Starševski čvek

Ponosna, ker sem Slovenka

Default avatar
Sem slovenskega naroda hči.... rojena v Sloveniji, moje življensko drevo daleč nazaj ima slovenske korenine...vendar pa v sebi ne nosim prav nič ponosa, da sem Slovenka. Mi bi bilo vseeno, če bi govorila Špansko, če bi delala za Avstrijca, če bi mi le bilo zaradi tega bolje, bi imela več denarja, bi imela višji življenski standard.... Me je kar groza, ko vidim, kako razmišljam.... Ampak vidim, da v tem nisem osamljen primer: nikjer okoli sebe ne vidim kakšnega nacionalnega ponosa, zastave se sramujemo (tudi jaz je nimam doma), himne ne znamo (no ja mogoče spacamo skupaj eno kitico), dvojina nam je odveč (pa čeprav je le slovenska)...itd, malo kateri športnik nas zastopa zato, ker je ponosen, da zastopa Slovenijo... Le kako naj bomo v svetu prepoznavni, če bi pa najraje zatajili, da sploh obstajamo?? In kako je z našimi otroci? V tem duhu, bi jih morali pričeti vzgajati od malega... priznam, jaz svojih otrok ne. Prav tako jih ne v našem vrtcu, niti v naši šoli (ob vstopu v prvi razred nismo niti himne slišali). Ko gre mali američanček v šolo, ga najprej naučijo himne, ustavne pravice in pa mu vtepejo v glavo tak ameriški ponos, da mu ni pare. Kaj pa se dogaja pri nas? Zakaj se ne maramo? Zakaj nam je čisto vseeno? Kako naj bomo uspešni, prepoznavni?? Kako bomo obstali, če pa nam je čisto vseeno?
In vi? Kako vi razmišljate? Vam je vseeno?
Default avatar
Lepo, da je še kdo tako zaveden. Jaz nisem. Razlogov ogromno, se mi pa ne da zdajle vsega naštevat, nočem pa napisati samo nekaj, ker bi zagotovo dosti bistvenega ostalo nenapisanega. Kdaj drugič Danes si ne bom pokvarila dneva z razmišljanjem o slovenski gnilobi.
Default avatar
po mojem mnenju razno razni patriotizmi ponavadi naredijo več škode, kot pa koristi. Bolj bi bilo pametno, če bi bili prepoznavni po uspešnih podjetjih, po zadovoljnih ljudeh, kot pa po ponosu na lastni izvor naroda.
Default avatar
Ma, dej, patriotizem je čista bedarija. Še en kalup, v katerega se spravljamo in ki povzorča cele kopice nesmiselnih konfliktov! Nacije so samo ločevanje ljudi, nič drugega.
Vsi smo ljudje in bi morali spoštovati, da smo različni, a ne z ustvarjanjem enih umetnih mej,ki so samo vir prepirov.

Oprosti, ampak "nacionalna zavednost" mi je pa tako nekaj omejenega in butastega, podobno kot so mi religije. Uni imajo svojega kvazi boga in se v imenu njega grupirajo in ločujejo od ostalih, eni hočejo imeti pa boga-državo; razlog za take skupine je pa samo in edino strah pred samoto, pa čredni nagon. In totalna nezrelost, ker sami ne vejo, kako in kaj, pa je lažje nekam spadat kot nikamor. Vse to je le odraz tega, da ne znamo biti individui, posamezniki z lastno zavestjo, ampak rabimo eno rokico, da nas vodi in nam govori, kam spadamo. To so le slabe tolažbe, uspavala, opij za folk.

To je vse odraz nezrelega razmišljanja, nezavedanja, nepoznavanja, kdo smo, nepripravljenost človeka, da zave samega sebe, ampak še vedno kot ovca rabi nekaj od zunaj, neko avtoriteto, da mu pove, kdo je in kaj je smisel. V državi, bogu, himni ali maši - vse je isto sr****.

Otroke vzgajat v zavednosti naroda? Ja, če jih hočeš zastrupit že od malega, kot se jih zastruplja z vero. Človek mora te stvari sam poiskat, raziskovat in ugotovit kam spada, pa to ni ne vera, ne država. Vse to so le funkcije, orodja, da se drži ljudi pod kontrolo, ljudje pa še opazijo tega ne. To je le nadzorovanje ljudi, spreminjanje jih v robote, ki bodo služili interesom, ki sploh niso njihovi.

Otroke je treba vzgajat, da se upajo v sebi čutiti, kam jih življenje vodi, samo kaj, ko še starši tega ne znajo, daleč od tega in rabijo druge, da jim govorijo, kdo so, kaj so, zakaj so, ker so preprosto brez jajc, da bi to odkrivali sami.

Vera, država - to je le držanje ljudi v šahu in spreminjanje jih v figurice, lutke marionetke. Vidijo pa to le redki, žal.
Default avatar
Tudi jaz mislim, da je bolj pametno, da se otroci zavedajo, da je človek človek, ne pa da je nekdo Slovenec, nekdo Hrvat... Toliko škode je že narejene v imenu patriotizma.
Vidiš, pri nas goskah je to lažje.

gagaga
Default avatar
O groza. Patriotizem mi gre tako na živce, da si ne moreš misliti. Sploh pa pri tistih, ki ne znajo uporabljati rodilnika in dvojine, bi pa takoj šli s puškami branit mejo pred Hrvati.
Default avatar
Bravo, jivan!
Default avatar
Sem Slovenka. Imam slovensko državljanstvo, živim v Sloveniji.
Pa vendar. Moj oče je Nemec.

In že več ne pašem v kalup "ta pametne".

Bi bila kaj boljši človek, če bi bila oba moja starša Slovenca?

In če bi po rojstvu ostala v Nemčiji, imela nemško državljanstvo, skratka bila Nemka - bi bila kaj boljši ali slabši človek?

Pa sigurno nisem edina v Sloveniji, ki nimam obeh staršev Slovencev. A smo potem vsi tisti manjvredni? Sem Slovenka, pa vendar v meni živi tudi moj nemški del.

k.
Default avatar
Ta pametna sploh ni pisala o tem. Dajte prebrat, kaj je napisala!
Default avatar
Priznam samo to, da bi se nas lahko več pobrigalo in obešalo slovensko zastavo. Bavarci svojo bavarsko zastavo izobesijo za vsako figo, celo ko pridejo obiski. Veliko ljudi ima celo "jambor" zanjo... In da firmam ne bi škodilo, če bi si izmislile lepa, domiselna slovenska imena. Pepelka za ime prodajalne s čevlji je bistveno bolj posrečeno kot Mass (kaj za boga milega naj bi to sploh pomenilo?). Ali pa Peharček za majhno samopostrežnico. Prav ljubko ime.
Če bi pa prvošolčkom ob vstopu v šolo zaigrali himno, bi me pa na licu mesta kap. Slovenci imamo svojo državo, vlado, vse potrebne institucije, jezik, šole, univerze, znane ljudi (poleg športnikov predvsem znanstvenike), vsi kolikor toliko govorimo slovensko (a misliš, da Američani govorijo angleško brez napak?) in nič ne kaže, da bomo v kratkem nehali. Imamo kup časopisov, TV in radijskih postaj v slovenščini, vse več sinhro. risank, da se otroci ne bi prezgodaj okužili z angleščino.... Vse to kaže, da smo kot narod in država čisto dovolj zavedni, da se zavedamo, kdo smo, od kod prihajamo, kakšna je naša zgodovina....
In glede na to, da nam je narodnost položena v zibko, da jo dobimo, ne da bi za to morali kaj narediti in se potruditi, nimamo razloga, da bi bili na ta "dosežek" ponosni.
Default avatar
hmja, jaz pa sem res patriotka. Ne (vsaj upam da ne) tista orto zarukana, brezkompromisna.....vendar mi je všeč, da živim tu, da sem del tega naroda. Sem kar dosti potovala okoli in potem res vidiš, kako nam je tu v bistvu OK.
Otroke vzgajam v tem duhu - tlačeni skozi celo zgodovino, a preživeli..........majhni, ampak ej, to je tudi prednost.....itn itn. Himno smo jih doma naučili, pa Triglav risat tudi. O zgodovini ju postopno učimo.

Mislim, da človek mora imeti neko lastno identiteto in nacionalna pripadnost ti daje nek okvir.
Default avatar
Kaj sploh je patriotizem? Zame patriotizem avtomatsko pomeni nacionalizem, saj če svoj narod častiš, s tem takoj negiraš nekega drugega, ker imaš svojega za več vrednega.
Zame je patriotzem samo izgovor za lažjo vodljivost mas. Samo poglejte Američane, kaj vse so že počeli v njihovem imenu, v imenu patriotizma. Kako boš drugače prepričal mladega človeka, da gre v nesmiselno vojno, če ne v imenu domoljubja? Domoljubje je za slepe.
Default avatar
jaz se z vsemi vami strinjam. Iz teh odgovorov sklepam, da naj bi bila večina Slovencev ne prav zelo patriotičnih (beri nacionalističnih), a ne? No, pa pojdite malo na politični čvek pogledat, predvsem razprave okoli Jankovića - boste videle, da veliko ljudi ni prav nič drugačnih od Američanov.
Default avatar
Jaz mislim, da se Slovencem ni treba pred nikomer pocutiti manjvrednega, pa tudi ne zganjat rasizma. Kot vsi drugi narodi, nekaj stvari je super, nekaj OK in nekaj zanic. Nobeno pretiravanje pa ni OK.
Default avatar
Bi vam samo prilepila, kaj je o patriotizmu napisal Boris dežulović, hrvaški novinar, ki si je v preteklih tednih javno dopisoval s Crnkovičem v Dnevniku.

Kogar moti jezik, naj proba najti prevod. V Dnevniku je bilo objavljeno v slovenščini, morda imajo to na spletni strani.

Boris Dežulović odgovarja Crnemu na vprašanje, v katerih primerih je ponosen, da je Hrvat:

Dragi Marko,

ti ne znaš u kakvu si me pizdariju uvalio. Pitaš me, dakle, kad sam i u kakvim prilikama ponosan što sam Hrvat. I očekuješ da ispišem četiri-pet kartica teksta.

Dobro, hajde da vidimo: kad sam, dakle, i u kojoj situaciji bio ponosan što sam Hrvat? Okej, da razmislim. Kad sam zadnji put bio ponosan na svoje porijeklo? Na svoju domovinu? Mora biti nešto, neki poseban trenutak. Sjetit ću se, samo malo. Da, da, razumio sam pitanje, samo trenutak, molim. Hm, da vidimo.

Dakle, nikad.

Ja pri tom, da se razumijemo, nemam ništa protiv ljudi koji su ponosni na svoje porijeklo ili domovinu, poput polugolih Brazilki i Brazilaca koji svake četiri godine ponosno vijore brazilske zastave, Slovenaca koji se ponose što na markici u podstavi Jaggerova odijela piše “Made in Slovenia”, ili recimo Hrvata kojima se od silnog ponosa ježi koža kad maolumni hrvatski novinari tragom vijesti da se Maradonina kćer zove Dalma ekskluzivno otkriju da je Diegova čukun-čukunbaba možda Hrvatica iz Dalmacije.

Stvar između mene i Republike Hrvatske dosta je, međutim, složenija. Kao prvo, ja ne volim hrvatsku državu. Kao što ne volim hrvatski narod. Nije to zato što bih ja imao nešto protiv Hrvatske i Hrvata: ja jednostavno nisam odgojen da volim katastarske čestice i kolektivne identitete.

Kada tako nešto kažem ovdje, u Hrvatskoj, to znači samo jedno: aha, a volio si Jugoslaviju! Kakva glupost. Nisam volio Jugoslaviju, kao što ne volim ni Srbiju, jednako kao što ne volim ni Sloveniju, niti, šta ja znam, Indoneziju ili Tunis. Zaista ne znam što to ima u državnom aparatu i uređenju bilo koje države što bi normalan čovjek trebao voljeti. Država je po definiciji organizirani skup manje ili više represivnih mjera usmjerenih protiv moje slobode, i ništa ja tu romantično ne vidim.

Kada netko, međutim, kaže: volim Italiju — onda to podrazumijeva Toskanu, Veneciju, Sofiu Loren, chianti, sicilijanske pomidore ili vožnju vespom po Napulju. Nitko razuman neće reći da voli sustav financiranja talijanske državne uprave. Tako gledajući, ja volim Sloveniju: ne volim Rupela, Janšu i slovenski porezni sustav, ali volim Julijske Alpe, slovenska bijela vina i Branu Oblaka. Tako gledajući, ja volim — vjerovali ili ne — čak i Hrvatsku: volim Komižu na Visu, Hajduk, brački ovčji sir ili jutarnju maglu u Samoboru.

Problem je, međutim, što retardirano hrvatsko domoljublje ne očekuje od mene da volim iločke vinograde ili Dadu Pršu, već apstraktnu činjenicu hrvatske države. A činjenica hrvatske države nešto je što u mome biću, emocionalno potpuno praznom prema činjenicama nečijih državnosti, ne budi ama baš nikakav osjećaj. Pa tako niti ponos.

Da si me, recimo, pitao da ti iskreno odgovorim koji mi je najsretniji trenutak u životu — a da to nije rođenje djeteta — odgovorio bih ti da je to bio trenutak kad je Patrick Rafter onaj winner-servis zabio u mrežu i kad je Goran Ivanišević osvojio Wimbledon. Jesam li, međutim, bio ponosan što je Ivanišević Hrvat? Ne. Bilo mi je samo beskonačno drago što je splitski mulac ispisao jednu posve ljudsku bajku.

Ja, naime, ne volim narode, nego ljude. Kao što volim neke pejzaže, uvale, restorane, otoke, kanjone i gradiće. Jebiga, više volim Đavolju varoš kraj Prilepa u Makedoniji nego moj Kaštelanski zaljev. Više volim Zorana Predina nego barem četiri milijuna Hrvata. Više volim crne šume srpskog Kopaonika nego cijelu Kninsku krajinu. Više volim Liverpool nego hrvatsku nogometnu reprezentaciju. I bliže sam ponosu — ako je to ono kad se ježi koža — kad se Anfieldom zaori “You’ll never walk alone”, nego kad u impresivnom prizoru sa zagrebačkog stadiona dvadeset tisuća jednako pripitih i meni jednako stranih budala u kockastim dresovima skladno viče nacistički pozdrav “Za dom — spremni”.

I šta ćemo sad?

Ponos je po definiciji — provjerio sam u velikom Anićevom rječniku hrvatskog jezika — osjećaj časti i dostojanstva, sposobnost samopoštovanja. Možda je toj sposobnosti samopoštovanja najbliža neprevediva crnogorska riječ “čojstvo”, koja — za razliku od “junaštva”, dakle obrane sebe od drugih — označava obranu drugih od sebe. Čojstva, međutim, odavno nema ni u crnogorskom jeziku i svakodnevici, a kamoli u hrvatskoj.

Ponos o kojemu mi pričamo — ponos na druge i njihove uspjehe, ili uspjehe kolektiva kojemu pripadamo, dakle nešto što bi se moglo nazvati sposobnost dijeljenja tuđeg samopoštovanja — podrazumijeva identifikaciju s nositeljem toga poštovanja. I tu dolazi do nesporazuma između mene i Hrvata: ja sam, naime, dosta rano cijepljen protiv identifikacije, osobito one vrste identifikacije za koju nemam nikakvih zasluga.

Ja bih mogao biti ponosan kad bi moja kćer osvojila Wimbledon — mada bi se moje zasluge za to iscrpile u spavaćoj sobi mog podstanarskog stana jedne zime 1992. godine — ali ne i na Gorana Ivaniševića. Naročito ne samo zato što igrom slučaja njegov otac i moj otac pripadaju istom nacionalnom korpusu. Ja bih eventualno mogao biti ponosan na kuriozitet da je Ivanišević iz mog kvarta, ili na činjenicu da je moj kvart, točnije samo jedna ulica — Put Firula — dala čak četiri tenisača koja su bila u svjetskom Top Ten klubu. Osobito zato što me kvart ili rodni grad svakako određuju više nego apstraktna, dogovorena činjenica države. Ali ja samo volim Ivaniševića. Jednako kako volim Zidanea ili Ronaldinha, s kojima — provjerio sam — nemam nikakvih krvnih veza, pa tako ni mogućnost toga, kako se zove, ponosa.

Nacija, uostalom, nije ništa drugo doli rezultat povijesnog dogovora stanovitog broja ljudi na stanovitom prostoru, da se nazovu kako hoće i da govore jednim, standardiziranim jezikom. Tu se, međutim, Hrvati i ja razilazimo. Mi se, naime — Hrvati i ja — gotovo oko ničega ne možemo dogovoriti. Ja, istina, poštujem potpisani dogovor svojih predaka, predstavljam se Hrvatom, govorim i pišem hrvatskim jezikom, i tu se — uz porez i još neka sitna davanja — iscrpljuje popis mojih obaveza prema slučajnosti da mi je majka spavala s Hrvatom.

Hrvatima, međutim, to nije dosta, već bi htjeli još i da glupave slavonske bećarce volim više od, recimo, američkog bluesa — što je manji problem — ili da tu slučajnost rođenja pretpostavim i onoj vlastitoj sposobnosti samopoštovanja koju sam spomenuo, odnosno da se solidariziram sa svakim majmunom koji je ubio srpsku babu, samo zato što je i njegova majka spavala s Hrvatom. Što je, naravno, veći problem.

Zato ja, samo zbog onih ruku koje po direktivi pokojnog Franje Tuđmana drže na grudima dok se intonira himna — dakle ne kao demonstraciju nacionalnog ponosa, nego dogovornu i nametnutu solidarnost s majmunima i onima koji su im zapovijedali — nisam bio ponosan kad je hrvatska reprezentacija 1998. bila treća na svijetu.

Previše se poštujem, previše sam dakle ponosan čovjek, da bih bio ponosan na budale i one koji se s budalama identificiraju.

Eto, jebiga, potrošio sam cijelo pismo. Drugi put pitaj me, molim te, nešto lakše.

Adijo,

tvoj ponosni Hrvat

Boro
Default avatar
Pred leti, ko so se začeli bližati prazniki, sem se zatrdno odločila, da grem kupit slovensko zastavo. Pa je takrat takoj še nisem, ker so me malo nazaj zatolkli v smislu, če se mi je zrolalo, da je to brezvezno zapravljanje itd, da kaj se pa grem itd..

Pa sem še malo tuhtala in potuhtala, da sem lahko vesela, da živim v državi, kakršna koli je že. Da živim na koščku sveta, ki je pravzaprav zelo bogat.
Da sem od prednikov prejela ljubezen do slovenske besede, da imamo glasbenike in literarne velikane, ki se lahko postavijo ob bok vsem drugim.
Imamo umetnike, znanstvenike, svojo slovensko besedo, krščanska in druga izročila. Da ne omenjam bogate zakladnice slovenskih pravljic in sodobnih umetnikov, zaradi katerih naša država (p)ostaja razpoznavna.
Da sem prejela materin jezik kot zapuščino svojih prednikov in da imam dolžnost kot tako jo tudi posredovati svojim zanamcem.

Na kaj še pomislim ob besedi domovina?
Da sem srečna, kadar me pot zanese v Prekmurje; da mi nebeško lepo v dolini Soče, da me Gorenjska vedno znova očara s svojo lepoto; da je jesen na Krasu nekaj prečudovitega, da je tudi naš, slovenski košček obale prelep...

Da je naša domovina razpoznavna po jedeh, ki so jih pripravljale naše babice, po dobrih vinih, po lepih izdelkih domače obrti...

Pomislim na generacije, ki niso imele te sreče, živeti v domovini v svobodi in miru. Pred malo več kot pol stoletja bi me lahko doletelo, da bi se življenje moje družine, tudi moje življenje končalo pod streli, pod udarci, v plinski celici ali v taborišču.... Danes imamo vsega dovolj, me boli, ko smo te svobode celo presiti!!!

In najmanj, kar lahko naredim, je da svojo domovino spoštujem.
Ob praznikih izobesim zastavo.
Se udeležim kulturnih prireditev in razstav.
Dajem svojim otrokom, kar sem sama prejela od staršev in starih staršev.
Poberem tu in tam kakšen papirček ali smet, tudi če nisem sama zasmetila in predvsem za seboj dosledno počistim smeti, kadar grem v naravo.
Rada berem slovenske knjige, pravljice, pesmi in to ljubezen cepim tudi na svoje otroke.
Ne prenesem psovk, ne slovenskih, ne tistih uvoženih.
Všeč so mi lepa slovenska imena lokalov, trgovin, revij, glasbenikov...

Zato je me je vodila pot pred naslednjimi prazniki - kupit slovensko zastavo. In celo mož, ki sprva ni bil najbolj navdušen, je šel zraven.
Takrat smo bili ena izmed belih vran (zastave ni bilo skoraj nikjer videti), danes jo imajo pa tudi že nekateri sosedje in sorodniki.
Default avatar
krohot
Default avatar
Nacionalnost je nekaj, kar ti je dano z rojstvom. In bi moralo biti nekaj samo po sebi umevnega in nezakompliciranega. Kot biti ženska. Kot biti belopolt. In be rabili nobenih razglabljanj, nobenih ponosov in nobenih bormb, da nsmo omejeni zgolj zaradi tistih stvari, s katerimi smo se rodili.

Ampak seveda, ljudje smo praktično iz vsega, kar nam je dano, naredili nekaj nenaravnega in zakomplicianega, neko orodje krivičnega ločevanja in zatiranja.

In nacionalnost bo tako kot spol, rasa, spolna usmerjenost in vse ostalo, žal zmeraj jabolko spora in zlorabe pravic soljudi. Ker taki pač smo.
Default avatar
super napisano..
se popolnoma strinjam!