Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek s fantom kupila stanovanje, na pogodbi vpisan le on

s fantom kupila stanovanje, na pogodbi vpisan le on

spodaj berem o vpisu lastninske pravice v ZK, pa bi rada en odgovor.
s fantom sva pred dvemi leti kupila stanovanje, vplačala sva vsak polovico cene, toda na kupoprodajni pogodbi je vpisan kot kupec le fant.
v bistvu sem jaz kriva za to, ker se mi ni dalo komplicirati, ko sem takrat neki uslužbenki dajala podatke po telefonu (šlo je za dražbo).
zdaj pa me je mičkeno strah, da me bodo odrli še s kakšnim davkom.
če želim, da sem v ZK vpisana kot solastnica: ali zadostuje pisno soglasje fanta?
ali pa je potrebno skleniti kakšno darilno pogodbo in plačam naši državici še kakšne cekinčke?

A imaš res kakšen tehten razlog, da bi bila vpisana v ZK? S kakšnim davkom naj te pa odrejo, če nimaš nič, če bosta prepisovala, kot darilno pogodbo pa vsekakor ne bo čisto zastonj. Torej če vse štima med vama pusti pri miru in se ukvarjaj s čim bolj pomembnim. Če pa med vama ne štima, je pa potrebno kaj ukreniti.

meni se zdi pametno, da imava papirje glede nepremičnine porihtane.

Seveda morata imeti papirje urejene. Če sta dala denar skupaj, vsak en delež, potem naj bodo ti deleži tudi vpisani kot lastniški deleži na stanovanju. Na tem vsekakor vztrajaj.

Žal ti pa ne znam svetovati, kako to izvesti. Jaz na tvojem mestu bi se posvetovala s kom, ki se ukvarja s pripravo dokumentov za vpis v zemljipko knjigo ali pa z odvetnikom, ki se psozna na nepremičninske zadeve. In to seveda preden vlagata predlog za vpis v ZK.

Sestavita aneks, v katerem bosta napisala, da je vsak prispeval pol denarja, potrdita ga pri notarju. Najbolje, da gresta kar k notarju, ki je overil tudi kupopr. pogodbo. Če sta v zunajzakonski zvezi, se stanovanje tako ali tako smatra kot skupna lastnina vsakega do pol in bi si ga tako razdelila tudi v primeru razveze (razen če ne bi eden ali drugi s tožbo zahteval več kot polovični delež). Pri tem vpis v ZK ne igra popolnoma nobene vloge. Če pa nista v zunajzakonski zvezi, temveč samo “hodita”, pa poskusita to urediti s pogodbo in notarja vprašajta, ali je aneks potem dovolj tudi za vpis v ZK.

jaz bi ti svetovala, da zadevo čimprej urediš, kajti nikoli se ne ve, kaj ti življenje nanese. sicer je res, da v kolikor obstaja izvenzakonska skupnost se premoženje, pridobljeno v času trajanja izvenzakonske skupnosti šteje kot skupna lastnina in se načeloma deli na pol, ima vsak posameznik pravico dokazovati, da je njegov prispevek večji od prispevka njegovega partnerja. in glede na to, da je na prodajni pogodbi kot kupec naveden le tvoj partner, bi utegnil imeti utemeljen razlog, v kolikor bi vidva šla narazen in bi partner zahteval večji delež od polovice. a imaš mogoče kakšna dokazila, da si prispevala polovico kupnine – npr. da si dvignila kredit ali pa kaj podobnega?
v kolikor nimaš, lahko skleneta darilno pogodbo, da ti partner podarja polovico stanovanja.

Če živita v zunajzakonski skupnosti je to tako vajino skupno premoženje. In se mora v ZK vpisati na vaju oba po nedoločenih deležih. Drugače pa pojdita do notarja in naj vama sestavi razdelilno pogodbo in se potem na njeni podlagi vpišita v ZK. Davka pa ne boš plačala nobenega, ker sta davek plačala že ob nakupu nepremičnine.

V ZK se vpiše tisti lastnik, ki je vpisan na kup.pogodbi. Edina možnost, ki jo poznam je notarski zapis o priznanju lastninske pravice, ki pa tudi ni zastonj. To pa je lahko podlaga, da se v ZK vpiše lastninska pravica na oba.

Za vpis v zemljiško knjigo je merodajne le kupoprodajna pogodba in zemljiškoknjižno dovolilo, ki je običajno že vsebovano v samo pogodbi. Ker je fant edini kupec, sklepam, da je v pogodbi navedeno, da se dovoljuje vpis v zemljiškoknjigo le na njegovo ime, zato se lahko vpiše le on.
Predlagam, da sklenete aneks k pogodbi, kjer ugotovite, da je bila sklenjena prvotna pogodba dne xxxx, da je bil davek že plačan ter da ste vi prispevali polovico kupnine. Spremenite člen, ki vsebuje zemljiškoknjižno dovolilo tako, da se lastninska pravica vpiše na obe imeni do polovice. Ta aneks mora biti notarsko overjen. Sicer pa bo mogoče kakšno podrobnost dodal še notar.
lp

Aneksa k kupoprodajni pogodbi sama ne moreta sklenit (in v njem spremenit ZK dovolila), ker bi moral biti to aneks med tvojim fantom in prvotnim prodajalcem in ne med vama. Tudi ZK dovolilo v takšnem aneksu bi moral podpisati in podpis overiti prvotni prodajalec.

Fant naj z darilno pogodbo prenese delež nate, pri čemer morata upoštevati, da morajo biti vsi pravni posli med zunajzakonskima partnerjema sklenjeni v notarski obliki. Davka ni, ker gre za zunajzakonska partnerja. Če bosta delala samo darilno pogodbo med dvema fizičnima osebama (ne v obliki notarskega zapisa za zunajzakonska partnerja), boš plačala davek na darila (potem je res boljša varianta z aneksom, s tem da morata seveda vključiti tudi prvotnega prodajalca v urejanje zadev). Na podlagi pogodbe potem predlagaš vpis v zemljiško knjigo.

LP

Pri naju je bilo podobno s tem, da se njemu ni dalo komplicirat in je dal samo svoje podatke kljub temu, da sem jaz več prispevala. Živiva v izvenzakonski skupnosti in na davkariji so naju na podlagi tega, ker imava otroka, oprostili plačila davka. (Iz tega so sklepali, da res živiva v izvenzakonski skupnosti, ker nisva še dve leti prijavljena na istem naslovu)

Pri notarju sva sklenila darilno pogodbo, s katero je on podaril pol najine parcele meni in na podlagi tega bova lahko oba vpisana v ZK. Me je pa notarka opozorila, da se darila v primeru razpada zakonske oz. izvenzakonske zveze, vrača. Kupila sva zemljišče, na katerem bova zgradila hišo.

Off topic: Malce me je zabolelo, ker je urejal tako šlampasto in “pozabil” name, kljub temu, da živiva v mojem stanovanju, in da so bila na začetku zveze vsa sredstva moja in da tudi pomoč staršev prihaja le od mojih.

Ne delat tega, da je le on lastnik, jaz tudi nisem hotela komplicirat, ker je on dal sprva več denarja za zemljišče in je bil vpisan le on tudi za vse, kar se je gor gradilo, potem sem pa ostala praznih rok.

Točno tako.Uredi si papirje kot ti svetuje *lunca*,nikoli ne veš kdaj ti kaj pride prav,pa ne da ti privoščim.

Po moje je še najbolje to kar je rekla darsi, čeprav res ne razumem kako nekateri ostanete brez vsega, ker niste vpisane v ZK. Vašega je polovica, ne glede na to ali ste vpisane v ZK ali ne. Je pa res bolje, če je vpisano na oba. Darilna pogodba pa po moje ni najbolje, saj se darila večje vrednosti ob razvezi ZZ vračajo. Potem ne boš mogla dokazovati, da si pa ti svoje darilo pravzaprav kupila. Torej notarski zapis o priznanju lastninske pravice.

Dokazati se sicer da marsikaj, a rabiš res dobrega odvetnika, ki stane res veliko denarja. Poleg tega lahko on, preden sodni mlini zmeljejo, premoženje proda. In še tretji problem je, da lahko on kot večina moških na koncu grozi in žena ne upa tožiti, beži brez vsega premoženja, ker si rešuje kožo. Na mene vsa leta ni položil roke, niti dvignil glasu, nič, na koncu pa se pa je stepel s policistoma.

kako lahko ostaneš brez vsega? Preprosto. S partnerjem nista prijavljena na istem naslovu, on se ponesreči in vse podedujejo njegovi starši.

Z davkom te ne bo nihče odrl, pač pa te lahko odere tvoj fant – pa ga toži! Mislim, da je po toči zvoniti prepozno, ampak če se razumeta, bosta to že nekako uredila. Vse se da, če se hoče. Pa čimprej!

Obilo uspeha!

“v bistvu sem jaz kriva za to, ker se mi ni dalo komplicirati, ko sem takrat neki uslužbenki dajala podatke po telefonu (šlo je za dražbo).”

Mater, eni pa res kupujete nepremičnine bolj malomarno kot žemlje.

Lenoba in malomarnost v pravnih stvareh skoraj nikoli ne ostaneta nekaznovani – žal. Naredi tako, kot so ti že svetovali (nobenih darilnih pogodb, pač pa aneks), v prihodnje si pa zapomni, da take neumnosti ne smeš nardediti nikoli več.

naredita darilno pogodbo, s katero ti fant podari 1/2 nepremičnine. bo najmanj kompliciranja.
m28*

Mislim,da bi bila darilna pogodba v tem primeru se najboljsa…te pa res ne razumem….v zivljenju itak ne ves kaj se lahko se zgodi in po takih ki jih clovek bere, bi jaz vsekakor raje na zacetku zakomplicirala in hotela pol pol v pisni in potrjeni obliki…kaj ce vlagam nekam denar hocem vsaj vedet kam…

Podoben primer sva uredila z notarskim zapisom in plačala okoli 200.000 SIT. Tudi mene je odvetnik opozoril, da delitev premoženja na polovico ob ločitvi ni samoumevna in da se lahko dokazuje, kdo je prispeval več.

Punce, samo ne darilne pogodbe!! Če še ne veste, se ob ločitvah večja darila vračajo oz. jih lahko tisti, ki je podaril, zahteva nazaj. Kako boš potem dokazovala, da si dala tudi ti svoj delež pri kupnini!?? Saj konec koncev ti stanovanje ni bilo podarjeno, ampak sta OBA prispevala zanj.

Obvezno sklenita aneks k pogodbi, če pa še niste zadeve dali na Zemljiško knjigo, pa lahko v bistvu pogodbo popravite (upam, da se to da). Ampak aneks bi bil najboljši.

Na podlagi tega bodo zagotovo na ZK potem vpisali oba kot lastnika.

Ja, vsekakor mora pri sklenitvi aneksa biti tudi prodajalec! Lunca hvala za dopolnitev.

New Report

Close