne povezave:

http://www.mju.gov.si [+]

http://www.agency.osha.eu.int [+]

http://www.mobbing.hr [+]

http://www.pravniki.info [+]

http://www.bullying.com.au [+]

http://www.bullyonline.org [+]

http://www.bilten.net [+]

Kaj je mobbing

* Mobbing je ponavljajoče se neprimerno ravnanje z zaposlenimi, ki ogroža njihovo zdravje in varnost.

* Z njim so povezani zmerjanje, obrekovanje in nenehno kritiziranje žrtve, ki se informacijsko in socialno osami. Žrtev ne dobiva novih nalog ali se ji dodeljujejo takšne, ki so daleč pod njenimi sposobnostmi.

* Posledice so zmanjšanje storilnosti, bolniška odsotnost, brezposelnost in v skrajnem primeru tudi samomor. Trikrat bolj verjetno se bodo za bolniško odločile žrtve mobbinga (23 odstotkov) kot drugi zaposleni, ki imajo zdravstvene težave zaradi dela (sedem odstotkov).

* Mobbing je izrazit na delovnih mestih z zelo visokimi zahtevami, največkrat pa je izraz slabosti vodilnega uslužbenca.

Obstaja zelo učinkovito zdravilo proti šikaniranju na delovnem mestu in sicer je to menjava službe.

New Report

Close