Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Prednosti in slabosti zaposlitve v javni upravi

Prednosti in slabosti zaposlitve v javni upravi

Ali mi lahko prosim navedete čim več prednosti in slabosti zaposlitve v javni upravi?

Povem iz izkušenj (znanke) :

PREDNOSTI :
– na nižjih inštancah je za isto delo boljša plača (tudi do 50.000 SIT) kot v gospodarstvu
– ni plač po obrazih / so jasna pravila igre pri plačilnih razredih in napredovanjih (ob nepravilnostih ministrstvo zavrne predlog)
– ni vsakodnenih pritiskov za ‘vedno več’ ter ‘tihega zasledovanja’ če imaš slučajno še proste ‘kapacitete’ v svojem urniku, ker zadaj ni kapital v igri
– vnaprej razčiščene dolžnosti in pravice
– znan delovnik, nihče ni hud, če si vzameš pripadajoči odmor
– ne ostaneš kar čez noč brez službe, ker imaš smolo v eni zimi in 3xzboliš

SLABOSTI :
– niso več dolgoročno ‘varne’ : če bodo ministrstva še naprej krčila del.mesta v javni upravi, ni milosti (v firmi še lahko pihneš komu na dušo..)
– povečuje se napetost med dosedanjimi zaposlenimi (niso vajeni ‘tornadov’)
– primanjkuje sredstev za učinkovito delo (niso povsod v koraku s časom z računalniki, faxi, telefoni, vse se kupuje še bolj poceni in na easy; omejeni so s financami za to)

– NI BOŽIČNICE
– NI DELITVE DOBIČKA
– pritiski so vedno večji
– če nisi ravno višji ref. oz.višji upr.delavec tudi plača ni bajna
– res je, da lahko dobiš dopust, ko pač želiš
– bolniška tudi zaenkrat ni problem
– službe so nestalne(nič več kočevski medvedi)
– gledaš kako eni ne delajo nič in imajo veliko plačo, drugi delajo dobesedno 8 ur za dosti nižjo
——pa še in še:))))

Se niti vsega zdaj ne spomnim.

Nihče ni tako dobro podkovan, da mu ne bi kdaj pa kdaj zdrsnilo.

je pa vsaj GARANT REGRES.
in je VEDNO napredovanje, če se le potrudiš – v javni upravi vsaj veš kaj moraš za to storiti (seminarji,..)

V šolstvu:

– ko se mi je iztekla porodniška, nisem smela koristiti dopusta in mi je propadel (25 dni). To sicer n ina vseh šolah, a pri nas je tako. Meni se je to zgodilo že 2x!

– dopusta ne morem koristiti kadar bi želela, vedno smučamo v najdražjih tarifah in smo na morju v špici turizma, kar ni po mojem okusu.

– Smo zelo na očeh javnosti in običajno nas imajo ljudje dnevno v zobeh (starši…)

– plača ni slaba, a z isto visoko izobrazbo je drugje ponavadi dosti višja

– ni božičnice, ni 13. plače

VSE OSTALO SO ZAME PREDNOSTI. Kakorkoli – ne bi menjala. Ne moreš imeti vsega in če sprejmeš slabosti, si zmagal.

Šola ni javna uprava. Ja, opravljaš javno službo, ampak šole niso del javne uprave.

Še nekaj slabosti:
– vse, kar dobiš – ti gre kompletno v dohodnino, v napoved za odmero otroškega dodatka, vrtca… tu ne moreš nič skriti in ponavadi plačaš več in dobiš manj, kot tisti, ki dobijo vsaj nekaj denarja “na roko”
– nizka plača (neodvisna od tega koliko in kaj delaš)

Pozitivne stvari:
– super delovni čas
– garantirana plača in regres
– ti ne težijo zaradi npr. nosečnosti in bolnišk (čeprav ti dajo vseeno vedeti, da všeč jim pa ni)

Se podpišem tudi pod predhodnico in vse ostale.

Kam pa potem paše ?

Saj pravim, v sistem javnih služb, tako kot na primer zdravstvo. Šole so samostojni javni zavodi (pravne osebe), ki izvajajo javno službo. Ustanovi jih država, osnovne pa lokalna skupnost; lahko so tudi zasebne. Javna uprava pa so (pretežno) državni organi, ki niso samostojne pravne osebe, ampak pač samo uprava (kot že beseda pove) – organi torej, ki upravljajo državo (zato ministrstva ipd niso pravna oseba, ampak je pravna oseba država, Republika Slovenija).

… Je torej razlika delati v enem ali drugem – vezano na prej naštete prednosti in slabosti .. ?

Je razlika, je. V šolstvu niti dopusta ne moreš koristiti takrat, ko ti paše. Ostalo je več ali manj enako.

Z ustrezno izobr. in kolikor toliko o.k. nazivom je ugodno. Za strokovno-tehnične delavce brez izobrazbe (V. stopnja) pa je porazno. Ponavadi ti tudi največ delajo, napredovanj pa praktično ni. Plača pa je cca 120.000 in tudi manj.

Hude slabosti:

kastna delitev na stare uslužbence in mlade uslužbence

sistem delegiranja delovnih nalog – v naši delovni skupini nas je 6, delava pa samo dve. Delo, ki naj bi se delilo na vseh šest nama starejši delavci predodelijo po sistemu izdelave osnutka, predloga, izvlečka. Tako dve skoraj pregorevava, štiri dame pa se praskajo po j….., hodijo v službo ob 9:30 in domov ob 15:00 (nimamo kontrole prisotnosti)

Citiram:

– če nisi ravno višji ref. oz.višji upr.delavec tudi plača ni bajna

Torej ima višji referent I višjo plačo kot svetovalec III???

Prednost je ta, da ti ni teba delat, plačo imaš pa zagarantirano. Pa penzijo ravno tako. Vse ostalo je pa slabo.

Kateri minister pa si?

Kolikšno plačo imajo javni uslužbenci z naslednjimi nazivi: svetovalec II, višji svetovalec III, računovodja III, računovodja II?

Prednost je v tem, da brez problemov dobiš kredit na banki, medtem ko imamo zaposleni v privat firmah cel kup omejitev.

Nikjer ne piše , da je vsako urad. del mesto bolje plačano kot strokovno-tehnično. Če si v najvišjem razredu (strokovno-tehničnem), imaš precej več, kot na najnižjem uradniškem.

En minus je še to, da ti zaradi rutinskega dela po določenem času začnejo krneti možgani 🙂

Sem prehitro pritisnila “pošlji”, se vidi, da nisem več v JU in se mi bolj mudi.

Da ne bi bil kdo užaljen, dodajam še, da dopuščam izjeme, sicer pa sem sama delala nekaj let v JU in me je monotonost res dušila, pa tudi cel kup prijateljic pravi tako, da s časoma ni nobenega več možganskega izziva.

Pluse ste pa tako ali tako že našteli, minus pa je za moje pojme tudi skoz enaka plača. Jaz sem sedaj v gospodarstvu in mi je blizu filozofija, da dobim več, če sem pri delu uspešna, kar pripomore tudi k temu, da se bolj potrudim pri delu.

New Report

Close