Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek s.p. – kakšna oseba

s.p. – kakšna oseba

fizična ali pravna

defenitivno fizična oseba, odgovarja s celotnim premoženjem.

Lin, motiš se. S.p. je pravna oseba, je pa res, da odgovarja s svojim celotnim premoženjem.

pikica motiš se.

Ne, sigurno se ne motim. Sem s.p. že 15 let.

potem bi pa res že lahko vedela.

a ti dam en hint? ZGD. I. del. 1. člen. 7. odstavek.

đizs…

ko boš prečekirala se lahko vrneš in napišeš kaj v smislu tega pa res nisem vedela…

kateri ZGD, nov ali star

vseeno kater, na tem mestu se ni spreminjal

Ikj – jeb*, tega pa res nisem vedela. Do sedaj sem bila prepričana, da sem pravna oseba, ker je na razno raznih dopisih tako pisalo. Sej ne, da bi blo zarad tega kaj drugače, ampak res sem bila ziher.

OK, se opravičujem in se posipam s pepelom…

Grem se zdej prestrukturirat v d.o.o., da bom lohk pravna oseba 🙂

Pravna oseba.

Aja, še to. Na vsaki banki (imam tri račune) me tretirajo kot pravno osebo z računom firme, ko pa nastopim kot fizična oseba, imam svoj osebni račun, ki nima veze s firmo. Tudi na Onlinu banke se mi izpiše PRAVNA OSEBA ali FIZIČNA OSEBA – glede na status. Tko da je vse tole mal nejasno.

Tole je kompleten 1.člen I dela – samo en odstavek??? 7 jih sploh ni!!
ljk, prihrani tale
đizs…
še zase.
Evo 1,3 in 4 člen.

I. DEL
SKUPNE DOLOČBE

Prvo poglavje
SPLOŠNO

1. člen

(vsebina zakona)

Ta zakon določa temeljna statusna korporacijska pravila ustanovitve in poslovanja gospodarskih družb, samostojnih podjetnikov posameznikov in samostojnih podjetnic posameznic (v nadaljnjem besedilu: podjetnik), povezanih oseb, gospodarskih interesnih združenj, podružnic tujih podjetij in njihovega statusnega preoblikovanja.

3. člen

(pojmi)

(1) Po tem zakonu je gospodarska družba pravna oseba, ki na trgu samostojno opravlja pridobitno dejavnost kot svojo izključno dejavnost.
(2) Pridobitna dejavnost po tem zakonu je vsaka dejavnost, ki se opravlja na trgu zaradi pridobivanja dobička.
(3) Gospodarske družbe (v nadaljnjem besedilu: družba) iz prvega odstavka tega člena se organizirajo v eni izmed oblik:
– kot osebne družbe: družba z neomejeno odgovornostjo, komanditna družba in tiha družba, ali
– kot kapitalske družbe: družba z omejeno odgovornostjo, delniška družba, komanditna delniška družba in evropska delniška družba.
(4) Družbe iz prejšnjega odstavka se štejejo za gospodarske družbe, tudi če v skladu z zakonom v celoti ali deloma opravljajo dejavnost, ki ni pridobitna.
(5) Ustanovitelj družbe ali gospodarskega interesnega združenja je lahko vsaka fizična ali pravna oseba, če zakon ne določa drugače.
(6) Podjetnik po tem zakonu je fizična oseba, ki na trgu samostojno opravlja pridobitno dejavnost v okviru organiziranega podjetja.
(7) Vpis v register po tem zakonu ima nasproti tretjim osebam pravni učinek šele od trenutka objave posameznega podatka v Uradnem listu Republike Slovenije.
(8) Drugi izrazi, uporabljeni v tem zakonu, pomenijo:
– »revizor« je revizijska družba ali samostojni revizor ali samostojna revizorka, ki ima po zakonu, ki ureja revidiranje, dovoljenje za opravljanje revidiranja;
– »Agencija za trg vrednostnih papirjev« (v nadaljnjem besedilu: ATVP) je Agencija za trg vrednostnih papirjev po zakonu, ki ureja trg vrednostnih papirjev;
– »organizirani trg« je organizirani trg po zakonu, ki ureja trg vrednostnih papirjev;
– »Slovenski inštitut za revizijo« je Slovenski inštitut za revizijo po zakonu, ki ureja revidiranje;
– »država članica« je država članica Evropske skupnosti ali Evropskega gospodarskega prostora;
– »registrski organ« je organ, ki vodi register, v katerega se vpisujejo podatki o družbi;
– »sodišče« je sodišče, ki je krajevno pristojno glede na sedež družbe ali podjetnika, če ta zakon ne določa drugače.

4. člen

(pravna osebnost)

(1) Vse družbe, razen tihe družbe, so pravne osebe.
(2) Družbe kot pravne osebe so lahko lastniki premičnin in nepremičnin, lahko pridobivajo pravice in prevzemajo obveznosti ter lahko tožijo ali so tožene.

Pikica naštudiraj ZGD, če sploh veš kaj je to. Marsikateri s.p.-jevec nima pojma o gospodarskem pravu, ste pa samozavestni ja

zakon, ki ureja statusne zadeve in odgovarja na vprašanja al si tič ali si miš je zgd. tukaj ni nobenih nejasnosti. mimgrede, tudi lin nima pojma, ker kriterij po katerem se ločijo pravne osebe od fizičnih ni v tem kdo in s čim in koliko odgovarja.

je pa res, da je s.p. fizična oseba, ki opravlja pridobitno dejavnost in plačujejo in obračunavajo nekatere davke, odpirajo trrje, poročajo statistiki, vodijo računovodske knjige,… v skladu z zakoni in predpisi, ki veljalo za pravne osebe, kar pa ne pomeni, da so zaradi tega spji pravne osebe. še vedno so fizične osebe, ki morajo ravnati v skladu z zakoni, ki veljajo tudi za pravne osebe.

banke imajo očitno različne online rešitve za spje, nekatere imajo celo okence samo za espeje, kar pa spet ne vpliva na sam status espeja.

preber si 6. odstavek 3. člena, ki si ga pripopal/a.

Uuu ti pa imaš pojma 🙂 si pametna ko..

Lin, bi rekla ja, da ima Ikj kar veliko pojma, pa skoraj (!) vse je povedala brez žaljenja. Ne gre brez tega, a ne, žalostno.

In Lin – ZGD kaj je že to, a je kej za v juho??? Jest prov dobr shajam tud brez njega, ne boš verjela.

Ha ha Ha. Dejmo se mal delat norca iz norcev.

no to bi bilo ustrezno pojasnilo.
Kajti ne moreš jo klasificirati kot čisto fizično osebo, ker to ni.
V pravnih poslih tudi običajno navajajo pravna oseba ali samostojni podjetnik, kar pa ne pomeni običajne fizične osebe.

Po zakonu si kot s. p. očitno res fizična oseba, ampak ko posluješ s firmami, te pa obravnavajo kot pravno osebo. Jaz sem zavezanka za DDV, poslujem kot fizična oseba, kar se tiče recimo časopisa Delo, sem pa pravna oseba, ker imam na računu davčno številko (in denimo nisem upravičen do bona, ki ga talajo trenutno za 10,000 sit za telefon). Tudi pri spletnih trgovinah se moram prijavljati tam kot pravne osebe, če želim odbijati DDV in dobiti račun z mojo davčno številko. Skratka, kar hec.

za registracijo in obveznost obračunavanja in plačevanja ddv statusnopravna organiziranost ni pomembna.

tudi fizične osebe, ki ne opravljajo registrirane dejavnosti, v ureditvi obdavčenja z ddv tako lahko postanejo davčne zavezanke, po drugi strani pa tudi nekatere družbe ali zasebniki lahko niso zavezanci za plačilo ddv.

davčno številko imajo vse fizične osebe in sicer jo dobijo nekaj dni po rojstvu po pošti avtomatično ne glede na to ali jo hočejo ali ne. imajo jo tudi pravne osebe. davčna številka torej tudi ni kriterij po katerem bi se ločile fizične in pravne osebe.

računalničarji običajno o računovodski, gospodarski in davčni terminologiji nimajo pojma, zato se pač izražajo nestrokovno. pravilneje bi bilo, če bi se pri prijavi v spletno trgovino imel na voljo možnost a) davčni zavezanec za ddv in možnost b) nisem davčni zavezanec za ddv. itak sem pa že napisala, da pojma davčni zavezanec in pravna oseba ne sovpadata.

pri poslovanju je treba upoštevati vsa pravila, predpise, zakone, pravilnike, ki se nanašajo v zvezi s poslovanjem. predpisi so običajno napisani tako, da je najprej napisano nekaj o osnovnih pojmih, pa katero področje obravnavajo in za koga veljajo. če veljajo za fizične in pravne osebe to še ne pomeni, da postane fizična oseba pravna ali obratno.

upam, da je zdaj kaj bolj jasno.

New Report

Close