Najdi forum

Mi smo pa kupili merilec vlage in me zdaj res zanima, kakšna bi morala bit vlažnost v stanovanju-.če kdo ve.Pa še to, največkrAT se priporoča zračenje stanovanja posebej še pozimi. Pri tem pa sem ugotovila da vlažnost pade celo na 37%kar pa ni posebej fajn, kajne.Drugače je okrog 50-60.Če pa kuhamo pa še višja.Torej, koliko je idealno??

Na našem vlagomeru piše, da je normalno od 40 do 70%.

Helena

Helena

Naš vlagomer se ‘smeji’, kadar je vlaga med 40% in 60%.

Pri meni doma pade celo na 23%, pa imam na radiatorju vlažilec veš čas napolnjen z vodo. Res pa je, da nič ne kuham čez teden.

nova
Uredništvo priporoča

Priporočajo 60%.

Zakaj pa vlaga pade, ko se prezrači, je pa potrebno znati nekaj fizike in meteorologije.

Poznamo dva merila vlage: relativno in absolutno.
Absolutna vlaga pomeni g vode na kubični meter zraka.

Ker pa je kol8ičina vlage v zraku odvisna od temperature zraka, pa je uveden pojem relativne vlage in je bistven pokazatelj vlažnosti.

Višja kot je temperatura zraka, več vode – pare sprejme zrak. Ko se zrak nasiči 100% z vlago, se začne voda kondenzirat – utekočinjat. To mi vidimo kot meglo zunaj oz. oblaki se tudi pojavijo na določeni veišini (kondenzacijska raven)…….če v steklen kozarec natočiš zelo mrzlo vodo, ali daš noter kocko ledu, se na kozarcu nabere rosa. To pomeni, da je neposredna okolica ob kozarcu zelo mrzla, in se para – vlaga iz zraka na mrzlem kozarcu začne kondenzirat – utekočinjat.

Pozimi je relativna vlažnost zraka zunaj blizu ali enaka 100% – megleni dnevi. Ampak zato, ker so temperature nizke. Ko pa mi ta zrak (z enako absolutno vlažnostjo) spustimo iz 4 stopinje na 22 stopinj v prostor, pa relativna vlaga pade na 13 – 20%. Absolutna pa je ostala ista.

Je razumljivo? Pravzaprav je tako, da z odpiranjem oken pozimi znižujemo priporočeno in želeno vlago v stanovanjih. In si moramo pomagati z vlaženjem drugače.

Naš merilec pa do vključno 49% komentira kot dry, od 50 do 69% kot comfort in od 70% dalje kot wet.

Pozdravčki
še ena mama

New Report

Close