Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek se šivanje izplača?

se šivanje izplača?

Pozdravljene,

zanima me , tiste ki doma tudi kaj zašijete, ali ste mnenja da je šivanje draga razvada, če že imaš doma šivalni stroj, ki je brezhiben,je pa nekaj let star.
Pri nas ga imamo, vendar na žalost precej neizkoriščen tudi glede njegovih zmogljivosti(no navodila moram nekje staknit, mi bojo upam v pomoč, nekaj sem že dobila s pomočjo NatašeH-hvala ti).Zdaj se odločam za šiviljski tečaj. Burda kroje sem že nekaj pregledala, zame verjetno pridejo v upoštev kroji za začetnike (če kdo pozna njihovo spletno stan naj mi razloži kaj je bolje ali da kupim kroje preko interneta ali burdo v trafiki, kaj je sploh razlika).???
Za tečaj bi se odločila da bi se naučila npr.zarobit hlače, zašiti kakšno kiklco, srajčko (kasneje) oblekco, topek, pižamco,….karkoli. Se mi zdi taka škoda da mašina stoji tam da prah lovi:)
Aja moj pravi da je vse skupaj drago: najprej tečaj: 40 ur – 29.000 sit z ddv(meni se zdi poceni pa tudi pristop mi je logičen), potem pa moje “čaranje” ko bom poskušala kaj zašit kar dejansko “zgleda”….Kaj menite se je v današnjih časih podati v šivanje neumna ideja ali ne. No ja odločitev bo na koncu moja, ampak mnenja me pa zanimajo.

Hvala za mnenja

Jaz obiskujem šiviljski tečaj za začetnike. Manj ur za več denarja, kot omenjaš ti.

Šivanje kot tako se ne izplača, ker se danadanes dobijo lahko zeloo poceni oblačila, po drugi strani pa je domače šivanje zelo praktično ravno iz razlogov ki jih navajaš. Pa tudi, če imaš postavo za katero v trgovini težko kaj dobiš. No, meni so všeč tudi unikatna oblačila in si želim zašiti kakšno modno krilo iz posebnega blaga, ne samo tega, ki ga prodajajo konfekcije.

Začetni tečaj ti lahko samo koristi. Konec koncev če znaš prišiti novo zadrgo n ahlača, privarčuješ, ker bi sicer bile hlače dobesedno zanič. Jaz na tečaju uživam, ker imam občutek koristnosti in tudi ustvarjam rada.

Ma ne vem, če za kaj zarobit ravno tečaj rabiš?? Mogoče imaš kakšno kolegico, ki se kaj spozna na šivalni stroj in ti razloži kakšno osnovno reč … potem pa malo preizkušaš in bo!
Za kroje pa tako: jaz imam zelo rada Burdo! Čeprav je res, da v kakšni najdem komaj kakšen kroj, ki mi je všeč. Da ne boš ravno bankrotirala, se v knjižnici pozanimaj – v naši vem da se da izposodit stare številke Burd!
Poznam kar nekaj žensk, ki so samouki, pa delajo take stvari, da samo gledam! Koliko se pa, ob poplavi tudi poceni konfekcije, to dejansko izplača, pa težko rečem. Če imaš veselje in stroj že itak doma, potem kar pogumno!

nova
Uredništvo priporoča

In če imaš čas. Meni osebno se to zdi največji problem.

No, če je vprašanje ‘ali se izplača’, je računica enostavna: če boš recimo šivala osem ur, pa boš s tem prihranila (ali zaslužila) več denarja, kot bi ga lahko z drugim delom, ki ga tudi obvladaš, zaslužila v tem času, potem se vsaj finančno gledano izplača. Sicer pa ne.

Šiviljska ura ni prav dobro plačana. Če obvladaš kakšno delo, ki je več plačano, se ti seveda bolj splača delat tisto delo in dat šivat šivilji.

Včasih sem veliko sama šivala, sedaj se pa skorajda ne izplača več. So cunje tako poceni, da ni “ekonomske računice”. :)))) Razen, če nimaš riti po JUS-u in ne dobiš v trgovini oblek – to je pa druga pesem.

Edino kar še zašijem so zadrge na hlače, poentlam kakšno luknjo, skrajšam hlače, kaj zarobim ali pa poflikam delovni kombinezon.

Kaj pa vem, če se izplača. Jaz šivam bolj za dušo, če me razumeš… včasih sem veliko več šivala. Doma ni bilo denarja za nove obleke, blaga pa je bilo veliko. Stara mama je bila šivilja, pokojna teta poslovodkinja na metrskem blagu. Velko blaga smo kupili po res nizkih cenah še v času inflacije. Seveda govorim o času izpred skoraj dvajset let. Takrat sem bila še osnovnošolka in kostim za valeto sem si sešila sama:-)
Danes če pogledam, se šivanje plašča, krila, jakne, srajčke… skoraj ne splača. v trgovinah jevelko kvalitetne in poceni robe.
Mi pa pride prav moje “šiviljsko znanje”, ko je treba zanebjat kakšno zadrgo ali zarobit kakšne hlače. Včasih tudi sinove skoraj nove hlače zakrpam. Me ravno drži, da si sešijem kakšen noro odštekan plašček za zimo. Ko pa pogledam cene blaga in seštejem še ure, ki so potrebne za izdelavo le tega, me malo mine.
Kakorkoli, če bi rada samo znala kaj zarobit ali kakšno manjše šiviljsko zadevico uredit, ti lahko jaz pokažem. Imam pa navaden šivalni stro, ki ni owerlock, pa vseeno gre.

Lep veče,
5rica

Ko delaš sam, pomoje tistih porabljenih ur sploh ne smeš ovrednotit. Res je, da so cene blaga kar pretirano drage oz. bolje rečeno roba(hlače, majce, plašči, blazine) prepoceni.
Sama imam nekaj še zbledenega znanja, pa mašino sem pred uf kar nekaj leti dobila, pa ne delam prav veliko. Mal krpam hlače našega kratkohlačnika, pa kakšno bučo za dekoracijo sešijem…….skrajšam hlače, zašijem odparan rob…..za to je fino….

A ja en večji, a simpl projekt mi je bil, ko sem v eni industrijski prodajalni našla ostanke blaga 2 x 5m in sem iz tega blaga naredila posteljnino. Eni imajo srajce iz tega blaga, oranžen karo, mi pa kar v takem blagu spimo.
Potem sem uspela dobiti še modro blago in imamo modr karo. Cena blaga je bila 500 SIT/m. Pa tudi ni ravno poceni in ne drago.

Moja mama je šivilja. Dobra šivilja z več let prakse. Zato ima tudi svojo ceno. Tako, da mislim, da se šivanje še kako izplača, samo moraš bit res zelo dober in se držat rokov. Namreč vedno obstajajo sranke , ki imajo denar in ne vprašajo za ceno in so pripravljene priti k tebi tudi z drugega konca Slovenije.

Ja ampak, so pošteno zasoljene cene a ne ?

Seveda so zasoljene, pač kvaliteta stane.

Pri šivanju bo verjetno največji problem čas.

Samam imam šiviljo, ki mi zašije kar nekaj stvari na leto. Pa ne zato, ker ne bi imela postave po jusu itd., vendar enostavno nimam časa in volje tekati po trgovinah in brskati po stalažah. Tako pa grem v trgovino z blagom in 3x k šivilji, pa imam 4 hlače za sezono, še kakšno bluzico in je.

Finančno pa sem nekje na istem, kot da bi hlače kupila v trgovini.

Al si pa vzameš manj kot eno popoldne, stopiš v dve tri trgovina probaš par hlač in imaš tudi garderobo….za celo leto ali več…..

Pobič…..draga cena ni enako kvaliteta……..

Kroki, dopolnjujem izjavo. NIMAM VOLJE, da bi tekala po trgovini. To mi je enostavno največja muka.

Jaz šivam bolj iz užitka, ne zato, da bi kaj prišparala.
Čeprav… Moja zadnja stvaritev so nosečniške hlače iz žameta, v trgovini bi za takšne odštela vsaj 12.000 SIT, tako pa me je vse skupaj prišlo okoli 6 jurijev.

Pri nas se zelo zplača, ker iz starega delam novo, ker je zdaj moda taka, bolj si načičkan boljše je, recimo otrok hlače strga in hopa gor flika iz kavbojk in še kam, veliko podaljšamo, krajšamo, popestrimo, spremnimo, naredimo na novo…ta hip imajo najraje, flike iz kavbojk nič zarobljena in te vse mame sprašujejo ma kje kupuješ take dobre cunje…pri nas kupujemo oblačila tam kjer so dokaj poceni, nato pa jih doma mal popestrim, ratajo unikat in jih celo najstnica nosi z veseljem, ker je ful špon, včasih moram celo kaj podobnega narediti kakšni njeni prijateljici.

Če imaš vsaj malo spretnosti s šivanjem, vsaj malo idej, smisla, se to zelo, zelo splača, sploh pri otrocih.

jaz sem včasih veliko šivala za domače in za druge. Pa se zdaj skoraj ne splača več. Šivam samo še zaradi veselja, no, pa zato ker nisem glih po jusu, večinoma kakšne posebne stvari, ki jih v trgovini ni. Ali pa zato, da porabim domače zaloge blaga, ki kar nočejo skopneti :)))
pred leti, ko poceni tekstilnih izdelkov v sprejemljivi kvaliteti, še ni bilo, pa sem ogromno šivala za otroka.

Bom kar pod to temo postavila vprašanje – kako bi rešila hlače od trenirke, katerim so se po ritnem šivu naredile luknjice. Upam, da sem razumljivo napisala – ob sredinjskiem šivu na zadnjem delu so se naredile luknjice na blagu. Kako bi rešila take hlače?

če so dovolj široke, jih lepo obrni narobe in vzemi 1 cm noter, torej šivaš ob robu šivanja, ki je že, le da en cm noter in tako boš vzela noter tudi tiste luknjice, ki se naredijo ob šivih. če so hlače oprijete, je težje, sploh, ker je to na riti, če bi bilo ob nogah, bi lahko rešila s kakšnim trakom, kot jih imajo trenirke, ali kakšno rožico, če je tek luknjic malo.

Saj v tem je problem, da so ozke in tega ne morem narediti. :((

Potem pa ostane samo še kakšne flike, če je luknja le sem in tja in bi flike rožce ali kakšne druge figure lahko zakrile par luknjic, če je teh luknjic preveč, mogoče tudi trak čez ta šivani ritni del in še ob nogah, če so ti te hlače res tako ljube, saj je lahko v isti barvi, modro, potrudi se in najdi skoraj enako blago, samo dela bo pa kar nekaj.

Ja, edni trak preko bi pomagal. So pa hlače relativno nove, mi jih je škoda vreči stran, ker so sicer kot nove. Pač je preplezalo (pri nas tako rečemo)pri šivu, slaba kvaliteta, bi rekla. (Pa sploh niso bile poceni!)
Hvala za idejo s trakom, bom poskusila kaj sčarati v tej smeri!

napaka je bila v tem, da so bile hlače šivane z navadno iglo, ne s tisto, ki je namenjena za tak material in ima zaokroženo konico. Vsaj popravek naredite s temi iglami, da ne bodo nastajale še nove luknjice.

Sprašujete se, ali se šivanje splača. Odvisno od tega, kako gledate na izdelek, ki ga želite imeti. Če je za vas najpomembnejša cena, greste na razprodaje in kupite neko oblačilo po ugodni ceni. Z nekaj sreče in če so vaše telesne mere skladne z industrijskimi konfekcijskimi številkami, bo to super. Navadno lahko na enem mestu tudi vidite in sprobate kar nekaj oblačil. Tukaj se pa zgodba s kupovanjem oblačil počasi konča.

Še preden zapustite trgovino, boste morda vprašali za šiviljo: mi lahko hlače skrajšate, zožate pas, itd.? Ker teh primerov ni malo, lahko čakate tudi teden ali več, preden boste kupljeno oblačilo lahko nosili. In ko se končno spet vrnete v trgovino in pomerite oblačilo, mimo vas odkoraka mlada gospodična v natanko takšnih sexi hlačah, kot ste jih zase kupili vi. Če vas to ne moti, je ok., ampak predvsem ženske si včasih želimo imeti kaj unikatnega, kaj posebnega, drugačnega, takšnega, da lahko rečemo, da je narejeno samo za nas.

Tretji razlog je ta, da pač nismo vsi delani po standardu in zase zelo težko dobimo kakšno kvalitetno oblačilo v katerem bi se dobro počutili. Poceni oblačila so tudi iz poceni materjalov in velikokrat slabo narejena, čeprav bi nam model mogoče celo ustrezal. Takrat poiščemo šiviljo, ki vzame naše mere, nas povabi na probo ali dve in prišli bomo do oblačila, ki bo zares narejeno samo za nas. Če bomo kdaj želeli imeti enaki kos oblačila (model), se lahko spet obrnemo na šiviljo. Na razpolago imamo izbirati med neštetimi možnostmi blaga, izraziti kakšno posebno željo ipd.

Četrti razlog je povezan s tistim, zapisanim na začetku. Želimo oblačilo, ki bo narejeno po naših željah, v barvah, ki jih sami izberemo, s všitki in dodatki kot smo si jih zamislili itd. V takšnem oblačilu bo, verjetmite, zrastla naša samozavest, pa še udobno se bomo počutili v njem. To je najpomembneje.

Zaključek bi se torej glasil, ja, šivanje se zagotovo “splača”, toliko bolj, če ne gledamo zgolj na ceno – in če že, so šivilje danes itak podcenjene.

Če znate same šivati, pa itak ni problema. Šivate lahko zase ali za druge (otroke, sorodnike, ..). Šivate lahko oblačila ali kakšne druge tekstilne izdelke, poklonite izdelek kot darilo itd. Obstajajo dobri in manj dobri šiviljski tečaji, lahko pa poskusite tudi s kakšno knjigo, ki vas bo vodila od začetka do konca, tj. končnega izdelka. Dobiti je mogoče knjige s priloženimi kroji in dovolj dobrimi navodili podkrepljenimi z ilustracijami, da lahko vsakdo, ki se vsede za šivalni stroj, pride do končnega izdelka z le dovolj dobre volje in želje. Ko osvojite osnove, lahko kupite kakšen šiviljski kroj in naredite oblačilo po navodilih iz kroja, kasneje lahko kroj spet uporabite in ga mogoče malo spremenite. Oblačilo tako lahko dobi novi videz ali celo funkcijo.

Na strani http://www.siviljstvo-urska.s/kroji lahko brskate po kar obsežni zbirki krojev, nekateri so primerni prav za začetnike, in če zastopajo kwik sew, boste pri njih verjetno dobile tudi kakšno od odličnih knjig za učenje šivanja.

Upam, da to pomaga. Kar pogumno za šivalni stroj, veliko uspeha in veselja želim.;)

New Report

Close